99 راه برای شروع تولید محتوا از همین شنبه!

18 راه برای شروع نویسندگی { از همین ساعت}

{ چگونه نویسندگی را شروع کنیم ؟ }

پس کی اولین محتوای خودتان را می نویسید و منتشر میکنید ؟

احتمالا ازشنبه هفته بعد !

این چندمین شنبه‌ای است که می‌گذرد و هنوز شروع به نوشتن نکرده‌اید ؟!

با این که می‌دانید نوشتن و تمرین زیاد روزانه محتوا نویسی برای کسی که می خواهد به عنوان یک فریلنسر یا کارشناس تولید محتوا کار کند یک کار ضروری به حساب می‌آید؛ اما هر روز بهانه‌ای برای به عقب انداختن و ننوشتن محتوا یا پست وبلاگ و … پیدا می‌کنید.

خیلی از ما به نویسندگی و تولید محتوا علاقه زیادی هم داریم و در رویاها و تخیلات مان همیشه خودمان را یک نویسنده مشهور و پولدار می بینیم که در یک ویلای ساحلی نشسته و در حالی یک روز رویایی را سپری کرده مشغول نوشتن آخرین کتابش است . اما همین ما زمانی که وقت نوشتن و پیاده سازی این رویای مان می شود کلا انگار دچار فلج نویسندگی می شویم و کلا مغزمان و دست مان هنگ میکند و حتی یک کلمه هم نمی توانیم بنویسیم .

و دلیل اینکه بیشتر ما نمی توانیم بنویسیم یا زمان های زیادی کاملا هنگ میکنیم و حس میکنیم هیچ وقت نویسنده نمی شویم و برای همیشه باید با کار جذاب و شیرین تولید محتوا خداحافظی کنیم این است که انگیزه لازم برای تولید محتوا و نویسندگی را نداریم .

شاید باور نکنید ولی انگیزه نیروی محرکه‌ اصلی موتور نویسندگی و تولید محتواست و مثل سوخت و بنزین اگر نباشد هیچ حرکتی هم نمی تواند باشد . یعنی نیاز نیست شما یک استعداد خارق العاده ای در نویسندگی داشته باشید یا همیشه یک ایده های خلاقانه و عجیب غریب در ذهن تان باشد ، فقط کافی است که شما انگیزه لازم را برای نوشتن داشته باشید یا این انگیزه را ایجاد کنید و  بعد ببینید چه طور هر روز حتی بدون داشتن ایده و یک موضوع خارق العاده بلافاصله بعد از اینکه از خواب بیدار می شوید، پشت میزتان می نشینید و شروع به کنار هم چیدن کلمات میکنید .

البته در بین نویسندگان هم هستند افرادی که موتورهای دیزلی دارند و هر بار نیاز به انگیزه دوباره برای ادامه نوشتن دارند و برخی هم موتورهای هسته‌ای دارند و با یک انگیزه کوچک سال‌ها می‌نویسند و خسته نمی‌شوند.

 

اما اگر همین حالا باک انگیزه ما برای نویسندگی و تولید محتوا خالی از هر نوع سوختی است چه کار باید بکنیم ؟

خب مشخصا من هم مثل شما بارها و بارها در طول دوران محتوا نویسی و نویسندگی این حس بی انگیزگی را تجربه کردم و اتفاقا ضربه های مالی و روحی شدید هم خوردم . اما همه چیز همین جا برای من تمام نشد و برای اینکه بتوانم یک تولید کننده محتوای موفق و فوق ستاره شوم شروع کردم به خواندن مقالات زیاد انگیزشی و تخصصی در مورد نویسندگی و تولید محتوا و هر جا که فکر میکردم نکته خوبی پیدا کردم سریع آن را یادداشت می کردم تا در زمانی که دچار  این حالت می شوم و حس میکنم دیگر نمی توانم چیزی بنویسیم از این تکنیک ها یا ترفندها استفاده کنم و دوباره به زندگی نویسندگی و نوشتن برگردم .

البته قرار نیست همه این دستورالعمل ها و نسخه ها برای همه جواب بدهد و هر فردی وابسته به نوع خصوصیات اخلاقی و سبک زندگی خودش باید بتواند از این تکنیک ها ایده بگیرد و برای افزایش انگیزه در تولید محتوا استفاده کند .

قبل از اینکه به سراغ 18 راه شروع تولید محتوا و افزایش انگیزه بروم، می‌خواهم از یک باور غلط در مورد تولید محتوا پرده بردارم.

 

برای شروع نویسندگی نباید منتظر الهام باشید !

بیشتر افرادی که به کار تولید محتوا و نویسندگی رو می آورند یک اعتقادات عجیب و غریبی در مورد الهام شدن جملات یا محتواهای خارق العاده در زمان های خاص دارند . و همین هم باعث می شود این افراد به محض اینکه کمی دچار خستگی فکری و روحی می شوند و حس می کنند که نمی توانند محتوایی بنویسند سریعا دست به دامن همین الهام شدن محتوا می روند و میگویند تا زمانی که چیزی به من الهام نشود نمی توانم حتی یک کلمه هم بنویسیم .

آنها اعتقاد دارند که انقدر باید منتظر بمانند تا بالاخره آن روز موعود بیاید و همه چیز به آنها الهام شود و آنها بی وقفه شروع به نوشتن و تولید محتوا کنند و تا زمانی که یک کتاب یا ده ها مقاله تمام نشود دست از نوشتن بر ندارند و بعد هم دوباره بروند در غار تنهایی خودشان و روزها و ماه ها یا حتی سالها منتظر بمانند تا دوباره این الهام ماورایی به سراغ شان بیاید .

اما من فقط یک چیز میگویم که اگر به آن گوش کنید و به آن عمل کنید قطعا در تولید محتوا و نویسندگی فوق ستاره می شوید و آن هم این است که تمام این چرت و پرت ها و افکار اشتباه که ساخته ذهن افراد اهمال کار و تنبل است را همین حالا و همین جا دور بریزید و یک شروع جدیدی برای تولید محتوا و نویسندگی داشته باشید .

برای نویسندگی و تولید محتوا نیازی نیست منتظر هیچ چیز خارجی باشید و تنها کاری که باید انجام دهید این است که عامل های انگیزاننده و سوخت های نویسندگی خودتان را بشناسید و بدون هیچ توقفی حتی در بدترین حالت و بدونی هیچ انگیزه ای فقط و فقط بنویسید حتی اگر در نهایت یک محتوای آشغال شود و آن را دور بریزید .

به تنها چیزی که باید فکر کنید نوشتن است همین . نه نوشتن بد و نه نوشتن خوب ، نه نوشتن خلاقانه ، نه نوشتن یک محتوای خارق العاده ، نه نوشتن یک متن تبلیغاتی چند برابر کننده فروش و نه…. فقط و فقط به نوشتن و کنار هم چیدن کلمات .

برای شروع تولید محتوا قرار نیست منتظر الهام شدن باشید !

و شاید به اشتباه همه ما این طور فکر کنیم که نویسندگان و تولید کنندگان محتوای مشهور و بزرگ دنیا همیشه برای نوشتن انگیزه دارند و همیشه بهترین متن ها و ایده ها به آنها الهام می شود . این هم جزو همان تصورات اشتباه و توهمات است که باید دور بریزید .

برای همه افراد در هر سطحی از نویسندگی و تولید محتوا ممکن است زمان هایی پیش بیاید که هیچ انگیزه ای برای نوشتن نداشته باشند . و حتی تمام افرادی که عاشقانه کار نوشتن و تولید محتوا را دوست دارند هم ممکن است زمان هایی برسد که کاملا نسبت به کارشان و نوشتن بی علاقه شوند . دقیقا مثل یک ورزشکار حرفه ای که با اینکه عاشق فعالیت فیزیکی و ورزش است بعضی روزها می رسد که دوست ندارد از رختخواب بلند شود یا یک مدیر موفق که با اینکه عاشق پولسازی و کسب وکار خودش است بعضی وقت ها حالش از هر چی کار است بهم می خورد و دوست دارد بدون هیچ دغدغه ای روی مبل لم بدهد و فیلم دلخواهش را نگاه کند .

هیلاری هینتون زیگ زیگلار نویسندهٔ آمریکایی در مورد انگیزه می‌گوید:

اغلب افراد فکر میکنند که انگیزه در آنها دوام چندانی ندارد. خب، دقیقا مثل حمام کردن. آیا در کل زندگی تان 1 بار حمام می روید و همیشه تمیز هستید ؟ قطعا نه . شما مجبور هستید هر روز حمام بروید و به نظافت خودتان برسید . انگیزه هم دقیقا همین شکلی است . انگیزه چیزی است که هر روز و هر لحظه باید به خودتان تزریق کنید

خب اگر در حال حاضر هیچ انگیزه ای برای شروع تولید محتوا و نویسندگی ندارید همین حالا این 18 عامل انگیزشی و ایده تولید محتوا را بخوانید و مطمئن باشید که از این تعداد حداقل چند تایی به کارتان می آید و بعد از خواندن این محتوای آموزشی موتورتان برای تولید محتوا و نوشتن متن های حتی طولانی و جذاب روشن می شود.

 

18 راه برای شروع نویسندگی از همین ساعت:

 

 1-شروع به نوشتن به کمک سریال‌ها

گاهی دیدن برنامه های تلویزیونی و یا سریال ها می تواند به شروع تولید محتوا و نوشتن کمک کنند

همین چند وقت پیش بود که یک شب که خیلی از کار روزانه خسته و داغون بودم و تقریبا حوصله انجام هیچ کاری را نداشتم تصمیم گرفتم قسمتی از سریال بریکینگ بد Breaking Bad را ببینم .جالب است که همان شب هم در پس ذهنم دنبال موضوعی برای محتوای رایتینا میگشتم و یک نکته جالب این بود که به محض دیدن صحنه های اول از قسمت 4 این سریال به یک ایده جالب برای محتوای وبلاگ رسیدم . و در حین دیدن ادامه سریال به این ایده بال و پر دادم تا درنهایت فردای همان روز به یک پست بلاگ اتفاقا پر طرفدار تبدیل شد .

والتر وایت قهرمان این سریال یک معلم میان سال شیمی در یک دبیرستان سطح پایین در شهری کوچک بود و روزی که فهمید سرطان ریه دارد وقبل از به دنیا آمدن فرزند دومش و  دانشگاه رفتن پسرش خواهد مرد، مسیر زندگیش به کلی تغییر کرد و به چیزهای عجیب و غریب در زندگی اش رسید که حتی باورش هم در گذشته برایش سخت بود . من همان شب از این داستان و شخصیت والتر وایت یک درس جالب گرفتم و برای نوشتن یک مقاله در خصوص ایده هایی برای موفقیت و کارآفرینی و توسعه فردی از این ایده استفاده کردم .

پس اگر شما هم اهل دیدن سریال های تاثیر گذار یا شوهای تلویزیونی طنز و گپ و گفت های تلویزیونی تاثیر گذار هستید قطعا می توانید در میانه دیدن این برنامه ها و سریال ها ایده و انگیزه زیادی برای نوشتن و تولید محتوا بگیرید . پس نیاز نیست همیشه منتظر الهام و یک نیروی ماورایی باشید . نیروی ماورایی درون خود شماست و فقط باید به آن بالی برای پرواز بدهید .

2-شروع به نوشتن از محتواهای خاک خورده

سری به محتواهای قبلی خودتان بزنید و از آنها ایده بگیرید و یکبار دیگر کامنت های مثبت آنها را بخوانید

قرار نیست برای موفق شدن یک محتوا همیشه ایده هایی ناب و دست اولی و خلاقانه داشته باشیم . گاهی برگشت به گذشته و استفاده از ایده هایی که در گذشته در مورد آنها نوشته ایم اما آن جور که باید و شاید و با اطلاعاتی که در آن زمان داشتیم نتوانستیم آنها را خوب از آب در بیاوریم می تواند به ما کمک کند در زمان هایی که مغزمان کاملا هنگ کرده است و هیچ ایده ای به ذهن مان نمی رسد محتواهای خوب بنویسیم.

علاوه بر این بهترین کار این است که در زمان هایی که سوخت و انگیزه لازم برای نوشتن را ندارید سری به نوشته های قدیمی و محتواهای قبلی تان که کامنت ها و نظرات مثبتی دارند بزنید و از این همین کامنت ها و نظرات مثبت و تاثیری که در زندگی دیگران با محتواهای تان داشته اید انگیزه لازم را بگیرید.

مثلا من هر زمان سوخت تولید محتوایم تمام می شود و حس میکنم چیزی برای نوشتن و انتشار نیست سراغ کامنت هایی مثل این ها در سایت می روم و حس میکنم یک مسئولیت سنگینی روی دوشم هست که باید حتما و حتما در هر شرایطی روزانه بنویسم .

ما در هر جایگاه و سطحی که باشیم تعریف و تمجید دیگران حال مان را خوب میکند و انگیزه برای ادامه مسیر می دهد .

 

3- شروع به نوشتن بدون ترس از قضاوت

مردم به سردرشان بیشتر از مرگ من و شما اهمیت می دهند پس سخت نگیر!

باور کنید که بیشتر ما نویسنده ها و تولید کننده  های محتوا بیشترین ترسی که داریم قضاوت منفی دیگران در مورد نوشته هایمان است  و دائما می ترسیم یک حرف نادرست و اشتباهی از دهان مان بیرون بیاید و تا ابد اثر بد آنها همراه ما باشد و همین باعث فلج شدن نویسندگی و ترس از تولید محتوا می شود . ولی اگر به قول دیل کارنگی باور کنیم مردم به یک سردرد کوچک خودشان خیلی بیشتر از مرگ من و شما اهمیت می دهند قطعا استرس کمتری در زمان محتوا نویسی و قضاوت مردم داریم .

هر زمان که این نوع ترس و بی انگیزگی به سراغ تان آمد کافی است کمی از بالا به خودتان و محتوایی که تولید میکنید نگاه کنید .هر کدام از ما، عضوی از چند میلیارد انسان روی کره خاکی هستیم. کره خاکی ما یک در میلیارد سیاره موجود در کهکشان راه شیری است و کهکشان ما یکی از بی‌نهایت کهکشان‌های موجود در جهان، پس مطمئن باشید که کار شما برای کسی مهم نیست جز برای خودتان. پس شروع به نوشتن کنید، چرا که چیزی برای از دست دادن ندارید.

4-شروع به نویسندگی با قدم های کوچک

برای تولید محتوا و نویسندگی مسیرهای کوچک انتخاب کنید نه هدف های بزرگ و دست نیافتنی

همه ما در ذهن مان قطعا هدف های بزرگ و رویاهای دست نیافتنی داریم . مثلا دوست داریم هر چه زودتر یک کتاب چند هزار کلمه ای پرفروش بنویسیم و تبدیل به یک نویسنده میلیاردر شویم . یا دوست داریم در عرض چند ماه یک سایت راه اندازی کنیم و با گذاشتن محتواهای عالی به مخاطب میلیونی و رنک و رتبه تک رقمی برسیم و… بله اینها اهداف بزرگ همه ما تولید کننده های محتوا و نویسنده هاست .

اما حساب کنید که صبح از خواب بیدار می شوید و می خواهید تولید محتوا را شروع کنید اما چیزی که پیش روی تان میبینید یک غول بزرگ چند هزار کلمه ای به اسم کتاب است که همان ابتدای کار ناامیدتان میکند و حس میکنید که هیچ وقت نمی توانید این کتاب را تمام کنید و به چاپ یا انتشار برسانید .

اما اگر همین هدف بزرگ را به قدم های کوچک روزانه که بعد از مدتی به یک  روتین روزانه تبدیل می شود تقسیم کنید مطمئن باشید که در کمترین زمان ممکن به آن هدف بزرگ هم می رسید . مثلا در مورد تولید محتوای کتاب با خودتان قرار بگذارید که باید هر روز صبح موقع بلند شدن از خواب یا شب هنگام موقع رفتن به رختخواب یا حتی در مترو… 500 کلمه یا 1000 کلمه بنویسید ولی به هیچ وجه نباید وقفه ای داشته باشید و باید هر روز حتما اینکار را انجام بدهید . مطمئن باشید در بدترین حالت ممکن هم خیلی برای شما سخت نیست که یک محتوای 500 کلمه ای بنویسید.

به این شکل نوشتن به عادت روزانه شما تبدیل می شود نه یک کار غیر قابل دسترس و پیچیده . دقیقا مثل هر روز که یک سری کارهای روتین را انجام می دهید مثلا زمانی که صبح از خواب بیدار می شوید دست و صورت تان را می شویید و یک وعده صبحانه می خورید و … نوشتن هم مثل همین کارها ساده و آسان می شود

5 -نوشتن لاک‌پشتی !

به خودتان بگویید من باید همان لاک پشت تولید محتوای داستان « خرگوش و لاک پشت » بشوم

داستان جذاب مسابقه لاک‌پشت و خرگوش را که احتمالا  1000بار مادر بزرگ ها و پدر بزرگ ها برایمان تعریف کرده اند را که حتما یاد تان هست ؟ در این داستان یک اتفاق جالب می افتد . خرگوش تندرو و تیزرو در مسابقه با لاک پشت کند می بازد و جایزه مسابقه را به لاک پشت واگذار می کند . چون در میانه راه به خودش مغرور می شود و حس بهترین بودن باعث می شود فکر کند می تواند بخورد و بخوابد و در نهایت هم در کسری از ثانیه مسابقه را ببرد . اما خرگوش بیچاره نمی دانست که همین غرور کاذب باعث می شود لاک پشت پیر خرامان خرامان از او جلو بزند و او همچنان در خواب ناز باشد  .

این داستان دو نکته جالب برای محتوا نویسی دارد : 1- آهسته و پیوسته شعار همه تولید کنندگان محتوای حرفه ای است . 2- هیچ وقت نباید فکر کنیم که خدای تولید محتوا و نویسندگی شده ایم و همه باید سر تعظیم برای ما فرود بیاورند و دیگر نیاز نداریم تمرین کنیم و دائم بنویسیم .

لازم است بعضی وقت ها به این فکر کنید که محتوا نویسی تان خیلی هم خوب نیست و باید تمرین بیشتری کنید . با این طرز فکر هر روز انگیزه پیدا میکنید که برای بهتر شدن به جلو حرکت کنید و  حتما چیزی بنویسید تا به ایده آل خودتان نزدیک شوید.

آموزش تکنیک های تندنویسی در تولید محتوا

6- ضربدرهای جادویی و نوشتن

ضربدرهای جادویی زنجیروار در تقویم تولید محتوا می تواند معجزه کند

اولین کاری که باید بلافاصله بعد از خواندن این آموزش انجام دهید این است یک تقویم رومیزی یا دیواری بخرید که به صورت یک جدول هفتگی یا ماهانه همه روزها را داشته باشد .

خب این تقویم چه طور می تواند باعث شود شما با انگیزه تولید محتوا کنید ؟ 

واقعیت این است که این تقویم نیست که کاری برای شما میکند این شما هستید که با انجام دادن کار و گذاشتن یک ضربدر بزرگ در هر روز انگیزه خودتان را برای نوشتن بیشتر و بیشتر میکنید و به خودتان برای قهرمان شدن در دنیای تولید محتوا کمک میکنید .

بهترین کار این است که برای هر روز خودتان یک حداقل تعداد کلمه مشخص کنید . مثلا برای من این حداقل مقدار حدود 3000 تا 4000 کلمه است . شما می توانید خیلی بیشتر از این مقدار یا خیلی کمتر از این مقدار را به عنوان حداقل محتوای روزانه برای خودتان در نظر بگیرید و از همین امروز هر روز که به این قرارتان با خودتان پایبند بودید و این حداقل محتواها را نوشتید یک علامت ضربدر بزرگ جلوی آن روز در تقویم تان بگذارید .

به این شکل به صورت هفتگی و ماهانه می توانید خودتان را تجزیه و تحلیل کنید که چه قدر توانسته اید به حرف و قول تان پایبند باشید . و در نهایت هم اگر علامت های ضربدر تقویم تان مثلا از 25 تا در هر ماه بیشتر شد قول بدهید یک کادوی درست و حسابی برای خودتان بخرید و پروژه خوشحال سازی خودتان را به بهترین شکل ممکن اجرا کنید تا روزها و ماه های بعد هم بتوانید از این طریق انگیزه بیشتری برای نوشتن بگیرید . ولی فقط زمانی می توانید برای خودتان یک جایزه درست و حسابی بگیرید و خودتان را تشویق کنید که علامت های ضربدر تقویم تان مثل یک زنجیر به هم وصل شده باشند نه اینکه بین هر ضربدر 6 روز فاصله باشد یا…

7- نوشتن بدون مقایسه

فقط خودتان را با دیروز خودتان مقایسه کنید نه هیچ شخص دیگری

تا به حال شده است که عکس امروز خودتان را در کنار عکس 10 سال یا حتی 5 سال قبل بگذارید و ببینید چه قدر تغییر کرده اید؟  من که همین چند وقت پیش که اینکار را کردم فقط ساعت ها به تیپ خز و خودم توی عکس قدیمی و ژستی که گرفته بودم میخندیدم 😀

در مورد محتوا و متن هایی هم که می نویسیم دقیقا همین حالت برقرار است . یعنی هر روز که میگذر باید محتوای خودتان را با یک هفته پیش ، یک ماهه پیش یا یک سال پیش خودتان مقایسه کنید نه با هیچ تولید کننده محتوا یا نویسنده دیگری . الگو گرفتن قطعا در هر کاری می تواند ما را سریع تر به نتیجه دلخواه مان برساند اما قرار نیست که دائما بنشینیم و خودمان را با بهترین و مشهور ترین و معروف ترین تولید کننده محتوای دنیا مقایسه کنیم .

مهم ترین چیزی که به ما انگیزه می دهد این است که محتوایی که امروز می نویسیم نسبت به محتوایی که مثلا ماه قبل نوشته ایم هر چند کم ولی تغییرات مثبتی داشته باشد . بنابراین یکی از کارهایی که می کنید این است که باید یک آرشیو از محتواهای خودتان داشته باشید و به عنوان یک تفریح خنده دار هر چند وقت یکبار یک مروری به تغییر و تحول خودتان و روند تولید محتوای تان بکنید .

 

مایکل جردن نمونه خوبی از این نوع مقایسه و طرز فکر است . او همیشه به خودش میگفت که باید در پایان فصل بهترین بازیکن شود ، پس از همان شروع فصل بدون اینکه بخواهد با کس دیگری رقابت کند، هر روز سعی میکرد بهتر از روز قبل خودش شود و در نهایت هم بهترین بازیکن داخل زمین می‌شد. شما هم سرتان به خودتان گرم باشد، نه اینکه دائما به زندگی و پیشرفت دیگران سرک بکشید و حسرت بخورید .

8- شروع نویسندگی به کمک غول سبز !

هالک یا غول سبز درون خودتان را بیدار کنید

هالک یک شخصیت خیالی ابرقهرمان در کتاب‌های کمیک منتشر شده از مارول کامیکس است. هالک که معمولا هم به رنگ سبز است هیولایی جهش یافته و انسان‌نما و عظیم‌الجثه است که زور زیادی دارد و نمی‌تواند خشمش را کنترل کند. هالک گاهی اوقات فوق تهاجمی و وحشی و گاهی هم باهوش و هدفمند میشود.  هالک همان دکتر رابرت بروس بنر فیزیک‌دان است که اولین بار وقتی که به صورت اتفاقی در معرض اشعه‌های بمب گامایی اختراع خودش قرار گرفت، به هالک تبدیل شد. حالا هم هر وقت بنر خشمگین می شود یا زندگی‌اش در خطر قرار میگیرد ، به هالک تبدیل می‌شود.

 

بروس بنر در زمانی که به هالک تبدیل می‌شود، زوری خارق‌العاده پیدا می‌کند که همین امر باعث انرژی و نیروی بیشتری در او می شود . بنر می‌گوید: «هر چه هالک خشمگین تر، قوی تر!».

خب شما مشخصا بروس بنر نیستید، اما می‌توانید غول سبز رنگی که در درونتان آرمیده است را بیدار کنید. باورتان نمی‌شود اما عصبانیت یکی از راه‌های انگیزشی برای الهام شدن موضوعات مختلف به ذهن شما است. زمانی که شما عصبانی می‌شوید و حس میکنید زندگی تان در خطر است انگیزه و نیروی بیشتری برای نجات دادن خودتان پیدا میکنید .پس یکی از راه کارها برای انگیزه بیشتر و تحریک خلاقیت این است که غول سبز درون خودتان را بیدار کنید و احساس خطر کنید و مثلا فکر کنید که اگر همین حالا شروع به نوشتن نکنید برای همیشه فقیر و بی پول می مانید و مثلا یکی از رقبیان یا دوستان تان را به یاد بیاورید که چه قدر موفق است و اگر شما همین حالا اقدام نکنید جلوی دوست یا رقیبتان ضایع می شوید .

 

9-نویسندگی با حال خوب

قبل از شروع تولید محتوا حال خودتان را خوب کنید

مسلماً شما هم ورزشکاران یا هنرپیشگان و کلا آدم های مشهور و معروفی را دیده اید یا در مورد آنها شنیده اید که چه طور مشکلاتی که در زندگی شخصی شان داشته اند توانسته آنها را از پا در بیاورد و نابود کند و در نهایت در کار و چیزی که به آن علاقه دارند هم شکست خورده اند . اگر نتوانید زندگی شخصی خودتان را مدیریت کنید، او شما را مدیریت میکند .

تایگر وودز را به یاد آورید. کسی که سال‌های سال یکی از بزرگ‌ترین گلف بازان دنیا بود اما یک حادثه و مشکل شخصی او را از پای در آورد و دیگر نتوانست به روزهایی که در اوج بود بازگردد.

اصلا فکر نکنید خیلی قدرتمند هستید و می توانید در اوج داشتن یک زندگی شخصی پر از چالش و ناراحتی  و ضعف در شغل و کارتان موفق باشید .

پس اگر گاهی اوقات حس میکنید برای تولید محتوا یا نوشتن انگیزه لازم را ندارید سری به زندگی شخصی تان بزنید و ببینید همه چیز سر جای خودش هست یا یک مشکلی وجود دارد .

مثلا اگر جز افرادی هستید که بیش از حد دچار کمال گرایی هستید یا به نوعی کمال گرایی منفی دارید و  در زمانی که می خواهید یک محتوای 1000 کلمه ای برای وبلاگ بنویسید 10 روز وقت میگذارید تا یک ایده به ذهن تان برسد ، 110 بار ویرایشش میکنید و در نهایت هم باز راضی نمی شوید و آن را راهی سطل زباله دسک تاپ تان میکنید قطعا باید هر چه زودتر فکری به حال بهبود شخصی خودتان بکنید و این ضعف های خودتان را رفع کنید و روی رشد شخصی خودتان وقت بگذارید . یا اگر یک حجم استرس بالایی در زندگی شخصی تان دارید که نوشتن و یا زندگی کاری تان را تحت تاثیر قرار داده است در وهله اول باید این استرس را از بین ببرید یا راه های مدیریت آن را یاد بگیرید و بعد به فکر این باشید که مهارت تولید محتوای تان را تقویت کنید یاانگیزه تان را برای نوشتن بیشتر کنید .

اینجا می توانید آموزش های خوبی در زمینه توسعه فردی بخوانید :

10- نویسندگی و بدترین اتفاق

بدترین اتفاقی که ممکن است برای تان در تولید محتوا و نویسندگی بیافتد را تصور کنید

به نظر شما بدترین اتفاقی که ممکن است در تولید محتوا و نویسندگی برای شما بیافتد چیست ؟ مثلا ممکن است کتابی بنویسید و آن را در سایت تان برای فروش بگذارید و بعد از 6 ماهه هنوز یک نسخه از آن را نفروخته باشید، یا شاید هم به عنوان تولید کننده محتوا با شرکتی قرارداد می بندید و هنوز یک ماه از کارتان نگذشته که کارفرما شما را به خاطر محتواهای مزخرفی که منتشر می کنید و به برند او لطمه می زنید اخراج کند یا ….

خلاصه ممکن است یکباره چشم باز کنید و ببینید شبانه روز در حال نوشتن و تولید محتوا هستید اما نه تنها پولی در نمی آورید بلکه هر روز هم حرف میخورید و توهین می شنوید و پروزه های تان را از دست می دهید و نا امید تر از قبل می شوید …

خب فکر میکنم حتی تصور همچین روزهایی هم برای ما تولید کننده های محتوا به حد کافی سخت هست . پس هر وقت که دچار بی انگیزگی و اهمال کاری برای نوشتن شدید و حس کردید که مغزتان کار نمیکند یاد این نوع شکست ها در دنیای حرفه ای بیافتید و به خودتان تلنگر بزنید

قدم به قدم برای تجربه یک شکست شیرین!

11- شروع نویسندگی مثل یه بچه‌ی شیطون!

به سبک یک بچه‌ی شیطون تولید محتوا کنید!

به نظر شما اگر یک بچه  7-8 ساله بخواهد تولید محتوا کند روی چه چیزی تمرکز میکند و به چه شکلی محتوا نویسی می کند ؟ آیا به آن به عنوان یک کار خسته کننده برای کسب یک درآمد بخور و نمیر فکر میکند ؟ آیا در زمان نوشتن زجر میکشد و با اجبار می نویسد ؟…

مشخصا بچه ها فقط کاری را انجام میدهند که برایشان سرگرم کننده باشد و زمانی که شروع به انجام آن کار میکنند اصلا هیچ چیز دیگری را نمی بینند و فقط لذت می برند . پس هر زمان که در تولید محتوا و نویسندگی بی انگیزه شدید بهترین کار این است که به نصیحت های یک بچه 5 ساله گوش کنید و همه چیز را کنار بگذارید و فقط و فقط برای سرگرمی و دل خودتان بنویسید حتی اگر بی ربط به موضوع کاری تان باشد .

زمانی که بی انگیزه و خسته هستید در مورد قفل دیجیتال یا دوربین های مدار بسته بهتر می توانید بنویسید یا مثلا چند نکته روانشناسی برای ارتباط بهتر یا کاهش استرس یا … هر موضوع دیگری که برایتان سرگرم کننده و جالب است ؟

قطعا اگر شغل تان تولید محتوا است همیشه جوری نیست که بتوانید پروژه هایی را قبول کنید که در حوزه مورد علاقه تان باشد و گاهی مجبور هستید در مورد بی ربط ترین موضوعات و سخت ترین چیزها هم بنویسید و این کار شماست . اما مشخصا می توانید جوری برنامه ریزی کنید که زمان هایی که انرژی و انگیزه کمتری دارید حداقل در مورد موضوعاتی بنویسید که به آن علاقه دارید . زمانی که حس کنید برای سرگرمی می نویسید نه از روی اجبار قطعا حال و هوایتان عوض می شود .

12- نوشتن با سادگی 

ساده و زیر دیپلم بنویسید

زمان هایی که مغزتان هنگ کرده است و هیچ انگیزه ای برای نوشتن ندارید مشخصا هر چه قدر کار را برای خودتان سخت تر کنید به همان میزان هم سخت تر می توانید پای لپ تاپ بنشینید و شروع به نوشتن و تولید محتوا کنید .

مشخصا حرف زدن با یک دوست برای ما راحت تر است یا نوشتن یک نامه اداری به یک مقام رسمی سازمانی ؟

پس سعی کنید زمان هایی که انگیزه کافی برای نوشتن ندارید و یا حس میکنید نمی توانید چیزی بنویسید یک بازی جذاب و سرگرم کننده با کلمات راه بیاندازید و دقیقا مثل همان حالتی که حرف می زنید به همان شکل هم بنویسید . واقعا نیازی نیست به خودتان سخت بگیرید و سخت بنویسید . با راه اندازی یک بازی ساده با کلمات هم خودتان را راحت کنید هم مخاطبتان را . قطعا خواندن و نوشتن یک متن ساده هم برای نویسنده و هم برای خواننده دلچسب تر و راحت تر است .

13- کسب درآمد از نویسندگی 

از تولید محتوا پول در بیاورید

نمی دانید زمانی که چند سال پیش اولین مقاله ام را فروختم و 30 هزار تومان پول گرفتم چه قدر مزه داد و انگیزه بیشتری برای ادامه مسیر تولید محتوا برایم شد .

اگر شما هم جزو افرادی هستید که تبدیل محتوا به پول و ثروت می تواند انگیزاننده قوی ای برای تان باشد بهترین کار این است که در اولین فرصت به فکر فروش محتوای تان باشید و مشخصا یکی از راحت ترین راه های پولسازی از تولید محتوا این است که به صورت فریلنسر برای شرکت ها و برندها محتوا تولید کنید و در قبال تولید هر کلمه پول بگیرید .

و در این صورت زمانی که مطمئن باشید به ازای هر کلمه ای که تولید می کنید کارفرما به شما پول می دهد اصلا فرصت هنگ کردن مغز و فلج نویسندگی به خودتان نمی دهید و مجبور هستید برای دریافت پول بیشتر محتوای بیشتری تولید کنید و همین مساله باعث می شود با انگیزه یا بدون انگیزه در هر شرایطی فقط و فقط بنویسید .

14- نوشتن از زندگی خودتان

از زندگی خودتان برای تولید محتوا الهام بگیرید

اسکات آدامز نویسنده رمان‌های کارتونی، از زندگی و تجربیات خودش الهام گرفت و اثری فراموش نشدنی خلق کرد. چارلز بوکوفسکی، از زندگی کارمندی ناموفقی که داشت، الهام گرفت و شروع به نوشتن رمان کرد. مسلماً شما هم می‌توانید همانند این نویسندگان معروف از چیزهایی هر چند عادی و روزمره در زندگی تان ایده بگیرید .

مثلا من خودم حدود یک سال پیش یک مجسمه سیمی خریدم و اسمش را گذاشتم « سیمشا » . بعد هر روز هر چیز جدیدی که یاد میگرفتم را با سیمشا هم در میان میگذاشتم و دقیقا مثل یک موجود زنده با هم حرف میزدیم . بعد از مدتی حس کردم تمام این حرف هایی که در خیال خودم با سیمشا می زنم را می توانم جایی یادداشت کنم و در اینستاگرام یا حتی به صورت مقالاتی در زمینه توسعه فردی و رشد شخصی منتشر کنم .

 

15- نویسندگی در 1 محیط ..

یک محیط منحصر به فردی برای نوشتن تان فراهم کنید

البته این مساله کاملا به عادت شما در زمان نوشتن بستگی دارد . مثلا من به هیچ وجه نمی توانم در یک محیط شلوغ و پلوغ و پر از بی نظمی و پر از صداهای آزار دهنده حتی یک کلمه هم بنویسم . من برای نوشتن و تولید محتوا همیشه نیاز به یک محیط خاص و منحصر به فرد دارم .

البته قطعا این محیط فقط و فقط اتاق کارم در شرکت یا اتاق کارم در خانه یا یک محیط ایزوله ی ضد صدا هم نیست . اتفاقا بعضی روزها برای با انگیزه تر نوشتن به یک کافه می روم یا به یک محیط دوست داشتنی مثل باغ کتاب تهران می روم و  اگر مجبور باشم در محیطی بنویسیم که خیلی به شرایط ایده آلم نزدیک نیست سعی میکنم خودم به کمک روش هایی محیطم را برای نوشتن مناسب تر کنم . مثلا بعضی روزها که محبور هستم محتوا یا مقاله ای بنویسیم که نیاز به تمرکز بالا دارد اما مثلا محیط شرکت شلوغ است ، حتما از سایت نویزلی Noisli  برای پخش صداهای آرامش بخش استفاده میکنم . حالا شما هم باید سعی کنید طبق سبک و روش خودتان یک محیط عالی برای نوشتن آماده کنید . هرچه قدر محیط اطراف تان کلافه کننده تر و آزاردهنده تر باشد مشخصا توانایی تان  برای شروع تولید محتوا و نوشتن هم کم می شود .

16- نوشتن حتی وقتی فلج هستید!

به فلج نویسندگی  Writer’s block اعتقاد نداشته باشید

جری ساینفلد در مورد Writer’s block می گوید اگر می خواهید یک تولید کننده محتوا و نویسنده مشهوری شوید بهتر است برای هیمشه عبارت Writer’s block یا بلوکه شدن نویسندگی یا به نوعی فلج نویسندگی را فراموش کنید و مطمئن باشید این عبارت ها فقط از طرف نویسندگان برای توجیح اهمال کاری و تنبلی خودشان بیرون آمده است .

Writer’s block چیست؟ حالی است که نویسنده در آن احساس می‌کند دیگر قادر به ایده پردازی و خلاقیت نیست. به اصطلاح مغزش هنگ کرده است و عضلات نویسندگی اش فلج شده اند.

پس هر وقت این حس به سراغ تان آمد بگویید« برود گم شود » و نگذارید همچین حس و تصور اشتباهی باعث شکست شما در تولید محتوا و قهرمانی در نویسندگی شود .

17- شروع نویسندگی با تعهد سفت و سخت

با خودتان یک قرار داد سفت و سخت ببندید

( لطفا در زمان خواندن این تکنیک اصلا نیشخند نزنید و مسخره نکنید و فقط آن را اجرا کنید )

بین خودتان با خودتان یک قرارداد نیمه رسمی ولی جدی بنویسید .

هر چیزی که دوست دارید از طریق تولید محتوا و نویسندگی به دست بیاورید را در متن قرارداد بنویسید . حتی تبصره و بندی هم اگر لازم است اضافه کنید و در نهایت هم خودتان پای قرارداد را امضا کنید .این تکنیک اتفاقا یکی از مواردی است که خیلی خوب هم جواب می دهد . زمانی که ما چیزهایی که می خواهیم به آنها برسیم و همین طور کارهایی که باید برای رسیدن به آن ها انجام دهیم را می نویسیم تعهد بیشتری حس میکنیم و به همین خاطر من با اطمینان میگویم که نوشتن این تعهد نامه می تواند یک قدم مثبت برای رسیدن به خواسته ها و رویاهای تان در نویسندگی و تولید محتوا باشد . این قرارداد را یک جایی دم دست تان بگذارد و هر روز به آن نگاهی بیاندازید و انگیزه نوشتن بگیرید.

 

مطالب مرتبطی که پیشنهاد میشه مطالعه کنید!

۳ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • بسیار عالی ، همه چیز خوب و حرفه ای بود فقط خبری از سیمشا نبود ! ایده ۱۰۰ می تواند یک موضوع کاملا شخصی باشد که البته وجوه اشتراکی با همه ایده های شخصی دارد اما نقطه اوج این مقاله در این پاراگراف است :
  “اغلب افراد فکر میکنند که انگیزه در آنها دوام چندانی ندارد. خب، دقیقا مثل حمام کردن. آیا در کل زندگی تان ۱ بار حمام می روید و همیشه تمیز هستید ؟ قطعا نه . شما مجبور هستید هر روز حمام بروید و به نظافت خودتان برسید . انگیزه هم دقیقا همین شکلی است . انگیزه چیزی است که هر روز و هر لحظه باید به خودتان تزریق کنید”
  این بهترین و راهگشاترین توضیحی بوده که تا بحال در مورد ایده و انگیزه شنیدم ! ایده را باید بوجود بیاوریم با موتور دیزلی یا موتور هسته ای فرقی نمی کند ایده را باید تولید کرد مثل تولید محتوا !! سپاسگذارم

 • ممنون از مطالب خوبتون
  واقعا کمک کرد به من
  به نظر من مورد ۸ رو نگه میداشتید، یه گنجه. ☺
  من منتظر محتوای بروز شدتون میمونم….

ببخشید، برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید
فهرست