مشاهده فهرست محتوایی

این محتوا را به اشتراک بگذارید.

تولید محتوای ماندگار و اثربخش ( قسمت 5 ) – داستان میهماندار هواپیما و غافلگیری مسافران!

فهرست محتوایی

اگر دوست دارید به عنوان یک تولید کننده محتوا توجه مخاطب را جلب کنید از تکنیک خلاقانه و غافلگیر کننده این میهماندار هواپیما استفاده کنید !

{همانطور که قول داده بودیم در بخش « از کتاب ها یاد بگیریم » ما به جای شما کتاب می خوانیم ، نت نویسی میکنیم ، ساده میکنیم و منتشر میکنیم تا  اگر شما فرصت خواندن کتاب ها را به صورت کامل ندارید این خلاصه ها را بخوانید . قطعا پیشنهاد رایتینا این است که هر فردی خودش کتاب ها را با لذت ورق بزند و بخواند . اما این خلاصه نویسی مثل خواندن شب امتحان است برای کسانی که به هر دلیل وقت نمی کنند کل کتاب را بخوانند و دوست دارند در چند دقیقه قسمت های مهم آن را مرور کنند .

علاوه بر این، متن کتاب به صورت کلمه به کلمه ترجمه نشده است و یک برداشت آزاد از محتوای کتاب است و ما از نکات آن برای آموزش تولید محتوا استفاده میکنیم}

این بار در بخش مروری بر کتاب ها در رایتینا به سراغ کتاب جالب و آموزنده « ایده عالی مستدام » یا Made to stick چیپ هیث و دن هیث می رویم و بخش های آموزنده آن را برای شما خلاصه میکنیم تا در فرصت کوتاه نکته های آن را بگیرید . نکته های این کتاب می تواند در پیدا کردن ایده هایی در تولید محتوا و کپی رایتینگ برای ما بسیار مفید باشد .

 

تکنیک غافلگیری برای یک تولید کننده محتوا

تکنیک غافلگیری برای یک تولید کننده محتوا

قبل از پرواز هواپیماهای مسافربری مهماندار هواپیما موظف است دستورالعمل ایمنی را بخواند . همه ما که با هواپیما سفرهای زیادی می رویم بارها و بارها این دستورالعمل را شنیده ایم ؛ خروجی ها کجا هستند ، در زمان تغییر ناگهانی فشار کابین چه کار باید بکنیم ، چگونه از صندلی ها به عنوان وسیله شناور استفاده کنیم و چرا نباید دردست شویی ها سیگار کشید و…

دستورالعمل ایمینی پرواز در حین اینکه بسیار مهم و حیاتی است اما محیط پیام رسانی دشوار و سختی است . در این فضا هیچ کس به محتوا و چیزی که بیان میشود اهمیتی نمی دهد . مهماندار به چیزی که می گوید اهمیتی نمی دهد . مسافران هم به چیزی که می شنوند و برایشان تکراری است اهمیتی نمی دهند . این دستورالعمل ها دقیقا مانند سخنرانی های کسل کننده و بی خاصیت پر کننده زمان خالی بین اجرای سخنرانی های مختلف هستند که عملا هیچ نقشی ندارند و فقط هر میهماندار از سر وظیفه تعیین شده مجبور است در هر پرواز آن را تکرار کند  .

اما اگر به شما به عنوان یک تولید کننده محتوا این مسئولیت سپرده شود که این دستورالعمل را جوری بنویسید و طراحی کنید که مخاطب را میخکوب کند و توجه اش را جلب کند که به حرف میهماندار به دقت گوش بدهد و تا آخرین کلمه به حرف های او توجه کند چگونه این کار را انجام می دادید ؟

میهمانداری به نام کارن وود دقیقا با چنین مسئولیتی مواجه شد و به بهترین شکل ممکن به کمک خلاقیت اش این موضوع را حل کرد .

او این دستورالعمل را این چنین به مسافران گفت :

«اگر برای چند لحظه کوتاه به من گوش بدهید ، بسیار خوشحال خواهم شد تا به این موراد ایمنی اشاره کنم . اگر بعد از سال 1965 سوار اتومبیل نشده اید بدانید که مناسب ترین راه برای بستن کمربند ایمنی این است که انتهای صاف آن را در سگک قرار دهید . برای باز کردن سگک را بگیرید و آن را بالا بکشید تا کمربند باز شود .

شاید 50 راه برای ترک معشوق خود داشته باشید اما برای ترک این هواپیما فقط شش راه وجود دارد : دو درب خروجی جلو ، دو پنجره متحرک روی بال و دو درب خروجی در قسمت انتهای هواپیما . همان طور که چراغ های سفید و قرمز راهروهای دیسکو راه فرار را نشان می دهند ، علائم بالای سرتان نیز خروجی های هواپیما را نشان می دهند

طولی نکشید که مسافران خود را با نمایش طنز این میهماندار خلاق وفق دادند و با او همراه شدند . زمانی که او دستورالعمل را خواند ، همه برایش کف زدند و تحسینش کردند .

جلب توجه مخاطب در تولید محتوا

جلب توجه مخاطب در تولید محتوا

پس اولین مشکل در ارتباطات و خصوصا ارتباط یک تولید کننده محتوا یا کپی رایتر با مخاطب ، جلب توجه مخاطب است . بعضی ها مهارت و اقتدار لازم برای گرفتن توجه دیگران را دارند و این مهمترین مهارتی است که ما به عنوان یک تولید کننده محتوای حرفه ای و کپی رایتر باید پرورش بدهیم .

ما در بیشتر زمان ها نمی توانیم تقاضای توجه کنیم بلکه باید توجه را جذب کنیم و این سخت ترین بخش تولید محتوا در این روزهاست .

ساده ترین راه برای جلب توجه افراد این است که الگو را بشکنید .انسان ها به سرعت با الگوهای ثابت سازگار می شوند . برانگیختن یکنواخت و مدام احساسات باعث می شود که آنها را نادیده بگیریم .

به وزوز دستگاه تهویه مطبوع و فن ماشین یا سر و صدای ترافیک ، بوی شمع یا دیدن یک قفسه پر از کتاب کمی فکر کنید . تنها زمانی ما متوجه حضور این چیزها می شویم که تغییری اتفاق بیافتد ؛ مثلا تهویه خراب شود و کار نکند یا وقتی که کتابی از قفسه کتاب پایین می افتد و یا زمانی که برای تمیز کردن قفسه کتاب به سراغ آن می رویم و متوجه می شویم یکی از کتاب هایی که جدیدا خریده ایم در قفسه نیست .

وود در محیطی پیام ستیز توانست با دوری کردن از نمایش همیشگی و رایج ایمنی که همه مسافران بارها آن را شنیده بودند توجه آنها را جلب کند . او از طنز استفاد کرد تا هم توجه مسافران را جلب کند و هم توجه آنها را به خود حفظ کند. و اگر فقط هدف او جلب توجه مخاطبش بود می توانست با چند لحظه صحبت کردن به زبان روسی یا یک زبان غیر آشنا برای مخاطبش توجه او را جلب کند و نیازی نبود به فکر سرگرم کردن مخاطب باشد . اما هدف او این بود که با یک محتوای جذاب علاوه بر جلب توجه مخاطب، توجه او را هم حفظ کند .

تولید کننده محتوا و چراغ چشمک زن !

تولید کننده محتوا و چراغ چشمک زن !

الگوی چراغ های چشمک زن برای یک تولید کننده محتوا !

 

آیا میدانید که : مغز ما به شکلی طراحی شده است که با زیرکی خاصی از تغییرات آگاه می شود . و طراحان محصولات اگر از این ویژگی مغز باخبر باشند می توانند به شکلی هوشمندانه جوری محصولات خودشان را طراحی کنند که در زمان مورد نیاز چیزی در محصول تغییر کند و توجه مخاطب را جلب کند .

چراغ های هشدار مدام چشمک می زنند زیرا ما خود را با چراغی که مدام روشن باشد سازگار میکنیم ، یا آژیرهای خظر مدرن صدایی با الگوهای پیچیده دارند به جای صدایی با الگوی دو نتی آژیرهای قدیمی تا جلب توجه بیشتری کنند .

پس در تولید محتوا و کپی رایتینگ دو سوال اساسی این است که:

  • چگونه باید توجه افراد را به محتوا جلب کنیم ؟
  • و سخت تر از آن این است که چگونه این توجه را حفظ کنیم ؟

اگر محتوا و پیام محتوای ما از میان پارازیت ها عبور نکند و توجه افراد را جلب نکند نمی توانیم رو به جلو حرکت کنیم و در کنار آن اگر نتوانیم توجه مخاطب را حفظ کنیم نمی توانیم به هدف مان برسیم .

برای یافتن جواب این دو سوال ما به عنوان تولید کننده محتوا و کپی رایتر باید دو احساس مهم یعنی غافلگیری و علاقه را برانگیزیم

 

یک تولید کننده محتوا باید با غافلگیری توجه مخاطب را جلب کند

یک تولید کننده محتوا باید با غافلگیری توجه مخاطب را جلب کند

یک تولید کننده محتوا باید با غافلگیری توجه مخاطب را جلب کند

غافلگیری محرک جستجو برای پیدا کردن پاسخ است ، پاسخی برای دلایل غافلگیر شدن مان . اگر می خواهیم افراد را ترغیب کنیم که توجه کنند باید قدرت غافلگیری های بزرگ را داشته باشیم . یکی از انواع غافلگیری ها که در تولید محتوا هم زیاد کاربرد دارد غافلگیری از نوع ارائه واقعیت های شگفت آور است . مثلا :

دیوار بزرگ چین تنها ساخته دست بشر است که از فضا دیده می شود !

شما فقط از 10 % مغزتان استفاده میکنید .

روزانه باید 8 لیوان آب بخورید !

 

یک تولید کننده محتوا بایدبا ایجاد علاقه مندی توجه مخاطب را حفظ کند

یک محتوا و ایده ماندگار علاقه مخاطب را در طی زمان حفظ می کند . مثلا نگاهی به نظریه های توطئه مرگ سیاستمداران و افراد مشهور نگاه کنید . یا شایعاتی که در مورد ازدواج دو بازیگر یا شرکت در یک میهمانی به سرعت در شبکه های اجتماعی ویروسی می شود . فقط ببینید افراد چگونه حریصانه این خبرها و شایعات را دنبال می کنند و تمام تلاش شان را میکنند تا فهمیدن کامل موضوع با دوستان شان و هر کسی که اطلاعی در این زمینه دارد همراه شوندو ساعت ها وقت بگذارند .

 

 

مطالب مرتبطی که پیشنهاد میشه مطالعه کنید!

ببخشید، برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید
فهرست