چگونه یک محتوای سریالی جذاب بنویسیم ؟

چگونه یک محتوای سریالی جذاب بنویسیم ؟

همیشه یکی از سخت ترین بخش های تولید محتوا برای هر نویسنده ای پیدا کردن یک ایده محتوایی جذاب برای شروع نوشتن است .

وقتی که دیگران را قانع کردید تا محتوایتان را بخوانند پس همیشه باید محتوایی هم برای خواندن داشته باشید و اگر قرار باشد در وبلاگ یا وب سایت خودمان هر روز حداقل یک مقاله منتشر کنیم پیدا کردن روزانه ایده های جذاب برای تولید محتوا کمی کار را سخت میکند و می تواند باعث اهمال کاری ما و به عقب انداختن نوشتن محتوا شود .

اما چاره کار چیست ؟

نوشتن یک محتوای سریالی یا دنباله دار بر اساس یک موضوع جذاب اولیه .

علاوه بر اینکه محتواهای سریالی یا دنباله دار با یک ایده اولیه اصلی شروع میشوند و به همین دلیل کار را برای ما راحت تر میکنند یک مزیت دیگر هم دارند و آن هم این است که شما می توانید زمانی که این نوع محتوا را نوشتید آنها را بخش بخش کنید و زمانی که در سفر هستید به صورت زمان بندی شده این بخش های محتوا را منتشر کنید و به این شکل هم سایت و وبلاگ تان به روز می شود و هم می توانید در سفر استراحت کنید و خلاقیت تان را شارژ کنید .

پس برای نوشتن یک محتوای چند قسمتی یا سریالی اولین کاری که باید بکنید پیدا کردن یک ایده جذاب برای شروع است .  نوشتن یک محتوای سرالی دقیقا مثل یک سریال تلویزیونی است . فیلم نامه نویس ایده اولیه را در ذهنش تصور میکند و بعد بر اساس زندگی و اتفاقاتی که برای شخصیت های داستان می افتد آن را به بخش های مختلف تقسیم میکند و یک سریال جذاب برای مخاطب می سازد که در هر قسمت آن یک روایت از زندگی شخصیت های داستان برای مخاطب دارد .

محتوای سریالی

محتوای سریالی

چگونه یک محتوای سریالی بنویسیم ؟

محتوای سریالی یک سری محتوای دنباله دار مرتبط با یک کلمه کلیدی یا موضوع کلیدی خاص است که در آن هر بخش یا قسمت هم به صورت مجزا و مستقل برای خود مفهوم و معنا دارد و هم به صورت بخشی از یک کل معنا دارد .

مهمترین قسمت برای نوشتن یک محتوای سریالی پیدا کردن یک ایده اولیه جذاب است که انقدر گسترده باشد که بتوانید حداقل در ۴ یا ۵ قسمت در مورد آن محتوا بنویسید . یک سریال محتوایی هم دقیقا مانند سریال تلویزیونی نه باید انقدر کش داده شود که تکراری و خسته کننده شود و نه انقدر کوتاه باشد که نتوانیم اسم سریال را روی آن را بگذاریم و بیشتر شبیه فیلم کوتاه باشد تا سریال !

قسمت اول یک محتوای سریالی

نوشتن قسمت اول سریال محتوایی مشخصا یکی از مهمترین قسمت های کار است چون تا زمانی که نتوانیم مخاطب را در همان قسمت اول سریال جذب کنیم دیگر نمیتوانیم امید داشته باشیم که مخاطب قسمت های بعدی محتوا را هم بخواند و به این شکل تمام زحمت های شما برای نوشتن تمام قسمت های سریال محتوایی تان هدر می رود .

بعد از پیدا کردن ایده اولیه باید بنشینید  هر چیزی که فکر میکنید می توانید در مورد این موضوع یا ایده برای مخاطب بنویسید را لیست کنید و بعد از آن یک نگاهی به لیست تان بیاندازید و گلچین کنید که در هر قسمت در مورد کدام یکی از این موضوعات می خواهید صحبت کنید .

بیایید با یک مثال خاص و یک ایده اولیه ترش و خوشمزه پیش برویم 🙂

فرض کنید که شما یک وبلاگ یا وب سایت آشپزی سالم و ارگانیک دارید که در آن همیشه دستور تهیه غذاهای خوشمزه و مقوی و سالم را میگذارید . این بار تصمیم میگیرید که در وبلاگ خودتان طرز تهیه مربای انگور با مواد طبیعی و بدون شکر را بگذارید .

پس ایده اولیه شما برای ساخت یک محتوای سریالی این می شود : چگونه یک مربای انگور خوشمزه درست کنیم (یک مربای ارگانیک و سال و بدون شکر)

خب حالا که ایده اولیه یا موضوع را پیدا کردید باید لیست موضوعات فرعی که می خواهید در مورد ایده اصلی در موردشان صحبت کنید را هم بنویسید . مثلا در مورد این مثال مربای انگور ارگانیک بهتر است برای بخش اول این سریال به این موارد اشاره کنیم :

  • معرفی موضوع اصلی به روشی خاص و جذاب ( مثلا یک داستان جالب یا قدیمی در مورد انگور یا محصولات ارگانیک )
  •  درباره ی علاقه خودتان و فلسفه تولید محصولات ارگانیک و سالم و هدف پشت آن برای مخاطب بنویسید
  • کمی هم در مورد تاریخچه محصولات ارگانیک بنویسید
  • می توانید در مورد مزایا و تاثیر محصولات ارگانیک روی سلامتی هم در این بخش توضیحاتی بدهید

کلا انگیزه و هدف شما از نوشتن بخش اولی این سریال خوشمزه و جذاب محتوایی این است که به مخاطب بگویید چرا باید به حرف شما گوش کند یا به عبارت بهتر این چند قسمت محتوای شما را دنبال کند و بخواند و با خواندن این محتواها چه چیزی عایدش می شود .

در انتهای این قسمت هم کمی در مورد چیزهایی صحبت کنید که قصد دارید در قسمت های بعدی این محتوا به مخاطب بگویید . یک چیزی شبیه « آنچه خواهید دید » در سریال های تلویزیونی .

خب این هم پست اول یا قسمت اول محتوای شما که باید آن را منتشر کنید .

پیشنهادی برای انتهای محتوا :

بهتر است در این جا به مخاطب خودتان پیشنهاد بدهید که در صورتی این محتوا برایش مفید بوده است و آن را دوست داشته می تواند ایمیل خودش را ثبت کند تا زمانی که قسمت های بعدی این سریال محتوایی آماده شد به او خبر بدهید .

قسمت اول یک محتوای سریالی

قسمت اول یک محتوای سریالی

قسمت دوم یک محتوای سریالی

از این قسمت به بعد برای نوشتن هر بخش شما باید این طور تصور کنید که ممکن است مخاطب شما اتفاقی فقط همین پست شما را باز کرده باشد . پس لازم است به او نشان بدهید و بگویید که این محتوای شما سریالی است و دقیقا به او بگویید که الان در کدام قسمت محتوا است .

پس هم در عنوان محتوا به این مورد اشاره کنید مثلا بنویسید : « چگونه یک مربای انگور سالم درست کنیم ؟ – قسمت دوم » و هم لازم است در اولین خط یا پاراگراف اول این بخش کمی در مورد چیزهایی که در بخش قبل صحبت کردید خلاصه ای بگویید و به قسمت اول این محتوا لینک بدهید .

بعد از آن شروع کنید به نوشتن در مورد چیزهایی که قرار است در این قسمت سریال محتوایی به آن اشاره کنید . مثلا برای این مثال می توانید در مورد اینکه برای پخت این دسر یا مربای خوشمزه به چه لوازمی نیاز هست صحبت کنید ؟ یا در مورد روش خریدن مواد اولیه و یا جایی که می تواند مخاطب مواد اولیه را تهیه کند توضیحاتی بدهید و یا کمی در مورد این صحبت کنید که روش تهیه این مربا را از کجا یاد گرفته اید یا چه مشکلی در مرباهای کارخانه ای و شکر زده وجود دارد و…

هدف شما در قسمت دوم سریال محتوایی باید جلب اعتماد و اطمینان مخاطب به حرف هایتان و آماده کردن بیشتر او برای قسمت های بعدی باشد .

پیشنهادی برای انتهای محتوا :

  • در انتهای محتوا  یک بخش “برای مطالعه ی بیش تر” قرار دهید و از آن هم به بخش اول و هم بخش سوم لینک بدهید.
  • بهتر است در این جا هم به مخاطب خودتان پیشنهاد بدهید که در صورتی این محتوا برایش مفید بوده است و آن را دوست داشته می تواند ایمیل خودش را ثبت کند تا زمانی که قسمت های بعدی این سریال محتوایی آماده شد به او خبر بدهید .
قسمت سوم یک محتوای سریالی

قسمت سوم یک محتوای سریالی

قسمت سوم یک محتوای سریالی

خب حالا بخش هیجان انگیز سریال محتوایی تان که نوشتن در مورد مغز ایده اصلی است فرا رسیده است . مثلا در مورد این مثال حالا زمانی است که باید آموزش اصلی در مورد طرز تهیه مربای انگور ارگانیک که قولش را به مخاطب داده بودید را به مخاطب ارائه بدهید .

پس شروع کنید قدم به قدم در مورد مراحل آموزش یا اجرای ایده اولیه تان بنویسید . نکته مهم در اینجا این است که هر قسمت سریال محتوایی شما باید مستقل و کامل باشد و کم و کاستی ای نداشته باشد. یعنی اگر مخاطبی فقط همین قسمت را باز کرد دقیقا متوجه شود که یک مربای انگور چه طور درست می شود .

علاوه بر این می توانید به آموزش تان شاخ و برگ هم بدهید . مثلا در این مثال می توانید در مورد ظرف نگهداری مربا و مدت زمانی که مربا را می توانید در یخچال نگه دارید هم مطلب بنویسید.

پیشنهادی برای انتهای محتوا :

  • در انتهای محتوا  یک بخش “برای مطالعه ی بیش تر” قرار دهید و از آن هم به بخش قبلی و هم بخش بعدی لینک بدهید.
  • بهتر است در این جا هم به مخاطب خودتان پیشنهاد بدهید که در صورتی این محتوا برایش مفید بوده است و آن را دوست داشته می تواند ایمیل خودش را ثبت کند تا زمانی که قسمت های بعدی این سریال محتوایی آماده شد به او خبر بدهید .

قسمت چهارم یک محتوای سریالی

از قسمت چهارم و قسمت های بعدی کاری که شما باید بکنید این است که با گفتن نکات و ترفندهای اضافی این سریال محتوایی تان را جذاب تر و کامل تر کنید . مثلا در این مثال سعی کنید با گفتن جملات تشویقی و انگیزشی مخاطب را تشویق کنید تا طرز این مربای انگور را حتما درست کند و امتحان کند . یا مثلا بگویید چه نوع نانی برای خوردن همراه با این مربا مناسب تر است؟ آیا از این مربا می توانند در تهیه دسرها هم استفاده کنند ؟ یا همین طرز تهیه را می توانند برای تمشک و توت فرنگی هم استفاده کنند ؟ یا …

پیشنهادی برای انتهای محتوا :

  • در صورتی که این بخش قسمت آخر سریال تان است  در انتهای محتوا  یک بخش “برای مطالعه ی بیش تر” قرار دهید و از آن به بخش های قبلی لینک بدهید .

به این شکل شما فقط با یک ایده اولیه می توانید چندین محتوای جذاب وسریالی برای مخاطب بنوسید که هم زمان کمتری برای پیدا کردن ایده برای آن صرف میکنید و هم مخاطب ها تمایل بیشتری به خواندن محتواهای خرد شده و کوچک شده و سریالی دارند

دیدگاهتان را بنویسید