چگونه اولین کتاب الکترونیکی خود را بنویسیم؟ ( در 1-2-3-4-5 قدم )

چگونه اولین کتاب الکترونیکی خود را بنویسیم؟ ( در ۱-۲-۳-۴-۵ قدم )

حتما می‌دانید که اهمیت کتاب الکترونیکی در این روزها چقدر زیاد شده است. کتاب الکترونیکی نقش مهمی در افزایش اعتبار و جایگاه شما در ذهن مخاطب دارد. 

شما چه به عنوان یک تولید کننده محتوای حرفه ای و چه به عنوان صاحب یک کسب و کار باید تمام تلاش خود را بکنید که برندتان را هر روز بیشتر از روز قبل به مخاطب معرفی کنید و اعتبار خودتان را در ذهن او افزایش بدهید و در ذهن مخاطب یک متخصص عالی در زمینه کاری خودتان به نظر برسید .

علاوه بر تولیدکنندگان محتوا و صاحبان کسب و کار که برای برند سازی شخصی یا کسب و کارشان و فروش بیشتر محصول یا خدمات شان یا جمع کردن ایمیل نیاز دارند که کتاب الکترونیکی منتشر کنند، افراد زیادی هم هستند که تمایل به نوشتن کتاب دارند و فقط هدف‌شان مطرح کردن نظرات و عقایدشان و… در قالب کتاب است.

یکی از مزیت های کتاب الکترونیکی نسبت به روش های چاپ قدیمی کتاب بحث هزینه و دردسرهای تولید و انتشار کتاب است . در روش آنلاین شما بیشتر زمان تان را باید برای پیدا کردن ایده و تولید محتوای با کیفیت و عالی بگذارید و در نهایت با کمترین هزینه ممکن و با کمترین دردسر می توانید آن را منتشر کنید .

در این مقاله آموزشی رایتینا می خواهیم قدم به قدم با هم تا نوشتن کتاب الکترونیکی پیش برویم

قدم ۱ : پیدا کردن ایده برای تولید محتوای کتاب الکترونیکی

تولید محتوای کتاب الکترونیکی باید با پیدا کردن یک ایده ناب و جالب شروع بشود. فرقی نمی‌کند که می‌خواهید درباره پیدایش اولین آبزی جهان بنویسید یا درباره آخرین قوانین مُد و فشن اروپا. در هر حال، موضوع شما در هر زمینه‌ای که باشد باید نهایت تلاش خود را به کار بگیرید تا به ابعاد جالب توجه و مخاطب‌پسند آن دست پیدا کنید.

پس اول از هر چیز باید یک ایده عالی برای شروع نوشتن داشته باشید . اما مشخصا این جور ایده ها چیزی نیست که در لحظه به ذهن ما برسند ، البته به غیر از موارد استثنا . بنابراین باید یاد بگیریم که ایده های مان را جمع کنیم و نگذاریم هدر بروند تا در زمانی که به آنها نیاز داریم از آنها استفاده کنیم .

برای خود دفترچه‌ای بخرید و هر وقت که ایده‌ای جذاب به ذهن‌تان رسید، آن را در گوشه‌ای از دفترچه یادداشت کنید. ایده‌های خلاقانه‌ای که برای نوشتن یا خلق هر اثری به ذهن ما می‌رسند دقیقا شبیه شهاب‌سنگ‌ها هستند. همان‌قدر زیبا و همان‌قدر سریع در ناپدید شدن.

پیدا کردن ایده برای تولید محتوای کتاب الکترونیکی

پیدا کردن ایده برای تولید محتوای کتاب الکترونیکی

پس حتما همیشه کنار دست خودتان یک دفتر یادداشت داشته باشید و ایده‌های جالب و جذابی را که  هر زمان حتی موقع خواب به ذهن‌تان می‌رسد در آن یادداشت کنید. این‌قدر ایده‌های تازه برای نوشتن را در دفترچه خود بنویسید تا بالاخره یکی از آنها شما را به سمت خود بکشاند و در مسیر نوشتن قرار بدهد.

در واقع، زمانی که ایده‌های مختلفی را جمع‌آوری می‌کنید و در تلاش هستید تا به بهترین نتیجه برای نوشتن برسید، ذهن‌تان در ناخودآگاهِ خود مشغول بررسی موضوعاتی که یادداشت کرده‌اید، خواهد شد. این ایده‌ها می‌چرخند و می چرخند و نهایتا به یک خروجی مشخص در انتخاب موضوع خواهند رسید.

۱۲ اشتباهی که به هیچ عنوان نباید در زمان تولید محتوای کتاب الکترونیکی مرتکب شوید ( ۲ ،۸ و ۱۱ مهم تر هستند )

قدم ۲ : جزئیاتی که نیاز دارید برای تولید محتوای کتاب را پیدا کنید

وقتی به ایده‌ای مناسب رسیدید و مطمئن شدید که موضوع کتاب الکترونیکی خود را پیدا کرده‌اید، باید به سراغ گام بعدی رفته و شروع به فکر کردن در مورد جزئیات موضوع و جمع‌آوری اطلاعات مختلف کنید. یادتان باشد که همیشه مخاطب را در ذهن خود داشته باشید. قرار نیست به سرهم‌بندی روی بیاورید پس باید دقیق و ظریف کار کنید.

اگر بی‌حوصله و عجولانه و بدون جمع کردن اطلاعات تخصصی و جزئیات مربوطه شروع به نوشتن کنید، کتابی که قرار است باعث حسن شهرت شما بشود، تبدیل به تبری می شود که ریشه اعتبارتان را قطع می‌کند. پس دقت کنید و حوصله به خرج بدهید.

ّرای تولید محتوای کتاب الکترونیکی برای جزئیات جستجو کنید

ّرای تولید محتوای کتاب الکترونیکی برای جزئیات جستجو کنید

مدام خود را به جای مخاطبان بگذارید و ببینید که به عنوان یک خواننده دوست دارید که به چه پرسش‌هایی پیرامون موضوع کتاب پاسخ داده بشود. همه این پرسش‌های احتمالی را هم بنویسید. اگر لازم است یک دفترچه بزرگ‌تر بخرید و در آن شروع به نوشتن پرسش‌های ذهنی مخاطب کنید. بعد باید برای هر یک از این پرسش‌ها، پاسخ‌های کامل و اطلاعات کافی جمع‌آوری کنید. هر چقدر که اطلاعات جامع‌تر و کامل‌تری داشته باشید، در مرحله نوشتن، راحت‌تر خواهید بود.

حالا هر چیزی که جمع آوری کرده اید را به شکلی صحیح و منطقی طبقه‌بندی کنید. باز هم تأکید می کنیم که از عجول‌بودن دوری کنید. قرار نیست، فقط کتابی بنویسید که تنها مخاطب آن خودتان باشد و نهایت پدر و مادرتان! هدف شما جذب مخاطب است. شما می‌خواهید، کتابی بنویسید که بعدا به آن افتخار کنید و یک اثر ماندگار و دوست داشتنی در رزومه خودتان یا برندتان شود .

قدم ۳ : حالا زمان این است که شروع به نوشتن محتوای اصلی کتاب الکترونیکی تان کنید

شروع نوشتن کتاب با احساسات دوگانه‌ای همراه است. انگار تمام آن علاقه‌ای که قبل از جمع‌آوری اطلاعات کتاب برای شروع نوشتن داشتید تبدیل به حسی متفاوت شده است. حالا دوست دارید طفره بروید و شروع کار کمی برای‌تان دشوار است.

بهتر است شجاعانه به سراغ نوشتن کتاب بروید و بدانید که با عقب انداختن برنامه خود نمی‌توانید از اضطراب کار فرار کنید. کمی اضطراب برای شروع هر کاری کاملا طبیعی است و اتفاقا باعث رشد و تلاش بیشتر هم خواهد شد.

نوشتن متن اصلی کتاب الکترونیکی

نوشتن متن اصلی کتاب الکترونیکی

پس نترسید، فقط کافی است زمان شروع آن را برای خودتان تعیین کنید و خودتان را متعهد کنید که دقیقا در همان زمان شروع کنید. اگر مدام دلهره این را دارید که فهرست را چگونه بنویسید، فصل‌بندی کتاب تان به چه شکلی باشد و…، نشانه‌ این است که شما در تولید محتوای کتاب الکترونیکی کاملا غیر حرفه ای هستید . واقعیت این است که افراد حرفه‌ای اصلا چنین دغدغه هایی برای نوشتن کتاب ندارند .

فقط کافی است از فصلی که فکر میکنید برای تان راحت تر است شروع کنید.

البته باید ببینید که سبک کاری شما در نوشتن چیست. مثلا وفادار ماندن به برنامه‌ای کاملا از پیش‌تعیین شده کارتان را ساده‌تر می‌کند یا شروع کردن از بخش‌هایی که درباره موضوع‌شان تسلط بیشتری دارید.

منظور در شروع کار اصلا بی‌برنامگی نیست. منظور ما این است که قبل از نوشتن، چارچوب‌های ذهنی خودتان را برای خلق اثرتان مشخص کنید و سپس با نیم‌نگاهی به برنامه ذهنی‌تان از هر فصلی که راحت‌تر هستید، شروع به نوشتن کنید.

در این زمینه حکم و قانونی کلی وجود ندارد. برخی از افراد ترجیح می‌دهند از ابتدا برنامه‌ای کاملا دقیق داشته باشند و براساس آن هر فصل از کتاب‌شان را بنویسند و برخی دیگر هم دوست دارند که از بخش‌ها و فصل‌هایی شروع کنند که درباره آنها تسلط کافی دارند یا حتی به آنها علاقه بیشتری دارند. نکته مهمی که باید همه تولید کنندگان محتوای تازه کار در ذهن داشته باشند، توجه به پیدا کردن سبک کاری مورد علاقه و ترسیم چشم‌انداز و چارچوب کلی نسبت به نوشتن کتاب است.

قدم ۴ : حالا نوبت ویرایش نسخه اولیه کتاب تان است

 مگر می‌شود، کسی که در نوشتن تجربه دارد، بدون ویرایش، نوشته‌اش را در معرض نگاه خوانندگان قرار بدهد؟! ویرایش بخش مهمی از تولید محتوای کتاب الکترونیکی است دقیقا مانند هر نوع تولید محتوای دیگری. پس شروع به ویرایش و اصلاح متن کتاب تان کنید. در این قسمت هم باید با صبر و حوصله کار را پیگیری کنید.

برای ویرایش محتوا این ۸ مورد را حتما قبل از هر چیزی چک کنید

اگر بعد از اتمام نوشتن کتاب، سریعا به سراغ ویرایش بروید، نتیجه حاصل پر از غلط و اشتباه خواهد بود. باید طوری ویرایش و اصلاح متن را انجام بدهید که انگار ممتحنی سخت‌گیر هستید و قرار است، مو را از ماست بیرون بکشید.

در تولید محتوای کتاب الکترونیکی مو را از ماست بیرون بکشید!

در تولید محتوای کتاب الکترونیکی مو را از ماست بیرون بکشید!

کمی بین ویرایش کردن و پایان نگارش کتاب فاصله بیاندازید تا مغزتان کمی استراحت کند. علاوه بر اینکه مغز شما نیاز به استراحتی کوتاه دارد، این فاصله به دقیق‌تر شدن نگاه‌تان در اصلاح متن کمک می‌کند. علت این است که وقتی، از متن و نوشته خود برای مدتی فاصله می‌گیرد، تعصبات ذهنی در هنگام نوشتن از شما دور می‌شوند و بهتر می‌توانید به ویرایش بپردازید.

در ویرایش و اصلاح کردن متن باید خیلی دقت کنید و تمام تلاش‌تان را به کار بگیرید تا چیزی را از قلم نیاندازید.

غلط‌های املایی، اصلاح عنوان‌ها و اشتباهات ظاهری را حتما باید رفع کنید. اما نکته دیگری که باید در ویرایش مورد توجه شما قرار بگیرد، رسیدگی به مفاهیم آشکار و ضمنی متن است. . اگر بخواهیم در این باره بیشتر توضیح بدهیم باید بگوییم که دوباره خود را جای خوانندگان کتاب بگذارید. یادتان هست که در بخش قبلی به پرسش‌هایی پرداختیم که ممکن است در ذهن مخاطب شکل بگیرد؟ حالا دوباره لازم است که همان پرسش‌ها را مرور کنید و ببینید که در کتابی که نوشته‌اید، پاسخی برای آنها فراهم کرده‌اید یا نه. مفاهیم ضمنی هم آن دسته از مفاهیمی هستند که شما دوست داشته‌اید در متن خود بگنجانید.

حالا با مرور نوشته‌ها باید ببینید که منظورتان از آن مفاهیم، قابل فهم شده است یا خیر. به هیچ‌وجه سهل‌انگاری نکنید و با تیزبینی یک عقاب همه چیز را بررسی کنید.

قدم ۵ : طراحی جلد کتاب به صورت کاملا حرفه ای و زیبا

حالا که کار تقریبا تمام شده است، باید به سراغ ظاهر متن بروید. باید دستی به سر و روی نوشته خود بکشید. عنوان های آن را جذاب تر کنید، مقدمه‌ای برایش بنویسید، اگر جدول یا نموداری لازم است، آنها را هم اضافه کنید و… . هر چیزی را که لازم است، اضافه کنید و  به سراغ جلد و طراحی آن بروید.

معرفی ۱۵ سایت خارجی برای دانلود تصاویر با کیفیت در تولید محتوا (لینک سایت + توضیحات مختصر در مورد هر کدام )

این بخش هم خیلی خیلی جذاب است. یادتان باشد که خوانندگان به جلد کتاب توجه زیادی دارند. ما چه بخواهیم و چه نخواهیم اولین چیزی که ممکن است مخاطب را به دام بیاندازد که علاقه مند شود کتاب ما را دانلود کند و چند صفحه آن را حداقل نگاهی بیاندازد جلد کتاب است .

طراحی جلد کتاب الکترونیکی

طراحی جلد کتاب الکترونیکی

 البته ممکن است، جلد کتابی، خواننده را به سمت خود جلب کند اما با گشودن کتاب و مطالعه چند صفحه به این نتیجه برسد که محتوای دندان‌گیری در کتاب وجود ندارد. در هر حال، جاذبه اولیه برای جلب نظر مخاطب در جلد آن نهفته است. پس اگر جلد خوبی طراحی کنید و از سوی دیگر ، متن خوبی هم در آن قرار بدهید، احتمال موفقیت‌تان بسیار زیاد می‌شود.

در طراحی جلد هم دقت کنید تا به دام کلیشه‌های تکراری نیافتید. اگر بتوانید این کار را به فردی ماهر و حرفه‌ای بسپارید، خیلی بهتر است. اما طبیعتا باید مبلغی برای این کار بپردازید که شاید از عهده آن در شروع کار برنیایید. اگر به هر دلیلی نتوانستید از کمک حرفه‌ای طراحان جلد و تصویرگران بهره ببرید، نگران نباشید، می‌توانید با مراجعه به وبسایت‌های بی‌شماری که آموزش‌هایی در این زمینه ارائه می‌دهند، به نتایج خوبی برسید. مشخصا یکی از سایت هایی که می توانید ایده های خوبی بگیرید سایت آمازون است . بهترین کار این است که در مورد موضوع تخصصی سایت تان جستجو کنید و جلد پر فروش ترین کتاب ها را بررسی کنید.

سعی کنید علاوه بر اصول حرفه‌ای در انتخاب شکل و رنگ، روانشناسی مخاطبان را هم در نظر داشته باشید و طرح و رنگی برای جلد انتخاب کنید که به بهترین شکل روی خوانندگان اثر می‌گذارد.

معرفی ۲۹ ابزار تولید محتوای تصویری ( ۴ ابزار ساخت تصاویر، ۵ ابزار ساخت اینفوگرافیک، ۴ ابزار ساخت لوگو ،۳ ابزار طراحی نقل قول،۵ ابزار ساخت کلاژ،۲ ابزار طراحی تصاویر پس زمینه ،۳ ابزار تغییر اندازه تصاویر و ۳ ابزار ساخت گیف )

قبل از انتشار کتاب الکترونیکی ، یک کار دیگر هم باید انجام بدهید

قبل از اینکه کتاب خود را روی وبسایت خودتان، روی سایر وبسایت‌های معروفی که برای این کار هستند یا … منتشر کنید، از تعدادی دوست و آشنا بخواهید که کتاب را بخوانند و با دقت و ریزبینی آن را نقد کنند.

یادتان باشد که آدم‌های تعارفی یا کسانی را که زیاد صادق نیستند، برای این کار انتخاب نکنید.

گروهی که کتاب را قبل از انتشار بررسی می‌کنند باید افرادی منصف باشند که نظر واقعی‌شان را درباره نقص‌ها و قوت‌های کتاب مطرح می‌کنند.

قبل از انتشار کتاب الکترونیکی بدهید به دوستان تان بخوانند و نقد کنند

قبل از انتشار کتاب الکترونیکی بدهید به دوستان تان بخوانند و نقد کنند

بعد از اینکه نظرات همه خوانندگان اولیه را جمع‌آوری کردید، نوبت به اصلاح دوباره کار می‌رسد. باید ببینید که چه مواردی باعث ایجاد سؤتفاهم در خوانندگان شده است، کدام بخش‌ها را بیشتر دوست داشته‌اند، جه قسمت‌هایی گُنگ مانده است و در کل هر بخش و قسمت از کتاب منجر به چه بازخوردهایی شده است.

اصلاحات لازم را انجام بدهید و بعد به امید موفقیت هر چه بیشتر به سراغ انتشار کتاب الکترونیکی خود بروید.

بعد از انتشار کتاب الکترونیکی چه کار کنیم ؟

بعد از انتشار هم باید به تلاش‌های خود برای موفقیت هر چه بیشتر کتاب ادامه بدهید. سعی کنید به تبلیغات مؤثر بپردازید. باید ببینید که چه ابزارهایی به کمک شما می‌آیند.

مثلا شبکه‌های اجتماعی با آن ظرفیت فوق‌العاده‌ای که در ایجاد ارتباط با مخاطبان دارند، قطعا گزینه‌های بسیار خوبی برای تبلیغ کتاب شما خواهند بود. شبکه‌های اجتماعی مناسب را بیابید و با شناخت مخاطب، سعی کنید، کتاب‌تان را تبلیغ کنید. کتاب خود را برای کسانی که می‌شناسید و می‌دانید که موضوع شما را می‌پسندند، ارسال کنید. منتظر بازخوردهای مخاطبان باشید و سعی کنید از میزان اقبال کتاب‌تان سردربیاورید.

این ۶ اشتباه در تولید محتوای شبکه های اجتماعی = شکست

با این ۱۲ تاکتیک تولید محتوا، تعداد لایک و فالور را در اینستاگرام کسب و کارتان افزایش بدهید (+دانلود برنامه و ابزارهای کاربردی )

شما اکنون یک تولید کننده محتوای کتاب الکترونیکی حرفه ای هستید که با تلاش و تجربه‌ای که به دست آورده‌اید احتمالا کتاب‌های الکترونیکی بیشتری هم خواهید نوشت. اعتبار و رزومه شما با وجود کتاب‌های الکترونیکی به شدت پر و پیمان خواهد شد. علاوه بر همه اینها، نوشته‌های شما می‌تواند برای افراد مختلف مفید واقع بشود. چه چیزی از این بهتر؟

 

One Comment

  • آسمانی ۱۵ آذر ۱۳۹۷

    مراحل قانونی و نرم افزارهای مرتبط کتاب چی

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید