4 نکته [همین الان یهویی] برای تولید محتوای متنی

4 نکته [همین الان یهویی] برای تولید محتوای متنی

فرقی نمی کند که شما در حال حاضر می خواهید متن یک ایمیل برای ایمیل مارکتینگ بنویسید یا یک متن تبلیغاتی برای فروش بیشتر یا یک پست شبکه اجتماعی یا … تولید کنید ، اگر در فکر هر نوع تولید محتوای متنی هستید من چند تا نکته و به نوعی ترفند برای بهتر شدن محتوای تان به شما پیشنهاد میدهم که همین الان یهویی به ذهنم رسید. همه این موارد بر اساس سالها تجربه شخصی خودم در زمینه تولید محتوا و نویسندگی است .

از تکنیک پرش از عنوان در تولید محتوای متنی استفاده کنید

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بدون اینکه متوجه شوید ساعت ها درگیر این موضوع شده اید که یک عنوان مناسب برای محتوا پیدا کنید و بعد شروع کنید به نوشتن . من هم اوایل کار دائما درگیر همین موضوع بودم و یک دفعه چشم باز میکردم میدیدم مثلا 1 ساعت 45 دقیقه است که پشت میزم نشسته ام و فقط چند تا عنوان به دردنخور نوشته ام که همه شان را هم باید دور بریزم .

به همین خاطر کار تولید محتوا و نوشتن یک متن ساده تبدیل به یک کار پر از استرس و فشار میشد و همیشه هم زمان کم می آوردم و هیچ وقت نمی توانستم در تولید محتوا مدیریت زمان و بهره وری لازم را داشته باشم .

اما الان دقیقا برعکس آن روزها هستم و تکنیک پرش را یاد گرفته ام و هر جا که فکر کنم نیاز به پرش هست از آن میگذرم و رد می شوم و به سراغ مرحله بعدی می روم و به این شکل هیچ توقفی در کار ندارم .

در تکنیک پرش شما زمانی که پشت میزتان می نشینید و میخواهید شروع به تولید محتوا کنید ، فقط در حد اینکه بدانید در مورد چه موضوعی می خواهید بنویسید یک جمله برای عنوان می نویسید . مثلا « تکنیک آسمان خراش در تولید محتوا » ، « زمان های مناسب در ایمیل مارکتینگ » ، « مدیریت زمان و افزایش بهره وری در تولید محتوا » و….

اصلا نیاز نیست در همین ابتدای کار به دنبال پیدا کردن یک عنوان جذاب و مخاطب پسند باشید چون قطعا با شکست مواجه می شوید  و فقط زمان تان را هدر می دهید .

آموزش روش عنوان نویسی جذاب و تاثیر گذار

به محض اینکه این عنوان اولیه یا پیش عنوان را نوشتید از این مرحله باید بپرید و به مرحله تولید محتوا و نوشتن متن اصلی یا بدنه مقاله بروید . حتی در زمان تولید محتوای بدنه مقاله هم هر جا که دیدید در مورد بخشی از محتوا و چیزی که می خواهید به مخاطب بگویید سردرگم شده اید و رشته کلام از دست تان در رفته است و هیچ کلمه ای به ذهنتان نمی رسد باز هم بپرید و یک جای خالی بگذارید و به قسمت بعد بروید .

اصلا نگران هیچ چیزی نباشید . چون این چیزی که نوشته اید فقط یک پیش نویس اولیه است که می توانید بارها به آن برگردید و هر بخش آن را اصلاح کنید . و هیچ وقت در همین شروع کار به بد یا خوب بودن عنوان فکر نکنید . فقط بنویسید .

فقط یکبار این تکنیک را امتحان کنید تا ببینید چه قدر به سرعت تولید محتوایتان اضافه می شود و می توانید در یک ساعت حداقلِ حداقل 1000 کلمه تولید کنید و هم اینکه تا به انتهای متن بارها و بارها تیتر و عنوان های جذاب به ذهن تان می رسد که می توانید برگردید و عنوان قبلی را اصلاح کنید . دوباره پیش بروید و تا به انتهای متن هر جا که یک عنوان جذاب به ذهن تان رسید برگردید و عنوان قبلی را ویرایش کنید . ولی هیچ وقت خودتان را تحت فشار نگذارید که باید همین الان یک عنوان جذاب و خاص بنویسیم .

آموزش تکنیک های تندنویسی در تولید محتوا
پس در تولید محتوا هیچ وقت سعی نکنید در همان شروع کار ، یک عنوان خارق العاده بنویسید

 

محتوا را خرد و کوچک کنید

راز موفقیت یک محتوا در این روزها این است که تا جایی که برای تان ممکن است و باعث صدمه به مفهوم محتوا نمی شود از جملات کوتاه و پاراگراف های کوتاه استفاده کنید .

من هم این روزها سعی میکنم حتما در زمان نوشتن محتواها خصوصا محتواهای طولانی از روش خرد کردن محتوا استفاده کنم . به این شکل حواسم به مخاطب بی حوصله ای که چشمش از دیدن کلمات و خواندن محتواهای مختلف خسته شده است هست و می دانم که اگر یک دفعه صفحه را باز کند و با لشکری از کلمات تو در تو روبرو شود قطعا در اولین فرصت دنبال دکمه ضربدر بالای صفحه می گردد .

بیایید خودمان را جای مخاطب بگذاریم کدام یکی از دو متن زیر را راحت تر می خوانیم ؟

تولید محتوای متنی

 

 

 

پس اگر می خواهید به عنوان یک تولید کننده محتوای حرفه ای عمل کنید باید محتوا را تا جای ممکن برای مخاطب قابل هضم کنید .

این خرد کردن مطالب خصوصا در مورد مخاطب هایی که با موبایل به سایت ما می آیند می تواند بسیار تاثیر گذار تر باشد . چون در موبایل حتی پاراگراف های کوتاه هم طولانی به نظر می رسند چه برسد به یک پاراگراف 200 -300 کلمه ای !!

خرد کردن محتوا باعث می شود هم مخاطب یک نفسی بگیرید و بعد به خواندن محتوا ادامه بدهد و کمتر حس کند که با محتوایی شبیه کتاب های درسی روبرو است و هم باعث می شود شما به عنوان نویسنده متن با دقت بیشتری جملات را بنویسید و خودتان را وادار کنید که در حجم کم و تعداد کلمات کم در یک جمله کوتاه مفهوم را انتقال بدهید پس قطعا محتوای شما وضوح و سادگی بیشتری دارد .

 

تولید محتوای متنی را با قوانین سخت نگارشی پیچیده نکنید

اعتراف می کنم که دستور زبان من به شدت ضعیف است.

و حتی وقتی صحبت از قوانین نگارشی و این جور چیزها می شود خیلی در مورد آنها نمی دانم و علاقه ای هم به کتابی نوشتن و قلمبه سلمبه نوشتن ندارم  .

چون من یک تولید کننده محتوا و نویسنده آنلاین هستم و شغل من آموزش قوانین دستور زبان و نگارش یا نوشتن ادبی نیست و شغل اصلی من برقراری ارتباط با مخاطب از طریق کلمات است. به همین خاطر سعی میکنم همانطوری که با دوستانم در زندگی روزمره صحبت میکنم محتوا نویسی کنم و خیلی کار را پیچیده نکنم .

و بعضی وقت ها حتی با زیر پا گذاشتن قواعد نگارشی و مثلا اینکه یک پاراگراف را با “و” هم شروع کنم هیچ مشکلی ندارم.

مشخصا شاید افرادی که به ادبیات و درست نویسی فارسی علاقه زیادی داشته باشند با این روش و حرف من مخالف باشند اما با تمام احترامی که برای آنها قائلم من نمیخواهم کار تولید محتوا را برای نویسنده های آنلاین سخت کنم . و دوست ندارم افراد زیادی به خاطر ضعف در آیین نگارش از تولید محتوا فراری شوند .

بنابراین به همه افرادی که به نوعی علاقه مند به تولید محتوا هستند اما با قواعد نگارشی و یادگیری آنها مشکل دارند توصیه میکنم همه قواعد و قوانین دوران دبیرستان و مدرسه را فراموش کنند و کاملا طبق احساس و نیاز متن پیش بروند . مثلا هر جا حس کردید که باید نقطه بگذارید یا با یک ویرگول وقفه ای ایجاد کنید به حس خودتان اعتماد کنید و فقط جوری محتوا را بنویسید که مخاطب آن را بفهمد و برایش جذاب باشد .

 

برای ویرایش متن حتما به صدای درون تان گوش کنید

بیشتر زمان ها به دور از هر تکنیک و اصول تولید محتوا به تنها چیزی که برای ویرایش محتوای مان باید توجه کنیم همان صدای درون مان است که بعضی جاها میگوید این قسمت خیلی مزخرف است و باید پاک شود.

مشخصا همه ما که با عشق و علاقه خاصی تولید محتوا میکنیم دوست نداریم هیچ کسی حتی خودمان از محتوا ایرادی بگیرد و یا قسمت هایی از آن را حذف کند . اما باید بدانیم که این یکی از اشتباهات محتوا نویس های تازه کار است .

اگر امروز 1000 کلمه نوشته اید هیچ دلیل ندارد که برای خوشایند دل خودتان هر جور شده کل 1000 کلمه را منتشر کنید و حاضر نباشید تعدادی از کلمات را جمله ها را در محتوای تان بکُشید.

اولین کاری که باید برای ویرایش محتوا بکنید این است که حداقل بعد از یک وقفه چند ساعته یکبار محتوا را از اول تا به آخر بخوانید و هر جا که صدایی درون تان گفت این قسمت باید حذف شود یا تغییر کند را دقیقا همان کار را انجام دهید  .

مطالب مرتبطی که پیشنهاد میشه مطالعه کنید!

ببخشید، برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید
فهرست