چرا تولید محتوای طولانی بهتراست ؟(+7 راهکار تولید محتوای طولانی جذاب)

چرا تولید محتوای طولانی بهتر است ؟ + ( ۷ راهکار تولید محتوای طولانی جذاب )

شاید شما هم بارها و بارها در زمان تولید محتوای وبلاگ گول این موضوع را خورده باشید که به خاطر بی توجهی مخاطب و کم حوصله بودن آنها بهتر است محتوای کوتاه ۲۰۰-۳۰۰ کلمه تولید کنیم و منتشر کنیم تا شاید بتوانیم مخاطب را جذب کنیم و برای توجیه خودمان هم به سراغ سایت های موفقی می رویم که استراتژی محتوایی شان همین انتشار محتواهای کوتاه روزانه است و بسیار هم موفق و مشهور هستند . مثل ست گادین .

فقط کافی است نگاهی به تعداد اشتراک گذاری پست های ست گادین بیاندازیم و ببینیم هر پست او چه قدر مشارکت بالایی دارد .

ست گادین و تولید محتوای کوتاه

ست گادین و تولید محتوای کوتاه

ولی به این نکته توجهی نمی کنیم که ما ست گادین نیستیم !! و قرار نیست فقط با تولید محتواهای کوتاه بتوانیم به جایگاه فعلی او برسیم.

اما همین جا سری هم میزنیم به آمار و ارقام تجزیه و تحلیل سایت های رتبه برتر در گوگل . با نگاهی به ۱۰ نتیجه برتر گوگل  مشخص می شود که گوگل نسبت به محتواهای کوتاه آلرژی دارد ( مگر اینکه یک سایت با دامنه معتبر باشد )

ارتباط طول محتوا و جایگاه در گوگل

ارتباط طول محتوا و جایگاه در گوگل

چرا تولید محتوای طولانی برای گرفتن جایگاه در گوگل بهتر است ؟

  • کاربران وب هر روز هوشمند تر میشوند و به دنبال پاسخ خاص و کامل برای سوالات خودشان هستند. و به جای سوالات کلی و جستجوی کلمات کلیدی کوتاه ، با کلمات کلیدی طولانی و سوالات کامل جستجو میکنند و به همین خاطر ما به عنوان تولید کننده محتوای حرفه ای باید پاسخ کامل و با جزئیات کاملی برای پرسش های آنها داشته باشیم.
  • اکثر محتواها و مقالاتی که در وب منتشر می شوند کوتاه و معمولا بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ کلمه هستند . اما شما با انتشار محتواهای طولانی و تاثیر گذار ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه ای یا بیشتر می توانید در بین رقبا سری بلند کنید
  • با تولید و انتشار مقالات طولانی و مفید برای مخاطب می توانید اعتماد او را جلب کنید و از طرف دیگر کار او را راحت کنید . چون به جای جستجو و پیدا کردن ۱۰ سایت دیگر برای اطلاعاتی که مورد نیازش است فقط کافی است به سایت شما بیاید و در یک جا و در یک مقاله همه اطلاعات مورد نظرش در مورد کلمه کلیدی خاص را به او بدهید . و این مساله باعث می شود گوگل شما را بیشتر دوست داشته باشد

یک هشدار جدی در مورد تولید محتوای طولانی !

مهم ترین نکته ای که باید در مورد تولید محتوای طولانی  در نظر داشته باشید این است که تولید محتوای طولانی و بلند اصلا به این معنا نیست که با کلمات اضافی و پر کننده محتوایی که می توانید در ۵۰۰ کلمه تمام کنید را تبدیل به ۲۵۰۰ کلمه کنید ! چون با این کار دقیقا نتیجه عکس میگیرید و مخاطب اعتمادش را به شما از دست می دهد . تولید محتوا طولانی یعنی ایجاد ارزش بیشتر در محتوا برای مخاطب . پس اگر محتوایی  مینویسید که ۳۰۰۰ کلمه دارد باید کلمه به کلمه و جمله به جمله آن برای مخاطب با ارزش و مفید باشد .

در اینجا می خواهیم به بررسی ۶ مطالعه بپردازیم که در مورد تاثیر تولید محتوای طولانی در گرفتن جایگاه در گوگل ، اشتراک گذاری بیشتر و گرفتن بک لینک بیشتر تحقیق کرده اند .

بررسی ۶ مطالعه که نشان می دهد تولید محتوای طولانی در رتبه بهتر در گوگل و اشتراک گذاری بیشتر و بک لینک بیشتر موثر است

۱- سایت های  BuzzSumo و Moz بیش از ۱ میلیون مقاله را بررسی کردند ( منبع ) و به این نتیجه رسیدند که ۸۵ % این مقالات کمتر از ۱۰۰۰ کلمه هستند که این مشخصا به این دلیل است که نوشتن یک مقاله همیشه سبز evergreen ( که بدون تاریخ انقضا باشد و در هرزمانی مفید باشد ) و طولانی اصلا کار راحتی نیست .

بیشتر محتواهای وب کوتاه هستند

بیشتر محتواهای وب کوتاه هستند

در این  تحقیق اثبات شد که مقالات طولانی تر بیشتر به اشتراک گذاشته می شوند و بیشتر به آنها از طرف سایت های دیگر لینک داده میشود .

 

۲- HubSpot در تحقیق دیگری حدود ۶٫۱۹۲ مقاله ای که بیشتر از ۲۰۰۰ + کلمه بودند بررسی شد ( منبع ) و مشخص شد بیشترین میزان به اشتراک گذاری برای مقالات بالای ۲۵۰۰ + کلمه گزارش شد.

و مقالات بین ۲۲۵۰ تا ۲۵۰۰ کلمه بیشتری میزان ترافیک ارگانیک را به سمت سایت هدایت کرده بودند .

ولی جالب است که محتواهای کوتاه اصلا در حتی در حد رقابت با این نوع مقالات هم نیستند!

 

۳- BuzzSumo حدود ۱۰۰ میلیون مقاله را در یک تحقیق دیگر مورد تجزیه و تحلیل قرار داد . ( منبع )  در این تحقیق هم نشان داده شد که محتوای طولانی تر به میزان بیشتری در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شوند .

در این تحقیق نشان داده شد که محتواهای کوتاه کمتر از ۱۰۰۰ کلمه در شبکه های اجتماعی ۱۶ بار به اشتراک گذاشته شده اند ، در صورتی که محتواهای طولانی با حدود ۳۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ کلمه بیشترین میزان به اشتراک گذاری را داشتند یعنی چیزی حدود ۸۸۵۹ بار !

بهینه ترین طول محتوا

بهینه ترین طول محتوا

۴- در یک تحقیق دیگر که توسط مدیران سایت Quick Sprout انجام شد مشخص شد مقالاتی که در این سایت بیشتر از ۱۵۰۰+ کلمه بودند به طور متوسط حدود ۲۹۳٫۵ بار توییت شده بودند و ۷۲٫۷ لایک شده بودند در صورتی که مقالات کوتاه کمتر از ۱۵۰۰ کلمه ۱۷۴٫۶ بار توییت و ۵۹٫۳ بار لایک شده بودند .

مقایسه مقالات کوتاه و بلند

مقایسه مقالات کوتاه و بلند

و در تحقیقی مشابه در سایت CrazyEgg نشان داده شد که  میزان نرخ تبدیل برای صفحه اصلی با محتوای طولانی ۳۰ % بیشتر از صفحه اصصلی با محتوای کوتاه است .

مقایسه محتوای طولانی و کوتاه

مقایسه محتوای طولانی و کوتاه

۵- CoSchedule هم در تحقیق دیگری ۶ کلمه کلیدی طولانی long-tail keywords را بررسی کرد ( منبع )  و صفحه اول گوگل برای این ۶ کلمه کلیدی را آنالیز کرد و مشخص شد که ۵ نتیجه اول تمامی این صفحات محتوای طولانی بالاتر از ۲۰۰۰ کلمه بودند .

چرا محتوای طولانی بهتر است ؟

چرا محتوای طولانی بهتر است ؟

۶- در تحقیقی دیگر WordStream به کمک تولید و انتشار محتواهای طولانی توانست میزان حضور کاربر در سایت و همین طور میزان تعامل و مشارکت کاربران را چندین برابر کند .

تولید محتوای طولانی بهتر است ؟

تولید محتوای طولانی بهتر است ؟

پس با توجه به این تحقیقات مشخص می شود که تولید محتوای طولانی اما با ارزش و مفید با جزئیات کامل برای مخاطب می تواند منجر به این شود که شما برای کلمات کلیدی طولانی زیادی بتوانید جایگاه خوبی در گوگل بگیرید .

۸ قدم برای تولید محتوای طولانی و جذاب برای مخاطب

شما زمانی یک تولید کننده محتوای حرفه ای هستید که هر کلمه ای که تولید میکنید برای مخاطب باارزش و مفید باشد  و گرنه هر آدم بی تجربه ای که چیزی از تولید محتوا و کپی رایتینگ نمی داند هم می تواند ۳۰۰۰ کلمه بی ربط و بی ارزش که هیچ حرفی برای مخاطب را ندارد پشت سر هم ردیف کند .

علاوه بر این یک مقاله ۵۰۰۰ کلمه ای باید همان قدر برای مخاطب خوانا و قابل اسکن و نگاهی گذرا باشد که یک مقاله ۵۰۰ کلمه ای می باشد.

برای تولید محتوای طولانی و جذاب باید این مراحل را طی کنید :

۱– برای تولید محتوای طولانی فقط دنبال محتواهایی با موضوعات همیشه سبز باشید

همیشه یکی از راهکارهای که همه ما تولید کنندگان محتوا برای شروع تولید محتوا و مقاله نویسی به کار می گیریم این است که بعد از پیدا کردن یک ایده کلی در ذهن مان به   Google Trends سری می زنیم تا ببینیم بیشترین جستجو مربوط به چه کلمات کلیدی ای می باشد .

اما استفاده ابتدایی از اطلاعات گوگل ترند یک ایراد اساسی برای تولید محتواهای طولانی دارد و آن هم این است که ممکن است این موضوعات جزو ترندهای روز باشند و فقط برای مدت کوتاهی به اشتراک گذاشته شوند و یا برای مخاطب جذاب باشند اما ممکن است به زودی ارزش و قابلیت خودشان را از دست بدهند . خصوصا در مورد تولید محتواهای طولانی که ما مجبور هستیم هزینه زیادی بکنیم و مبلغ زیادی را بابت تولید این نوع محتواها به فریلنسرهای تولید محتوا بپردازیم یا خودمان چند روز وقت صرف تولید آنها بکنیم ، مشخصا منطقی به نظر نمی رسد که مقالات طولانی را بر اساس ترندهای روز بنویسیم.

اما اگر دوست دارید در تولید محتوا شبیه ویکی پدیا یا سایت های مشابه همیشه موفق باشید و بازدید کننده زیادی داشته باشید نباید تمام تمرکزتان را روی این نوع محتوایی که دارای تاریخ انقضا هستند بگذارید  .

 

پس برای تولید محتوای طولانی به صورت حرفه ای قبل از اینکه به سراغ گوگل ترند بروید باید ابتدا موضوعی همیشه سبز پیدا کنید و البته بعد از آن در مورد آن جستجو کنید و بببنید که مورد علاقه مخاطب هست یا نه . و در بین موضوعاتی که مد نظر دارید هر موضوعی که میزان جستجوی پایینی دارد و مخاطب به دنبال آن نیست را از لیست تان حذف کنید

راهنما : ( گوگل ترند  Google Trends یک سرویس رایگان است که به شما این امکان را می دهد که میزان جستجوی مخاطب را در مورد کلمات کلیدی خاص پیدا کنید و دو یا چند کلمه مختلف را با هم در طول زمان های مختلف مقایسه کنید و حتی میزان جستجوی کلمات کلیدی را برای منطقه و شهری که در آن زندگی میکنید کاملا سفارشی کنید و اطلاعات دقیقی راجع به آن پیدا کنید . و همین طور با جستجوی کلمات کلیدی خاص تعداد بیشتری کلمات کلیدی مشابه به شما معرفی میکند که می توانید از آنها هم بر حسب میزان علاقه مندی مخاطب و جستجو در تولید محتوا استفاده کنید )

در کنار گوگل ترند برای پیدا کردن کلمات کلیدی با جستجوی بالا می توانید از سایت  BuzzSumo هم استفاده کنید .

دسترسی کامل به این محتوا فقط برای کاربران ویژه رایتینا امکان پذیر است .

شما با ثبت نام به عنوان کاربر ویژه در رایتینا ، می توانید به همه آموزش های تولید محتوا و روش های کسب درآمد از آن دسترسی داشته باشید

ثبت نام در رایتینا حدود 1-2 دقیقه از شما وقت میگیرد

 

دیدگاهتان را بنویسید