چگونه در 1 سال بیشتر از 30 کتاب بخوانیم ؟! (+ نظر وارِن بافِت Warren Buffett بزرگترین سرمایه گذار قرن )

وارِن بافِت Warren Buffett، بزرگترین سرمایه گذار قرن بیستم، در مقابل 165 دانشجوی دانشگاه کلمبیا سخنرانی می کرد.

یکی از دانشجویان دستش را بالا برد و از او درباره ی بهترین راه پول دار شدن پرسید.

بافِت پس از اندکی فکر کردن برگه هایی که به همراه داشت را به او داد و گفت:

هر روز 500 صفحه مانند این را بخوان که همانند سود مرکب روز به روز زیادتر می شود. همه ی شما می توانید ولی من تضمین می کنم که فقط اندکی از شما آن را انجام می دهید.

او میگوید که 80 % از زمان کار خود را به خواندن یا فکر کردن اختصاص می دهد.

ما واقعا مثل وارن بافت کتاب و مقاله میخوانیم که انتظار داریم مثل وارن بافت سرمایه دار و میلیاردر باشیم ؟!

چگونه در یک سال بیش تر کتاب بخوانیم ؟

این روزها اگر از کسی بپرسیم که در طول روز چه قدر میخواند و مطالعه میکند ، احتمالا با جواب های عجیب و غریبی مثل اینکه خب 2 ساعت کپشن های اینستاگرام میخوانم ، 1 ساعت پست های تلگرام را می خوانم ، 1 ساعت تویئت ها را میخوانم و..

خلاصه اینکه ، مطالعه روزانه بسیاری از ما این روزها به همان خواندن محتوای شبکه های اجتماعی خلاصه می شود . و از صبح تا شب مشغول چرخ زدن در شبکه های اجتماعی هستیم تا بلکه یک محتوای جالب و خواندنی ببینیم ( که البته اکثر آنها هم محتواهای زرد و بی اعتبار هستند که معمولا چیز به در بخوری هم از آنها یاد نمی گیریم )

البته ما هم در این مقاله رایتینا قصد نداریم جمله نخ نما و بی تاثیر : « شبکه های اجتماعی بد و جیز هستند و اصلا نباید سمت آنها بروید و فقط باید از صبح تا شب چشم تان را به یک کتاب بدوزید و… » را دوباره تکرار کنیم .

قطعا این روزها اینترنت و شبکه های اجتماعی جزء جدا نشدنی زندگی ما هستند و اصلا به این راحتی ها نیست که آنها را کنار بگذاریم و فقط کتاب های کاغذی بخوانیم . ( این از آن نصیحت هاست که فقط به درد خاک خوردن در گوشه طاقچه می خورد و هیچ کسی به آن نمی تواند عمل کند)

به خاطر همین ترجیح می دهیم به جای این نصیحت های تکراری و بی تاثیر ، در کنار هم در رایتینا یاد بگیریم که چه طور می توانیم مقالات خوب در اینترنت پیدا کنیم و بخوانیم و در کنار آن چه طور کتاب بخوانیم که که بتوانیم در کمترین زمان، بیشترین تعداد صفحات را به بهترین شکل ممکن بخوانیم .

چگونه؟

الگوی 20 صفحه در روز = 7 کتاب در 10 هفته = 36 کتاب در 1 سال !

اولین کار این است که این عادت را در خودتان شکل بدهید که هر روز صبح که بیدار میشوید 20 صفحه کتاب بخوانید ، شاید این برای عده ای خیلی کم به نظر برسد و بتوانند در 20 دقیقه تا نیم ساعت آن را بخوانند . اما همین 20 صفحه اگر به یک عادت روزمره و همیشگی تبدیل شود ، در انتهای سال حداقل 36 کتاب خواندیم که قطعا برای بسیاری از ما یک حجم عالی است .

علاوه بر اینکه 20 صفحه انقدر زیاد نیست که شما را بترساند و به قول سون تزو  孫子 بهترین راه ایجاد عادت های خوب و مثبت شروع کردن از مسیرهای آسان تر و کوتاه تر است .

چگونه عادت های بد را ترک و عادت های خوب را جایگزین کنیم ؟

صبح خود را با 20 صفحه کتاب خواندن شروع کنید.

موضوع انشا امروز : 1 ساعت اول روز خودتان را چگونه سپری میکنید ؟

شما برای تمرین تولید محتوا هم که شده یکبار برای خودتان بنویسید که 1 ساعت اول روز خودتان را چگونه می گذرانید؟

مشخصا بیش تر افراد فقط جوری برنامه ریزی میکنند و از خواب بیدار می شوند که بتوانند یک صبحانه ای بخورند و لباس مبپوشند و سریع از منزل خارج شوند و به کارهای بیرون شان برسند .

چگونه بیشتر کتاب بخوانیم ؟

چگونه بیشتر کتاب بخوانیم ؟

اما لحظه ای فکر کنید اگر هر روز بتوانید 1 ساعت اول صبح را برای بهتر شدن خودتان بگذارید و هر روز یک ساعت زودتر بیدار شوید و روی خودتان کار کنید چه می شود ؟ چقدر در کار و رابطه های خودتان بهتر عمل می کنید و پیشرفت میکنید ؟

خیلی سخت نیست ، از همین فردا بیایید با هم امتحان کنیم :

20 صفحه در روز. این تمام آن چیزی است که باید انجام بدهید . این خواندن هم برای بهبود  مهارت تولید محتوا خوب است  هم برای کل زندگی تان

در 1 ساعت اول صبح چه کتابی بخوانیم ؟

دنبال کتاب های خوب می گردید؟ می توانید لیستی از پیشنهادهای کتابخوانی را در اینترنت بررسی کنید. از این قبیل لیست ها زیاد است…

. 25 کتاب پرفروش تاریخ

. 10 کتاب برتر غیر داستانی

. 10 کتاب برتر داستانی

البته ما هم در رایتینا در بخش « از کتاب ها یاد بگیریم » خلاصه هایی از کتاب های عالی و تاثیر گذار را میگذاریم تا کار شما برای کتاب خوانی راحت تر باشد .

کتاب بخوانید و خوش باشید!

مطالب مرتبطی که پیشنهاد میشه مطالعه کنید!

۳ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • خیلی خوب بود، اگر هر روز ۱ ساعت زودتر بیدار شو یم، هم می توانیم ۳ صفحه بنویسیم و هم ۲۰ صفحه کتاب بخوانیم، اما واقعا خواب کامل نداریم.
  من شبها قبل خواب کتاب می خوانم و صبحها بعد از بیدار شدن می نویسم. در طول روز اگر شد حین کار کردن کتاب صوتی گوش می دهم. با اینحال کلی کتاب نخوانده یا نیمه رها کرده دارم.
  اما این مقاله خیلی خوب بود. متشکرم

 • تمرین مفیدی بود.
  خیلی خوبه در کنار مطالعه به ورزش و برنامه ریزی روزانه هم تایم بذاریم.

 • من یک پیشنهاد هم اضافه می کنم.
  وقتی به جایی رسیدین که خواستین کتاب رو ببندین ، با خودتون بگید فقط یک صفحه دیگه و با همین یک صفحه در سال حداقل ۳۰۰ صفحه بیشتر خوندین. کارهای کوچک تاثیرات بزرگی دارن. امتحان کردم. امتحان کنید

ببخشید، برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید
فهرست