با دقت گوش کنید : می خواهم نحوه چیدن پازل تولید محتوای آنلاین را به شما بگویم

با دقت گوش کنید : می خواهم نحوه چیدن پازل تولید محتوای آنلاین را به شما بگویم

تا حالا یک پازل چیدید ؟

مثلا پازل ۱۰۰ تکه ای یا ۱۰۰۰ تکه ای ؟ یا حتی همان پازل های ساده دوران بچگی ؟

نمی دانم برای شما هم پیش آمده یا نه که یک پازلی را تا انتها بچینید و در آخر متوجه شوید که یک قطعه کم است ؟

و اگر حتی ۹۹۹ تا قطعه دیگر را هم درست کنار هم چیده باشید اما نبود همان یک قطعه کوچک باعث ناقص شدن و زشت شدن تصویر نهایی میشود .

تولید محتوای آنلاین هم دقیقا همین حالت را دارد . برای اینکه شما بتوانید یک محتوای عالی و منحصر به فرد تولید کنید که در فضای آنلاین برای شما ارزش آفرین و ثروت ساز باشد باید تمام قطعات پازل را داشته باشید و به شکل درستی در کنار هم بچینید.

اما قطعات پازل تولید محتوای آنلاین چه چیزهایی هستند ؟

معرفی ۶ قطعه مهم برای ساختن پازل محتوای آنلاین

قطعه اول پازل تولید محتوای آنلاین : باید هدف مخاطب در جستجو را بشناسید

کدام تولید کننده محتوا یا وبلاگ نویسی را پیدا میکنید که دوست نداشته باشد مخاطب داشته باشد ؟ مگر اینکه دیوانه باشد !

همه ما تولیدگر های محتوا دوست داریم هر روز صبح که تجزیه و تحلیل سایت مان را نگاه میکنیم ترافیک سایت مان بیشتر و بیشتر شده باشد . اما این را هم باید بدانیم که فقط رسیدن به ترافیک بالا نشانه ای از موفقیت در تولید محتوای آنلاین نیست . اگر بعد از خواندن محتوایی که نوشته اید مخاطب هیچ کاری نمیکند و بدون هیچ اقدامی و بدون هیچ انگیزه ای برای برگشت به سایت شما صفحه را می بندد عملا یعنی هیچ کاری انجام نداده اید و در تولید محتوای آنلاین ناموفق بوده اید .

برای رسیدن به ترافیک هدفمند و با ارزش باید استراتژی تولید محتوای آنلاین دقیق و مشخصی داشته باشیم و یکی از مهمترین جزئیاتی که باید در نظر بگیریم هدف مخاطب از جستجو در گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری است .

چگونه یک استراتژی تولید محتوا ساده و کاربردی بنویسیم؟

زمانی که هدف مخاطب از جستجو را بدانید و کلمه های کلیدی ای که مخاطب آنها را جستجو میکند قطعا در مسیر درست تولید محتوای آنلاین قدم میگذارید.

مخاطب از جستجو در گوگل چه اهدافی دارد ؟

مخاطب به ۴ دلیل در گوگل جستجو میکند :

برای کسب اطلاعات بیشتر یا Informational intent

در این حالت کاربر برای پیدا کردن اطلاعات بیشتر و یا پیدا کردن راه حلی برای مشکلی که در حال حاضر با آن مواجه است یا سوالی که در ذهنش شکل گرفته در گوگل جستجو میکند .

مثال :

سینک ظرفشویی گرفته است و در حال حاضر هم به لوله کش دسترسی ندارد. به همین خاطر به سراغ گوگل می رود و جستجو میکند : «چگونه سینک ظرفشویی را باز کنیم ؟»

کلید را صبح در هنگام خروج از خانه پشت درب جا گذاشته است و حالا نمیداند چطور در را باز کند به همین خاطر همان پشت در گوشی اش را بر می دارد و گول را باز میکند و جستجو میکند : «جا ماندن کلید پشت در» یا «چگونه در زمانی که کلید پشت در جا مانده است در را باز کنیم ؟»

چند ساعتی هست که دچار خارش پوستی یا کهیر شده است و برایش این سوال پیش آمده که چطور می تواند در حال حاضر یک درمان خانگی برای این مشکل پیدا کند و به همین خاطر به سراغ دکتر گوگل می رود و جستجو میکند :« راه های درمان خانگی کهیر یا خارش پوستی»

 

جستجوی مخاطب و تولید محتوای آنلاین

جستجوی مخاطب و تولید محتوای آنلاین

برای پیدا کردن یک سایت مشخص یا Navigational intent

در این حالت کاربر دقیقا می داند دنبال چه سایت و چه شرکت و مجموعه ای است اما آدرس دقیق سایت یا لینک سایت آنها را نمی داند . در اینجا کاربر ممکن است اصلا قصد خرید نداشته باشد و مثلا فقط هدفش این باشد که با پیدا کردن سایت ببیند آدرس شرکت کجاست یا اینکه ساعت کاری مجموعه از کی تا کی است یا …

مثال :

همین الان تصمیم گرفته است که نزدیک ترین شعبه شهر کتاب را نسبت به خانه اش پیدا کند و علاوه بر اینکه آدرس دقیق آن را یادداشت کند ، میخواهد در مورد ساعت کاری آنها هم بداند تا بتواند زمان خودش را تنظیم کند . بنابراین گوگل را باز میکند و جستجو میکند نزدیک ترین شعبه شهر کتاب به پونک یا ساعت کاری شهر کتاب شعبه پونک یا…

تولید محتوای آنلاین و جستجو در گوگل

تولید محتوای آنلاین و جستجو در گوگل

برای پیدا کردن اطلاعاتی در مورد کالا یا خدماتی که در آینده نیاز دارند  یا Investigational intent

در این حالت کاربرها فقط به قصد تحقیق و پیدا کردن برند یا محصول یا خدمات خاص و مناسبی که مورد نیازشان است جستجو میکنند نه الزاما خرید . کاربر دوست دارد درباره چیزی که می خواهد در آینده بخرد و به آن نیاز دارد تحقیق کند تا در زمان خودش بتواند بهترین انتخاب را داشته باشد .

مثال :

فردی تصمیم میگیرید که در چند ماه آینده تلویزیون خانه اش را تعویض کند . و خودش هم می داند که در حال حاضر حتی اگر تلویزیون مورد علاقه اش را پیدا کند و حتی اگر به قیمت مناسب هم باشد پول کافی برای خرید ندارد و باید چند ماهی صبر کند اما همین حالا دوست دارد که یک سری اطلاعات اولیه در مورد تلویزیونی که می تواند انتخاب کند و برای او مناسب است جمع آوری کند تا زمانی که پولش را جمع کرد راحت بتواند انتخاب کند .

یا ممکن است یک ماهه دیگر تولد همسرش باشد و دوست داشته باشد از همین حالا یک کادوی مناسب برای او پیدا کند و در نهایت چند روز مانده به تولد برای او بخرد . به همین خاطر همین امروز به سراغ گوگل می رود و برای پیدا کردن یک کادوی مناسب جستجو میکنید .

 

همین حالا می خواهد چیزی که می خواهد را پیدا کند و بخرد Transactional intent

مشخصا این نوع کاربرها همین حالا آماده خرید کردن هستند و دقیقا می دانند که چه کالا یا چه خدماتی را می خواهند و حتی گاهی برند ارائه دهنده این محصول یا خدمات را هم از قبل انتخاب کرده اند و در حال حاضر فقط می خواهند آن را بخرند .

مثال :

ممکن است از چند وقت پیش تصمیم داشته گرفته باشد که یک کفش ورزشی زنانه نایک بنفش رنگ بخرد و فقط الان می خواهد فروشگاه یا عرضه کننده ای را پیدا کند که بتواند این مدل کفش را به قیمت مناسب بخرد. به همین خاطر به سراغ گوگل می رود و مثلا این عبارت را جستجو میکند :« کفش ورزشی نایک زنانه بنفش »

تولید محتوای آنلاین و جستجو در گوگل

تولید محتوای آنلاین و جستجو در گوگل

پس با توجه به انواع جستجویی که صحبت کردیم اگر شما دنبال این هستید که در تولید محتوای آنلاین موفق باشید باید بتوانید کلمات کلیدی خودتان را متناسب و هماهنگ با انواع جستجو های مخاطب انتخاب کنید .

به عنوان مثال اگر شما یک یک شرکت خدماتی هستید که در زمینه خدمات خانگی مثل باز کردن لوله ها یا تمیز کردن منازل خدماتی ارائه می دهید قطعا بهتر است که روی مخاطبانی کار کنید که به هدف ۱ یا کسب اطلاعات و راه انداختن کارشان در گوگل جستجو میکنند . مثلا اگر کاربری سینک ظرفشویی آشپزخانه اش گرفته باشد و در گوگل در مورد این موضوع جستجو کند و شما مقاله ای در مورد چگونگی باز کردن سینک ظرفشویی یا روش های ساده برای باز کردن ظرفشویی داشته باشید و اگر در کنار این مقاله در یک باکس مناسب اطلاعات تماس خودتان و خدماتی که ارائه می دهید را بگذارید به احتمال خیلی بیشتری ممکن است کاربری که در همان لحظه گرفتار این مشکل شده است و از طریق گوگل به سایت شما رسیده است با شما برای ارائه خدمات تماس بگیرد.

لُب کلام : در تولید محتوای آنلاین دنبال هدف کاربران تان از جستجو در گوگل باشید و مطابق هدف آنها برایشان محتوا تولید کنید .

قطعه دوم پازل تولید محتوای آنلاین : عنوان نویسی را جدی بگیرید

یک محتوای عالی در فضای آنلاین یعنی یک محتوایی که با تیتر جذاب شروع شود . چون اگر چیزی غیر از این باشد مخاطب محتوای شما را باز نمیکند.

مهمترین ویژگی یک عنوان مناسب برای محتوای آنلاین این است که قبل از هر چیزی به مخاطب شما صادقانه بگوید که در این محتوا به چه چیزی می رسد و شما می خواهید در مورد چه چیزی صحبت کنید . بعد از این مرحله باید این واقعیت را به شکلی جذاب به مخاطب بگویید که از روی کنجکاوی ، هیجان ، شادی ، ترس یا هر احساس دیگری ترغیب شود که محتوای شما را باز کند و شروع به خواندن کند .

بسیاری از تولیدگرهای محتوای مبتدی زمانی که در مورد ترفندها و تکنیک های عنوان نویسی در تولید محتوا می خوانند به اشتباه این طور برداشت میکنند که باید ترفندهایی را به کار بگیرند تا مخاطب را گمراه کنند و به نوعی گول بزنند و او را وارد کنند که محتوای آنها را باز کند .

در تولید محتوا مهم تر از هرچیزی این است که بتوانید توقعات مخاطب را برآورده کنید و بتوانید اعتماد او را جلب کنید .

پس قطعا برای تولید محتوای حرفه ای و تاثیر گذار لازم است تکنیک ها و ترفندهای عنوان نویسی را بلد باشید اما نباید جوری از آنها استفاده کنید که مخاطب یاد روزنامه ها یا سایت های زرد بیافتد که روزانه در آنها فقط عنوان های فریبنده ای مثل ازدواج فلان بازیگر با فلان بازیگر یا فیلم خصوصی زندگی فلان فرد مشهور یا خبر مرگ فلان آدم و.. اینها را می بینید .

و اتفاقا جالب  است که برعکس تصور اولیه طبق تحقیقی که Returnpath در بین ۹ میلیون عنوان انجام داده است ، مشخص شده است که تیترهایی که کلمات وسوسه کننده دارند در مقایسه با تیترهایی که از کلماتی استفاده کرده اند که روی کاربردی بودن و مفید بودن تاکید میکنند تاثیری کم تر از حد متوسط دارند.

لُب کلام : حتما در عنوان تان از کلمات قدرتمند استفاده کنید تا تیترهایی جذاب و تاثیر گذار بنویسید. از فرمول ها و تکنیک های عنوان نویسی استفاده کنید ولی به هیچ وجه به فکر گمراه کردن مخاطب نباشید .

دانلود ۴۶۰ کلمه قدرتمند در تولید محتوا

قطعه سوم پازل تولید محتوای آنلاین :ساده و روان بنویسید

خب حالا بعد از اینکه توانستید مخاطب را با یک عنوان تاثیر گذار و حرفه ای جذب کنید مشخصا باید کاری کنید که مخاطب محتوای شما را کامل بخواند . مشخصا برای جذب مخاطب برای خواندن محتوا تا به حال در رایتینا تکنیک های زیادی را معرفی کردیم اما یکی از مهم ترین آنها روان و ساده بودن محتواست .

تولید کننده های محتوای مبتدی معمولا با این اشتباهات باعث فراری دادن مخاطب می شوند :

– پاراگراف های طولانی

– پرش های بی اندازه موضوعی و باز کردن پرونده های جدید و پشت سر هم در ذهن مخاطب

– لحن خیلی رسمی و قلنبه سلنبه

– محتوای خیلی تخصصی یا خیلی ساده و پیش پا افتاده

– لینک های زیاد و غیر مرتبط در متن مقاله

لُب کلام :ساده باشید . و یکی از بهترین راه ها این است که خودتان را جای مخاطب بگذارید و ببینید تا چه حد به سادگی و روان بودن متن اهمیت می دهید و بیشتر چه وب سایت یا وبلاگ هایی را دوست دارید .

قطعه چهارم پازل تولید محتوای آنلاین : با تصاویر مفهوم محتوا را بهتر انتقال بدهید

بدون شک این روزها که توجه مخاطب انقدر پایین آمده است و اکثر آنها علاقه دارند که در کمترین زمان بیشترین نتیجه یا مفهوم را بگیرند و بروند یکی از مهمترین قسمت های پازل تولید محتوای آنلاین حرفه ای استفاده از تصاویر جذاب همراه با انتقال مفهوم است .

مشخصا منظور ما از استفاده از تصویر یا محتوای تصویری در بین متن این نیست که مثلا اگر در مورد مدیریت زمان و افزایش بهره وری می خواهیم مقاله ای منتشر کنیم همین عبارت را جستجو کنیم و ۵ عکس اول معرفی شده توسط گوگل را انتخاب کنیم و در بین محتوا پرت کنیم و فکر کنیم که کارمان تمام شده است . بلکه در این جا هدف مان این است که حتما از تصاویری استفاده کنید که مربوط به محتوای هر بخش باشد و یا کمی غیر معمول و خاص باشد تا بتواند توجه مخاطب را جلب کند نه انقدر نخ نما و عادی که بدتر حوصله مخاطب را سر ببرد .

در یک تحقیق برای نشان دادن میزان تاثیر گذاری عکس در محتوا  بیش از ۱ میلیون مقاله بررسی شد و از میان آنها ۱۰ مقاله که بیش ترین میزان اشتراک گذاری را انتخاب شده اند و آنالیز شدند . از بین مقالات منتخب آنهایی که بعد از هر ۷۵ تا ۱۰۰ کلمه یک عکس داشتند ۲ برابر بیش تر از مقاله هایی که عکس های کمتری داشتند به اشتراک گذاشته شده بودند.

عکس در تولید محتوای آنلاین

عکس در تولید محتوای آنلاین

لُب کلام :  حتما در بین محتوا از عکس هایی که جلب توجه کننده هستند و احتمال دارد بیشتر در ذهن مخاطب بماند و مفهوم محتوا را بهتر انتقال می دهد استفاده کنید.

قطعه پنجم پازل تولید محتوای آنلاین  :فورا سر اصل مطلب بروید

اگر خواننده ها نتوانند پس از خواندن یکی دو پاراگراف به هدف متن برسند محتوای شما برایشان جذابیتی ندارد و قطعا این صفحه را می بندند . پس با مقدمه های طولانی وقت را هدر ندهید و سر اصل مطلب بروید.

در تولید محتوای آنلاین باید هر لحظه به خودتان یادآوری کنید که این یک انشای مدرسه ای نیست که هر چه قدر بیشتر روده درازی میکردید و متن را کش میدادید نمره بهتری میگرفتید. قوانینی که در مدرسه یاد گرفتید را دور بریزید و سعی کنید که در تولید محتوای آنلاین از هر چیزی بیشتر روی جذب کاربران اینترنتی تمرکز کنید.

لُب کلام  : در تولید محتوای آنلاین بیخودی محتوا را کش ندهید که طولانی شود . اگر حرفی برای گفتن ندارید سریع سر اصل موضوع بروید

قطعه پنجم پازل تولید محتوای آنلاین : یک دکمه CTA یا دعوت به اقدام در پایین متن بگذارید

در تولید محتوای آنلاین مشخصا فقط هدف شما این نیست که مخاطب محتوای شما را بخواند و با گفتن « عجب محتوای با حالی بود » شما را ترک کند . محتوای شما اگر عالی و با ارزش باشد و در مخاطب باعث ایجاد انگیزه برای اقدامی به نفع شما شود پس باید مطمئن باشید چیزی که از مخاطب میخواهید را جلوی چشمش گذاشته اید .

این اقدام فقط خرید محصول یا خدمات از شما نیست ، بلکه می تواند هدایت مخاطب به یکی دیگر از مقالات سایت یا گرفتن ایمیل او یا هر اقدام کوچک دیگری باشد .

اما تا زمانی که دقیقا به مخاطب نگویید که از او چه انتظاری دارید او هم نمی تواند خواسته شما را برآورده کند . و بهترین کار هم در تولید محتوا این است که از دکمه های اقدام به عمل یا همان CTA ها استفاده کنید .

دعوت به اقدام ها یا CTA ها می توانند فقط در حد یک لینک ساده باشند که با یک رنگ متضاد یا متفاوت با رنگ اصلی متن چشم گیر تر شده اند . مثل این شکل :

 

 

یا یک دکمه واقعی باشند که به صفحه مورد نظر لینک شده اند. مثل این دکمه :

آموزش تولید محتوا و کپی رایتینگ

یا عکس یک محصول باشد که به صفحه محصول لینک شده است . مثل این عکس:

 

یا …

لُب کلام : تا به مخاطب به صورت واضح و روشن نگویید که از او چه خواسته ای دارید توقع نداشته باشید که با حدس و گمان برای شما کاری انجام بدهد ! پس  قبل از هر چیزی برای خودتان تعیین کنید که می خواهید مخاطب در زمان خواندن مقاله یا در انتهای مقاله چه کاری انجام بدهد و بعد هم به صورت مستقیم به مخاطب بگویید که چه انتظاری دارید.

حالا نوبت کنار هم چیدن قطعات پازل است

مطمئن باشید برای تولید محتوای آنلاین موفق و بی نظیر فقط به  1 یا ۲ چیز نیاز ندارید ، بلکه تعداد زیادی قطعات لازم است که کنار هم چیده شوند تا محتوایی که تولید می شود باعث تعامل با مخاطب ، افزایش ثبت نام ها ، افزایش اشتراک گذاری و افزایش فروش شود .

 یک عنوان فوق العاده بدون مقدمه و محتوای ارزشمند هیچ است. اولین بخش (عنوان ) خواننده ها راجذب می کند، دومین بخش (مقدمه) آن ها را به خواندن محتوا تشویق می کند و سومین بخش (محتوای اصلی ) آنها را تشویق می کند تا اقدامی که میخواهید را انجام دهند.

شما به همه ی قطعات این پازل احتیاج دارید تا به نتیجه برسید. وقتی که بتوانید همه ی پازل را به درستی در کنار هم بچینید فراتر از حد انتظارتان نتیجه مثبت می گیرید .

دیدگاهتان را بنویسید