چک لیست – قبل از شروع به نوشتن یک متن تبلیغاتی چه کارهایی باید بکنید؟

این چک لیست به درد چه کسانی میخورد : اگر کپی رایتری هستید که زمانی که یک پروزه میگیرید یکی به سر پروژه می زنید و یکی به سر خودتان و همیشه رمان شروع کار گیج و مبهوت هستید که از کجا باید شروع کنید و چه طور ایده های اولیه خودتان را بنویسید و به کارفرما ارائه بدهید این چک لیست می تواند برای تان مفید باشد

به کمک این چک لیست کپی رایتینگ می توانید تمام اطلاعاتی که نیاز دارید تا ایده های اولیه تان را بسازید و برای کارفرما ارسال کنید را می توانید در ذهن تان یا روی کاغذ نظم بدهید

اگر اصلا نمی دانید کپی رایتینگ چیست و کپی رایتر چه کسی است می توانید این مقاله آموزشی را بخوانید:

۵۳۶۱ کلمه در مورد کپی رایتینگ چیست و کپی رایتر کیست؟!

 

شما به عنوان یک کپی رایتر چگونه می توانید از این چک لیست استفاده کنید ؟

مشخصا کار هر کپی رایتری با ارائه یک پیشنهاد از طرف کارفرما شروع میشود . یک کارفرما با توجه به نیازش از شما می خواهد که با هنر کپی رایتینگ خودتان برایش یک متن تبلیغی و تشویقی بنویسید تا فروشش بیشتر شود ، یا میزان کلیک روی مقاله اش بیشتر شود یا میزان نرخ کلیکی ایمیل هایش بیشتر شود و یا …

بعد از اینکه شما پروژه را گرفتید اولین کار این است که شروع به ایده پردازی کنید. دقیقا در این چک لیست کپی رایتینگ میخواهیم در مورد کارهای قبل از آغاز  فرآیند ایده دادن صحبت کنیم.  فوت و فن های ریزی که فقط با صرف تجربه و گذشت زمان آموخته می شوند و معمولا هیچ  کپی رایتری آن‌ها را در هیچ کلاسی نمی آموزد.

چک لیست کپی رایتینگ -مورد اول

چک لیست کپی رایتینگ -مورد اول

1- آگهی های قبلیشون رو نگاه کردی؟

این مورد مهم ترین بخش کار است. هر چقدر هم کارفرما نیاز به ایده های جدید داشته باشد باز هم ذهنیت او تمایل به همان سبک قدیمی دارد. گاهی فقط لازم است ایده های جدیدی به ریتم آگهی های قبلی اضافه کنید.

ندانستن این که تا به حال چه مسیری را طی کرده اند دو ایراد اصلی دارد.

  • نخست این که ممکن است یک آگهی مشابه با کارهای گذشته این کارفرما برایش طراحی کنید. چیزی که به طور کامل کار را نابود میکند.
  • ایراد دوم این است که وقتی ندانید تا به حال چه مسیری طی کرده اند چطور میتوانید ایده های جدید و ترغیب کننده ای برایشان طراحی کنید.

چه کارهایی باید بکنید؟

اول از خودشان بخواهید آرشیو تمام تبلیغات و متن های تبلیغاتی که دارند را به شما بدهند.

در وهله دوم بروید سراغ سایت مدیا آرشیو. دایره گسترده ای از  تمام  تبلیغات ایران به صورت ماه به ماه و سال به سال و به تفکیک مدیا در این سایت جمع آوری شده است.

چه کارهایی نباید بکنید؟

برای پیدا کردن نمونه کارهایشان اسمشان را در گوگل سرچ نکنید.

برای پیدا کردن نمونه کارهایشان شبکه های اجتماعی را نگردید.

برای پیدا کردن نمونه کارهایشان فقط به سایتشان اکتفا نکنید.

تمرین

  • مشتری شما بانک سامان است و می‌خواهید برایش یک آگهی رادیویی بنویسید. لیست آگهی های این بانک را از تاریخ 1394 پیدا کنید.
  • مشتری شما شرکت یک و یک است. میخواهد برایش تبلیغات شهری بنویسید. لیست آگهی‌های این شرکت از 1390 را پیدا و بررسی کنید.
چک لیست کپی رایتینگ - مورد2

چک لیست کپی رایتینگ – مورد2

2- درباره شون تحقیق اولیه کردی؟

تحقیق اولیه یعنی این که باید همه چیز را – هرچیزی – را درباره آن ها بدانید. چیزهایی که شاید اصلا به چشم نیایند. اطلاعاتی درباره تاریخچه شرکت ،نوع و گستردگی محصولاتشان، تنوع خدمات، نیاز هایی که دارند، طرز فکر و سلیقه مدیرانشان،  اهداف سازمانی‌شان.

چه کارهایی باید بکنید؟

هر کاتالوگی که تا به حال چاپ کرده اند ،هر فیلم معرفی سازمانی که تا به حال دیده اند هر اطلاعاتی داخل سایتشان دارند هر چیزی که مدیرعامل  و مدیر فروش و مدیر بازاریابی و مدیر روابط عمومی شان میتوانند به شما بگویند را باید از ذهن و کمد هایشان بیرون بکشید.

چه کارهایی نباید بکنید؟

بدترین کار این است که درباره آن ها بر اساس قضاوت هایتان یا بر اساس چیزهایی که قبلا از دیگران درباره شان شنیده اید تصمیم بگیرید. و بدتر از همه روی قضاوت عمومی جامعه درباره آن ها حساب کنید .

تمرین

  • شرکت تاید واتر برای دور جدید تبلیغات خود به شما مراجعه کرده است. هر چیزی که میتوانید از این شرکت به دست بیاورید.
  • موسسه آموزشی کانون گسترش علوم از شما برای ایده های جدید در مورد تبلیغاتشان دعوت کرده است. چه چیزهایی باید در مورد این شرکت بدانید.

3- مخاطباشون رو چک کردی؟

قرار است برای چه کسانی بنویسید. این آدم ها چه کسانی هستند چه تیپی دارند. مربوط به چه طبقه اجتماعی هستند. چه‌جور فکر می‌کنند. چه پیشنهادی میتواند ترغیبشان کند که هر کاری بکنند. با چه شبکه های اجتماعی بیشتر انس دارند. کدام محصولات را بیشتر استفاده میکنند.

چه کارهایی باید بکنید؟

اگر این قشر پاتوق خاصی دارند حتما به آن ها سر بزنید.  باید مثل خودتان آنها را بشناسید. با دقت و صبر روی ویژگی های شخصیتشان تمرکز کنید. در شبکه های اجتماعی دنبالشان کنید.

شاید بپرسید تا کِی؟

تا وقتی که بتوانید مثل آن ها فکر کنید.

  وقتی این اتفاق بیافتد میتوانید امیدوار باشید که میتوانید به ذهن و قلبشان نفوذ کنید.

چه کارهایی نباید بکنید؟

ذهنیت های خودتان را و چیز هایی که علاقه دارید را به این قشر اختصاص بدهید. چیزی که خلاقیتتان را نابود میکند.

بر اساس تحقیقات اینترنتی و نظرات افرادی که مخاطب هدف آنها نیستند برایشان تصمیم بگیرید.

تمرین

  • شرکت بزرگ پخش مواد دارویی ورزشی از شما میخواهد برای مخاطبانش شعار جدیدی بنویسید. تاکید میکند که می‌خواهد تبلیغ برای همه مخاطبانش ترغیب کننده باشد. چه باید بکنید؟
  • آرایشگاه ژینوس خانم میخواهد در کل منطقه 4 تهران مشهور شود. از شما میخواهد برایش یک تبلیغ خیلی تاثیر گذار بنویسید اما درباره مخاطبانش با شما صحبت نکرده است. چه میکنید؟

 

چک لیست کپی رایتینگ - مورد 4

چک لیست کپی رایتینگ – مورد 4

4- نمونه های مشابه موردی رو که میخوای روش کار کنی دیدی؟

نمونه های مشابه یعنی تمام کارهایی که رقبای این محصول یا خدمت که می خواهید برایش بنویسید متن تبلیغی بنویسید انجام داده اند . مشخصا تمام تلاش شما این است که چیزی بنویسید که  کارفرمای شما را از رقبایش متمایز کند. پس باید بدانید که رقبایش چه میکنند و یا چه کرده اند. از کجا شروع کرده اند و به کجا رسیده اند. باید بدانید کدام نوع تبلیغ نظر بیشتر طرفدار دارد. این که استراتژی غالب برای تحت تاثیر قراردادن مخاطبان در میان رقبا چیست؟

چه کارهایی باید بکنید؟

مهم ترین کار شناسایی رقباست. وقتی دشمن را بشناسید نصف راه شکست دادنش را طی کرده اید.

فقط نظاره کنید و ببینید لشکر دشمن چند هواپیما و تانک دارد. ( امکانات تبلیغاتی اش چقدر است. ) سربازانش چقدر کارآزموده و دوره دیده هستند؟ ( کیفیت تبلیغاتش چطور است)  فرماندهانش چقدر زیرک و دانا هستند ( استراتژی های تبلیغاتی شان چطور است)

چه کارهایی نباید بکنید؟

جوری عمیق نشوید که مثل رقبا فکر کنید. این نوع نگرش باعث میشود بدون این که بخواهید ضعف های رقبا را نادیده بگیرید  و عادی به نظرتان برسد.

تمرین

رقبای بیمه دانا را برای ساخت یک تیزر تبلیغاتی بررسی و تحلیل کنید.

5-ایده های مشابه محصول یا خدماتی رو که می خوای در مورد تبلیغ بنویسی دیدی؟

ایده های مشابه لزوما کار رقبا نیستند. ایده هایی هستند که مدل تبلیغاتی شان با مدل تبلیغاتی برند کارفرمای شما تشابه دارد. پس دایره تحقیق گسترده تر از بررسی رقبا است و زمان بیشتری نیز نیاز دارد. بخشی از خلاقیت شما باید پیدا کردن موارد مشابه باشد.

چه کارهایی باید بکنید؟

باید تا میتوانید موارد مشابه را مشخص کنید. ببینید برند مورد نظر شما چه جور موارد مشابهی با سایر محصولات بازار ممکن است داشته باشد.

چه کارهایی نباید بکنید؟

ذهنتان را محدود نکنید. فقط به محصول یا برند مورد نظر فکر نکنید. این کار خلاقیتتان را میکشد.

تمرین

برای نوشتن یک شعار جذاب و ترغیب کننده یک برند محصولات بهداشتی  وشوینده تمامی موارد مشابه را بررسی و تحلیل کنید.

وقتی تمام این کارها را یک بار انجام بدهید دیگر پیچیده و طولانی به نظر نمی آید. خیلی راحت میتوانید برای بار دوم و سوم و …انجامش بدهید. ولی هر چقدر هم بار اول زمان بر و طولانی و سخت باشد فکر این که این روند را طی نکنید از سرتان بیرون کنید.

مطالب مرتبطی که پیشنهاد میشه مطالعه کنید!

فهرست