۲۳ توصیه در کپی رایتینگ برای الگو برداری از کپی رایترهای مشهور دنیا

یکی از سریع ترین و بهترین راه های موفقیت در هر کاری از جمله کپی رایتینگ و تولید محتوا، الگوبرداری از افراد موفق و فوق ستاره های تولید محتوا و به کار بردن نظرات و نکته ها و فرمول هایی است که آنها گفته اند .

۲۳ توصیه از مشهورترین کپی رایترها برای الگو برداری در تولید محتوا و کپی رایتینگ

۱- در کپی رایتینگ باید جستجو گر و محقق خوبی باشید

همه کپی رایترها و تبلیغ نویس های حرفه ای با هم اتفاق نظر دارند که یکی از مهم ترین و تاثیر گذار ترین مرحله در شروع تولید محتوا و یا کپی رایتینگ قطعا تحقیقات و جستجوی اولیه است . David Ogilvy پدر تبلیغ نویسی می گوید : « تا جایی که می توانید مغز خودتان را از اطلاعات به درد بخور انباشته کنید »

و Gary Bencivenga شاگرد او هم می گوید : « بهترین کپی رایترها ، جستجو گرهای حرفه ای و عالی هستند .و John Caples به من توصیه کرد که باید ۷ برابر اطلاعاتی که حس میکنم در نهایت نیاز دارم و ممکن است از آنها استفاده کنم باید اطلاعات جمع آوری کنم »

تاثیر جستجو در کپی رایتینگ

تاثیر جستجو در کپی رایتینگ

جستجو و جمع آوری اطلاعات خصوصا زمانی به درد می خورد و بسیار کارا میشود که شما به عنوان یک نویسنده و تولید کننده محتوا حس میکنید مغزتان کاملا بلوک شده است و نمی توانید حتی یک کلمه هم بنویسید، اینجاست که این جستجوهای اولیه مغز شما را دوباره راه می اندازد.

هر چه قدر اطلاعات بیشتری جمع آوری کنید و در دسترس تان باشد قطعا بیشتر می توانید با این اطلاعات بازی کنید تا نتیجه دلخواه تان را بگیرید .

۲– در کپی رایتینگ باید جذابیت بیشتری اضافه کنید

زمانی که حس میکنید جمله بعدی را چگونه باید بنویسید و چگونه باید بهتر بنویسید ، این نکته مهم در کپی رایتینگ را به یادتان بیاورید که حتما به متن و محتوا چاشنی جذابیت اضافه کنید .  David Ogilvy اعتقاد دارد که « حقیقت را بگویید اما حقیقت را جذاب بگویید . شما نمی توانید افراد را وادار به خرید بکنید ، فقط می توانید آنها را علاقه مند به خرید بکنید »

ایجاد جذابیت در تولید محتوا

ایجاد جذابیت در تولید محتوا

راهنما:

 • برای اسکنر – مخاطب ها ( مخاطب هایی که در کسری از ثانیه فقط نگاهی به کل محتوا میکنند ) جذاب و تصویری بنویسید
 • کمی چاشنی طنز یا سرگرمی به محتوا اضافه کنید
 • مخاطب را درگیر بحث و موضوع کنید
 • از روش داستان گویی در تولید محتوا استفاده کنید

۳- در کپی رایتینگ ، شخصیت خاص و منحصر به فرد خودتان یا برندتان را به محتوا تزریق کنید

مشخصا هر نویسنده و برند تجاری سبک منحصر به فرد و خاص خود را برای بیان اطلاعات و محتوای مورد نظر خودش دارد . بنابراین نباید بگذارید که محتوای شما یک کپی به درد نخور و تکراری از بقیه محتواهای موجود در سطح وب شود .

در تولید محتوا شخصیت خاص خودتان را داشته باشید

در تولید محتوا شخصیت خاص خودتان را داشته باشید

باید لحن و سبک منحصر به فرد خودتان را به هر نوع محتوایی که منتشر میکنید اضافه کنید . مثلا اگر لحنی که انتخاب کردید و دوست دارید یک لحن شاد و فانتزی و کمی طنزگونه است یکباره یک محتوایی منتشر نکنید که کاملا خشک و رسمی است .

و سعی کنید در هنگام انتخاب لحن و سبک علاوه بر در نظر گرفتن علاقه خودتان ، مخاطب هدف تان و پرسونای او را هم در نظر بگیرید و با توجه به آن نوع لحن و سبک برندتان را انتخاب کنید.

۴-در کپی رایتینگ باید یک عنوان قدرتمند و خارق العاده بنویسید

یک گزارش آماری در خصوص رفتار مخاطب این طور نشان داده است که: افرادی که فقط عنوان مقالات را می خوانند ، ۵ برابر بیشتر از افرادی هستند که متن مقاله را می خوانند .

پس اگر شما بتوانید یک عنوان خارق العاده و منحصر به فرد بنویسید چندین قدم جلوتر هستید و به نتیجه دلخواهتان از تاثیر محتوا در مخاطب نزدیک تر میشوید .

عنوان نویسی قدرتمند در تولید محتوا

عنوان نویسی قدرتمند در تولید محتوا

راهنما :

 • ابتدا محتوای اصلی و بدنه را بنویسید بعد قویترین و مهم ترین عبارات را بیرون بکشید ( الزاما نباید حتما آنها را بنویسید ، من خودم در این به جای نوشتن به صورت ذهنی این عبارت ها را تجزیه و تحلیل میکنم  )
 • بین آنها هوشمندانه ترین و فریبنده ترین عنوان را انتخاب کنید و بنویسید
 • این ۴ تا مورد را حتما در نظر داشته باشید :منحصر به فرد ، مفید ، بسیار خاص ، ضروری
 • حتما یک مزیت را در عنوان تان جای بدهید ( البته باید مطمئن باشید که این مزیت در متن هم به صورت مفصل گفته شده است )
 • یک تصویر زنده و ملموس را در ذهن مخاطب نقاشی کنید .

۱۰ روش عنوان نویسی در تولید محتوا به روش تار عنکبوتی ( روش ۳ و ۴ را حتما انجام دهید )

از تست میانبر  David Garfinkel  در عنوان نویسی استفاد کنید :

همیشه محتوای عنوان تان را دقیقا مثل یک آگهی تبلیغاتی ببینید ، در زمان نوشتن و انتشار محتوا این طور فکر کنید که در کنار عنوان شماره تماس خودتان را هم گذاشته اید ، آیا به نظر خودتان برای مخاطب انقدر جذاب هست که با شما تماس بگیرد ؟

John Caples هم عنوان های موفق را به ۳ دسته اصلی تقسیم بندی میکند . مطابق با تجربه او عنوان های جذاب جزو این سه دسته هستند : دسته سوم عنوان هایی هستند که به شدت کنجکاوی مخاطب را بر می انگیزند ، دسته دوم عنوان هایی مثل روزنامه ها و سایت های خبری هستند که یک خبر داغ را اعلام میکنند و دسته اول عنوان هایی هستند که دقیقا علاقه مندی ها و حس منفعت شخصی مخاطب را تحریک میکنند و این حس را به مخاطب می دهند که خواندن این مقاله یک سود خوبی نصیبش می کند ( این سود الزاما مادی نیست و می تواند یادگیری یک موضوع باشد ، ایجاد حال خوب و شادی باشد ، افزایش اطلاعات در مورد یک مکان برای گردشگری باشد و… )

پیشنهاد : معمولا عنوان های صرفا تحریک کننده کنجکاوی نمی توانند حس علاقه و اشتیاق را در مخاطب ایجاد کنند پس بهتر است حتما با محتوایی که نفع شخصی مخاطب را به او نشان می دهد ترکیب شوند .

۵- در کپی رایتینگ باید ساده و قابل هضم بنویسید

ما بارها و بارها در رایتینا این مساله را گفته ایم که در تولید محتوا قرار نیست ما جایزه نوبل ادبیات بگیریم یا یک کتاب تخصصی برای دانشجویان دکترای یک رشته تخصصی بنویسیم .

قدرت در تولید محتوا ساده نویسی است نه پیچیدگی .

هر چه ساده تر یک مطلب حتی پیچیده و تخصصی را به مخاطب ارائه بدهید نشان دهنده این است که شما در تولید محتوا و کپی رایتینگ حرفه ای تر هستید . و این ساده سازی فقط به معنی استفاده از کلمات پر تکرار و عمومی و ساده نیست . بلکه شما باید مفهوم اصلی را تا جای ممکن ساده کنید . جوری که مخاطب با یک مرور پیام اصلی شما و محتوا را بگیرد .

تولید محتوا به شکلی قابل هضمتولید محتوا به شکلی قابل هضم

تولید محتوا به شکلی قابل هضم

Eugene Scwartz کپی رایتر معروف اعتقاد دارد : « در کپی رایتینگ شما باید این جور فکر کنید که برای فردی می نویسید که هیچ اطلاعاتی در موردی که می نویسید ندارد ، پایین ترین سطح هوش را دارد ، کاملا بی حوصله و خسته است و… پس باید پیام خودتان را به ساده ترین و مستقیم ترین حالت ممکن به او ارائه بدهید »

۶- در کپی رایتینگ باید فقط چیزی را به خورد مخاطب بدهید که می خواهد

دسترسی کامل به این محتوا فقط برای کاربران رایتینا امکان پذیر است .

شما با ثبت نام به عنوان کاربر معمولی در رایتینا ، می توانید به حدود نیمی از آموزش ها و مقالات دسترسی داشته باشید

ثبت نام به عنوان کاربر معمولی در رایتینا رایگان و بسیار آسان است و فقط کافی است برای خودتان یک نام کاربری و رمز عبور انتخاب کنید

لیست دیدگاه

 • عطیه حسین زاده ۱۴ مهر ۱۳۹۷

  پست جالبی بود. ممنون

  پاسخ
  • ناتاشا جعفری ۱۸ مهر ۱۳۹۷

   سپاسگزاریم از شما
   پاینده باشید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید