59 ایده تولید محتوا برای سایت یا وبلاگ ( قسمت اول )

59 ایده برای تولید محتوا عالی و محبوب کاربر و گوگل

فهرست محتوایی

ایده تولید محتوا شماره 1 : یک راهنمای خرید حرفه ای برای مخاطب بنویسید

یکی از محتواهی پرطرفدار در هر وبلاگی ، راهنما ها هستند . خب پس چرا شما دست به کار نمی شوید و در مورد محصولات یا خدمات کسب و کارتان یک راهنما نمی نویسید . مثلا ما در تیم رایتینا برای شرکت های طرف قرار داد برحسب نوع کسب و کار مورد نظر هفته ای 1 تا 2 عدد راهنما در نظر میگیریم . این راهنما می تواند در مورد هر چیزی باشد از جمله خرید ، انتخاب ، صرفه جویی در هزینه ها و..

ایده تولید محتوا شماره 2: یک لیست Must Do یا ” این کارها را باید انجام بدهید تا … ” تهیه کنید

من امروز حدود 2 ساعت را گذاشتم و فکر کردم که در حوزه تولید محتوا و بازاریابی محتوا چه بایدهایی وجود دارد که حتما باید در مورد آنها بنویسم تا برای مخاطب هم جذاب و آموزنده باشد .

شما هم اگر میخواهید یک وبلاگ پرترافیک داشته باشید همین حالا اینکار را انجام بدهید و فکر کنید لازم است مخاطب چه کارهایی را برای انجام کاری موفقیت آمیز در حوزه کسب و کاری شما انجام بدهد .

مطمئن باشید با تهیه این لیست می توانید یکی از پربازدید ترین پست های وبلاگ را بنویسید .

مثلا Jane Friedman در سایت خودش یک مقاله پرطرفدار دارد با این عنوان : “برای انتشار کتاب تان باید این کارها را انجام دهید “

ایده تولید محتوا شماره 3  : لیستی از مزایا و ویژگی های یکی از محصولات یا خدمات تان بنویسید

شما در هر نوع کسب و کاری که باشید چه صنعت غذا و باشگاه ورزشی و چه به عنوان ارائه دهنده تجهیزات خانه هوشمند یا حتی یک مشاور حقوقی به هر حال با کمی فکر کردن می توانید مواردی را مرتبط با کسب و کار خودتان پیدا کنید که بتوانید لیستی از مزایا و ویژگی ها ی آن را در بیاورید و بنویسید .

ایده تولید محتوا شماره 2

مثلا اگر صاحب یک وب سایت یا باشگاه ورزشی هستید حتما دلیلی ندارد که مستقیما در مورد یک محصول خاص ورزشی صحبت کنید می توانید به جای آن در مورد مزایای و منفعت های یک زندگی سالم یا مزایا ورزش و فعالیت بدنی صحبت کنید .

ایده تولید محتوا شماره 4  : محبوب ترین مقاله وبلاگ خودتان را پیدا کنید و آن را به اسلاید تبدیل کنید

اگر شما هم هر روز مثل من Google Analytics را باز می کنید تا تجزیه و تحلیل و آمارهای مربوط به سایت تان را ببینید، اولین کاری که باید بکنید این است که بگردید و محبوب ترین پست وبلاگ تان را در 7 روز گذشته یا یک ماه گذشته پیدا کنید . آن را باز کنید و محتوای آن را به چند اسلاید تبدیل کنید . مثلا اگر محبوب ترین پست وبلاگ شما مثل این مقاله ما در رایتینا بود :   معرفی ۱۵ سایت خارجی برای دانلود تصاویر با کیفیت در تولید محتوا (لینک سایت + توضیحات مختصر در مورد هر کدام)

     می توانید در هر اسلاید یک وب سایت را بگذارید با یک توضیح مختصر .

بعد از ساخت اسلاید می توانید آن را در SlideShare که یکی از بزرگترین وب سایت های اشتراک گذاری اسلاید است به اشتراک بگذارید .

ایده تولید محتوا شماره 5 : لیستی از چیزهایی که مخاطب نباید آنها را انجام دهد یا باید از آنها دوری کند را تهیه کنید

دقیقا مانند همان لیستی که در مورد مزایا در آوردید و نوشتید یک لیستی از کارهایی که توصیه میکنید در یک زمینه مخاطب انجام ندهد تا به یک دست آورد مثبتی برسد را بنویسید و منتشر کنید .

مثلا اگر شما یک سایت تغذیه ای یا سلامت و تناسب اندام دارید این عنوان می تواند یکی از ایده های تولید محتوای این ماه تان باشد :

7 نوشیدنی که به هیچ وجه نباید آنها را بخورید تا سالم بمانید

 

ایده تولید محتوا شماره 4

ایده تولید محتوا شماره 6 : یکی از سوالات متداول هفته را به یک پست وبلاگ تبدیل کنید

قطعا شما در سایت خودتان بخش سوالات متداول دارید و اگر هم ندارید بهتر است همین حالا دست به کار شوید . البته این سوالات را از وب سایت های مشابه در زمینه کاری خودتان و یا کامنت هایی که در شبکه های اجتماعی خودتان یا رقیب ها هم گذاشته میشود می توانید پیدا کنید .  پس تصمیم بگیرید که هر هفته به یکی از این سوالها پاسخ مفصلی به صورت یک پست وبلاگ بدهید و منتشر کنید .

ایده تولید محتوا شماره 7  :یک برنامه جمع آوری لینک روزانه یا هفتگی داشته باشید

من معمولا چه برای رایتینا چه برای بقیه سایت ها و کسب و کارهایی که جزو مشتریان رایتینا هستند و در زمینه تولید محتوا با آنها همکاری میکنیم، طبق عادت هر روز صبح قبل از شروع نوشتن حدود یک ساعت فقط وب گردی میکنم !

چون این کار یکی از کارهای لذت بخش برای من به حساب می آید، پس در زمان شروع کار که معمولا به سختی میشود تمرکز کرد از این ترفند استفاده میکنم تا هم بعد از یک خواب شبانه و تنبلی های صبح زود ، به فضای کار برگردم و هم اینکه معمولا تمام لینک ها ، لیست ها و خلاصه هر موضوعی که به نظرم جالب میرسد را وارد لیست Evernote مربوط میکنم و زمان هایی که ایده تولید محتوا کم میاورم از این لینک ها استفاده میکنم.

ایده تولید محتوا شماره 8 : تِرندهای کسب و کار خودتان را پیش بینی کنید و در مورد آن بنویسید

به هر حال هر کدام از ما که در کسب و کاری هستیم، برای اینکه بتوانیم موفق شویم و در کسب و کار خودمان زنده بمانیم لازم است هر روز حداقل نیم تا یک ساعت وقت بگذاریم و در مورد کسب و کار و صنعت تخصصی خودمان تحقیق کنیم و بخوانیم .

ایده تولید محتوا شماره 7

پس اگر شما هم همین روند را در روزهای کاری تان دارید ( اگر ندارید قطعا شکست میخورید ،و از رقبا عقب می افتید ، پس زودتر به فکر باشید ) مشخصا اطلاعات بیشتری از مخاطب تان در مورد حوزه کاری تان دارید و بهتر می توانید آینده کسب و کارتان را پیشگویی و پیش بینی کنید . پس زودتر دست به کار شوید و پیشگویی خودتان را برای چند ماه آینده یا حتی سال آینده بنویسید.

به عنوان مثال Jeeff Bullas بر اساس همین تکنیک وبلاگ نویسی یک پست جالب دارد با این عنوان :  5 روند بازاریابی دیجیتال که کسب و کار شما را مختل میکند ( +)

ایده تولید محتوا شماره 9  :یک پروموشن یا تبلیغ برای یک فروش فصلی بنویسید

برای اینکه در این تکنیک موفق شوید و نتیجه خوبی بگیرید لطفا فقط در مورد فروش و حراج فصلی مورد نظرتان صحبت نکنید بلکه  با یک محتوای عالی مخاطب را در مود مناسب فصل قرار بدهید .

مثلا اگر پاییز نزدیک است با یک تصویر و محتوای مناسب عاشقانه و قدم زدن دو نفره زیر باران و … خلاصه این نشانه ها، مخاطب را به فضای فصل پاییز ببرید و بعد در مورد حراج و شکستن قیمت ها و خرید محصول تان صحبت کنید .  

ایده تولید محتوا شماره 10  : در مورد یک حراج یا تخفیف که در آینده برای یک محصول یا خدمات خاص در نظر گرفته اید محتوا تولید کنید

مشخصا ما در کسب و کارمان یک روند ثابت فروش نداریم وقطعا روزهایی از هفته را برای فروش ویژه یا فروش شکفت انگیز یا … در نظر می گیریم . اما اگر مشتریان یا مخاطبان ما چیزی در مورد آن ندانند دقیقا چه فایده ای می توانیم از این کاهش قیمت و تخفیف در نظر گرفته شده برای مشتریان ببریم ؟ و همه ما میدانیم سود کسب و کارها در روزهای حراج و تخفیف از تعداد بالای مشتریان است و اگر قرار باشد عده کمی از این تخفیف خبر دار شوند و از ما خرید کنند در نهایت هیچ سودی نمی بریم .

ایده تولید محتوا شماره 9

پس بهتر است برای تمامی تخفیف ها و پیشنهادات شگفت انگیز و ویژه برای مشتریان تان یک محتوای اختصاصی تولید کنید و در ایمیل یا شبکه های اجتماعی یا حتی به صورت رپورتاژ در سایت های دیگر منتشر کنید تا افراد بیشتری از پیشنهادات شما با خبر شوند .

از بین برندهای ایرانی دیجی کالا جزو برندهایی است که از این نوع محتوا برای جشنواره ها و تخفیف های فصلی خودش خیلی زیاد استفاده میکند .

ایده تولید محتوا شماره 11  :در مورد کنفرانس یا همایش بعدی کسب و کارتان یا برنامه های اجرا شده محتوا بسازید

همانطور که می دانید اسنپ چت Snapchat ، اینستاگرام و سایر پلت فرم های مشابه و یا شبکه های اجتماعی برنامه های پر کاربرد برای افزایش تعامل و برقراری ارتباط نزدیک با مخاطب است .

مثلا اگر طی هفته گذشته یک همایش یا کنفرانس را برگزار کردید می توانید برای کسانی که در همایش یا حتی کلاس آموزشی شما شرکت نکردند پست های مختلف از شهری که به آن سفر کردید ، افرادی که ملاقات کردید ، افرادی که سر کلاس یا در همایش شما حضور داشتند، قسمتی از سخنرانی افرادی که در همایش سخنرانی کردند و حتی رستوران هایی که تیم شما برای صرف وعده های غذایی به آنجا رفتند عکس های مختلف  و فایل های ویدئوی منتشر کنید .

ایده تولید محتوا شماره 12 : از پشت صحنه کسب و کارتان حتما عکس یا فیلم بگیرید و منتشر کنید

چه شما صاحب یک رستوران باشید چه مدیر عامل یک شرکت ، یا صاحب یک کارخانه بزرگ ، لحظات و صحنه های جذابی در پشت صحنه کارتان هست که می تواند کنجکاوی مخاطب را برانگیزد و باعث شود آنها همراه شما شوند .

مثلا اگر شما صاحب یک رستوران هستید از خرابکاری ها و سوتی هایی که ممکن است کارکنان در طول یک روز کاری بدهند می توانید عکس و فیلم بگیرید ، یا حتی می توانید از پشت صحنه پخت غذا در آشپزخانه رستوران تان برای مخاطب فیلم بگیرید .

ایده تولید محتوا شماره 12

یا اگر مدیر عامل یک شرکت هستید می توانید از قبل و بعد از جلسات کاری عکس و فیلم هایی از پشت صحنه مثل میز کنفرانس ، یا فردی که در سر جلسه خوابش برده ، یا جلسات طوفان فکری و… بذارید . شاید باور نکنید ولی یکبار امتحان کنید تا ببینید چگونه با انتشار این نوع محتوا می توانید مخاطب را جذب کنید و با خود همراه کنید . به طوری که او در بین برندهای رقیب پیگیر داستان های روزانه شما باشد .

ایده تولید محتوا شماره 13 : تصاویر و ویدئوهای مربوط به کسب و کارتان را در استوری اینستاگرام بگذارید

اگر جزو طرفداران شبکه اجتماعی اینستاگرام باشید حتما در مورد استوری Story اینستاگرام هم شنیده اید شاید هم بارها از آن در صفحه خودتان استفاده کرده اید .

اما اگر در حال حاضر یک استارتاپ تازه کار و شرکت نوپا هستید و یک نیروی مجزا برای تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی ندارید باید خودتان دست به کار شوید و دقیقا مانند یک صفحه شخصی در اینستاگرام که لحظه به لحظه زندگی تان را با دوستان تان به اشتراک می گذارید در مورد کسب و کارتان هم با همین روند پیش بروید .

البته امیدوارم با استوری های تکراری و حوصله سر بر مخاطب خودتان را خسته نکنید ! به اندازه و به موقع و با محتوای مناسب داستان کسب و کارتان را در هر 24 ساعت به مخاطب نشان بدهید .

ایده تولید محتوا شماره  14 : در هر همایش یا یک کلاس آموزشی که شرکت میکنید یادداشت برداری کنید و این یادداشت ها را به عنوان محتوای آموزشی منتشر کنید

مشخصا اگر قصد دارید که در کسب و کارتان و استارتاپی که تازه شروع کرده اید موفق شوید حتما لازم است در مورد تخصص تان بیشتر بخوانید و بیشتر بدانید و کلاس های آموزشی و همایش های مختلف شرکت کنید و ..

اما در تمامی این فعالیت هایی که میکنید تولید محتوا برای سایت تان را هم فراموش نکنید !!

ایده تولید محتوا شماره 14

پیشنهاد رایتینا : در هر کلاسی و همایشی که شرکت میکنید حتما دفتر و خودکار به همراه داشته باشید یا اگر خیلی دوست دارید از تکنولوژی استفاده کنید از نرم افزارهای یادداشت برداری استفاده کنید و هر چیزی که می شنوید و یاد میگیرید و حس میکنید برای تان مفید است را یادداشت کنید . به محض اینکه به خانه رسیدید شروع کنید به پیاده کردن این یادداشت ها و تبدیل آنها به یک محتوای آموزش بسیار با ارزش . شک نکنید که این نوع محتوا هم می تواند جزو پر بازدیدهای وبلاگ شما باشد .

البته فقط کپی پیست نکنید !! یعنی فقط هرچیزی که مربی یا سخنران گفته است را ننویسید . بلکه سعی کنید نظر خودتان را هم به این نوع محتوا وارد کنید تا برای مخاطب جذاب تر و آموزنده تر شود .

ایده تولید محتوا شماره  15 : یک نظر سنجی در سایت تان بگذارید و نتایج آن را منتشر کنید

یکی از ایده های تولید محتوای سایت ، استفاده از نظرسنجی ها و نتایج آنهاست . به این شکل که شما یک نظر سنجی در سایت تان میگذارید و از مخاطب تان می خواهید که به چند سوال مطرح شده در نظرسنجی شما پاسخ بدهد ( به هیچ وجه تعداد سوالات را زیاد انتخاب نکنید چون هیچ مخاطبی این روزها حوصله و وقت زیادی ندارد ) . بعد از اینکه نظرها را جمع آوری کردید نتایج را منتشر کنید.

ایده تولید محتوا شماره  16 : یک لیست 10 تایی مرتبط با کسب و کارتان و موضوع سایت تان بنویسید و منتشر کنید

البته عدد 10 یک عدد اختیاری است و شما می توانید هر تعدادی را انتخاب کنید . لیست ها جزو جذاب ترین محتواها برای مخاطب هستند . مختصر و مفید و خلاصه .مثلا لیست کارهایی که باید انجام بدهند تا … / این کارها را به هیچ وجه نباید انجام بدهید اگر می خواهید …./ 10 مکان که حتما باید آنها را تا آخر سال ببینید / 10 رستورانی که حتما باید بروید /10 عکس برتر سال  /…خلاصه هر چیزی که می توانید آن را به صورت لیست منتشر کنید و مرتبط با کارتان است .

ایده تولید محتوا شماره  17 : از روش آسمان خراش یا Skyscraper استفاده کنید

شاید شما که علاقه به تولید محتوا دارید و به صورت حرفه ای دوست دارید تولید محتوا را انجام دهید در مورد تکنیک آسمان خراش یا Skyscraper   شنیده باشید . البته اگر هم در مورد آن چیزی به گوش تان نخورده و دوست دارید در مورد این تکنیک بیشتر بدانید می توانید در رایتینا اطلاعات کاملی در مورد آن کسب کنید .

ایده تولید محتوا شماره 17

ولی اگر به صورت مختصر و مفید بخواهیم در مورد تکنیک آسمان خراش در تولید محتوا و گرفتن رتبه #1 گوگل بگوییم به این شکل است که شما در هر زمینه ای که مرتبط با کسب و کارتان می خواهید بنویسید قبل از هر کاری صفحه گوگل را باز کنید و کلمه کلیدی مورد نظر یا عبارتی که می خواهید در مورد آن بنویسید را جستجو کنید . مثلا اگر می خواهید در مورد ایده هایی در مورد بازاریابی محتوا بنویسید در ابتدا این عبارت را سرچ کنید .

حداقل 1 تا 5 نتیجه اول گوگل را باز کنید و به صورت دقیق بررسی کنید که چه چیزی باعث شده است این مقالات در رتبه های بالای گوگل قرار بگیرند . و دقیق این مقالات را بخوانید و در مرحله بعد سعی کنید آنها را به شیوه خودتان و کاملا متفاوت بازنویسی کنید و حداقل 500 تا 800 کلمه به آن اضافه کنید یا اگر به صورت لیست است، به آن مواردی را اضافه کنید .مثلا اگر در مورد همین مثال ایده های بازاریابی محتوا دیدید که چند سایت برتر معرفی شده در گوگل 50 ایده نوشته اند شما در مرحله اول سعی کنید آن را 70 ایده بکنید . بعد اگر توانستید حتی پا را فراتر بگذارید تا 900 یا 100 ایده هم پیش بروید .

تضمین رایتینا در مورد این روش : مطمئن باشید به کمک تکنیک آسمان خراش Skyscraper  در مدت زمان کوتاهی مقاله شما حتی بالاتر از این مقالات در رتبه بندی گوگل قرار میگیرد و چندین برابر از آنها می توانید کسب در آمد کنید .

 

ایده تولید محتوا شماره 18 :هر روز یک راهنمای چند خطی آماده کنید و مثل یک توییت در بخشی از وبلاگ یا شبکه های اجتماعی منتشر کنید

این روزها همه ما انقدر در طول روز بمباران محتوایی می شویم و از طرفی انقدر کم حوصله شده ایم که شاید از دید بسیاری از ما بهترین نوع محتوا همان جملات کوتاه الهام بخش باشد .

بیشتر ما ترجیح می دهیم محتوا را به صورت یک کپسول فشرده مصرف کنیم و سریع نکته را بگیریم و برویم سراغ بعدی !

ایده تولید محتوا شماره 18

اینکه این روش در یادگیری یا سبک خواندن درست است یا نادرست مشخصا برحسب سبک مطلب خوانی و علایق هر فرد و میزان تخصصی که می خواهد یاد بگیرد متفاوت است و نمی توان قانون کلی برای آن گفت .

اما ما به عنوان تولید کننده محتوای حرفه ای باید بتوانیم نظر مخاطبان بیشتری را در محتوا تامین کنیم . برای رسیدن به این هدف باید سعی کنیم انواع محتوا را پوشش دهیم .

پس مثلا می توانید یک راهنمای متنی 3 خطی برای حل مشکل جا ماندن کلید پشت درب درست کنید  و منتشر کنید یا یک راهنمای سریع 5 مرحله ای برای انتشار کتاب یا یک دستور آشپزی و پخت غذای سریع و…

ایده تولید محتوا شماره 19 : مصاحبه با کارشناسان و متخصصان مربوط به حوزه کسب و کارتان

این روزها دیگر برای انجام مصاحبه با متخصصان حتما لازم نیست دیدار حضوری داشته باشید که معمولا هم وقت گرفتن و تنظیم وقت بسیار کار سخت و زمان بری است .

ایده تولید محتوا شماره 19

فقط کافی است با شخصی که می خواهید مصاحبه کنید و فکر می کنید در صنعت و تخصص شما حرفی برای گفتن دارد هماهنگ کنید و از او بخواهید به چند سوال شما پاسخ بدهد . در این صورت می توانید سوالات خود را از طریق تلفن ، ایمیل ، نرم افزارهای صوتی و تصویری و حتی به صورت متنی در تلگرام از او بپرسید و با پاسخ دادن او می توانید یک مصاحبه عالی برای انتشار در وبلاگ تان آماده کنید .

ایده تولید محتوا شماره  20 : از نویسنده میهمان در وبلاگ تان استفاده کنید

این روزها نویسنده و فریلنسرهای تولید محتوای زیادی هستند که دوست دارند برای برند سازی شخصی و همین طور تبلیغ کارشان در سایت ها و وبلاگ های مختلف به صورت رایگان بنویسند.

اگر در حال حاضر سایت معروف و پربازدید هستید که قطعا ممکن است حداقل هر هفته چند درخواست نویسنده میهمان داشته باشید ، اما اگر هنوز سایت شما مخاطبان زیادی ندارد میتوانید یک آگهی همکاری با نویسنده میهمان در سایت بگذارید تا اگر نویسنده ای تمایل به همکاری داشت برای شما پیغام بگذارد .

ایده تولید محتوا شماره  21 : ویدئو های کوتاه چند دقیقه ای برای ” چگونه انجام دهم” های کسب و کارتان بسازید

مهم نیست که یک سایت فروش کتاب دارید یا یک خیریه یا یک نانوایی آنلاین یا هر چیز دیگری . مهم این است که در هر صنعتی که باشید می توانید یک لیست ” چگونه انجام دهم “ را تهیه کنید و هر بار در مورد یکی از این موارد محتوا سازی کنید .

مثلا می توانید از این سایت برای ایده گرفتن در مورد تولید محتوای ” چگونه انجام دهم ” کمک بگیرید .

ایده تولید محتوا شماره  22 : در مورد چرخه تولید یکی از محصولات تان تولید محتوا کنید

این مورد برای کسب و کارهایی مناسب است که در آمد آنها از طریق فروش محصول است . اگر شما هم دارای کسب و کار یا سایتی هستید که محصول یا محصولات متنوعی برای فروش دارید یکی از راه های تولید محتوای با ارزش برای مشتری و برای کسب و کارتان ، تولید محتوا برای چرخه تولید محصول است . این محتوا می تواند متنی ، ویدئو یا صوت باشد .

ایده تولید محتوا شماره 22

مثلا اگر شما نان یا کیک خانگی آنلاین می فروشید می توانید از مرحله اول تهیه نان یا کیک که شامل خرید مواد اولیه است ویدئو تهیه کنید تا تمامی مراحل آماده سازی و مخلوط کردن مواد اولیه و پخت نهایی . 

ایده تولید محتوا شماره  23 : در مورد جزئیات و هر چیزی که مرتبط با کسب و کارتان به ذهن تان می رسد دستورالعمل بنویسید

بسیاری از ما زمانی که کسب و کاری راه می اندازیم مشخصا ماه ها و شاید سالها درگیر تمام موضوعات و ریزه کاری های تخصصی مربوط به کارمان بوده ایم و در بیشتر موارد فکر میکنیم که بقیه هم این موارد را می دانند و این جور موارد خیلی ساده و پیش پا افتاده هستند و نیازی به توضیح نیست .

اما دقیقا بر عکس ! شما با دانشی که در زمینه کسب و کار خودتان دارید از طریق نوشتن راهنما ها و دستورالعمل های بسیار ساده می توانید حتی ده ها برابرا بازاریابی مستقیم محصولات تان پول در بیاورید و از طرفی باعث ارتقای برندتان شوید.خصوصا اگر بتوانید این راهنماها را به زبان بسیار ساده و کاربردی بنویسید .

ایده تولید محتوا شماره  24 : در مورد آخرین اخبار روز دنیای در مورد کسب و کارتان بنویسید

در همه دوران ها خبرها یکی از جذاب ترین موضوعات داغ روزها در هر دوره ای بوده اند . همه ما هر روزمان را با انواع و اقسام خبرها آغاز می کنیم . و در کنار این مورد کمتر مدیر و صاحب برند موفقی را می توانید پیدا کنید یا به نظر من اصلا پیدا نمی کنید که هر روز در مورد اخبار روز صنعت و کسب و کار خود حداقل چند دقیقه ای جستجو نکند و نخواند . خب چرا همین اخبار را روی سایت تان در قسمت وبلاگ نگذارید تا کسانی هم که دوست دارند بتوانند آنها را مطالعه کنند ؟

ایده تولید محتوا شماره 24

البته بهترین کار این است که خبرها را کپی نکنید و در سایت تان پیست کنید . بلکه بهتر است خبرها را به زبان و به روش خودتان به مخاطب تان بگویید و عطر و طعم خودتان را به خبرها اضافه کنید تا در ذهن مخاطب بمانید !

ایده تولید محتوا شماره 25 :نوشته های قدیمی و تاریخ انقضا گذشته را دوباره زنده کنید

هر چند وقت یکبار گوگل آنالیتیکس سایت خودتان را چک کنید و پست های قدیمی را پیدا کنید که بازدید کننده زیادی نداشته اند . حیف است که این پست ها که برای شان وقت گذاشته اید و انرژی مصرف کرده اید بیخودی هدر برود . پس باید این پست ها را با بازنویسی یا اضافه کردن اطلاعات جدید تر به آنها یا نوشتن یک عنوان جذاب تر به روزرسانی کنید .

ایده تولید محتوا شماره 26 : یک پادکست مصاحبه ای تولید کنید

این روزها نسبت به انواع دیگر محتوا پادکست ها جزو پر طرفدارترین نوع محتوا است . بیشتر سایت های معتبر و موفق هم این روزها به سمت تولید پادکست های مفید و جذاب بریا مخاطب می روند .

یکی از انواع پادکست های جذاب برای مخاطب ها مصاحبه ها هستند . همیشه هم لازم نیست برای ساخت پادکست های مصاحبه ای نگران این باشید که چگونه از یک مدیر موفق سطح بالا که به این راحتی ها و به این زودی ها نمی توان از او وقت گرفت تقاضای مصاحبه کنید .

ایده تولید محتوا شماره 26

فقط کافی است در طول روز و زندگی روزمره به محیط اطرافمان و آدم هایی که با آنها در ارتباط هستیم خوب نگاه کنیم . در این صورت می توانیم افرادی را پیدا کنیم که حتی بدون نیاز به گرفتن وقت قبلی و دردسرهای آن حرفهای خوبی برای گفتن به مخاطب داشته باشند . مثلا می توانید یک مامور شهرداری را در حال نظافت خیابان پیدا کنید که با عشق و علاقه در حال انجام کارش است . خب سوژه بهتر از این ؟! یک مصاحبه 5 دقیقه ای با یک مامور شهرداری که از نظافت شهر لذت میبرد .

قطعا در دل این نوع مصاحبه ها کلی حرف و نکته مفید می توانید برای مخاطب بیرون بکشید .

ایده تولید محتوا شماره 27 : یک پادکست از خاطره یا داستان های خودتان به صورت هفتگی ضبط کنید

حتما قرار نیست برای ضبط کردن پادکست دنبال شخص دیگه ای برای مصاحبه باشید . مشخصا خودتان از هر کسی برای ضبط پادکست دم دست تر هستید ! پس به صورت هفتگی یا ماهانه یک برنامه ضبط پادکست به صورت داستان گویی یا خاطره گویی داشته باشید . البته اگر نوع کسب و کارتان کمی تخصصی تر است چه بهتر که داستان ها و خاطرات تان مربوط به نمایشگاه های تخصصی که رفته اید یا کتاب هایی که در مورد کسب و کارتان خوانده اید یا هر چیز مرتبط دیگری باشد .

ایده تولید محتوا شماره 28 :پست های وبلاگ خودتان را به یک پادکست تبدیل کنید

برای تبدیل پست های وبلاگ به پادکست حتما نیاز به ابزار گران قیمت و یا اتاق ضبط صدا و آکوستیک و… ندارید . فقط لازم است یک میکروفون ارزان قیمت بخرید و با صدای خودتان پست های وبلاگ تان را به صورت خلاصه برای مخاطب بخوانید و ضبط کنید .  این پادکست ها را برای گوش دادن یا دانلود روی سایت تان قرار بدهید . بسیاری از افراد این روزها ترجیح میدهند بشنوند تا بخوانند .

ایده تولید محتوا شماره 29 : پادکست ها را به پست وبلاگ یا کتاب الکترونیکی تبدیل کنید

خب حالا جهت را عوض کنید یعنی به جای اینکه مقالات یا ایبوک ها را به پادکست تبدیل کنید ، پادکست ها را به کتاب الکترونیکی یا پست وبلاگ متنی تبدیل کنید .

ایده تولید محتوا شماره 30 :پادکست ها را به ویدئو تبدیل کنید و در یوتیوپ یا آپارات بگذارید

مشخصا یکی از راه های تبدیل محتواها به همدیگر و استفاده و کاربرد چند باره از یک محتوای مفید ، تبدیل پادکست به ویدئو و گذاشتن آن در یوتیوپ و یا آپارات است . برای اینکار نیاز به مهارت خاصی ندارید فقط چند تا از تصاویر مقاله یا تصاویر مرتبط با موضوع را از سایتی مانند pixabay.com انتخاب کنید و با کمک سایت ها یا نرم افزارهایی مانند  Camtasia Studio که صوت را به ویدئو تبدیل می کنند پادکست ها را به ویدئو تبدیل کنید و منتشر کنید .

و البته برعکس این عمل را هم می توانید انجام دهید . یعنی اگر فیلم آموزشی ای دارید که روی سایت منتشر کرده اید می توانید فیلم را به فایل صوتی یا پادکست تبدیل کنید که برای افرادی که حوصله یا وقت دیدن فیلم را ندارند و می توانند فایل صوتی را مثلا در هنگام رانندگی هم گوش کنند بسیار مفید می شود .

 

 

مطالب مرتبطی که پیشنهاد میشه مطالعه کنید!

مشاهده فهرست محتوایی

۲ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

  • سیدسعید طباطبایی
    ۱۳۹۹/۰۱/۳۰ ۲:۰۹ ق.ظ

    سلام خسته نباشید مطلب خیلی عالی و مفیدی بود.
    فقط در شماره ۲۳ یه غلط املایی کوچک بود که موارد، موراد نوشته شده بود.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست