چگونه به عنوان یک کپی رایتر حرفه ای این 3 مشکل برندها را حل کنید

خیلی از مواقع یک برند به نوعی به سراشیبی سقوط می‌رسد که نیاز دارد برای از بین نرفتن نام و محصولاتش – هر چه میخواهد باشد – از هر متخصصی مشورت بگیرد بعضی اوقات مشکل در بخش مالی و قیمت گذاری است، گاهی مشکل در کیفیت محصول است و در بسیاری از مواقع مشکل با ذهن و حس مخاطب است.

آسیب در ارتباط ذهنی و حسی با مشتری  و ترمیم این رابطه نیاز به کمک و مشورت کسانی دارد که روان شناسی مخاطب را به خوبی می‌دانند. کارشناسان برند و متخصصان مارکتینگ میتوانند بخشی از این مشکل را با ایده ها و راه حل های کلی شناسایی و حل کنند. اما بخش حیاتی دیگری از این مشکل جز با تاثیرگذاری کلامی و حسی بر روی مشتریان برندها حل نمی شود. اینجاست که نقشکپی رایتر ها به عنوان روان شناسان مخاطب برجسته می شود. کپی رایتر ها با دانش بازاریابی و ابزار کلمات به ترغیب مخاطبان به هر چیزی که نیاز به تغییر نگرش حسی و روانی و افزایش اثر گذاری دارند می پردازند.

در این مقاله سه مورد از اساسی ترین مشکلاتی را که در یک برند که تنها یک کپی رایتر میتواند بر طرف کند را بررسی کرده و یاد میگیریم که به عنوان یک کپی رایتر چگونه از پس حل این مشکلات بر بیاییم.

 مشکل شماره 1 :  اولویت دادن به زرق و برق به جای اهداف بازاریابی

برند مورد نظر بسیار به زیبایی و طراحی و شکل شمایل و محل فروشگاه و تبلیغات عامه پسند خوب توجه کرده اما با ورود رقبای قدرتمند تر از نظر مالی و کیفی، دچار افت وحشتناک فروش شده است. صفحات اینستاگرام این برند بسیار پر طرفدار و لایک خور آن ها بسیار بالاست حتی در چند مقطع با اینفلوئنسرها به عنوان اسپانسر همکاری کرده اند اما باز هم فروش افت شدید کرده و فقط زرق و برق باقی مانده است.

نقش یک کپی رایتر حرفه ای در حل مشکل شماره 1

راه حل این مشکل چیست؟

در اینجا بیشتر باید در فاز روانشناس مخاطب کیفیت خود را نشان بدهید. اینجا تیتر های پر زرق و برق و ادبیات ترغیبی خاص سودی ندارد. ( پس یادمان باشد همیشه نوشتن یک تیتر خاص معجزه نمی‌کند).

باید با تمام روش های موجود به جذب مخاطب از اقشار مختلف مشغول شوید. هر چیزی که دایره مشتریان را بدون توجه به تعداد آن ها افزایش بدهد کلید ماجرا است. درباره پلت فرم های ارتباطی هم حتما بازنگری کنید.

شخصیت هر برند را تصویر آن برند در ذهن مشتریانش می‌سازد.  چیزی که این برند فراموش کرده در این است که محصولات و کالاها هم مثل ما  آدم ‌ها شخصیت منحصر به فردی دارند و می‌توانند در بازار اعتبار کسب کرده یا آن را از دست بدهند. پس همان طور که شاعر گفته : نه همین لباس زیباست نشان آدمیت. باید شخصیت متناسب با زرق و برق این برند را برایش به ارمغان بیاورید.

اگر اصلا نمی دانید کپی رایتر کیست و چه کاری انجام می دهد :

استراتژی یک کپی رایتر حرفه ای در قبال یک برند پر زرق و برق اما فاقد اصول بازاریابی :

باید کاملا هوشمندانه از اتفاقاتی که در سطح جامعه می افتد و واکنش های عمومی مثبت به همراه دارد نهایت استفاده را بکنید. از مناسبت های تقویمی بسیار بسیار استفاده بکنید. متنی که می‌نویسید باید بر اساس روش های بازاریابی نوشته شده باشد. برای برندی که زرق و برق دارد نوشتن متن بر اساس بازاریابی محتوا ساده تر است.

چطور متنی بر اساس اهداف بازاریابی محتوایی بنویسیم:

 • اهداف اصلی را مشخص کنید یعنی دقیقا برای شما و کارفرما مشخص باشد که میخواهید از چه چیزی حرف بزنید
 • ویژگی ها، مزایا، موارد ترغیب کننده و مواردی را که مشتری باید و حتما و دقیقا ( به این سه قید توجه کنید)  از آن مطلع شود به طور شفاف و بند به بند بنویسید.
 • با مشتری به زبان خودش حرف بزنید؛ به زبان روزمره‌ی او، زبانی که با آن فکر می‌کند. چرا؟ چون با همین زبان است که نتیجه گیری میکند از برند شما خرید بکند یا خیر ؟

تمرین :

یک برند وارد کننده لوازم آرایشی بهداشتی با ورود برندی به  فروشگاه های  زنجیره ای دچار افت فروش شده است. شما برای این برند چه می‌کنید؟

مشکل شماره 2 : برندهایی که ذهنشان فقط و فقط  معطوف سودآوری است

هیچ کیفیتی، هیچ مشتری مداری ای و هیچ تفکری به سلیقه مشتری در کار نیست. فقط فروش در بازه زمانی کوتاه به بالاترین حد ممکن.  این برند ها به خاطر نیاز کاذبی که برای مشتریان در بخش های مختلف به وجود می آید به صورت کوتاه مدت وارد بازار شده وسود های کلان موقت می برند و به خاطر نداشتن زیرساخت های لازم به سرعت توسط رقبای قدرتمندتر که پیش از این به این بازار بی توجه بوده اند از میدان به در می شوند. کپی رایتر ها میتوانند مدت زمان باقی ماندن این برند ها در بازار را طولانی تر کنند.

نقش یک کپی رایتر حرفه ای در حل مشکل شماره 2

راه حل این مشکل چیست؟

راه حل به داستان نویسی باز می گردد. نوشتن یک متن کلی که مخاطب با خواندن این در محصولات آن ها  – یا کاتالوگ خدمات شان وابستگی عاطفی پیدا کند

راه حل دوم برای این ماجرا تغییر نیاز های مخاطبان این برند به نیازهای دیگری است که این برند به آسانی میتواند آن ها را برآورده نماید.

با شناختی که صاحب برند از مخاطبان برند دارد رسانه مناسب را پیدا کنید و متنی ترغیبی جمع و جوری بنویسید که دو هدف مهم زیر را  برآورده کند:

اول این که ادبیات این متن با پلتفرم انتخابی هماهنگ باشد. مثلا برای اینستاگرام آرایشگاه اشرف خانم از اشعار حافظ استفاده نکنید.

دوم این که مخاطبان برند را به درنگ وادار کنید. چیزی بنویسید که نخوانده نگذرند و نروند. این مهم ترین بخشی است که برایش پول میگیرید.

استراتژی کپی رایتر حرفه ای در قبال یک برند که  فقط و فقط  به سودآوری فکر میکند:

استفاده از متون با بار ترغیبی و کاملا جلب توجه کننده به طوریکه تنها مخاطبان اصلی این برند راشامل نشود.

شناختِ نیازهای روز بازار مصرف و نوشتن متونی که این نیاز ها را به سمت محصولات برند مورد نظر ببرد.

مثلا اگر برند شما بلیط بازی های تیم ملی در جام ملت های فوتبال امارات را می فروشد با نوشتن یک متن تبلیغاتی هر فوتبال دوستی را به این سفر علاقمند کنید.

تمرین

یک انتشارات سوالات امتحان نهایی مدارس میخواهد در ایامی به جز امتحانات مدارس هم مشتری داشته باشد.

یک شرکت پخش کارت های شارژ در سطح شهر وجود رقبای با کیفیت تر را احساس کرده و از شما به عنوان کپی رایتر کمک می خواهد.

نقش یک کپی رایتر حرفه ای در حل مشکل شماره 3 : بحران خلاقیت در برندی قدیمی

برند ها برای صرفه جویی در هزینه ها از هیچ نوع تبلیغاتی برای محصولات خود استفاده نمی‌کنند و معتقد هستند که تنها با کیفیت محصول در درازمدت میتوان بازار را در اختیار گرفت. مشکل در اینجاست که عوامل دیگری هم در اقبال مخاطبان به یک برند تاثیر دارند و با گذشت زمان مشتریان محصول به سمت محصولات خلاق تر می روند. مشتریان به مرور عوامل دیگری به جز کیفیت را هم مد نظر قرار میدهند و به این ترتیب برند مورد نظر خود به خود افت میکند.

نقش یک کپی رایتر حرفه ای در حل مشکل شماره 3

راه حل این مشکل چیست؟

به عنوان یک کپی رایتر با شناخت کافی از برند راه کار هایی برای مطرح شدن نام برند بدون استفاده از تبلیغات کلان در همان پلت فرم ها معمول برند مانند سایت و حساب کاربری اینستاگرام شرکت طراحی کنید. بهترین راه طراحی یک شعار خلاق برای محصولات است. راه حل بعدی نوشتن یک داستان کوتاه برای هر کدام از محصولات اصلی است. با صاحب برند صحبت کنید و در صورت امکان داستان خلق برند را از زبان خودش بشنوید و سپس بر اساس آن داستان شعاری برای هر محصول بنویسید.

استراتژی کپی رایتر حرفه ای در قبال یک برند قدیمی و با طرز فکر سنتی:

استراتژی کپی رایتر باید استفاده از حداکثر خلاقیت برای طراحی شعار و نوشتن متن های کوتاه ترغیبی باشد. در وهله دوم با شناخت از مشتریان این برند و ذائقه آن ها متن های ترغیبی حلاصه و جمع و جوری بنویسید.

این متن ها در هر جایی باید استفاده شود :

کاتالوگ ها  – خودرو حمل محصولات  – صفحه اصلی سایت  و حتی هشتگ در شبکه های اجتماعی.

اگر مخاطبان اصلی برند جزو کاربران شبکه های اجتماعی نیستند خلاقیتتان در این پلت فرم ها را به هدر ندهید. هر برند به مرور زمان راه های ارتباطی خودش را کشف کرده است بنابراین با  مشورت واحد فروش متن هایی جذاب برای این پلت فرم ها بنویسید.

تمرین

این موارد را  برای برند های زیر تمرین کنید:

 • یک برند محصولات بسته بندی شده کنسروی ( سس و رب و لوبیاو…) تا به حال بدون حلاقیت در مسیر فروش حرکت می کرده است. راه کارهای بالا را برای این برند تمرین کنید.
 • یک برند فروش محصولات جانبی خودرو پس از 40 سال فعالیت بدون تبلیغات و خلاقیت در بازار به فکر تغییر رویه افتاده است اما مدیریت تاکید دارد که از هزینه های تبلیغاتی کلان خبری نخواهد بود. به عنوان یک کپی رایت چه به این برند پیشنهاد  می دهید؟

حالا که این با این مشکلات حیاتی آشنا شدیم به عنوان یک کپی رایتر میتوانید به اهمیتی که برای هر برند دارید بیشتر پی ببرید و از طرفی با تقویت رفع این سه مشکل برای هر برند بتوانید به خوبی به این جنبه مهم از کارتان مسلط شوید.

تسلط در این موارد  به شما  کمک می‌کند  بهتر بتوانید خودتان را به عنوان یک کپی رایتر پرزنت کنید. فراموش نکنید که هنر ترغیب نیاز امروز هر برند و محصولی است و کلید هنر ترغیب در دستان کپی رایتر های تواناست.

مطالب مرتبطی که پیشنهاد میشه مطالعه کنید!

۲ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • دوم این که مخاطبان برند را به درنگ وادار کنید. چیزی بنویسید که نخوانند و بگذرند
  معنی جمله رو نمی فهمم نگار تناقض داره

  پاسخ
  • ناتاشا جعفری
   ۱۳۹۸/۰۵/۰۴ ۲:۰۸ ب.ظ

   سلام . لحظه هاتون سبز و عالی
   قسمت دوم این بود که نخوانده نگذرند و اشتباه نوشته شده بود که اصلاح شد . سپاس از دقت شما

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست