5 نوع محتوای جذاب که هیچ مخاطبی نمی تواند از آن چشم پوشی کند و آن را نخواند !

۵ نوع محتوای جذاب که هیچ مخاطبی نمی تواند از آن چشم پوشی کند! ( همراه با ۵ مثال تصویری)

این روزها در هر تجارت و کسب و کاری که باشید برای ماندگاری و موفقیت باید به صورت حرفه ای و خاص به فکر تولید محتوا باشید تا بتوانید در این بازار پر رقابت زنده بمانید . البته محتوا و تولید محتوا چیز جدیدی نیست و سالیان سال است که انسانها در حال تولید محتوا و انتشار محتوا هستند اما شاید به این شکل و به این نام و برای اهداف تجاری چند سالی است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است . حتی غارنشینانی که با کشیدن شکل و خطوط می خواستند حرف ها و افکارشان را ثبت کنند و به آیندگان انتقال بدهند هم به نوعی در حال تولید محتوا بودند !

تولید محتوای غارنشینان

تولید محتوای غارنشینان

اما این روزها انقدر فضای اطراف ما پر از محتوا و در عین حال بی محتوا شده است که اگر هدف ما برندسازی شخصی یا برندسازی تجاری و یا افزایش فروش و موفقیت در کسب و کار باشد حتما لازم است با محتوا نویسی حرفه ای بیشتر آشنا شویم و  بتوانیم فرق بین محتوا و محتوای جذاب برای مخاطب را تشخیص دهیم و تکنیک هایی را به کار بگیریم که بتوانیم مخاطب را در همان نگاه اول و اسکن چند ثانیه سایت یا مقاله وبلاگ گرفتار قلاب محتوا بکنیم اما با ترفندهایی کاملا کلاه سفید و نه کلاه سیاه .

باید کاری کنیم که مخاطب عاشق محتوای ما شود و مطمئن شود که با دنبال کردن ما، هر روز و هر هفته یک هیجان جدید ، یک آموزش ارزشمند ، یک مهارت جدید و… را همراه ما تجربه خواهد کرد .

پس شاید این چیزی که بین ما به عنوان محتوا جا افتاده است فقط یک سالاد بد مزه و بد شکل از کلمات باشد که سایت ها و کسب و کارهای زیادی هر روز به خورد مخاطب میدهند .

سالاد کلمات

سالاد کلمات

اما محتوای جذاب و دوست داشتنی برای مخاطب محتوایی است که کاملا هدفدار ، ارزش آفرین ، مفید ، هیجان برانگیز و ترغیب کننده مخاطب به انجام یک عمل خاص باشد.

و این نوع محتواست که:

 • باعث افزایش ترافیک ارگانیک سایت شما میشود
 • باعث افزایش فروش و وفادارای مشتریان شما میشود
 • و باعث بهبود SEO سئو و افزایش نرخ تبدیل سایت شما میشود

برای اینکه یک محتوایی جذاب باشد حتما باید برای مخاطب نوشته شود ! یعنی محتوای تولیدی باید یا برای مخاطب جذاب باشد یا مفید یا همزمان هردو هدف را دنبال کند . و مهم ترین نکته اینکه در طول کل محتوا حتما باید به تمام وعده هایی که در عنوان و مقدمه به مخاطب میدهیم عمل کنیم .

تعریف محتوای جذاب و دوست داشتنی برای مخاطب در یک جمله : محتوای جذاب محتوایی است که برای مخاطب نوشته شود ( الگو بگیرید اما کپی نکنید ، برای مخاطب خود کاملا اختصاصی بنویسید و هدف اصلی تان جذب رضایت مخاطب باشد نه فقط صرفا رونق کسب و کارتان ) و به خوبی نوشته شود ( کلمات به خوبی کنار هم چیده شوند ، غلط دیکته ای و تایپی تا حد امکان نداشته باشد و به زبان ساده باشد ).

پس با محتوا نویسی هوشمندانه و حرفه ای می توانید در تعامل با مخاطب خودتان باشید ، با او حرف بزنید ، به حرف هایش گوش کنید و خلاصه یک ارتباط دو طرفه و دوستانه با مخاطب برقرار کنید و در نهایت کسب و کار خود را رونق دهید و فروش خود را افزایش دهید .

و کلید اصلی موفقیت کسب و کارها و به دام انداختن مخاطب در قلاب خودشان فقط و فقط یک عبارت دو حرفی به نام ” محتوای جذاب “ است که بر عکس دو حرف بودن و راحت بیان شدن بسیار کار سخت و وقت گیری است ( اما اگر شما هم تولیدکننده محتوای حرفه ای باشید قطعا با من هم عقیده اید که نوشتن محتوای جذاب ، با تمام سخت بودن و صرف زمان زیاد ، قبل ازمخاطب برای نویسنده محتوا هیجان برانگیز و جالب است)

مخاطب محتوا

مخاطب محتوا

ویژگی های کلیدی محتوای جذاب :

 1. افزایش نرخ تبدیل در سایت
 2. رسیدن به اهداف و برنامه بازاریابی
 3. رتبه عالی در گوگل
 4. افزایش CTR یا نرخ کلیک
 5. افزایش فالور در شبکه های اجتماعی

 

۴ اصل اساسی در تولید محتوای جذاب و مخاطب پسند:

 1. دقیقا بدانید که برای چه کسی می نویسید  ( شناخت دقیق مخاطب هدف )
 2. دقیقا بدانید چه چیزی می نویسید  ( تا وقتی که ما به عنوان نویسنده روی یک موضوع تسلط و اطلاعات کاملی نداشته باشیم قطعا نمی توانیم برای مخاطب چیز با ارزشی بنویسیم )
 3. چگونه باید بنویسیم ؟
 4. محتوا را کجا باید منتشر کنیم ؟

حتما نباید یک نویسنده نابغه و فوق حرفه ای باشید تا بتوانید محتوای جذاب و مخاطب پسند بنویسید . فقط کافی است همین ۴ اصل مهم را به خوبی درک کنید و در هنگام نوشتن و انتشار محتوا به آن دقت کنید .

اما به عنوان یک راهنما برای نوشتن محتوای مخاطب پسند بیایید در اینجا با هم ۵ نمونه یا ایده برای تولید محتوای جذاب را با هم بررسی کنیم :

مخاطب چه نوع محتوایی را دوست دارد ؟

۱- محتوا به صورت پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ -کوئیز- نظرسنجی

پرسش و پاسخ -کوئیز- نظرسنجی

شاید بتوانیم بگوییم یکی از جذاب ترین نوع محتوا برای مخاطب عام همین سبک پرسش و پاسخ ، مسابقه و یا کوییز است . این نوع محتوا می تواند به شدت توجه مخاطب را جلب کند و اگر در تولید این نوع محتوا حرفه ای عمل کنید حتی می توانید مخاطب را ساعت ها در سایت خودتان نگه دارید و سرگرم کنید !!

تولید محتوا به صورت کوئیز

تولید محتوا به صورت کوئیز

محتوای سوالی

محتوای سوالی

برای نوشتن عبارت های پرسش و پاسخ و کویئزی باید موضوعات مناسب و مرتبط با کسب و کار خودتان را پیدا کنید و شروع کنید به نوشتن پرسش ها یا پاسخ های مناسب به سوالات ذهنی مخاطب . یعنی شما باید بتوانید پیدا کنید که انتظار مخاطب از شما و سایت شما چیست و بعد تمام تلاش خود را بکنید که به این انتظار و نیاز پاسخ درستی بدهید .

مسابقه

مسابقه

در تعیین محتوای مسابقه ای هم سعی کنید سوال هایی انتخاب کنید که خیلی سخت نباشد و مخاطب بتواند امتیاز بالایی بگیرد چون در این صورت است که به خاطر حس رقابت و حس پیروزی این محتوا را با دوستان شان به اشتراک می گذارند .

این نوع مسابقه ها یا به عبارت بهتر آزمون های کوچک می تواند آزمون سیاست ، آزمون ورزشی ، آزمون مهارت های زندگی و… باشد .

در کنار تولید محتوای پرسش و پاسخی ، گذاشتن یک نظر سنجی هدفمند هم به شما کمک میکند که مخاطب خودتان را بهتر بشناسید و نیازها و خواسته های او را بهتر درک کنید .

۲- محتوا به صورت ماشین حسابی Calculators و ابزارها

محتوا محاسبه گر یا ماشین حسابیمحتوا محاسبه گر یا ماشین حسابی

محتوا محاسبه گر یا ماشین حسابی

یکی از پر بازدید ترین و پر ترافیک ترین سایت ها آنهایی هستند که یک ابزار کاربردی هستند برای کسب و کارهای دیگر یا مخاطب عام برای انجام محاسبات و تجزیه و تحلیل و کارهای مفید . مثلا سایت هایی که نقشه حرارتی به شما ارائه میدهند مانند crazyegg ، سایت هایی مثل PageSpeed Insights که سرعت سایت شما را می سنجند ، سایت هایی که از لحاظ محتوایی سایت شما را آنالیز میکنند و مثلا محتواهای تکراری را به شما نشان میدهند ، یا سایت هایی که در بهینه سازی سئو سایت نقش دارند مانند این ۲۸ ابزار مفید برای بهبود سئو سایت

محتواهای ماشین حسابی یا محاسبه گر ، محتواهایی هستند که نسبت به بقیه انواع محتواها در وب فارسی کمتر دیده میشوند . از جمله این نوع محتوای محاسبه گر Calculators می توانیم به صفحات محاسبه حدود لوازم و وسایل داخل منزل و بیمه ایی که به آنها تعلق میگیرد اشاره کنیم . مانند این صفحه :

تخمین میزان بیمه ماشین

تخمین میزان بیمه ماشین

یا سایتی مانند pingdom که سرعت سایت شما را محاسبه میکند ،

تجزیه و تحلیل سرعت سایت

تجزیه و تحلیل سرعت سایت

 

یا سایت مثل healthstatus  که بر اساس شاخص هایی میزان سلامت شما را ارزیابی میکند. دقیقا چیزی شبیه دستگاه هایی که سالهای قبل وزن و قد را میگرفت و یک سری اطلاعات به ما در مورد سلامتی مان میداد !

 

محاسبه شاخص BMI

محاسبه شاخص BMI

۳-محتوا به صورت اینفوگرافیک های جذاب

دسترسی کامل به این محتوا فقط برای کاربران ویژه رایتینا امکان پذیر است .

شما با ثبت نام به عنوان کاربر ویژه در رایتینا ، می توانید به همه آموزش های تولید محتوا و روش های کسب درآمد از آن دسترسی داشته باشید

ثبت نام در رایتینا حدود 1-2 دقیقه از شما وقت میگیرد

لیست دیدگاه

 • حسین قربانی ۲۰ تیر ۱۳۹۷

  سلام
  ممنون از ارائه محتوای جذاب و کاربردی برای مخاطبانتون و با آرزوی موفقیت‌های روزافزون براتون.

  پاسخ
  • ناتاشا جعفری ۲۰ تیر ۱۳۹۷

   سلام . لحظاتتون پر از صلح و مهربانی 🙂
   از شما سپاسگزاریم
   پیروز و پاینده باشید

   پاسخ
 • فرزاد ۵ آبان ۱۳۹۷

  سلام خانم جعفری سپاسگزارم از مطالب ارزنده‌ای که ارائه کردید ،بسیار آموزنده و کلیدی از شما سپاسگزارم

  پاسخ
  • ناتاشا جعفری ۶ آبان ۱۳۹۷

   سلام لحظه هاتون پر از صلح و آرامش . سپاس از شما
   پاینده باشید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید