تعلیمات سون تزو 孫子 برای جنگ علیه عادت های بد و منفی

سون تزو 孫子 Sun Tzu یک استراتژیست نظامی افسانه ای در چین باستان بود که کتاب معروف« هنر جنگیدن » هم از نوشته های اوست. او استاد قدرت نرم و پدر جنگ سریع بود. هر جا که ممکن بود، سعی می کرد بدون درگیری پیروز میدان باشد، یا حداقل، ابتدا در نبردهای آسان تر پیروز شود و بعد به سراغ جنگ ای سخت تر برود .

او نوشته است “در جنگ، استراتژیست موفق تنها پس از پیروز شدن در نبرد در ذهن اش  به سراغ نبرد حقیقی می رود.” او به لشکر خود نصیحت می کرد که “از مسیرهای دور از انتظار حرکت کنید و به نقاط محافظت نشده حمله کنید.” و عقیده داشت که تکنیک های جنگی مثل آب هستند. آب در حالت طبیعی از بالا به پایین با سرعت سرازیر می شود. بنابراین، در جنگ هم شیوه ی جنگیدن به این صورت است که از قویتر ها فاصله بگیریم و به ضعیف تر ها حمله کنیم.”

تعلیمات سون تزو 孫子  بسیار فراتر از میدان جنگ است زیرا این تعلیمات آسان ترین راه برای رسیدن به یک هدف خاص را نشان می دهند. رویکرد سون تزو در همه ی موارد از قبیل رشد کسب و کار ، تعیین هدف برای کاهش وزن یا شکل گیری عادت ها به کار می رود.

 

چگونه به کمک تعلیمات سون تزو 孫子   عادت های بد را درون خودمان شکست بدهیم ؟

همه ی ما مشخصا دوست داریم عادت های بد و منفی خودمان را که باعث شکست در زندگی شخصی و کاری مان میشوند را هر چه زودتر کنار بگذاریم و و در عوض عادت های مقبت و جدید جایگزین آنها بکنیم  و به هدف های بزرگ و رویاهای خودمان در زندگی برسیم. ولی اشتباه استراتژیک ما این است که با مبارزه و حمله مستقیم به دشمن در قوی ترین نقاط – در این مورد، عادت های بد_  فقط با الکی زور زدن فقط خودمان را خسته می کنیم و در نهایت هم جز شکست هیچ نتیجه ای نمیبینیم.

چگونه به کمک تعلیمات سون تزو 孫子 عادت های بد را درون خودمان شکست بدهیم ؟

برای مثال:

– سعی می کنیم وقتی با دوستان خودمان برای صرف شام به رستوران رفته ایم رژیم سخت خودمان را هم رعایت کنیم.

– سعی می کنیم در مکانی شلوغ کتاب بنویسیم و تولید محتوا کنیم .

– سعی می کنیم در خانه ای پر از شکلات و شیرینی و فست فود، سالم غذا بخوریم.

– سعی می کنیم در مقابل تلویزیون کتاب بخوانیم یا با تمرکز کارهای خودمان را انجام دهیم.

– سعی می کنیم در حین استفاده از موبایل و گشت و گذار در شبکه های اجتماعی تمرکز خودمان را حفظ کنیم.

و …

و وقتی در همه این ها شکست می خوریم و به هدف خود نمی رسیم، خودمان را برای اینکه زیاد به آن هدف اهمیت نداده ایم و یا اراده ی کافی نداشته ایم، سرزنش می کنیم. و نمی دانیم که در بسیاری از این موارد، شکست به دلیل اراده ی ضعیف نیست بلکه به دلیل استراتژی ضعیف است.

رهبران جنگی حرفه ای و کارآزموده همیشه از برنده شدن در مبارزه ها و جنگ های آسان شروع می کنند و جایگاه خود را مدام بالاتر می برند. آنها صبر می کنند تا حریفشان ضعیف شود و روحیه ی خود را از دست بدهد، و سپس با آن رو در رو می شوند. چرا باید یک جنگ را زمانی که حریف قدرتمند است، شروع کرد؟ چرا عادت های جدید را در محیطی آغاز کنیم که انجام کارهایی که میخواهیم تقریبا غیر ممکن یا حداقل بسیار سخت و دشوار است؟

سون تزو 孫子   هیچوقت لشکر خود را در جنگی که به نفع آنها نبود ، وارد نمی کرد. به همین ترتیب، ما هم باید عادت هایمان را با انتخاب مسیرهای آسان پیش ببریم، خودمان را قویتر کنیم و سپس جایگاه بهتری ایجاد کنیم تا از آن نقطه به سخت ترین تغییرات حمله کنیم.

خیلی ها این روش ژاپنی را هم در توسعه فردی دوست دارند

ترک عادت های بد به روش سون تزو 孫子

 

مثال 1:

سون تزو孫子   : زمانی که به نقاط بدون دفاع یا ضعیف حمله کنید پیروزی از آن شماست.

اگر شما در ابتدا به عادت های بدی که ضعیف تر هستند و یا ایجاد عادت های مثبتی که راحت تر هستند حمله کنید قطعا پیروز میشوید.

مثال 2:

سون تزو孫子 : کسی برنده است که بداند چه زمانی بجنگد و چه زمانی دست نگه دارد.

کسی در بهبود رفتارش موفق است که بداند در این زمان به سمت ایجاد یا حذف چه عادت هایی باید برود  و کدام عادت ها را برای بعد نگه دارد.

مثال 3:

سون تزو孫子 : یک ژنرال باهوش، به یک ارتش قوی و با روحیه حمله نمی کند، بلکه زمانی حمله می کند که آنها ضعیف شده و در حال عقب نشینی هستند.

یک انسان باهوش زمانی که عادت ها قوی تر هستند، دست نگه می دارد و زمانی که ضعیف شده اند و راحت تغییر می کنند به آنها حمله می کند.

ترک عادت های بد به روش سون تزو 孫子

برای ترک عادت های بد و ایجاد عادت های خوب ، در جنگ هایی شرکت کنید که  بدانید پیروز میدان شمایید

– اگر سعی دارید بیش تر کتاب بخوانید، در اتاقی که پر از بازیهای کامپیوتری و تلویزیون و این چیزهاست، این کار را نکنید و به مکانی آرام تر بروید تا بهتر تمرکز کنید.

– اگر اضافه وزن دارید، از برنامه ی ورزشی دانشجوهای تربیت بدنی یا قهرمانان ورزشی پیروی نکنید. شما در نهایت به آنجا می رسید ولی این سطح مبارزه برای الان و شروع اصلا مناسب نیست  .

– اگر اطراف شما افرادی هستند که اهداف شما را دست کم می گیرند، پس روی پروژه هایتان در جای دیگر کار کنید و با افرادی مشابه خودتان ارتباط برقرار کنید.

– اگر می خواهید روزانه نویسی را عادت خودتان بکنید و در تولید محتوا قهرمان شوید مشخصا از 5000 کلمه در روز شروع نکنید و به همان 500 تا 1000 کلمه اکتفا کنید و از خودتان توقع نداشته باشید که در یک جمع شلوغ حانوادگی و جلوی تلویزیون با تمرکز بنویسید بلکه مثلا ساعت های اول صبح یا اواخر شب که همه خواب هستند و همه جا سکوت است بهترین زمان برای حمله برای ایجاد این عادت مثبت است .

هوشمندانه ترین راه پیشرفت در هر کاری این است که مسیری را انتخاب کنیم که کمترین موانع و سختی را دارد و در مبارزه هایی شرکت کنیم که ایمان داریم برنده نهایی ما هستیم.

همین حالا به زمان هایی فکر کنید که با درگیر کردن خودتان در جنگ های سخت و طاقت فرسا ، تمام انرژی و انگیزه خودتان را از دست دادید و با یک شکست سخت باعث شدید که دیگر انگیزه ای برای وارد شدن به جنگ های دیگر نداشته باشید و به یک فرد ترسو تبدیل شوید .

پس، از این لحظه سعی کنید برای ترک عادت های بد و ایجاد عادت های خوب ابتدا از جنگ های ساده و راحت تر شروع کنید .

 

 

 

مطالب مرتبطی که پیشنهاد میشه مطالعه کنید!

ببخشید، برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید
فهرست