چگونه متن « توضیح محصول » را جذاب بنویسیم که مشتری جز خرید راه دیگری نداشته باشد ؟!

10 راهکار نوشتن { معرفی محصول و تبلیغ تاثیرگذار }

اگر شما هم این روزها در پی پاسخ به این سوال هستید که « چگونه یک معرفی محصول جذاب بنویسم ؟» پس جای درستی آمده اید.
نوشتن توضیح محصول برای هر کسب و کاری که کسب درآمدش برپایه محصول هست بسیار مهم و حیاتی است .
شاید هنوز عده ای از مدیران کسب و کارهای محصول محور، پی به اهمیت این توضیحات کوتاه اما حیاتی نبرده اند. اما باید بگوییم در دنیای آنلاین این روزها که تقریبا هر چیزی که فکرش را بکنید در فروشگاه های آنلاین فروخته می شود و از طرفی مخاطب امروز یاد گرفته است که برای خرید هر کالایی ابتدا در مورد آن جستجو کند یا به اصطلاح عامه گوگل کند ، اگر به دنبال فروش و در آمد بیشتر در کنار افزایش اعتبار در ذهن مشتری و مخاطب خود هستید باید به سوالهای او پاسخ دهید و توضیحات کاملی در مورد محصولات خود در صفحه فروش به او ارائه بدهید .

البته شاید برای بسیاری از ما این سوال پیش بیاید در دنیای شلوغ و پر مشغله ای که همه ما کمتر حوصله خواندن متن را داریم آیا مشتری توضیح محصول ما را می خواند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که : ممکن است بخواند ممکن است نخواند !!

علت این نوع جواب این است که هنوز نتایج درست و قابل اعتمادی در مورد اینکه مشتریان حتما واو به واو توضیحات محصول را می خوانند یا نه قابل ارائه نیست .

اما قطعا آمارهای زیادی وجود دارد که نشان می دهد افراد زیادی هستند که در صفحات محصول وقت زیادی می گذرانند، اما اینکه چند درصد تمام  متن را به دقت می خوانند هنوز کاملا به صورت عددی مشخص نیست .

[ راهنمای گام به گام نوشتن متن تبلیغات محصول ]

معرفی محصول در بازاریابی به چه معنایی است ؟

 معرفی محصول اطلاعاتی است که به صورت خاص ویژگی ها و مزایای یک محصول خاص را به مشتری به صورت واضح و مشخص معرفی می کند  . از جمله این توضیحات می توانیم به ویژگی های فیزیکی مانند رنگ ، مواد تشکیل دهنده ، وزن و ..ویژگی های خاص محصول مانند گارانتی ، طول عمر ، عمر مفید و … و موارد دیگر مثل مزایا، دستورالعمل استفاده از محصول و مواردی مانند این ها اشاره کنیم .

این توضیحات محصول قطعا یک عامل تعیین کننده برای خرید برای مشتریانی است که به دنبال جستجوی عبارت کلیدی یا محصول مورد نظر به سایت ما رسیده اند .

اگر این توضیحات پاسخی به تمام سوالات آنها باشد و کاملا برای خرید این محصول توجیه شده باشند ، احتمال اینکه روی دکمه خرید کلیک کنند به میزان زیادی افزایش می یابد .

سوالات مهم برای نوشتن معرفی محصول

 • این محصول برای چه کسانی مناسب است ؟
 • جزئیات اساسی این محصول چیست ؟
 • یک شخص در چه جاها یا موقعیت مکانی از این محصول امکان دارد استفاده کند ؟
 • یک شخص در چه زمان یا زمان هایی ممکن است از این محصول استفاده کند ؟
 • این محصول چه مزیت هایی نسبت به محصولات رقیب دارد و یا به طور کلی مزیت اصلی این محصول چیست؟
 • این محصول چگونه کار میکند ؟

اما بعد از یافتن پاسخ مناسب برای این پرسش ها زمان نوشتن توضیحات محصول می رسد .

چگونه یک متن « معرفی محصول » بنویسیم ؟

مشخصا هر وب سایتی ، سبک خاص خودش را در تولید محتوا دارد . بعضی از وب سایت ها نکات کلیدی را با بولت گذاری نشان می دهند ، بعضی دیگر در یک جدول می آورند و بعضی هم به صورت تصویری نشان می دهند . پس اینکه توضیح محصول به چه سبکی نوشته شود به خود شما و تصمیم تان در خصوص نوع و سبک محتوای سایت تان مربوط است .

 پیشنهاد رایتینا : بهتر است قبل از قطعی کردن فرمت خاص برای سایت تان، حتما سبک های مختلف را تست کنید تا مطمئن شوید که برای محصول خاص شما چه سبکی بین مشتریان بیشتر جواب می دهد .

راهنمای رایتینا  : برای تست کردن سبک های مختلف می توانید از ابزارهای مختلف تست A/B مانندGoogle Optimize استفاده کنید تا بتوانید نتایج را بهتر تجزیه و تحلیل کنید .

در چرخه رقابت مهمترین ویژگی « توضیح محصول »  باید این باشد که با ارائه متنی جذاب و ترغیب کننده و در عین حال مفید و آموزنده برای مشتری بتوانید کاربر را ترغیب کنید که در این مرحله دکمه « افزودن به سبد خرید » را بزند . این یک کار سخت و حیاتی اما شدنی است .

10 نکته حرفه ای در مورد معرفی محصول

1-شناخت پرسونای مشتری


خریدار شما قطعا فردی است که محصول را برای او تولید کرده اید و می خواهید این محصول را به او بفروشید . پس کاملا مشخص است که شما باید ابتدا او را خوب بشناسید تا بتوانید او را ترغیب به خرید محصول کنید و به او بگویید که این محصول دقیقا برای او تولید شده است .پس لازم است برای فروش بیشتر وقت بگذارید و با خریدار احتمالی محصولات خود آشنا شوید ، مثلا بدانید که او کجاها بیشتر سرچ میکند ، چه زمان هایی معمولا آنلاین میشود و خیلی از عادت های دیگر او را بشناسید.این اطلاعات کمک میکند که شما متن مناسب پرسونای مشتری احتمالی خودتان آماده کنید و در زمان مناسب و در مکان مناسب آن را منتشر کنید .

2- توضیح محصول کوتاه و ساده
توضیح محصول را کوتاه و مختصر بنویسید

این فرمول یک فرمول جامع و اساسی در مورد هر نوع تولید محتوایی است . نوشتن توضیح محصول یک کار زیرکانه و هوشمندانه است . یعنی شما باید با استفاده از کلمات قدرتمند در جای مناسب مشتری را متقاعد کنید که محصول شما برای او بهترین انتخاب است .یک صفحه محصول ایده آل شامل یک سری پاراگراف های مکالمه ای شما با مخاطب است که باید ویژگی های کلیدی و مهم در آن بولت گذاری شود یا های لایت شود تا به چشم بازید کننده بیاید . و قطعا این مورد که استفاده از تصویر می تواند ترغیب کننده افراد به خرید محصول ما باشد کاملا بدیهی و مشخص است . تصاویر خوب قطعا برای همه ما جذاب است .

3- گفتن مزایای خاص و جذاب


یکی از مواردی که در نوشتن توضیح محصول باید رعایت کنید این است که مشتری بالقوه ای که در حال حاضر در صفحه شما حضور دارد می داند که محصول شما چیست و یا حتی ویژگی های کلی آن را هم به احتمال زیاد می داند .این مشتریان بالقوه در حال حاضر در سایت شما هستند که بدانند :

 • چرا این محصول برای شخص آنها مفید است ؟
 • این محصول چگونه می تواند به آنها کمک کند ؟
 • این محصول چه مشکلی از آنها را حل میکند ؟

و پاسخ به این سوالات دقیقا همان چیزی است که شما باید در توضیح محصول تان به آنها بپردازید .

4- از بین بردن شک و تردید های مشتریان


شاید شما در مورد ویژگی های خاص و ترغیب کننده محصولتان هم برای مشتریان توضیحات کافی بنویسید اما هر مشتری ای در هر مرحله از خرید دچار شک و تردید میشود که اگر نتوانید او را به سلامت از این شک و تردید ها رد کنید ممکن است در هر مرحله ای از خرید از شما منصرف شود .

5- لحن مخصوص به خودتان در توضیح محصول لحن خاص خودتان را داشته باشید

مشخصا یکی از چیزهایی که شما را از رقیب تان متمایز میکند و در ذهن مخاطب ثبت می کند و پیگیری و یادآوری برند شما را در ذهن مخاطب راحت تر میکند داشتن لحن مخصوص به شما در تولید محتواست .پس در توضیحات محصول سایت تان هم سعی کنید همان لحن را استفاده کنید . مثلا اگر شما لحن شوخی و طنز و غیر رسمی را برای برندتان انتخاب کرده اید اگر در توضیح محصول با یک لحن خشک و جدی  بنویسید مخاطب شما نمی تواند با آن ارتباط برقرار کند .قطعا باید لحن برند یا محتوای سایت با نوع کسب و کار هم هماهنگ باشد . مثلا اگر در مورد اسباب بازی یا لوازم التحریر کودکان یا تینیجر ها می خواهید متن بنویسید لازم نیست از کلمات قلمبه و سلمبه و پیچیده استفاده کنید و خیلی رسمی و تخصصی بنویسید . اما اگر در مورد فروش تجهیزات پزشکی می خواهید صحبت کنید که خریدار اصلی آن متخصصین هستند حتما باید از لحن جدی و رسمی و در عین حال تخصصی استفاده کنید .

صفحه محصول باید جوری باشد که مشتری در یک نگاه کلی و گذری هم بتواند اصل مطلب را بگیرد .

مشتری را به دام بیاندازید!

یک تحقیق که توسط گروه نیلسن نورمن انجام شد ، این مورد را اثبات کرد که 79 % بازدید کنندگان یک صفحه وب ، فقط مطالب را به قول معروف اسکن میکنند و یا در چند ثانیه یک نگاه کلی می کنند و فقط 16 % مردم به صورت کامل و جزء به جزء مطالب یک صفحه را می خوانند . شما باید در توضیحات محصول جوری بنویسید که کسانی که فقط یک نگاه کلی به صفحه شما می اندازند جذب شوند برای خواندن کامل صفحه محصول شما .

دستورالعمل نوشتن متن توضیح محصول برای به دام انداختن مشتریانی که فقط عادت دارند به تمامی صفحات در وب  « یک نگاه کلی » بیاندازند :

  • عناوین جذاب می تواند در این مورد معجزه کند . شما باید در عناوین متن خود قلاب تان را بگذارید و مشتری را در همان نگاه اول به دام بیاندازید .
  • از بولت گذاری استفاده کنید
  • فضای خالی سفید زیادی بین متن ها در نظر بگیرید و فشرده ننویسید
  • نکات مهم و جذب کننده را های لایت کنید ، از فونت متفاوت استفاده کنید و یا متن را رنگی کنید .
  • حتما برای کل متن از فونت مناسب و خوانا و سایز مناسب استفاده کنید
  • حتما بین متن توضیحات یا در انتهای صفحه تصاویر جذاب و فیلم آموزش کاربرد یا نحوه عمل محصول را قرار دهید
  • در پایین صفحه محصول حتما از کامنت ها یا توصیه های مشتریان راضی محصول استفاده کنید

6- غلط نگارشی و تایپی


ویرایش محتوا در توضیح محصول الزامی است

متن توضیح محصول را چندین بار از لحاظ غلط نگارشی و تایپی چک کنید و ویرایش کنید.

یکی از مواردی که می تواند به اعتبار شما و سایت تان لطمه بزند و مشتری را نسبت به شما و حتی محصولات تان بی اعتماد کند ، در کمال تعجب ، غلط های تایپی و دیکته ای در محتوای صفحه محصول و همین طور محتوای کلی سایت است .شاید این مساله از دید بسیاری از  ما خیلی پیش پا افتاده و بی اهمیت باشد . اما جالب است بدانید درصد بالایی از مشتریان در هنگام خرید یک محصول حتی اگر آن محصول برای آنها بسیار جذاب هم باشد و مورد نیازشان باشد، با دیدن غلط های دیکته و تایپی فراوان در متن توضیح محصول کاملا اعتماد خود را به سایت و فروشگاه آنلاین از دست می دهند و از خرید کاملا پشیمان می شوند .

پیشنهاد رایتینا : بهتر است علاوه بر ویرایش محتوای محصول متن خود را با صدای بلند برای چند نفر بخوانید تا از طرف چند مخاطب فرضی هم متن شما ارزیابی شود . چون نویسنده متن قطعا نمی تواند منتقد خوبی برای محتوایش باشد. پس بهتر است برای اطمینان از جذاب بودن متن برای مخاطب آن را با چند تا ازهمکاران یا اعضای خانواده تان به اشتراک بگذارید و نظر آنها را بپرسید .

 

7- سئو متن معرفی محصول

آیا میدانید که توضیح محصول تاثیر زیادی روی SEO سایت شما دارد و به این طریق می توانید رتبه خودتان را بهبود دهید ؟و این به شرطی است که قبل از اقدام برای نوشتن متن یک محصول حتما در مورد کلمات کلیدی اصلی و کلمات کلیدی مشابه که کاربران برای جستجوی محصول شما از آنها بیشتر استفاده می کنند جستجو کنید ، آنها را پیدا کنید و  در متن محصول به کار ببریدو بهتر است :

 • به جای اصطلاحات و کلمات تخصصی برای هر محصول از کلمات و اصطلاحات عامیانه که مردم بیشتر با آن عنوان محصول شما را می شناسند و ممکن است سرچ کنند استفاده کنید .
 • حتما از کلمات کلیدی ای که پیدا کرده اید در عنوان و زیر عنوان ها استفاده کنید
 • بهینه سازی تصاویر یعنی استفاده از کلمه کلیدی خاص در اسم فایل و توضیحات تصویر را هم فراموش نکنید .

نکته بسیار مهم : به این دقت کنید که در صفحه توضیحات محصول تان در دام سئو SEO نیافتید . در اولویت اول در توضیح محصول ، مخاطب پسندی است و بعد در رتبه بعدی سئو محتوا .

پس سئو کردن بسیار دقیق و ماشینی را رها کنید . تمام سعی خود را بکنید که در تولید محتوا برای محصول اصول سئو را هم مدنظر قرار بدهید ولی هیچ گاه به خاطر رعایت سئو و گرفتن رتبه بهتر متن را غیر قابل فهم و ماشینی نکنید . چون با اینکار تعداد زیادی از مشتریان خود را از دست می دهید .

 

8-  تصور و تخیل مخاطب


تصویر سازی هدفمند برای مشتری از محصول

 

52 % از بازاریابان حرفه ای معتقدند که ویدئو در افزایش فروش محصولات یک برند بسیار تاثیر گذار است . پس برای تصویر سازی بهتر و هدفمند تر در ذهن مخاطب چرا خودتان در یک ویدئوی جذاب این تصویر را برای مخاطب خودتان نسازید. به بازدید کننده با یک ویدئوی جذاب چه از لحاظ متنی چه از لحاظ تصویری کمک کنید که تصور درستی از محصول شما ، ویژگی های آن ، امکانات و مزایای آن داشته باشد .در کنار ویدئو و تصاویر در اول برخی از جملات هیجان برانگیز هم از عبارت « تصور کنید که ..» استفاده کنید و جمله آخر را هم با این حس به پایان برسانید که مخاطب حس کند محصول شما را همین حالا خریده است و الان بعد از خرید و استفاده چه حس خوب و وصف ناشدنی ای دارد .

9- داستان گویی در متن تبلیغات محصول


به محصولتان و به مشتریان خیالی تان شکل داستانی بدهید و سعی کنید در مورد ویژگی ها و نحوه استفاده از محصول تان داستان بگویید .مثلا ما در رایتینا در یک نمونه تولید محتوا که برای یک شرکت ارائه دهنده قفل دیجیتال انجام دادیم در توضیحات یک نمونه قفل دیجیتال این جور شروع کردیم که : « تصور کنید که با دست هایی پر از خرید و وسایل به پشت درب خانه رسیده اید و با هزار زحمت و دردسر کیف خودتان را برای پیدا کردن کلید درب خانه تان زیر و رو کرده اید و کلافه از این حالت در آخر یادتان بیاید که کلید را پشت درب خانه جا گذاشته اید و هیچ کدام از افراد خانواده هم در خانه نیستند ….» و این داستان برای این تعریف شده است که به مشتری بگوید برای رهایی از کلیدهای پر دردسر تنها راه این است که قفل دیجیتال بخرید .

 

10- استفاده مناسب و به جا از تصاویر

 


گاهی یک تصویر می تواند بیان گر هزاران کلمه باشد . پس برای تکمیل قدرت متن تان حتما از تصاویر مناسب و اختصاصی استفاده کنید . یکی از بدترین راه ها در انتخاب تصاویر صفحه محصول این است که به جای تصاویر واقعی از تصاویر شبیه خارجی استفاده کنید . مثلا اگر شما سایت فروش تجهیزات و وسایل ورزشی هستید و یا یک سایت ارائه پکیج های رژیم غذایی ، بدترین کار ممکن این است که از تصاویر یک ورزشکار خارجی استفاده کنید یا مثلا اگر یک پکیج آموزش مدیریتی می خواهید بفروشید بدترین کار این است که در تصویر اصلی پکیج عکس یک فرد کراوات زده موبور را بگذارید !!خب کاملا مشخص است که در حال حاضر استفاده از کراوات در فرهنگ پوششی جامعه ما جایگاهی ندارد و بنابراین استفاده از این تصاویر باعث بی اطمینانی مشتری به محصول شما می شود و قطعا مشتری از شما خرید نمی کند . حتی بی کیفیت ترین تصاویر از محصول واقعی می تواند بسیار کارا و موثر تر از تصاویر خارجی باشد .برای نوشتن یک توضیح محصول مناسب که بیشترین نرخ تبدیل را ایجاد کند ، لازم است چندین نوع فرمت مختلف محصول نویسی را تست کنید و ببینید کدام بهتر جواب می دهد . علاوه بر این یکی از مهمترین نکات در خصوص محصول نویسی شناختن مخاطب به حد کافی است چون فقط در این صورت است که می توانید با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید .

 

چند نمونه ی توضیح محصول با تجزیه و تحلیل

 

مطالب مرتبطی که پیشنهاد میشه مطالعه کنید!

۱۱ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست