معرفی اتاق یادگیری رایتینا برای آموزش [ مهارت فریلنسری ]

فهرست محتوایی

نه واقعا چند بار شده آرزوی این رو داشته باشید که  توی خونه با پیژامه پشت میزتون بشینید و در حالی که قهوه یا چایی تون رو هم میخورید و دارید بلیط سفر هفته آینده تون رو با دوستاتون اوکی میکنید، کارهاتون رو هم انجام بدید و شب هم وقتی اس ام اس های حساب بانکی تون رو چک میکنید یه چند تا 0 بهش اضافه شده باشه و…

فقط شما نیستیدها، آرزوی خیلی از آدما تو کل دنیا داشتن همچین شغل و همچین سبک کاریه از جمله خود من.

یعنی واسه من زندگی کارمندی دقیقا مساوی روزی چند بار مردنه.

واقعا میگم ها یعنی اون 5-6 ماهی که من زندگی کارمندی رو تو کل زندگیم تجربه کردم جزو بدترین روزای عمرم بود.

من به شدت تو زندگی عادیم آدم صبح زود بلند شویی هستم اما شاید باور نکنید اون چند ماهی که من کارمند بودم و مجبور بودم صبح ساعت 6-7 بزنم بیرون تا 8 کارت بزنم و سر کارم باشم یعنی انگار فحش عالم و آدم رو به من میدادن.

یعنی شده مثل این بچه ها که دوست ندارن برن مدرسه صبح انواع و اقسام درد و مرض ها رو از دل درد تا سردرد میگیرن که اون روز مدرسه نرن منم دقیقا هر بلایی سر خودم میاوردم که یه بهونه ای دست خودم که صبح بیدار نشم و نرم سر کار.

دیگه براتون نگم که از وقتی وارد شرکت میشدم  در طول روز زل میزدم به ساعت گوشیم ببینم که کی ساعت 5 میشه که برم خونه .

 

حالا حساب کنید من چه بازده ای داشتم و چه کارمند افتضاحی بودم دیگه.

حالا اینا یعنی کار کارمندی مزخرفه و هیچ کی نباید کارمند باشه تو دنیا ؟

قطعا نه.

اصلا بعضی ها ساخته شدن برای کار کارمندی و روتین با یه درآمد مشخص و ثابت ماهانه و کلی هم از این وضعیتی که توش هستن حال میکنن و دوست دارن کارشون رو و اتفاقا به جایگاه های خوبی هم میرسن.

ولی اینو باید قبول کنیم که افرادی مثل من خودمونم بکُشیم کارمند خوبی نمیشیم و اصلا برای سبک کار کارمندی و کار کردن تو یه مکان خاص تو یه ساعت خاص و با یه سری قوانین و مقرارت خشک و مزخرف ساخته نشدیم.

خب دقیقا چی به درد ما میخوره ؟

همون سبکی که قرار در موردش تو این سری از آموزش ها صحبت کنم و اسمش هست فریلنسری و از شانس خوب من و شما هم [تولید محتوا ] کاریه که دقیقا با همین سبک میشه انجامش داد و به بهترین نتیجه ها هم رسید.

خب بزنید بریم ببینیم فریلنسری چی هست و چی جوری باید فریلنسر موفق و پولسازی بشیم.

حالا اول ببینیم اصلا فریلنسر و فریلنسرینگ یعنی چی ؟

ساده‌ترین تعریف فریلنسر (Freelancer) اینه که: یه نفر، بدون اینکه به یه سازمان یا کسب و کار و شرکت خاصی متعهد بشه، به صورت پروژه ای با مجموعه های مختلف همکاری میکنه و یا قرارداد میبنده.

خیلی موقع ها حالا به جای فریلنسری ممکنه دورکاری یا آزاد کاری یا کار در خانه یا کار از راه دور به گوش تون بخوره که تقریبا همه شون یه مفهوم رو دارن.

 

شاید سالهای قبل تر که در ایران کار فریلنسری مثل الان زیاد شناخته شده نبود، برای افرادی مثل من که روش کارمان و سبک زندگی مان اصلا با کار کارمندی جور نبود دردسرهای زیادی پیش می آمد . اما چند سال است که دور کاری و کار به صورت فریلنسر بسیار طرفدار پیدا کرده است و اتفاقا کارفرماهای زیادی ترجیح می دهند که بیشتر کارها و پروژه های خود را به صورت فریلنسری و دورکاری پیش ببرند و مجبور نباشند از نیروهای تمام وقت و هزینه های زیادی که به آنها متحمل میکند استفاده کنند .

مثلا بیاید فرض کنید شما یه کپی رایتر یا تبلیغ نویس حرفه ای هستید و یه شرکت هم هر چند وقت یه بار نیاز داره شما براش یه محتوای تبلیغاتی بنویسید . به نظر شما در حالت معمول یه شرکت چند بار در یه ماه به شعار یا محتوای تبلیغاتی نیاز پیدا میکنه ؟

2 بار ؟ 5 بار؟  10 بار ؟…

کمتر از این باشه بیشتر که دیگه نیست .

نه ؟

خب پس مثلا ممکنه اون شرکت نیاز داشته باشه این ماه شما براش 2 تا متن تبلیغاتی بنویسید که ممکنه از شما 3 روز کاری تا 5 روز کاری وقت بگیره .

خب پس در عمل شما 5 روز نهایتا برای این شرکت کار برای انجام دادن دارید بقیه اش چی ؟

اگه استخدام تمام وقت این شرکت باشید هیچی .

در عمل شما زمان تون رو میریزید دور و کارفرما هم پولش رو میریزه دور برای روزایی که شما عملا هیچ کاری برای انجام ندارید و صرفا برای حضور فیزیکی شما تو مجموعه پول پرداخت میکنه . یا خیلی هم دیگه حساب گر باشه میبینه شما بیکارید از شما کار میکشه تو زمینه های دیگه که اصلا ربطی به شما نداره !

پس عملا تو این حالت هم شما ضرر دارید میکنید و هم کارفرما .

اما تصور کنید برای همین موقعیت کاری اگر شما قرار داد فریلنسری یا پروژه ای برای این کارفرما داشته باشید هم شما بُردید هم کارفرما، چون از طرفی دیگه فریلنسر به یه جای خاصی متعهد نیست که سر ساعت خاصی کارت بزنه و سر ساعت خاصی هم بیرون بره و اون بین حق این رو نداشته باشه که برای مجموعه دیگه ای کار کنه، حتی اگر هیچ کاری نداشته باشه و مجبور باشه زل بزنه به صفحه مانیتور که فقط به مدیرش نشون بده در حال کار کردن هست.

از طرف دیگه کارفرما هم دیگه مجبور نیست حقوق ثابت بده و هزینه ی تمام شده خیلی از کارها براش کمتر میشه و از اون طرف فریلنسر هم میتونه پیشنهاد خوب و معقول تری برای هر پروژه بده و از طرفی با مجموعه های مختلف کار کنه و یه جورایی برنامه یه روزش رو پر کنه.

پس با حضور تکنولوژی و راه های ارتباطی ای که این روزا هست و رواج پیدا کردن شغل فریلنسری، دیگه کسی نمیتونه بگه من مجبورم کارمند باشم و هیچ چاره ای ندارم .

اما برای اینکه شما بتونید فریلنسر موفقی بشید باید مهارت کار کردن به روش فریلنسری و پروژه گرفتن رو بلد باشید و با چم و خم این سبک کاری کاملا آشنا باشید . من دقیقا قرار تو این سری آموزش ها در مورد همین مهارت صحبت کنم و هر چی خودم بلدم به شما هم یاد بدم .

icons8 high risk 100

هشدار

خب قبل از اینکه وارد آموزش ها بشیم بهتر همین جا با یه واقعیت شاید کمی تلخ برای بعضی ها روبرو بشیم .

خب تا اینجا منم شدم مثل خیلی ها که وقتی میخوان از فریلنسری صحبت کنن فقط قسمت خوشگل مُشگل ماجرا رو میگن و از بدی و معایب این کار هیچی نمیگن.

ولی اینجا میخوام یه هشدار بدم که تو این آموزش ها اصلا قرار نیست شما فقط با همون قسمت شیرین و جذاب ماجرا که همه جا شنیدین روبرو بشید

و برعکس می خوام از زبون کسی که سالها خودش فریلنسر بوده و الانم هست با واقعیت این شغل و سبک کاری مواجه بشید و اگر میخواید این مسیر رو تو زندگی شغلی تون انتخاب کنید با چشم باز انتخاب کنید. و جوری نشه که با کلی ذوق و شوق و توهم پولسازی تو خواب و کار کردن با پیژامه و رئیس خودت بودن و… وارد کار بشی و بعد از یه مدت به عنوان یه فریلنسر افسرده ی ورشکسته از میدون برید کنار.

پس بریم با هم مهارت کار کردن به صورت فریلنسری رو یاد بگیریم .

 

compass

راهنمای جهت یابی و پیدا کردن آموزش ها

برای دیدن بقیه آموزش های مرتبط با موضوع « یادگیری مهارت فریلنسری تولید محتوا » کافیه برید سمت چپ همین صفحه ای که هستید . لیست تمام آموزش هایی که در مورد این موضوع توی رایتینا تا الان منتشر شده تو این قسمت هست . آموزش ها هم به صورت متنی هستن و هم صوتی و ویدئویی و تصویری . همه ی آموزش های متنی رایگان هستن و رایگان هم میمونن . ولی آموزش های ویدئویی و صوتی و تصویری تعدادیشون قفل هستن و فقط کاربرهای ویژه به اونها دسترسی دارن . که اگر شما هم احساس نیاز کردید و دوست داشتید که به این آموزش ها دسترسی داشته باشید میتونید .وارد این صفحه …..> [ثبت نام کاربر ویژه ] بشید و ثبت نام کنید و همه ی قفل ها رو باز کنید .

 

 

مطالب مرتبطی که پیشنهاد میشه مطالعه کنید!

مشاهده فهرست محتوایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست