چگونه برای ویکی پدیا محتوا بنویسیم؟

چگونه برای ویکی پدیا محتوا بنویسیم؟ ( یک ویکی نویس حرفه ای شویم)

به این آمارها دقت کنید:

 • ماهانه 1.5 میلیارد بازدید کننده منحصر به فرد
 • 51 میلیون مقاله به بیش از 270 زبان زنده دنیا
 • 438/049/6 مقاله به زبان انگلیسی با مشارکت 347/133 نفر در ماه گذشته
 • 361/717 مقاله به زبان فارسی

جالب اینجاست که همه این آمارها تا لحظه ای است که این مقاله نوشته می شود، مطمئنا زمانی که شما این مقاله را می خوانید همه اعداد بالا بیشتر شده اند.

سوال اول:

سایتی را می شناسید که این حجم بازدید داشته باشد؟

سوال دوم:

سایتی را می شناسید که تا امروز این حجم از مقاله و محتوا منتشر کرده باشد؟

سوال سوم:

سایتی را می شناسید که امکان نوشتن و ویرایش مقاله، لینک دهی و … را رایگان برای همه به وجود آورده باشد؟

سوال مهم:

چگونه باید در این سایت مطلب بنویسید؟

جواب سه سوال اول را شما بدهید و جواب سوال آخر را ما!

ویکی پدیا چیست؟

ویکی پدیا، دانش نامه ای (دائره المعارف) آزاد است که بر پایه اینترنت برنامه ریزی شده و هر کسی که در دنیا دسترسی به اینترنت داشته باشد می تواند در آن بنویسد، ویرایش و منتشر کند. در حال حاضر مقاله های این سایت به اکثر زبان های زنده دنیا نوشته می شوند و روزانه حجم مطالب نوشته شده در آن اضافه می شود. ویکی پدیا بزرگترین و عمومی ترین دانش نامه موجود در جهان است و هدفش پوشش دادن تمام اطلاعات دانش بشری در همه حوزه هاست.

هر کسی با هر علاقه مندی ای می تواند در ویکی پدیا مقاله بنویسد یا مقاله های نوشته شده را ویرایش کند، در مورد محصول یا اختراع جدیدش اطلاع رسانی کند و حتی از قابلیت دادن لینک آن استفاده کند و خودش را معرفی کند.

چرا باید در ویکی پدیا مطلب نوشت؟

ویکی پدیا دانش نامه ای زنده است، مرتب ویرایش و به روز می شود. اطلاعات تمام علوم در آن منتشر می شود و با جستجویی ساده می شود در مورد هر چیزی در آن اطلاعات به دست آورد. با نوشتن در آن می توانید تجربه کسب کنید، از مهارت های نوشتاری، ارجاع دادن منابع و جستجوی آنها بیشتر استفاده کنید و به ویکی نویسی ماهر تبدیل شوید. با دیگر نویسنده ها آشنا شوید و با آنها ارتباط برقرار کنید.

علاوه بر این ها:

 • اگر شرکتی دارید که در حوزه تکنولوژی های نو فعالیت می کند و محصولاتی ارائه می دهید که از فناوری جدیدی در آنها استفاده شده است، می توانید تاریخچه، اطلاعات و معرفی آن را به صورت مقاله در ویکی پدیا منتشر کنید.

مثل خودروهای الکتریکی شرکت تسلا:

چگونه در ویکی پدیا مطلب بنویسیم؟

 • اگر موسس و شرکت شما جزء اشخاص و شرکت های شناخته شده باشند و معیارهای سرشناسی از طرف ویکی پدیا را داشته باشند می توانید مقاله ای در مورد آنها بنویسید و معرفی شان کنید.

مثل استیو جابز:

سرشناسی ویکی پدیا

 • اگر در شرکت یا کاری انجام می دهید یا کسب و کاری دارید که هیچ مقاله ای در مورد آن در ویکی پدیا وجود ندارد، می توانید از این فرصت بسیار خوب استفاده کنید و در مورد آن مقاله بنویسید و منتشر کنید.

حالا جواب سوال مهم:

چگونه برای ویکی پدیا محتوا بنویسیم؟

حساب کاربری بسازید.

اولین قدم برای شروع کار در ویکی پدیا ساختن حساب کاربری است، البته می توانید بدون حساب کاربری هم بعضی از مقاله های موجود را ویرایش کنید، اما ساختن حساب کاربری مزیت های زیادی دارد:

 • توانایی بار گذاری پرونده‌ها و تصاویر
 • توانایی انتقال صفحات و تغییر نام آن‌ها
 • توانایی ویرایش صفحات نیمه‌حفاظت‌شده
 • استفاده از نام کاربری مورد علاقه‌تان برای ویرایش کردن؛ به شرطی که کلمهٔ مناسبی باشد و قبلاً توسط دیگری ثبت نشده باشد
 • دسترسی به فهرستی از مشارکت‌هایتان از طریق صفحهٔ مشارکت‌های من.
 • داشتن صفحهٔ کاربری شخصی
 • استفاده از صفحهٔ پی‌گیری‌های من برای دنبال کردن مقالات مورد علاقهٔ خود
 • توانایی شخصی‌سازی کردن ظاهر ویکی‌پدیا
 • پنهان شدن نشانی اینترنتی (آی‌پی) شما از دیگران

پس حساب کاربری هم به شما کمک می کند که استفاده بیشتر و بهتری از ویکی پدیا کنید و هم حرفه ای تر است.

مزایای بیشتر داشتن حساب کاربری را از اینجا ببینید.

1- بر روی ساخت حساب کاربری کلیک کنید.

 

حساب کاربری ویکی پدیا

 

2- اطلاعات خواسته شده را وارد کنید و حساب کاربری تان را بسازید.

 

 

ساخت حساب کاربری ویکی پدیا

حالا شما در ویکی پدیا حساب کاربری دارید و می توانید نوشتن و انتشار مقاله را شروع کنید.

اما قبل از شروع به نکته های زیر توجه کنید:

در مورد قوانین و اصول ویکی پدیا مطالعه کنید

ویکی پدیا اصول پایه ای و دستورالعمل هایی برای ویرایش و انتشار مقالات دارد که باید از سوی شما که کاربر آن هستید رعایت شود. از راهنمایی های سایت استفاده کنید و در مورد ویرایش کردن مقاله ها، انتشار آنها اطلاعات به دست بیاورید. بهترین منبع برای فهمیدن اینکه چه مطالبی را می توانید منتشر کنید و به اشتراک بگذارید خود ویکی پدیا است.

منابع تان را کامل کنید

منابع مقاله ها برای ویکی پدیا بسیار مهم است اصلا هر چیزی که در صفحه یا مقاله شما وجود دارد باید از نظر منبع تایید شود. به این نکته بسیار توجه کنید.

 قبل از ویرایش یا انتشار مقاله منابع نوشته هایتان را جمع آوری کنید، مطالب بدون سند جایی در ویکی پدیا ندارند و خود ویکی پدیا یا کاربران دیگر آنها را حذف می کنند.

در مورد ارجاع دادن به منابع از راهنمایی ها استفاده کنید. ارجاع درست و سند محکم به مقاله های شما و در نتیجه به خودتان اعتبار می دهد و باعث می شود که کاربران دیگر به نوشته های شما اطمینان داشته باشند.

 با ویرایش مقاله های موجود شروع کنید.

وقتی که حساب کاربری جدید باز می کنید و به اصطلاح تازه کارید، فقط می توانید مقاله های نوشته شده را ویرایش کنید. برای اینکه بیشتر با نوشتن و ویرایش در ویکی پدیا آشنا شوید اول از ویرایش های کوچک و جزئی روی مقاله هایی شروع کنید که در مورد موضوع شان اطلاع دارید، بعد که راه افتادید می توانید ویرایش های عمده تری انجام دهید و کارتان را منتشر کنید.

برای شروع ویرایش مقاله مورد نظرتان را انتخاب کنید و بر روی ویرایش کلیک کنید.

ویرایش مقاله در ویکی پدیا

تغییرات را انجام دهید و مطلب را منتشر کنید.

 

انتشار مقاله در ویکی پدیا

نه چک زدیم نه چونه مخاطب اومد به خونه ؛-)

چگونه اولین مقاله را در ویکی پدیا بنویسید؟

بعد از اینکه تمام مراحل بالا را انجام دادید و پس از ویرایش مقاله های موجود اجازه پیدا می کنید که مقاله بنویسید. برای شروع مقاله نویسی و اینکه مقاله تان پذیرفته شود آموزش ها و راهنمایی های ویکی پدیا، «مشارکت و اولین مقاله تان را بنویسید» را دنبال کنید و طبق همان جلو بروید.

قبل از هر چیز ببینید قبلا در مورد موضوعی که می خواهید درباره آن بنویسید مقاله ای در ویکی پدیا نوشته شده است یا نه. مهم است موضوعی که در موردش می نویسید تکراری نباشد.

موضوع مورد نظرتان را وارد و جستجو کنید.

اولین مقاله ویکی پدیا

 

خوشبختانه خود ویکی پدیا بر اساس اصول و روش هایی که برایش تعریف شده است شما را راهنمایی می کند.

بر اساس موضوعی که قرار است در مورد آن مقاله بنویسید به راهنمایی های ویکی پدیا توجه کنید و به آنها عمل کنید تا اولین مقاله تان را بنویسید و به جمع نویسندگان ویکی پدیا بپیوندید.

بازبینی مقاله ها

بعد از اینکه اولین مقاله خودتان را نوشتید برای بررسی آن از سوی ویکی پدیا درخواست بدهید. مقاله شما از نظر منابع، تکراری نبودن، رعایت درست اصول و روش ها بررسی می شود و در صورتی که مقاله شما شرایط لازم را داشته باشد، منتشر خواهد شد.

رد شدن مقاله

ممکن است نتیجه بررسی ها به نفع شما نباشد و مقاله تان قبول نشود.

اشکال ندارد، نا امید نشوید و قید نوشتن را نزنید. ویکی پدیا معمولا مقاله هایی را که برای اولین بار نوشته می شوند رد می کند. می توانید از دیگر نویسنده ها و ویرایش گران کمک بخواهید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید. به ویرایش کردن ادامه دهید و مقاله را بازنویسی کنید تا زمانی که قبول و منتشر شود.

دنیای گسترده ویکی پدیا برای همه کسانی که می خواهند شناخته شوند یا محصول جدیدی معرفی کنند، فضایی در دسترس و جذاب دارد. از این فضا استفاده کنید و خودتان یا شرکت تان را معرفی کنید یا اگر به نوشتن و تولید محتوا علاقه دارید به آموزش ها ادامه دهید تا به یک ویکی نویس تبدیل شوید و شرکت ها و اشخاص به شما مراجعه کنند و بخواهند که برایشان مطلب بنویسید.

 

مطالب مرتبطی که پیشنهاد میشه مطالعه کنید!

۱ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • درود دوست عزیز . من خودم ویرایش گر و نویسنه ویکی پدیا هستم ولی تا به حال یک موضوع جدید ایجاد نکردم . شما می توانید این کار را برای من انجام دهید ؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست