ترک عادت در 21 روز درست یا غلط! {معرفی روش کاربردی}

ماکسوِل مالتز نویسنده کتاب « تصویر ذهنی » زمانی که در 1950 میلادی به شغل اصلی خودش که جراح پلاستیکی بود می پرداخت، متوجه الگوی عجیبی در واکنش های بیمارانش به چهره و صورت جدیدشان شد.

مالتز در آن زمان متوجه شد زمانی که بیماری تحت عمل جراحی های زیبایی یا ترمیمی که با تغییر چهره همراه هستند مانند بینی یا صورت قرار میگیرد ، حدود 21 روز زمان می برد تا به صورت جدیدش عادت کند . علاوه بر این زمانی که در یک بیمار قطع عضوی مانند دست و پا صورت میگیرد باز هم چیزی حدود 21 روز طول می کشد تا او بتواند یک عضو خیالی را در ذهنش به جای عضو قطع شده تصور کند و کمتر از نداشتن عضو احساس بد کند و به شرایط جدید زندگی اش عادت کند .

این تجربه و رسیدن به این الگوی رفتاری در بیمارانش باعث شد او علاقه مند شود روند شکل گیری عادت های دیگر را در خودش و سایر افرادی که می شناسد بررسی کند .

بعد از بررسی های اولیه او این طور گزارش می کند که خود او هم برای شکل گیری عادت های جدیدش نیاز به حداقل 21 روز زمان دارد تا به روند زندگی یا رفتار جدید عادت کند . بعد از این تحقیق او این طور اعلام کرد که “این تجربه و تجربیات  مشابه به ما نشان می دهد که برای از بین رفتن یک عادت قدیمی و شکل گیری یک عادت جدید حداقل 21 روز زمان لازم است.”

در سال 1960، مالتز ایده های خود در این زمینه را در کتاب Psycho-Cybernetics منتشر کرد. این کتاب با فروش فوق العاده ی بیش از 30 میلیون کپی انفجاری در حوزه ی کتاب خوانی بود.

و مشکل از همین جا شروع شد.

این کتاب به شدت در میان عامه مردم طرفدار پیدا کرد و اطلاعات آن و به خصوص عبارت « تغییر عادت ها در حداقل 21 روز » بارها و بارها دهن به دهن شد .

در دهه های بعد، کتاب مالتز برای خیلی از افراد معروف مثل زیگ زیگلار، برایان تریسی و آنتونی رابینز به عنوان الگو قرار گرفت  و جالب اینکه در همین انتقال دهان به دهان به طرز عجیبی مردم اصل حرف -حداقل 21 روز زمان- را فراموش کردند و آن را به “21 روز” خلاصه کردند.

اگر افراد زیادی یک چیز را بارها و بارها تکرار کنند کم کم به یک باور عمومی تبدیل می شود فارغ از اینکه این حرف صحت علمی دارد یا نه .

و از اینجا بود که افسانه ی”21 روز زمان برای شکل گیری عادت جدید” (یا 30 روز یا هر عدد جادویی دیگری) پخش شد.

افسانه تغییر عادت ها در 21 روز

خب چه کسی از از ایده ی تغییر عادت در 3 هفته بدش می آید؟

در بین چیزهایی که دهان به دهان بین افراد عادی انتقال پیدا میکند مشخصا چیزهایی بیشتر مورد استقبال قرار میگیرد و به یک باور عمومی تبدیل می شود که حالت تشویقی و انگیزشی بیشتری داشته باشد و در عین حال انجام دادن آن راحت و سریع باشد . مانند یاد دادن ترفندهای یک شبه پولدار شدن که این روزها هر کسی صبح از خواب بیدار می شود با اجاره کردن چند ماشین گران قیمت و ضبط کردن یک فایل ویدئویی و… می خواهد تکنیک ها ثروتمند شدن در 2 قدم یا در 10 روز یا … را به دیگران یاد بدهد و جالب است که دقیقا به خاطر همین ویژگی به نظر راحت بودن و سریع بودن این افراد خوب پولی هم به جیب می زنند و افراد زیادی گول حرف های آنها را می خورند  .

مثلا همین باور تغییر 21 روزه، انگیزه بهتری برای تشویق افراد به تغییر عادت هاست یا یک دوره 1000 روزه یا 3 ساله ؟!

و مشکل بزرگتر اینجاست که مالتز تنها چیزهایی که اطرافش دیده بود را بیان کرده بود و بر هیچ پایه و اساس علمی آن حرف ها را نزده بود. علاوه بر این، او حداقل زمان مورد نیاز برای ایجاد عادت جدید را عنوان کرده بود نه زمان واقعی را.

پس اگر 21 روز جواب درست و واقعی برای ایجاد یک عادت جدید در ما نیست، واقعیت چیست ؟ چقدر طول می کشد تا عادت منفی و بدی را برای همیشه ترک کنیم؟ آیا علم توجیهی برای این قضیه دارد؟

یک روش بسیار ساده اما کاربردی برای افزایش بهره وری ( من امتحان کردم شما هم به نظرم امتحان کنید 🙂 )

ایجاد یک عادت جدید واقعا چقدر زمان می برد؟

فیلیپا لالی، محقق سلامت روانی در دانشگاه لندن است. او و تیم همراهش با انتشار مقاله ای در مجله ی سلامت اجتماعی اروپا سعی کردند که به این سوال پاسخ درستی بدهند.

در این تحقیق 96 نفر به مدت 12 هفته مورد آزمایش قرار گرفتند. هر فردی یک عادت جدید را برای این 12 هفته انتخاب کرد و هر روز گزارشی از روند کار به تیم ارائه می کرد؛ آنها موظف بودند در این گزارش از انجام دادن یا ندادن عادت و تاثیر آن بر رفتارهای خود اطلاعات کاملی گزارش کنند.

برخی افراد عادت های ساده مثلنوشیدن یک بطری آب با نهار را انتخاب کردند، بعضی هم عادت های سخت تر مانند “15 دقیقه دویدن قبل از شام” را ترجیح دادند. پس از پایان این 12 هفته، محققان نتیجه را بررسی کردند و مدت زمان لازم برای ایجاد عادت جدید را تخمین زدند.

راستی من خودم قبلا موشن بودم و کلی ضرر کردم شما چه طور ؟

به نظر شما جواب چه بود ؟

به طور متوسط، برای انجام خودکار یک عادت جدید 2 ماه زمان لازم است – یعنی 66 روز. زمان شکل گیری یک عادت جدید با توجه به رفتار، شخصیت و شرایط هر شخصی تفاوت می کند.

و جالب است که در این مطالعه، افراد از 18 روز تا 254 روز برای شکل گیری عادت جدید وقت لازم داشتند .

به عبارت دیگر، اگر بخواهید منطقی تصمیم بگیرید، حقیقت اینست که از دو 2 تا 8 ماه زمان لازم است تا رفتار جدیدی در شما ایجاد شود – نه 21 روز.

و این را هم باید در نظر بگیریم که در همین تحقیق اثبات شده است که اگر در روند شکل گیری عادت ها گاهی هم از برنامه خارج شوید و به قولی از زیرِ کار در بروید مشکل غیر قابل جبرانی پیش نمی آید . شکل گیری عادت های خوب یک روند “یا همه چیز- یا هیچ چیز” نیست.

تغییر عادت ها واقعا چه قدر زمان می برد ؟

چگونه دلسرد نشویم و ادامه بدهیم ؟

قبل از اینکه اجازه دهید این موضوع که ممکن است ایجاد یک عادت جدید و یا ترک یک عادت بد و جایگزینی آن با عادت های مثبت چندین ماه زمان بخواهد و شما را دلسرد کند، بهتر است درباره ی دلایل الهام بخش بودن این تحقیق صحبت کنیم.

اول اینکه هیچ دلیلی برای نا امید شدن وجود ندارد، حتی اگر چند هفته تلاش کنید و نتوانید کاری را به عادت تبدیل کنید.

این کار خیلی بیش تر از اینها ممکن است زمان ببرد!

اگر نتوانستید به فرض در 21 روز یا 30 روز یا هر عدد روز دیگری به نتیجه دلخواه تان برسید خودتان را قضاوت منفی نکنید و به خودتان برچسب هایی مثل اینکه « من هیچ وقت نمی توانم موفق شویم » و.. اینها نزنید .سعی کنید با آرامش و آغوش باز سختی این مسیر و راه طولانی را بپذیرید و تا عالی شدن ادامه بدهید . و حتی اگر هم هیچ زمان به نقطه انتهایی و نتیجه مورد نظرتان نرسید مهم این است که حرکت کرده اید و قدم در این راه مثبت گذاشته اید و مثل خیلی ها دست روی دست نگذاشته اید .

دوم اینکه نیازی نیست همه کارها را بدون عیب و نقص حتما انجام بدهید . مطمئن باشید سرپیچی از برنامه و خارج شدن از آن در طول راه برای چند بار کاملا طبیعی است و مطمئن باشید باعث نابود شدن کل برنامه تان نمی شود . سعی کنید با شکست های تان روبرو شوید و به خودتان اجازه ی اشتباه کردن بدهید. و اگر از برنامه تان عقب افتادید و به نحوی نتوانستید آن را انجام بدهید به جای آیه یاس خواندن فقط به فکر این باشید که چه استراتژی ای می توانید انتخاب کنید که خودتان را سریعا به برنامه برسانید .

و اتفاقا پذیرش طولانی بودن زمان تغییر عادت باعث می شود در واقعیت زندگی کنید در ابرها و خیال و توهم خودتان . و برعکس اگر فکر کنیم که در 21 روز می توانیم به تغییر مورد نظرمان برسیم و اما نرسیم قطعا بسیار آزار دهنده تر است و انرژی منفی بیشتری را به سمت ما هدایت میکند تا نسبت به زمانی که باور کنیم تغییر زندگی و عادت ها به راحتی آب خوردن نیست و ممکن است زمان زیادی طول بکشد.

و هر وقت این موضوع را قبول کنید، توقعات منطقی از خودتان دارید و با پیشرفت های کوچک و حرکت به سمت هدفتان حال تان خوب است و فقط به انتهای مشیر و رسیدن به هدف فکر نمی کنیدو به خودتان فشار بیش از حد نمی آورید که این کار را در سریع ترین زمان ممکن انجام دهید.

پس اصلا اهمیتی ندارد تغییر یک عادت و جایگزینی عادت های خوب و مثبت به جای عادت های منفی 5 روز زمان میبرد یا 50 روز یا 500 روز . اعداد را فراموش کنید و فقط به هر روز بهتر شدن فکر کنید .

یک تکنیک جالب ژاپنی برای بهبود فردی 🙂

مطالب مرتبطی که پیشنهاد میشه مطالعه کنید!

۸ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • مرسی عالی بود

  پاسخ
 • ممنون خیلی عالی بود
  منم از این به بعد سعی می کنم عادت های بد رو کنار بزارم.

  پاسخ
 • محمد علی پورحسینی
  ۱۳۹۹/۰۲/۱۳ ۶:۴۶ ق.ظ

  سلام ، من که فوق العاده از محتوای تولیدی شما لذت میبرم
  و دوست دارم عضو‌ویژه هم بشم که بتونم خیلی بیشتر هم لذت ببرم
  فقط یک چیزی من توی چند مقاله شما غلط املایی پیدا کردم،اما متاسفانه غفلت کردم یادداشت نکردم
  توی این مقاله هم یکی دیدم
  انتهای مشیر. به جای انتهای مسیر

  ممنونم

  پاسخ
  • ناتاشا جعفری
   ۱۳۹۹/۰۲/۲۰ ۱:۱۲ ق.ظ

   سلام . روزتون شاد و عالی . سپاس از شما . غلط های تایپی بله وجود داره و یکی از همکارهامون دارن دونه به دونه مقالات رو از اول ویرایش میکنن که این موارد هم رفع بشه .

   پاسخ
 • از مطالب بسیار لذت بردم🎶🙏🙏🙏🙏

  پاسخ
 • زیاد کامنت نمیذارم ولی اینجا باید کامنت میذاشتم و ازتون تشکر میکردم حتما.
  ممنون از مقاله مفیدتون.
  من جمله ی ترک یا ایجاد عادت فقط در ۲۱ روز توسط مالتز رو خوندم و برام جای سوال بود واقعا چون با تجربیات من جور در نمیومد.
  مقاله ی شما رو خوندم و کاملا منطبق بر واقعیت بود؛ به دوستان توصیه میکنم به نکاتش فکر کنید و اونا رو استفاده کنید.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست