جدید ترین تکنیک های سئو وبلاگ 98 -( کلمات کلیدی دم دراز + مدل خوشه ای محتوا)

جدید ترین تکنیک های سئو وبلاگ ۹۸ -( کلمات کلیدی دم دراز + مدل خوشه ای محتوا)

بهینه‌سازی موتور جست‌وجو یا همان سئو (SEO) یکی از مهم‌ترین اصول بازاریابی محتواست. اگر محتوای سایت‌تان را درست بهینه کنید، وقتی کسی کلیدواژه‌های مربوط به محصول یا خدمات‌تان را در گوگل جست‌وجو کند، شانس بیشتری برای دیده‌شدن و دریافت کلیک خواهید داشت.

اما ازآنجایی‌که هوش مصنوعی گوگل مدام درحال پیشرفت است، بازاریابی محتوای دیجیتال روزبه‌روز سخت‌تر می‌شود.

کم نیستند بازاریابانی که دیگر نمی‌توانند رتبه‌ی سایت هدف‌شان را به‌راحتی در گوگل ارتقا دهند. اگر شما هم همین مشکل را دارید، پس قطعا باید دانش‌تان را درزمینه‌ی سئو به‌روز کنید. درادامه با ما همراه باشید تا از اصول پایه‌ی سئو برای‌تان بگوییم که امروزه هر سئوکاری باید بداند.

نکته ۱ برای سئو وبلاگ : روی ۱ یا ۲ کلیدواژه‌ی طولانی‌ تمرکز کنید که به هدف جستجوی مخاطب نزدیک باشد

بهینه‌سازی محتوا این نیست که تا می‌توانید کلیدواژه‌ی خاصی را در دل متن فرو کنید.

در گذشته شاید با این کار به نتیجه می‌رسیدید، اما امروزه تکرار غیرضروری کلیدواژه‌ها در متن اتفاقا به سئوی ‌سایت‌ ضرر می‌زند، چون موتورهای جست‌وجو می‌فهمند که کلیدواژه‌ها را فقط به‌خاطر افزایش رتبه‌ی جست‌وجوی ارگانیک ‌سایت‌ تکرار کرده‌اید.

از ذکاوت موتورهای جست‌وجو هم که بگذریم، انباشتن زورکی پست‌ها با کلیدواژه‌ها برای بازدیدکننده نیز آزاردهنده خواهد بود. جالب است بدانید که درحال‌حاضر اولویت موتورهای جست‌وجو برای رتبه‌بندی ‌سایت‌ها میزان پاسخ‌گویی هر سایتی به اهداف بازدیدکنندگانش است. پس باید کلیدواژه‌ها را طوری داخل متن جاگذاری کنید که تا حد امکان غیرطبیعی جلوه نکند.

کلمات کلیدی دم دراز در سئو وبلاگ

کلمات کلیدی دم دراز در سئو وبلاگ

بهتر است که برای هر پست روی یک یا دو کلیدواژه‌ی دُم‌دراز (longtail keywords) تمرکز کنید. کلیدواژه‌ی دم‌دراز یعنی کلیدواژه‌ای که طولانی و چندکلمه‌ای باشد.

اما مزیت کلیدواژه‌های دم‌دراز در مقایسه با کلیدواژه‌های تک‌کلمه‌ای در چیست؟

این کلیدواژه‌های طولانی‌تر تنظیم شده با هدف جستجو یا سوال ذهنی کاربر کمک می‌کنند که محتوا تا حد امکان حول محور اهداف خاص بازدیدکنندگان‌تان تنظیم شود. کاربرانی که عادت به جست‌وجوی عبارات طولانی دارند، احتمال بیشتری می‌رود که کل پست‌تان‌ را بخوانند و به مشتریان بالفعل تبدیل شوند. درواقع با این کار دقیقا بازدیدکنندگانی را به سایت‌تان می‌کشانید که از محصول یا خدمات‌تان خرید خواهند کرد.

آموزش تولید محتوا به روش pillar

نکته ۲ برای سئو وبلاگ :  کلیدواژه‌ی انتخابی‌تان را در قسمت‌های به‌خصوصی از هر پست بگنجانید

حالا که کلیدواژه‌هایتان را انتخاب کردید، وقت آن است که این کلیدواژه‌ها را داخل پست‌تان جاگذاری کنید. اما حتما می‌پرسید که کلیدواژه‌ها را کجاهای هر پست جاگذاری کنیم تا به رتبه‌ی بالاتری در گوگل برسیم؟ ضروری‌ترین نقاطی که باید کلیدواژه‌هایتان را جاگذاری کنید عبارت‌اند از:

برچسب تیتر

هم موتورهای جست‌وجو و هم بازدیدکنندگان‌تان برای بررسی میزان مرتبط‌بودن محتوا اول به تیتر یا عنوان پست‌ نگاه می‌کنند. پس باید کلیدواژه‌هایتان را حتما در قسمت تیتر استفاده کنید. به این قسمت اساسی در نتایج جست‌وجوی گوگل برچسب تیتر (title tag) گفته می‌شود. ‌کلیدواژه را باید در همان ۶۰ حرف یا کاراکتر ابتدایی عنوان بگنجانید، چراکه گوگل فقط حدود ۶۰ حرف ابتدایی تیتر را در صفحه‌ی نتایج موتور جست‌وجو نشان می‌دهد. البته ازلحاظ فنی معیار گوگل برای طول تیتر تعداد حروف نیست، بلکه پیکسل است. گوگل تیترها را تا عرض ۶۰۰ پیکسل نشان می‌دهد که برابر حدود ۶۰ حرف است. 

دقت کنید : اما اگر تیتر‌تان طولانی بود چه؟ برای تیترهای طولانی بهتر است که کلیدواژه را در ابتدای تیتر جاگذاری کنید تا اگر بخش انتهایی تیتر از صفحه‌ی نتایج موتور جست‌وجو حذف شد، بازدیدکننده فکر نکند که محتوای پست به تیترش زیاد نمی‌خورد.

سربرگ‌ها و بدنه

کلیدواژه‌ها را تا حد امکان در سربرگ‌ها (headers) و بدنه‌ی پست (body) نیز وارد کنید. البته همان‌طور که پیشتر هم گفتیم، اگر کلیدواژه‌ها را زیاد و بی‌حساب تکرار کنید، نه‌تنها محتوا غیرطبیعی می‌شود و اعصاب مخاطب به‌هم می‌ریزد، بلکه از سوی موتورهای جست‌وجو نیز به‌خاطر انباشتگی کلیدواژه‌ها تنبیه خواهید شد.

قطعا از نویسنده‌ی محتوا انتظار می‌رود که قبل از شروع نوشتن پست جدید به چگونگی جاگذاری کلیدواژه‌ها در طول متنش فکر کند، اما نویسنده باید بداند که کلیدواژه‌ها تمام تمرکز متن نیستند. در تولید محتوا نویسنده در درجه‌ی اول باید ببیند که مخاطبش دنبال چه اطلاعاتی است. درواقع نویسنده باید بکوشد تا به پرسشی که مخاطب را به بازدید از ‌سایت هدف کشانده است پاسخی روشن ارائه دهد. تولید محتوا با رویکردی که صرفا کلیدواژه‌محور نباشد خودبه‌خود به بهینه‌سازی محتوا کمک خواهد کرد.

آدرس اینترنتی

آدرس اینترنتی (URL) به موتورهای جست‌وجو برای شناسایی پست‌ها کمک می‌کند. ازآنجایی‌که که هر پستی آدرس اینترنتی مخصوص به خودش را دارد، می‌توانید با بهینه‌سازی این آدرس و افزودن  کلیدواژه‌هایتان به آن شانس بیشتری برای شکار بازدیدکننده پیدا کنید.

نمونه توضیح متا برای سئو وبلاگ

نمونه توضیح متا برای سئو وبلاگ

توضیح متا

توضیح متا (meta description) قطعه‌ای حدودا ۱۵۵ حرفی یا به‌عبارتی برچسبی در HTML است که محتوای هر پست را خلاصه می‌کند. موتورهای جست‌وجو توضیح متا را وقتی نشان می‌دهند که عین عبارت جست‌وجوشده‌ی کاربر را شامل باشد. پس بهینه‌سازی توضیح متا مرحله‌ای ضروری در سئوی درون‌صفحه‌ای است و به‌همین‌دلیل باید کلیدواژه‌های دم‌درازتان را در توضیح متا نیز جا دهید.

با همه‌ی اینها فراموش نکنید که خود متن نقش بسزایی در افزایش نرخ بازدید دارد. اگر متنی داشته باشید که نیاز مخاطب را پاسخ دهد و به‌اندازه‌ی کافی گیرا باشد، نیمی از راه را رفته‌اید.

نکته ۲ برای سئو وبلاگ : برای آدرس‌های اینترنتی از ساختارهای گویا استفاده کنید

حتما می‌دانید که ساختار آدرس اینترنتی صفحات ‌سایت‌ با آدرس اینترنتی مخصوص هر پست فرق دارد. ساختار آدرس اینترنتی صفحات ‌سایت‌ باید طوری باشد که بازدیدکننده به‌راحتی بتواند محتوایی را که آن آدرس نشانش می‌دهد حدس بزند. موتورهای جست‌وجو برای صفحات ‌سایت‌ از آدرس‌هایی خوش‌شان می‌آید که بازدیدکننده را به درک درستی از محتوای موجود در آن آدرس سوق می‌دهند.

مثلا اگر قسمت محتوایی ‌سایت‌تان به دو بخش «بازاریابی» و «فروش» تقسیم می‌شود، باید آدرس اینترنتی ‌سایت‌ را برای هرکدام از این بخش‌ها بهینه کنید:

https://blog.yourwebsitename.com/marketing

https://blog.yourwebsitename.com/sales

به‌این‌ترتیب خواننده می‌فهمد که بازاریابی و فروش دو دسته‌ی جدا در ‌سایت‌تان است و برای مطالعه‌ی پست‌های هر بخش می‌تواند مستقیما به آدرس اینترنتی همان بخش رجوع کند. باید آدرس اینترنتی تک‌تک پست‌های موجود در هر بخش را هم بهینه کنید:

https://blog.yourwebsitename.com/marketing/how-to-do-keyword-research

کاربر از آدرس اینترنتی فوق به‌راحتی می‌تواند بفهمد که این آدرس حاوی محتوایی خاص از بخش بازاریابی با محوریت آموزش جست‌وجوی کلمات کلیدی است. پس می‌بینید که ساختار آدرس اینترنتی به بازدیدکننده می‌فهماند که دقیقا در کجای ‌سایت‌ قرار دارد. این شفافیت در آدرس‌های اینترنتی خیلی به دل موتورهای جست‌وجو می‌نشیند، چراکه این بهینه‌سازی آدرس‌ به موتورهای جست‌وجو نیز کمک می‌کند تا دقیقا همان اطلاعات مدنظر کاربر را در صفحه‌ی نتایج جست‌وجو بالا بیاورند.

نکته ۳ برای سئو وبلاگ  : از خوشه‌های موضوعی یا  topic cluster استفاده کنید

بسیاری از ‌سایت‌ها بیشتر در تلاش‌اند تا رتبه‌ی کلیدواژه‌هایشان را جداگانه برای هر پست ارتقا دهند. نتیجه‌اش هم این می‌شود که پست‌های ‌سایت‌‌شان نه‌تنها باید با پست‌های سایر ‌سایت‌ها رقابت کنند، بلکه باید با سایر پست‌های همان ‌سایت نیز در رقابت باشند، چون وقتی چند پست با موضوع مشابه داشته باشید، همه‌ی این پست‌ها باید در سیستم رتبه‌بندی موتورهای جست‌وجو با هم رقابت کنند.

سئو وبلاگ با تولید محتوای خوشه ای

سئو وبلاگ با تولید محتوای خوشه ای

اما برای اینکه بتوانید هم رتبه‌ی خوبی در گوگل کسب کنید و هم بازدیدکنندگان‌تان ناراضی از ‌سایت‌ نروند، بهتر است ‌سایت‌تان را با مدل خوشه‌ی موضوعی (topic cluster) به‌روز کنید. یعنی ابتدا درمورد موضوعات کلی‌ای که می‌خواهید برای‌شان ارتقای رتبه داشته باشید تصمیم بگیرید و سپس براساس کلیدواژه‌های خاص مربوط به همان موضوعات پست تولید کنید. به‌این‌ترتیب ‌سایت‌تان حول موضوعاتی سازمان‌دهی می‌شود که برای‌ هر کدام‌شان پست‌هایی مرتبط با لینک‌های داخلی وجود دارد.

آموزش تولید محتوا به روش خوشه‌ی موضوعی

دسترسی کامل به این محتوا فقط برای کاربران ویژه رایتینا امکان پذیر است .

شما با ثبت نام به عنوان کاربر ویژه در رایتینا ، می توانید به همه آموزش های تولید محتوا و روش های کسب درآمد از آن دسترسی داشته باشید

ثبت نام در رایتینا حدود 1-2 دقیقه از شما وقت میگیرد

 

دیدگاهتان را بنویسید