یک تست جالب برای موفقیت در هر کاری : شما موشن هستید یا اکشن ؟

به نظر خودتان شما بیشتر موشن هستید یا اکشن ؟

اکشن و موشن یعنی چی ؟

اکشن یعنی حرکت و اقدام . ویژگی اصلی افراد اکشن این است که دائما در حال جابه جایی و قدم برداشتن در جهت هدف ها و رویاها شان هستند . حتی اگر این حرکت در نهایت به شکست برسد و حرکت بی کیفیتی باشد

 موشن یعنی فقط در حد جنب و جوش بدون حرکت . ویژگی موشن ها این است که فقط به فکر برنامه ریزی و مطالعه و پر کردن مغزشان با اطلاعات زیاد هستند و بدون اینکه در نهایت تکانی به خودشان بدهند و قدمی بردارند هر روز پشت میزشان در حال رویابافی های خود هستند.

و اشتباهی که حتی بسیاری از افراد باهوش و با استعداد هم مرتکب آن می شوند دقیقا همین است که بیشتر موشن هستند تا اکشن و همین باعث می شود با اینکه استعداد و توانایی های زیادی دارند نادیده گرفته شوند و هیچ وقت در طول زندگی شان به هدف و رویاهای شان نرسند .

به عکس خوب نگاه کنید در کدام حالت ممکن است به نتیجه و هدف برسید ؟

 

رفتار موشن ها در مقابل اکشن ها

وقتی شما برنامه ریزی می کنید، نقشه می کشید و یاد می گیرید در حالت موشن هستید . این ها قطعا لازمه رسیدن به موفقیت هستند اما نباید بگذارید که شما را فلج کنند و باعث شوند هیچ حرکتی نکنید و تمام فرصت های تان را بسوزانید . بالعکس اکشن و حرکت نوعی رفتار است که نتیجه ای را به همراه دارد چه مثبت چه منفی .

به این مثال ها توجه کنید :

اگر 20 ایده برای نوشتن مقاله انتخاب کنید موشنی انجام داده اید. اگر مقاله ای را بنویسید و منتشر کنید اکشن و حرکتی صورت گرفته است.

– اگر به 10 نفر برای خرید محصولات تان ایمیل بزنید موشنی انجام داده اید. اگر آنها از شما خرید کنند و به مشتری شما تبدیل شوند اکشن و حرکتی صورت گرفته است.

– اگر به دنبال رژیم مناسبی باشید و در این باره چند کتاب بخوانید موشنی انجام داده اید. اگر غذاهای سالم بخورید اکشن و حرکتی صورت گرفته است.

– اگر به باشگاه بروید و درباره ی مربی شخصی سوال کنید موشنی انجام داده اید. اگر وارد باشگاه بشوید و با گروه ایروبیک همرا شوید و یا روی تردمیل بروید اکشن و حرکتی صورت گرفته است.

– اگر برای یک امتحان یا تحقیق درس بخوانید موشنی را انجام داده اید. اگر امتحان بدهید یا مقاله ی تحقیق خود را بنویسید اکشن و حرکتی صورت گرفته است.

موشن ها مفید هستند ولی به تنهایی هیچ نتیجه ای را ایجاد نمی کنند.

اگر هزاران بار هم به باشگاه بروید و فقط درباره ی مربی سوال کنید وزن شما کم نخواهد شد. تنها عمل ورزش کردن برای شما نتیجه ی ایده آل را به همراه خواهد داشت.

چرا موشن بودن می تواند برای موفقیت ما « سم مهلک » باشد ؟

اگر موشن ها به نتیجه منجر نمی شوند ، پس چرا باید آنها را انجام بدهیم؟

ما برای انجام هر کاری قطعا به برنامه ریزی نیاز داریم ، به خواندن و مطالعه بیشتر و دو دو تا 4 تا کردن نیاز داریم ، در هر کاری نیاز داریم پرس و جو کنیم و از دیگران بپرسیم ، نیاز داریم استراتژی برای خودمان تعیین کنیم ، اما زمانی برای مان بد می شود که ما تبدیل به یک موشن محض می شویم .

همه کار میکنیم ولی از قدم برداشتن نهایی می ترسیم و فرار میکنیم چون حس میکنیم که اگر شکست بخوریم مورد انتقاد دیگران قرار میگیریم و چون به این شکست و انتقاد حس خوبی نداریم از موقعیت هایی که ممکن است ما را به این سمت ببرد فرار میکنیم  . و این بزرگترین دلیلی است که ما در موشن می مانیم و به سمت اکشن قدم برنمی داریم و به این شکل می خواهیم شکست را به تاخیر بیندازیم.

بله، می خواهم اندام مناسبی داشته باشم. ولی نمی خواهم در باشگاه مثل احمق ها به نظر برسم بنابراین، فقط به صحبت کردن با مربی و سوال پرسیدن اکتفا می کنم.

بله، می خواهم مشتریان بیش تری داشته باشم. ولی اگر از آنها بخواهم محصولات ما را بخرند ممکن است دست رد به سینه ام بزنند. بنابراین، ترجیح می دهم 10 ایمیل به مشتریان احتمالی ارسال کنم.

بله، می خواهم وزنم را پایین بیاورم. ولی نمی خواهم آدم عجیب غریبی باشم که سرکار فقط غذاهای سالم می خورم. بنابراین، ترجیح می دهم تنها وقتی در خانه هستم غذاهای سالم بخورم.

یک توصیه برای لاغر شدن از یک تولید کننده محتوا 😉

موشن بودن همیشه آسان تر است و شما هم راضی هستید که در حال پیشرفت هستید. با خودتان می گویید “در حال حاضر 4 مشتری احتمالی دارم و این خوب است.معلوم است در مسیر درست قدم برداشته ایم.” یا “ایده هایی برای نوشتن کتاب جدیدم آماده کرده ام و کار به خوبی پیش می رود.”

موشن ها باعث می شوند که شما این احساس را کنید که کارها را انجام داده اید. ولی در حقیقت، شما فقط کارها را راست و ریس کرده اید. وقتی این برنامه ریزی و بررسی ها  راهی برای به پشت گوش انداختن کارها می شوند، اینجاست که موشن ها به سم مهلک برای رسیدن به موفقیت شما تبدیل می شوند .

چگونه به یک فرد اکشن تبدیل شویم ؟

چگونه به یک فرد اکشن تبدیل شویم ؟

با این دو استراتژی ساده می توانیم به فرد اکشن موفقی تبدیل شویم تا یک فردی که همیشه در حال خواب و رویا دیدن برای رسیدن به موفقیت است .

1- برای  اکشن های خودتان برنامه ریزی کنید

مثلا اگر شما یک تولید کننده محتوا هستید می تواند این یکی از برنامه ریزی های روزانه شما باشد : «من هر روز صبح تا ساعت 12 حداقل یک مقاله 1500 کلمه می نویسم و منتشر میکنم » و خودتان را تحت فشار بگذارید که هر روز در هر شرایطی که هستید باید به این برنامه عمل کنید

( مثل من که با حال بسیار بد و سرماخوردگی شدید در حال نوشتن این مقاله هستم 😳 )

برای ایجاد تغییر در شیوه ی زندگی همیشگی خودتان، این بهترین رویکرد است؛ برای اکشن های خودتان برنامه ریزی کنید و به آن بچسبید.

2- برای هر کاری تاریخ مشخصی برای تغییر از حالت موشن به  اکشن تعیین کنید

برای بعضی هدف ها فقط داشتن یک برنامه ریزی روزانه یا هفتگی کارساز نیست.

اگر چیزی فقط برای یکبار اتفاق می افتد (مانند انتشار یک کتاب جدید، معرفی محصول جدید،  پشت سر گذاشتن یک امتحان سخت یا ارائه ی یک پروژه ی مهم) شما باید برای موفقیت برای تغییر از حالت موشن به اکشن آن یک روز و تاریخ مشخص تعیین کنید.

مشخصا همه این اکشن ها نیاز به یک سری برنامه ریزی ریز و جزئی دارند . مثلا برای انتشار یک کتاب شما باید طوری برنامه ریزی داشته باشید که مثلا هر هفته 1 فصل کتاب را بنویسید یا 1 ماه اول را بار جستجو در مورد موضوعی که می خواهید در کتاب الکترونیکی خودتان در مورد آن صحبت کنید بگذارید یا … ولی مهمترین کاری که باید انجام بدهید این است که برای عمل و هدف نهایی که انتشار کتاب است حتما یک روز مشخص در تقویم خودتان تعیین کنید و آن را به همه اطلاع دهید و بگویید در فلان تاریخ این اتفاق می افتد.

پس برای رسیدن به هدف های بزرگ بهترین راهکار این است که برای اکشن های خودتان یک ضرب الاجل تعیین کنید

الان در حالت موشن هستید یا اکشن ؟

همین حالا به تمام هدف هایی فکر میکنید که در نظرتان هست در چند ماه آینده یا حتی سال آینده به آنها برسید . برای هر هدف تعیین کنید که الان در شرایط حاضر در حالت موشن آن هستید یا اکشن ؟ و آیا برای خودتان یک زمان مشخص برای حرکت و اقدام تعیین کرده اید یا همچنان دور خودتان می چرخید و فقط مشغول برنامه ریزی و هدف گذاری هستید ؟

 

مطالب مرتبطی که پیشنهاد میشه مطالعه کنید!

۲ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

ببخشید، برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید
فهرست