مشاهده فهرست محتوایی

این محتوا را به اشتراک بگذارید.

تولید محتوا + روانشناسی = افزایش نرخ تبدیل، افزایش فروش ، مشتری وفادار ( معرفی 16 ترفند )

تولید محتوا + روانشناسی = افزایش نرخ تبدیل، افزایش فروش ، مشتری وفادار ( معرفی 16 ترفند )

فهرست محتوایی

چگونه با ترکیب مهارت تولید محتوا و روانشناسی کاری کنیم که مخاطب با دل و جان به دنبال خرید محصول ما باشد و دست از سر ما بر ندارد تا از ما خرید کند!

طبق آماری که Hubspot اعلام کرده است این روزها  79 % از بازاریابان معتقدند که بازاریابی محتوایی می تواند روشی بسیار موثر در جذب مشتری و اعتماد سازی باشد اما به شکل جالبی فقط 6 % از این افراد می دانند که چگونه باید آن را پیاده سازی کنند.

ترکیب  « بازاریابی » و «محتوا »  قطعا یک تلاش جدی و سخت می طلبد تا هر دو هدف را در کنار و هم راستا با هم پیش ببریم
تا بتوانیم به نتیجه دلخواهمان برسیم.

ما هم در رایتینا به دنبال نکته ها و راهکارهایی گشتیم که بتوانیم «بازاریابی» و «محتوا» و «محتوا» و «روانشناسی» را با هم ترکیب کنیم و به راهکارهایی برسیم که بتوانیم از آنها در تولید محتوای جذاب برای مخاطب و محتوایی که نرخ تبدیل را بیشتر میکند و فروش را افزایش میدهد استفاده کنیم.

چگونه با کاربرد روانشناسی در تولید محتوا محصول مان را بفروشیم و مشتری وفادار بسازیم ؟

روش 1 – از احساساتی کردن مخاطب یا مشتری استفاده کنید

 

همه ما انسانها حتی در منطقی ترین شرایط ممکن باز هم مغلوب احساستمان می شویم و معمولا یکی از دلایلی که ما را ترغیب به اقدام به هر کاری میکند احساسات ماست .

احساسات در تولید محتوا

برای اینکه یک تولید کننده محتوای حرفه ای شوید و بتوانید مخاطب را تشویق کنید که کاری که هدف شماست را انجام بدهد نه تنها باید به منطق او احترام بگذارید و از لحاظ منطقی او را توجیح کنید بلکه بیشتر باید روی بخش احساس او کار کنید .

در زمان تولید محتوای مقالات یا هر نوع محتوای دیگری باید قلاب احساسی خودتان را در همان ابتدای متن بگذارید تا همان اول مخاطب را به دام بیاندازید . در غیر اینصورت تمام تلاش شما برای تولید محتوای با کیفیت بی نتیجه می ماند .

تولید محتوا آژانس مسافرتی

مثلا اگر شما یک آژانس مسافرتی هستید که می خواهید تولید محتوای جذاب برای مخاطب کنید باید در ابتدای مقالات خودتان مخاطب را وارد یک داستانی کنید که او حس کند همین حالا در آن منطقه جغرافیایی خاص است . و جوری با کلمات برای مخاطب تصویر سازی کنید که مخاطب هیچ راه فراری نداشته باشد و از ته دل دوست داشته باشد تا آخر این سفر ( آخر مقاله ) همراه باشد و از این سفر لذت ببرد .

و همین احساسی کردن مخاطب در تولید محتوا می تواند نتایج مثبت عجیب و غریبی برای برندها ایجاد کند جوری که مخاطب حاضر به دل کندن از ما نباشد و تبدیل به یک مشتری یا مخاطب وفادار ما شود .

روش 2– مخاطب به محتوای طولانی بیشتر اعتماد میکند، حتی اگر آن را نخواند!

 

شکی نیست که محتوای طولانی می تواند هم نظر گوگل را به خود جلب کند تا به ما اطمینان کند و هم مخاطب حتی اگر فرصت و حوصله خواندن محتوا را هم نداشته باشد باز هم به محتوای طولانی مثلا 1000 کلمه ای بیشتر اعتماد میکند تا زمانی که با یک محتوای 300 کلمه ای یا کمتر مواجه می شود.

طبق آماری که  Point Visible منتشر کرده است ، پست های طولانی تر وبلاگ می توانند 9 برابر بیشتر مخاطب را ترغیب کنند نسبت به فرم های کوتاهتر.

پس به جای اینکه هر روز محتواهای کوتاه 300 کلمه ای تولید کنید بهتر است حتی هفته ای 2 تا محتوای طولانی و با ارزش و عمیق برای مخاطب تولید کنید و مطمئن باشید جواب بهتری میگیرید.

روش 3  – اغراق نکنید و بیخودی از خودتان تعریف نکنید و با مخاطب صادق باشید

 

در سطح وب همیشه وبلاگ شرکت هایی را می بینیم که به صورت اغراق آمیز و حال بهم زنی از خوبی ها و مزایای خودشان میگویند و انگار که هیچ عیب و ایرادی ندارند ! به نظر شما این واقعی است ؟ باور کنید خودشان هم به همچین چیزهایی اعتقاد ندارد چه برسد اینکه توقع داشته باشند مخاطبشان به آنها اعتماد کند . مشخصا با نوشتن دائمی مزایا و اغراق در گفتن آنها نه تنها هیچ حس مثبتی در مخاطب ایجاد نمی کنیم بلکه در بیشتر موارد به عنوان یک دروغگوی محض در ذهن او هک میشویم و گاهی هر چه هم تلاش کنیم این دید را در ذهن او نمی توانیم تعدیل کنیم یا به کل پاک کنیم .

تولید محتوا و دروغ گویی!

این روزها مخاطب بسیار باهوش تر از قبل شده است و از طرفی با وجود راه های ارتباطی فراوان دسترسی به انواع و اقسام اطلاعات در خصوص همه محصولات و همه مطالب دارد . پس مراقب باشیم که چه چیزی به خورد مخاطب میدهیم چون شاید دیگر قابل جبران نباشد.

گاهی حتی اگر به اشتباهات یا ضعف های خودمان در حد معقول و هوشمندانه اعتراف کنیم می توانیم در دل و ذهن مخاطب جای بهتری باز کنیم تا اینکه دائم بگوییم ما بهترینیم ، ما هیچ وقت اشتباه نمی کنیم و ….

روش 4  – عنوان ها قلاب هستند در انتخاب آنها دقت کنید

 

مشخصا همه ما تولید کنندگان محتوا میدانیم که عنوان ها قلاب اصلی ما در جذب مخاطب هستند و اگر نتوانیم در عنوان مخاطب را جذب کنیم که روی مقاله کلیک کند یعنی عملا هیچ کاری نکرده ایم و به هیچ کدام از اهداف مان نمی رسیم . پس قطعا انتخاب عنوان ها یکی از سخت ترین بخش های مقاله نویسی و تولید محتواست . و سخت تر هم اینکه برای گرفتن جایگاه در گوگل باید عنوانی بنویسیم که هم سئو شده باشد و هم جذاب برای مخاطب . و تولید کننده های حرفه ای محتوا می دانند که این تعادل و ترکیب اصلا کار راحتی نیست .

عنوان نویسی در تولید محتوا

یکی از بهترین راه ها استفاده از تست A/B و امتحان کردن عنوان های مختلف با استراتژی های متنوع است . و تا وقتی که تست نکنیم هیچ وقت به صورت قطعی نمیتوانیم نظر بدهیم که نظر مخاطب چیست و چه چیزی را دوست دارد و میپسندد .

مثلا در مورد شبکه های اجتماعی می توانید یک پست را با دو عنوان مختلف و هدفدار در توییتر پست کنید و امتحان کنید که کدام عنوان مناسب تر است و بازدید و لایک بیشتری گرفته است .

روش 5 – مخاطب تنبل را درک کنید ! جذاب ترین بخش محتوا را در جایی بگذارید که نیاز به اسکرول نباشد

 

شاید این کمی عجیب به نظر برسد اما ما در رایتینا این را تجربه کردیم . ما بخش ارسال رزومه در صفحه اصلی را نزدیک به انتهای صفحه گذاشتیم که مخاطب لازم است برای رسیدن به آن اسکرول کند . جالب است که هر روز تعداد زیادی پیام دریافت میکنیم که مخاطب از ما میخواهد که به او توضیح دهیم که چگونه می تواند در رایتینا نویسنده شود و وقتی میگوییم در قسمت ثبت نام نویسندگان رزومه اش را ارسال کند میگوید اصلا همچین بخشی در سایت نیست!!

می خواهم نویسنده رایتینا شوم

از همین جا مشخص است که مخاطبان بسیاری هستند که بدون اسکرول کردن از سایت خارج میشوند . بنابراین لازم است اگر دوست داریم مخاطب را جذب کنیم و ترغیب به ماندن کنیم هرچیزی که فکر میکنیم مهم است را جلوی دست او بگذارید ، در جایی که با همان نگاه اول و بدون اسکرول کردن هم این محتوا را ببیند و روی او تاثیر بگذاریم .

تولید محتوا در سایت اورنت

مثلا سایت Evernote یکی از سایت هایی است که روی این موضوع به دقت کار کرده است و با نگاهی به آن میبینید که هرچیزی که برای مخاطب لازم است را دم دست او گذاشته است .

روش 6  – بی حوصلگی و نداشتن وقتِ کافیِ مخاطب را این روزها درک کنید و لقمه را حاضر و آماده خوردن در دهانش بگذارید!

 

مشخصا مخاطب این روزها بیشتر از هر زمان دیگری به علت حجم بالای محتوایی که در سراسر وب منتشر میشود تمایل دارد که هر چیزی که نیاز دارد را به صورت یک لیست و در یک پک کاملا حرفه ای دم دست خودش داشته باشد . لیست ها هزاران نتیجه را برای مخاطب محدود میکنند و به این شکل به میزان زیادی در وقت او صرفه جویی میکنند .

تولید محتوا برای مخاطب تنبل

سایت های بسیار زیادی هستند که یکی از از استراژی های اصلی شان تولید محتواهای لیست است . مثل Canva Design School .

ما هم در رایتینا تعدادی پست لیست شده داریم مانند :

معرفی ۱۵ سایت خارجی برای دانلود تصاویر با کیفیت در تولید محتوا (لینک سایت + توضیحات مختصر در مورد هر کدام )

معرفی ۵۲ وب سایت عالی برای توسعه مهارت نویسندگی و تولید محتوا

 

روش 7 – درصد زیادی از مخاطب ها خبرهای داغ روز یا ترندها را دوست دارند و با علاقه دنبال می کنند

ما چه بخواهیم چه نخواهیم خبرهای روز چه بد و چه خوب برای مخاطب جذاب هستند و به شدت آنها را پیگیری میکند . از افزایش و کاهش قیمت دلار گرفته تا اسپویل کردن جدیدترین سریال هایی که در دنیا پخش می شود و طرفداران زیادی دارد مثل Game of Thrones

تولید محتوا و گیم آف ترونز !

ما برای تولید محتوای جذاب لازم است پیگیر این خبرها باشیم و به صورت پستی در شبکه های اجتماعی یا تکه ای از محتوای مقاله وبلاگ یا خبرهای داغ روز در سایت یا هر رسانه دیگری که در آن حضور داریم منتشر کنیم

احتیاط : سعی کنید در مورد ترندهایی که ممکن است به اعتبار برند و کسب و کار شما لطمه بزند کمی با احتیاط پیش بروید و در مورد مسائل بیش از حد جنجالی بحث های پیچیده ای راه نیاندازید . شاید این نوع ترندها و بحث ها برای یک برند شخصی یا اکانت شخصی در اینستاگرام و… مهم نباشد و اتفاقا باعث افزایش فالورها و جذب مخاطب شود . اما قطعا یک برند یا کسب و کار باید با احتیاط بیشتری وارد این ترند ها و بحث در مورد آنها شود .

 

روش 8 – ایجاد فوریت و حس رقابت در ذهن مخاطب

 

ایجاد فوریت یکی از ترفندهای روانشناسی برای ترغیب مخاطب به انجام عمل است . همه ما اگر حس کنیم که مهلت یک چیزی رو به اتمام است برای اینکه از بقیه عقب نمانیم سعی میکنیم زودتر اقدام کنیم.

تولید محتوا و ایجاد حس فوریت

این را همین حالا امتحان کنید . مثلا برای فروش یک محصول، یک کوپن یا تیکت تخفیف در نظر بگیرید که فقط تا 24 ساعت مشتری می تواند از آن استفاده کند و یک کوپن تخفیف در نظر بگیرید که محدودیت زمانی ندارد .

قطعا از نتیجه تعجب میکنید .

همه ما حتی در صورتی که به یک چیزی نیاز داشته باشیم در بیشتر مواقع تنبلی میکنیم و دائما هر اقدامی را عقب می اندازیم . حالا به دلایل مختلف . مثلا شاید بیشتر مواقع فکر کنیم که ممکن است همین محصول را در هفته های آتی بتوانیم با قیمت پایین تری بخریم یا یک شرکت یا فروشگاه دیگری را پیدا کنیم که همین محصول را با قیمت کمتری ارائه دهد .

بنابراین دوست داریم هی خرید را پشت گوش بیاندازیم . ولی نقش ما به عنوان کپی رایتر و تولید کننده محتوا حرفه ای این است که در تبلیغات یا توضیحات محصول نباید بگذاریم مخاطب گرفتار این اهمال کاری و بی عملی بشود . تا جایی که ممکن است باید برای هر کاری یک محدودیت زمانی تعیین کنیم و آمارها نشان داده است همین محدودیت زمانی می تواند فروش را تا 332 % افزایش بدهد .

روش 9   – به یاد دورهمی های قدیمی مانند پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها برای مخاطب داستان بگویید

 

قرن هاست که همه ما از شنیدن داستان لذت میبریم و هر جایی که کسی در حال تعریف داستانی است سرپا گوش می ایستیم و کنجکاو هستیم ببینیم آخر داستان چه میشود .

داستان گویی در تولید محتوا

خب چرا ما در تولید محتوا از این علاقه در جهت ارتباط بیشتر با مخاطب استفاده نکنیم ؟

در زمانی که می خواهید محتوا نویسی و محتوا سازی کنید چه محتوای متنی چه صوتی و ویدئویی یا هر نوع دیگر به این فکر کنید که موضوع و هدف خود را چگونه می توانید در قالب داستان به مخاطب ارائه بدهید .

مخاطب بیشتر از اینکه این روزها خود برند یا موسسین شرکت ها و برندها را بشناسد با داستان پشت هر برند با آنها ارتباط برقرار میکند و اگر داستان پشت یک کسب و کار یک داستان جذاب برای او باشد همیشه در ذهن او باقی می ماند و با شنیدن نام آن برند یا هر اثر از آن در هر جا یاد این داستان می افتد .

روش 10  – در مورد چیزی که نیست بنویسید !

 

انگار همه ما در هر سنی که باشیم دقیقا مانند یک بچه لجباز به هر چیزی که منع می شویم بیشتر جذب می شویم ! و این چیزی است که ما در تولید محتوا باید از آن استفاده کنیم . فقط کافی است یک نه بیاورید ! همین باعث میشود اتفاقا مخاطب بیشتر تمایل به کلیک داشته باشد .

تولید محتوا برای یک مخاطب لجباز

حالا یا به این شکل که به مخاطب بگویید این مطلب یا این محصول برای او نیست و فقط برای کسانی است که…. و یا بگویید این مقاله در مورد … نیست . همین باعث کنجکاوی بیشتر مخاطب میشود و روی آن حتما کلیک میکند تا حس منع شدن نداشته باشد و بگوید “ببین من انجام دادم دماغت بسوزه” !!

روش 11  – استفاده از حس تایید دیگران در مخاطب

همه ما حتی در بخش  های پنهانی وجودمان دوست داریم هر کاری که میکنیم ، هر چیزی که می خریم ، هر چیزی که می پوشیم ،… را دیگران تایید کنند و دوست داشته باشند .

به همین دلیل وقتی یک لباس زیبا از نظر خودمان می پوشیم و به سر کار می رویم و برعکس میبینم هیچ کسی حتی به ما نگاه هم نمی کند چه برسد به اینکه بخواهد تعریف کند حتی با اعتماد به نفس ترین افراد هم در این شرایط نسبت به آن لباس دل چرکین میشوند و حس میکنند خرید اشتباهی کرده اند .

یک تولید کننده محتوای حرفه ای لازم است از همین نکته روانشناسی برای ترغیب مخاطب به انجام عمل استفاده کند .

مثلا یک صفحه توضیح محصولی را در نظر بگیرید که در پایین آن حداقل 100 نفر از این محصول تعریف کرده اند و از خرید آن راضی بوده اند و البته شاید چند نفر هم آن را رد کرده باشند و ناراضی. بالعکس یک صفحه محصول دیگری را در نظر بگیرید که حتی یک کامنت هم زیر آن نیست حتی یک کامنت منفی و ناراضی .

قطعا مخاطب گزینه 1 را انتخاب میکند چون دوست ندارد در انتخاب ریسک کند و تنها باشد .

روش 12  – استفاده از تصاویر خاص و کنجکاو کننده حتی گاهی در ظاهر بی ربط

 

تصویر یکی از راه های ارتباطی قوی ما با مخاطب در تولید محتواست . این جا دقیقا جایی است که گفتیم تولید محتوا فقط متن نویسی نیست و شامل بسیاری از کارها از جمله انتخاب تصویر و یا تصویر سازی مناسب برای متن و… هم میشود.

این روزها تصویرها یکی از حیاتی ترین بخش های تولید محتوا هستند که می توانند مخاطب را پای محتوا نگه دارند . علاوه بر ایجاد جذابیت و کشش برای خواندن باعث میشود یک وقفه ای بین متن های طولانی ایجاد شود و به این شکل خوانایی متن افزایش یابد و برای مخاطب خسته کننده نشود .

مثلا اگر روش های به دام انداختن مخاطب را داریم می نویسم می توانیم از یک تصویر تارعنکبوت استفاده کنیم یا ….

روش 13  – انقدر روی فروش به صورت مستقیم تمرکز نکنید و اعصاب مخاطب را خورد نکنید ! نگران نباشید می فروشید اگر …

 

یکی از مهارت هایی که باید در تولید محتوا و کپی رایتینگ در آن حرفه ای شویم این است که با کلمات قدرتمند و هدفمند بدون اشاره مستقیم به فروش و به جای التماس و خواهش از مشتری برای خرید کردن فقط مشتری را غیر مستقیم به خرید ترغیب کنیم .

اگر قرار باشد یک تولید کننده محتوا هم در یک صفحه محصول بنویسد « برای خرید کلیک کنید » یا « این محصول ما بهترین است بخرید »و. … پس فرقی با یک فرد عادی ندارد و قطعا بعد از مدتی مجموعه حس میکند اصلا به تولید محتوا نیاز ندارد و هر فردی می تواند این نوع جمله ها را بنویسد .

مشخصا مهارت یک تولید کننده محتوا و کپی رایتر زمانی مشخص می شود که به غیر مستقیم ترین شکل ممکن و با کلمات قدرتمند مشتری یا مخاطب را به خرید ترغیب کند .

روش 14  به درد و مشکلات مخاطب برسید !

یکی از بهترین راه ها برای جذب مخاطب از طریق تولید محتوا و فروش محصول این نیست که به مشتری بگویید بیا این محصول ما را بخر !! بلکه باید از طریق محتوا برای او ایجاد نیاز کنید تا مخاطب خودش به دنبال خرید باشد. و یکی از بهترین راه ها برای ایجاد نیاز این است که در مورد دردها و مشکلاتی که مشتری با آن مواجه است تحقیق کنیم و صحبت کنیم .

تولید محتوا و رسیدگی به مشکلات مخاطب

به این شکل بدون اینکه به طور مستقیم از او بخواهیم محصول ما را بخرد خودش به خاطر اینکه حس میکند یک مشکل و درد دارد و برای حل کردن آن به سراغ محصول ما می آید .

مثلا اگر شما می خواهید قفل دیجیتال بفروشید الزاما نباید مستقیم به ویژگی های یک قفل دیجیتال اشاره کنید .

بهترین راه این است که با داستان یا محتوای خاص به مخاطب بگویید که کلیدها چه قدر می توانند مزاحم و دردسر آفرین باشند و زندگی بدون قفل های کلیدی قدیمی و به درد نخور چه قدر راحت است . به این شکل مخاطب قطعا بدون اشاره مستقیم ما دنبال قفلی می گردد که بدون کلید باز شود و به این شکل قطعا به سراغ قفل دیجیتال اثر انگشتی یا انواع دیگر می آید و مشخصا اولین انتخابش برند ماست .

روش 15  – تکرار ، تکرار و تکرار

شاید بارها دروغ هایی را شنیده باشید که انقدر بین همه تکرار شده اند ، که کمتر کسی است که آن را باور نکند . و شاید سالها فرصت لازم است تا نظر مردم نسبت به آن دروغ یا موضوع خاص تغییر کند .

در اینجا قطعا نمی خواهیم بگوییم دروغ بگویید تا نرخ تبدیل سایت یا کسب و کارتان را افزایش دهید . این جا فقط می خواهیم از تاثیر روانشناسی تکرار یک موضوع روی افراد صحبت کنیم . شما از همین تاثیر می توانید در تولید محتوای سایت یا هر نوع محتوایی استفاده کنید و با رساندن یک پیام خاص و هدفمند در قالب های متنوع یا حتی یک قالب خاص انقدر این پیام را تکرار کنید که ملکه ذهن مخاطب شود و با تمام وجود آن را باور کند .

 

مطالب مرتبطی که پیشنهاد میشه مطالعه کنید!

۲ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

ببخشید، برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید
فهرست