معرفی 8 هک روان شناسی برای تولید محتوای جذاب برای مخاطب ( همرا با بررسی نمونه های موفق این نظریه ها)

۸ هک روان شناسی در تولید محتوای جذاب برای مخاطب ( + بررسی نمونه های موفق )

آیا تا به حال به ارتباط روانشناسی و بازاریابی محتوا فکر کرده اید ؟  جالب است که حتی بسیاری از بازاریابان حرفه ای هم هیچ پیش زمینه ای از ترکیب روانشناسی و بازاریابی ندارند و شاید در ابتدا با دیدن نام هک در عنوان این کتاب  فکر کنند قرار است ترفندهایی به آنها گفته شود که چگونه مشتریان را گول بزنیم و فریب دهیم؟

اما شما با دانستن هک های روانشناسی اصلا نیازی به گول زدن و فریب دادن مشتری ندارید!

فریب دادن مخاطب و مشتری شاید برای چند روز و چند ماه جواب بدهد و شما را موقتا به هدف تان برساند اما برای کسانی که دنبال یک کسب و کار دائم و ماندگاری در ذهن مخاطب و برند سازی هستند، این روش ها اصلا مناسب نیست  و کل کسب و کار آنها را زیر سوال می برد و اعتماد و اطمینان مشتری را نابود میکند .

تا زمانی که شما می توانید با یادگیری هک های روانشناسی برای تقویت ارتباط خودتان با مخاطب یا مشتری استفاده کنید چرا سراغ راهکار فریب دادن بروید ؟!

تاثیر روانشناسی در تولید محتوای سایت

تاثیر روانشناسی در تولید محتوای سایت

شاید در ابتدا بگویید خب ما که هیچ مدرک و تحصیلات دانشگاهی در زمینه روانشناسی نداریم چگونه می توانیم روانشناسی را به بازاریابی پیوند بدهیم ؟ نیازی به نگرانی نیست اگر بتوانید منابع خوب و معتبر پیدا کنید می توانید با یادگیری راهکارهای عملی و کاربردی روانشناسی خیلی سریع و بدون نیاز به تخصص زیاد در زمینه روانشناسی در بازاریابی محتوایی یا به طور کلی بازاریابی موفق شوید .

در این مقاله  رایتینا ما به ساده سازی چند مفهوم روانشناسی و به کارگیری آنها در بازاریابی محتوایی برای افزایش فروش و افزایش نرخ تبدیل بازدید کننده به مشتری می پردازیم:

مشخصا انتخاب اینکه یک چیزی را بخریم یا نخریم یک تصمیم گیری است . و تصمیم گیری در هر زمینه ای تحت تاثیر عوامل روانشناسی است . پس یادگیری اینکه افراد چرا به برخی از فاکتورهای روانشناسی خاص پاسخ می دهند یک راه هوشمندانه برای بهبود محتوا و در نتیجه بهبود کسب و کار شماست.

روانشناسی و تولید محتوا

روانشناسی و تولید محتوا

هک روانشناسی شامل این موارد می شود:

  • هیجان
  • غریزه
  • منطق
  • انگیزه

این هک های روانشناسی می تواند به شما کمک کند:

  • بیشتر در معرض دید باشید
  • نرخ تبدیل بالایی داشته باشید
  • درآمد بیشتری داشته باشید
  • ترافیک بیشتری به وب سایت تان هدایت کنید

در ادامه با هم ۸ هک روانشناسی برای افزایش فروش و نرخ تبدیل را بررسی می کنیم:

هک اول:  اثر هاله ای ادوارد تونیک و کاربرد آن در تولید محتوا

ادوارد تونیک یک روان شناس آمریکایی است که برای اولین بار در سال ۱۹۲۰ اثر هاله ای را مطرح کرد و نظریه خود را  در مورد این اثر روانشناسی ثبت کرد .

به طور کلی اثر هاله ای جزو خطاهای شناختی در روانشناسی است که بر اساس آن ، شما یکی از ویژگی های من ) من به عنوان یک فرد یا من به عنوان یک سازمان و شرکت یا من به عنوان یک سایت و مجموعه کسب و کاری ( را می بینید و بر اساس همین ویژگی در مورد بقیه ویژگی های من پیش داوری و قضاوت می کنید.

این حالت را در زندگی روزمره به وفور می بینیم . مثلا زمانی که ما یک فرد بسیار زیبا را می بینیم به احتمال زیاد فکر میکنیم این آدم خوش اخلاق هم هست ، با هوش هم هست ، مهربان هم هست ، در کار و جنبه های دیگر زندگی هم موفق است و …و اینجا زیبایی روی ویژگی های دیگر آن فرد تاثیر هاله ای داشته است .

پس با این تعریف و مثال ، می توانیم بگوییم که اگر مردم نسبت به ما و یا به عبارت بهتر کسب و کار ما در یک مورد خاص به یک تصور خوب و اطمینان برسند می توان پیش بینی کرد که به صورت اتومات در سایر موارد هم همین حس را به ما دارند .

اثر هاله ای ادوارد تونیک در تولید محتوا

اثر هاله ای ادوارد تونیک در تولید محتوا

 

 

به عنوان مثال اپل Apple در کل دنیا به برندی مشهور است که کیفیت و منحصر به فرد بودن را در حوزهتکنولوژی در زمینه موبایل و کامپیوتر به بازار عرضه کرده است . مطابق با اثر هاله ای با این نوع ذهنیتی که دربین مردم در خصوص کیفیت محصولات این شرکت شکل گرفته زمانی که اپل یک محصول دیگر مانند ساعت را به بازار عرضه می کند کمتری کسی در پی این است که کیفیت آن را تست کند یا به کیفیت و خاص بودن آن شک داشته باشد . تقریبا همه حتی اگر به زبان هم نیاورند ، بر این باورند که همه محصولات اپل کیفیت بالایی دارند .

 

استیو جابز و اپل الگوی تولید محتوای سایت

استیو جابز و اپل الگوی تولید محتوای سایت

ممکن است اپل هم زمانی اشتباه کند و محصول بی کیفیتی تولید کند . اما این یک درک و باور عمومی از یک برند است که به اعتبار و فروش بیشتر آن کمک می کند .

شما هم اگر در زمینه کاری خودتان می خواهید موفق شوید ، باید این اثر هاله ای مثبت را در بین بازار مخاطبان و مشتریان خود ایجاد کنید . 

تا جایی که می توانید خصوصا در شروع کار تمام تلاش خود را بکنید که اعتبار و ارزش خود را در ذهن مخاطب با ارائه محصولات و خدمات با کیفیت بالا ببرید . مثلا اگر کار شما تولید محتوای آموزشی است و زمانی در یک مقاله ای می خواهید از یک تحقیقی در مورد بهداشت و سلامت صحبت کنید و نتایج آن را تجزیه و تحلیل کنید ، اگر خودتان متخصص در این زمینه نیستید بهتر است حتما مخاطب خود را به یک منبع معتبر لینک بدهید . و هیچ وقت از لینک دادن و گفتن اینکه ما در این مورد خاص تخصصی نداریم نترسید . فقط باید نگران زمانی باشید که با دادن اطلاعات غلط و نامعتبر ، اطمینان مخاطب به شما از بین برود و ذهنیت مشتری به شما بد شود.

چگونه یک دکمه CTA خاص در صفحه اصلی می تواند ۳۷۱ % نرخ کلیک را افزایش دهد ؟ (۴ راهکار تجربه شده + معرفی ابزار )

هک دوم : نظریه گپ gap یا شکاف اطلاعاتی و تاثیر آن در تولید محتوا

به کمک این نظریه شما می توانید مخاطب خود را کنجکاو کنید . برای موفقیت در تولید محتوا باید افراد را به آن چه که هستید یا به دنبال آن هستید علاقه مند و کنجکاو کنید .

اوج کنجکاوی برای ما زمانی اتفاق می افتد که نسبت به موضوعی کمتر آشنا هستیم یا عنوان موضوع برای ما ناآشناست . هرچیزی که ما بیشتر در مورد آن بدانیم کمتر علاقه داریم که در مورد آن بشنویم . بنابراین راهکار ما اینجا این است که تا جایی که می توانید بین آن چیزی که اعضا سایت یا مخاطبین شما می دانند و آن چیزی که می خواهید به آنها بگویید گپ و شکاف ایجاد کنید .

نظریه گپ gap یا شکاف اطلاعاتی

نظریه گپ gap یا شکاف اطلاعاتی

زمانی که مشتری و مخاطب شما کنجکاو میشود که در مورد آینده اقدامات شما بیشتر بداند خودش پیگیر می شود و این بهترین زمان برای برقراری ارتباط با اوست .

شاید در اطراف خودتان بارها مغازه ها و فروشگاه هایی را دیده اید که وقتی در حال دکور زدن و آماده شدن برای افتتاح هستند از تابلوی Coming Soon   استفاده می کنند . این نوع تابلو ها علاوه بر اینکه کنجکاوی افراد را بر می انگیزد باعث میشود فرد در تلاش باشد که بالاخره متوجه شود که در اینجا قرار است چه فروشگاهی راه اندازی شود . حتی اگر قرار باشد خود را به زحمت بیاندازد و از لای در نگاهی بیاندازد تا کنجکاوی خود را ارضا کند یا صب کند کسی از داخل بیرون بیاید و از آنها پرس و جو کند.

حتی شرکت های بزرگی مثل سونی هم از این هک روانشناسی در تبلیغات تلویزیونی خود استفاده میکند تا اینگپ اطلاعاتی را در ذهن مخاطب ایجاد کند و مخاطب خود را کنجکاو به پیگیری کنند . شرکت سونی در برخیتبلیغات خود هیچ توضیحی نمی دهد و حتی هیچ اثری از نام شرکت یا لوگو و محصول خاص نمی بینید و فقط در انتهای تبلیغ این تصویر می آید .

الگو گرفتن از تبلیغ سونی در آموزش تولید محتوا

الگو گرفتن از تبلیغ سونی در آموزش تولید محتوا

این تصویر کاملا مرموز و کنجکاوی برانگیز است . به نظر شما این تبلیغ یک بازی جدید است ؟ مشخص نیست . در این تبلیغ مخاطب را دعوت به عمل میکند . همین کاری که بازاریابان شرکت بزرگی مانند سونی انجام میدهند را شما می توانید در بازاریابی محتوایی خود به کار بگیرید.

 برای به کارگیری هک ” گپ اطلاعاتی ” ، هیچ گاه هر چیزی که مخاطب نیاز دارد را حاضر و آماده در  یک پست وبلاگ قرار ندهید . در هر پست یا هر ایمیل یا هر جای دیگری مربوط به کسب و کارتان  مخاطب را دعوت به انجام کار و پیگیری بکنید.

بهترین کار در بازاریابی محتوایی برای تحریک کنجکاوی مخاطب انتخاب یک عنوان مهیج و کمی مبهم و ناشناخته است . البته کار شما به عنوان تولید کننده محتوا یا مدیر بازاریابی محتوا فقط در انتخاب عنوان مهیج تمام نمی شود، بلکه باید پاراگراف اول و شروع متن را هم کاملا جذاب و تحریک کننده ی کنجکاوی مخاطب بنویسید تا مخاطب را ترغیب به خواندن کامل متن تان بکنید.

نظریه شکاف اطلاعاتی یا information gap theory می تواند در هدایت ترافیک بیشتر و حتی بهینه سازی نرخ تبدیل بسیار موثر باشد .

آموزش تولید محتوا – ۵ نوع محتوای جذاب که هیچ مخاطبی نمی تواند از آن چشم پوشی کند! ( همراه با ۵ مثال تصویری)

۳ نکته در مورد استفاده از گپ اطلاعات در تولید محتوا و تجربه کاربری UX

نکته ۱ : شکاف اطلاعاتی بسیار زیاد یا بسیار کم هر دو از بین برنده ترافیک و جذب مخاطب هستند . اما یک گپ gap ایده آل می تواند طبق این تحقیق منجر به  ۹۲۷ % باعث افزایش کلیک شود . چون در این حالت مخاطب شما به چالش کشیده می شود و کنجکاو می شود که بیشتر بداند . در این تحقیق تنها تفاوت بین دو صفحه مورد سنجش ، گذاشتن قیمت به طور مستقیم در دکمه های زیر محصول و نذاشتن قیمت و هدایت به صفحه دیگر برای ثبت نام بود . در حالتی که  قیمت ها زیر بسته محصول قرار داده نشده بود درصد کلیک به طرز عجیبی به علت کنجکاوی به دانستن قیمت افزایش پیدا کرد .

استفاده از گپ اطلاعات در تولید محتوا و تجربه کاربری UX

استفاده از گپ اطلاعات در تولید محتوا و تجربه کاربری UX

در تولید محتوا هم  باید سعی کنید در عنوان و پاراگراف های ابتدایی مخاطب را همچنان کنجکاو نگه دارید تا شما را دنبال کند .

دسترسی کامل به این محتوا فقط برای کاربران رایتینا امکان پذیر است .

شما با ثبت نام به عنوان کاربر معمولی در رایتینا ، می توانید به حدود نیمی از آموزش ها و مقالات دسترسی داشته باشید

ثبت نام به عنوان کاربر معمولی در رایتینا رایگان و بسیار آسان است و فقط کافی است برای خودتان یک نام کاربری و رمز عبور انتخاب کنید

 

لیست دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید