این محتوا را به اشتراک بگذارید.

6 ترفند افزایش بهره وری پشت میز کار در تولید محتوا (راهنمای تصویری+دانلود موسیقی برای بالا بردن تمرکز )

همه ما که سبک کاری مان ساعت ها پشت میز نشینی است و در طی روز حتی تا 10 -12 ساعت هم گاهی پست میز در حال انجام کار هستیم ، شاید لحظات زیادی پیش بیاید که حس کنیم هیچ انرژی ای برایمان باقی نمانده و تقریبا بهره وری مان 0 % شده است . حالا وای به روزی که این بی انرژی شدن و بی انگیزگی در روزهای شلوغ کاری ما اتفاق بیافتد . به این شکل استرس ما چندین برابر بیشتر هم میشود .

خصوصا در کار ما یعنی نویسندگی و تولید محتوا که لازم است ساعت ها در اوج انرژی و انگیزه و با انرژی پشت میز بشینیم و تایپ کنیم و در عین حال خلاق هم باشیم و از مغزمان و فکرمان زیاد استفاده کنیم کاهش بهره وری ممکن است لطمه بیشتری به کارمان و حتی روحیه خودمان بزند .

افزایش بهره وری برای پشت میز نشین ها

افزایش بهره وری برای پشت میز نشین ها

بهر حال چه در شرایطی که به عنوان یک تولید کننده محتوا مشغول فعالیت در یک سازمان یا شرکت هستیم  و مجبوریم مطابق ساعت اداری در مجموعه حاضر باشیم .

و یا اگر فریلنسر تولید محتوا هستیم و مجبوریم حتی بیشتر از یک کارمندِ تمام وقت، ساعت های بیشتری را در طول روز پشت میز بشینیم ، برای اینکه در انتهای روز از بهره وری روزانه و نتیجه کارمان راضی باشیم و در کنار آن کارفرما یا مدیر ما هم از ما رضایت داشته باشد باید ترفندها و نکته هایی را رعایت کنیم که بتوانیم در تمام یک روز کاری خودمان را سرحال و خلاق و پر انرژی نگه داریم .

من هم به عنوان نویسنده این متن روزهای زیادی گرفتار این کاهش بهره وری و اثرات منفی حاصل از آن شدم و در نهایت به این فکر افتادم که مثل خیلی از نکات تخصصی که ما نویسندگان و تولید کننده های محتوا به دنبال مطالعه و یادگیری آنها هستیم مثل SEO ، روش های وبلاگ نویسی ، نکات نگارشی و .. باید برای افزایش بهره وری مان هم ترفندهایی پیدا کنیم .

در این مقاله به 6 ترفندی که با مطالعه و تجربه شخصی به آنها رسیده ام اشاره میکنم و ما رایتینایی ها خوشحال میشویم شما هم تجربیات خودتان را در قسمت کامنت ها با ما در میان بگذارید تا همه خوشحال و پر انرژی بهترین محتوا ها را تولید کنیم و یک کپی رایتر منحصر به فرد شویم .

البته قاعدتا این ترفندها به صورت انحصاری برای فریلنسرها یا تولید کننده های محتوا نیست و می تواند برای هر کارمند و فردی که ساعات طولانی در طی روز پشت میز می نشیند موثر و کارا باشد .

افزایش بهره وری پشت میز کار در زمان تولید محتوا

خلاصه مقاله در یک نگاه

خلاصه مقاله در یک نگاه

خلاصه مقاله در یک نگاه

ترفند 1 افزایش بهره وری پشت میز کار – سبز باشید !

سبز باشید

سبز باشید

رنگ سبز رنگ طبیعت و زندگی است و مشخصا همه ما حتی اگر از دوست داران رنگ سبز هم نباشیم با دیدن حتی کوچکترین سطحی که به رنگ سبز رنگ آمیزی شده یا گوشه ای از طبیعتِ سبز، احساس سرزندگی و سرخوشی پیدا میکنیم .  رنگ درمان گران به این اعتقاد دارند که رنگ سبز می تواند به عنوان دارویی برای مبارزه با خستگی و کرختی روزانه استفاده شود . مثلا این متخصصان حمام با نور سبز ! را برای مبارزه با حالت تهوع ناشی از خستگی های مفرط و درمان انواع سردردها مفید می دانند .

خودتان رنگ کنید

خودتان رنگ کنید

پس با این همه تاثیر مثبت رنگ سبز بهتر نیست همین امروز دست به کار شویم و قسمتی از اتاق یا حتی میز یا وسایلی که در اطراف مان در محیط کار هستند را سبز کنیم ؟

مثلا من خودم چند ماه پیش که در این مورد مطالعه میکردم تصمیم گرفتم قسمتی از میز کارم را رنگ سبز نعنایی کنم . پس توی یکی از روزهایی که کارم سبک تر بود رفتم مغازه رنگ فروشی پیکو کالر که بتونم دقیقا رنگ سبز مورد علاقه امو انتخاب کنم . بعد از انتخاب رنگ و خریدن یک غلطک دست به کار شدم و یک قسمتی از فضای میز و کتابخانه ام که بیشتر جلوی چشمم بود سبز نعنایی کردم  و به همین خاطر الان به شما هم پیشنهاد میکنم حتما از این ترفند برای افزایش بهره وری تان در پشت میز کار استفاده کنید .

آدرس نمایندگی های رنگ فروشی پیکو کالر را می توانید در این صفحه پیدا کنید

البته اگر کارمند یک مجموعه بی روح و مخالف رنگ هستید می توانید از کاغذهای رنگی یا حتی وسایل و جامدادی و لیوان های سبز برای گرفتن اثر مثبت از رنگ سبز استفاده کنید .

لوازم التحریر سبز

لوازم التحریر سبز

لوازم التحریر رنگی

لوازم التحریر رنگی

 

در زیر هم می توانید چند ایده برای سبز کردن محیط کاری تان را ببینید

رنگ کردن میز کار

رنگ کردن میز کار

سبز کردن میز کار برای افزایش بهره وری

سبز کردن میز کار برای افزایش بهره وری

میز کار سبز

میز کار سبز

رنگ کردن دیوار محیط کار به رنگ سبز

رنگ کردن دیوار محیط کار به رنگ سبز

ایده رنگ آمیزی اتاق کار

ایده رنگ آمیزی اتاق کار

 

ترفند 2 افزایش بهره وری پشت میز کار : از عکس اشخاص یا هر چیزی که انرژی مضاعف به شما میدهد روی میزتان یا دیوار اتاق کارتان استفاده کنید

درصد زیادی از ما به این خاطر سرکار هستیم و وارد محیط های کارمندی یا حتی هر نوع محیط کاری می شویم که باید خرج خودمان یا نزدیکان مان را تامین کنیم . بنابراین مشخصا یکی از انگیزاننده های قوی برای ما دیدن هر لحظه عزیزانمان یا حتی رویاها یا حتی وسایل و چیزهایی است که دوست داریم با حقوق آخر ماه یا دریافتی از کارفرما بخریم . پس چرا این انگیزاننده را جلوی چشممان نگذاریم ؟

نصب تابلوی آرزوها در اتاق کار

نصب تابلوی آرزوها در اتاق کار

مثلا اگر قرار است از حقوق آخر ماه برای فرزندمان خرج کنیم و او را شاد کنیم بهتر است حتما عکس کوچکی از او روی میز کارمان باشد . یا اگر دوست داریم پولمان را جمع کنیم یک ماشین بخریم یا حتی یک کتاب، بهتر است دقیقا عکس همان ماشینی که در ذهن مان هست را روی میزمان بگذاریم تا با هر بار دیدن آن و در اوج خستگی و انرژی های منفی در محیط کار، یاد هدف و نتیجه کارمان بیافتیم و انگیزه برای ادامه کار داشته باشیم .

ترفند 3  افزایش بهره وری پشت میز کار – حتما از یک گلدان سبز و زنده روی میز کارتان استفاده کنید

در ترفند یک به حد کافی از اثرات مثبت رنگ سبز گفتیم . اما حضور یک گلدان زنده و سرسبز می تواند یک حس سرزندگی و شادابی مضاعفی برای ما ایجاد کند  برای آدم هایی که خیلی گل و گیاه دوست هستند می تواند روحیه ،انرژی و بهره وری آنها را چندین برابر کند . پس یک باغ کوچک سبز روی میز کارتان ایجاد کنید .

برای درست کردن این باغ کوچک زیبا می توانید از این عکس ها ایده بگیرید .

ایده طراحی اتاق کار

ایده طراحی اتاق کار

ایده طراحی داخلی با گلدان های سبز

ایده طراحی داخلی با گلدان های سبز

گل و گیاه در طراحی داخلی اتاق کار

گل و گیاه در طراحی داخلی اتاق کار

 

گل و گیاه در اتاق کار

گل و گیاه در اتاق کار

ترفند 4  افزایش بهره وری پشت میز کار– سطح صفحه نمایش مانیتور یا لپ تاپ را دقیقا هم سطح چشم تان تنظیم کنید

فاصله و سطح صفحه نمایش نسبت به چشم

فاصله و سطح صفحه نمایش نسبت به چشم

قبل از اینکه مقاله ها و مطالب زیادی در این مورد بخوانم ، شاید به همین علتی که اغلب ما هم آن را نادیده می گیریم نزدیک های ظهر دچار سوزش و درد چشم می شدم و به سختی به کارم ادامه میدادم .

تا اینکه وقتی متوجه شدم که یکی از عوامل این نوع خستگی چشم می تواند سطح قرار گیری صفحه نمایش به چشم باشد ، یکی از ساده ترین راه ها را برای افزایش ارتفاع مانیتور استفاده کردم .

چند کتاب قدیمی که خوانده بودم و در کتابخانه در حال خاک خوردن بود را زیر لپ تاپ گذاشتم تا هم سطح چشمم شود . به همین راحتی .و اینکار باعث شد خیلی از مشکلات چشمی و گردن درد هایی که قبلا در یک روز کاری تجربه می کردم را نداشته باشم .

برای ایده گرفتن هم می توانید مانند این عکس عمل کنید

فاصله و سطح صفحه نمایش نسبت به چشم

فاصله و سطح صفحه نمایش نسبت به چشم

ترفند 5 افزایش بهره وری پشت میز کار – نحوه صحیح نشستن پشت میز کار را یاد بگیریم

برای یادگیری ارگونومی در کار و نحوه درست نشستن ، فقط کافی است همین عبارت را در اینترنت سرچ کنید . به راحتی می توانید سایت های تخصصی تر در این زمینه نسبت به رایتینا پیدا کنید و نحوه درست نشستن پشت میز را یاد بگیرید .

یادگیری نحوه صحیح نشستن پشت میز باعث می شود ، حتی ساعت های طولانی نشستن منجر به کمردردهای مزمن و گردن درد و دست درد برای ما نشود . من در اینجا به صورت خلاصه به چند مورد اشاره میکنم .

نحوه صحیح نشستن پشت میز

نحوه صحیح نشستن پشت میز

  • دست ها ، مچ دست و ساعد باید در راستا و موازی زمین باشند . یعنی زاویه قائم با بدن بسازند .این حالت به افزایش بهره وری و سلامت بدن در هنگام نشستن طولانی پست میز کمک میکند .
میز کار ایستاده

میز کار ایستاده

  • نحوه نشستن تان پشت میز باید جوری باشد که پایتان حتما به زمین برسد و تکیه گاه برای شما ایجاد شود . بعد از چندین ساعت نشستن پشت میز پاهای ما غیر فعال ترین قسمت بدنمان میشود که با گذاشتن پاها روی تکیه گاه زمین باعث میشویم در این حالت هم جریان خون مناسبی در پاها جریان داشته باشد و حال بدنمان بهتر شود . این مساله علاوه بر احساس راحتی جسمانی منجر به آرامش ذهنی هم میشود و در نهایت به کارایی و بهره وری بیشتر ما بعد از ساعت ها نشستن پشت میز منجر میشود .
  • در صورتی که برایتان امکان دارد از میزهایی که تغییر ارتفاع میدهند استفاده کنید . این میزها به شکلی تنظیم میشوند که در صورت جابه جایی شما از حالت نشسته به ایستاده می توانید سطح میز را بالاتر بیاورید و در حالت ایستاده به کارتان ادامه بدهید .

اما اگر از این نوع میزهای خاص نمی توانید پیدا کنید و بخرید . راه های آسان تری هم هست.

برای خودتان حتما یک ساعت تنظیم کنید یا پومودور هایی تعیین کنید و طبق تکنیک پومودور پیش بروید . و در فواصل زمانی مشخص حتما خودتان را مجبور کنید که از پشت میز بلند شوید . حتی در حد بلند شدن از پشت میز برای چایی یا قهوه آوردن .

بدترین کار این است که غذا یا هر میان وعده ایی را هم پشت میزکارمان بخوریم . گشنگی و نیاز به خوردن یک میان وعده در زمان کار کردن یکی از نقش های کافی تایم یا زمان استراحت است . بهتر است از این زمان به شکل بهتری برای افزایش انرژی مان استفاده کنیم . مثلا اگر شرکت یا محیط کارمان یک بالکن یا حیات دارد بهتر است قهوه یا چایی خودمان را از پشت میز برداریم و برویم آنجا بخوریم .

معرفی مختصر تکنیک پومودورو

تکنیک پومودورو

تکنیک پومودورو

این تکنیک یکی از تکنیک ای پرطرفدار مدیریت زمان است که امروزه افراد زیادی از آن استفاده میکنند . پایه این تکنیک بر این ایده شکل گرفته است که یک انسان عادی نمی تواند به صورت طولانی و پیوسته، توان فیزیکی بالا و تمرکز ذهنی زیادی روی یک موضوع یا یک کار و هدف داشته باشد . بنابراین در تکنیک پومودورو به شما پیشنهاد می شود که بعد از مدتی تمرکز روی موضوع و انجام کار مربوط به آن حتما به خودتان استراحت بدهید و بعد دوباره به کارتان برگردید .

تکنیک پومودورو برای افزایش بهره وری

تکنیک پومودورو برای افزایش بهره وری

نحوه اجرای تکنیک پومودورو :

زمان مورد نظر خودتان را به تکه های کوچک تقسیم کنید . معمولا 25 دقیقه در حالت استاندارد این تکنیک پیشنهاد میشود .

هر مقطع فقط و فقط یک هدف مشخص و انجام یک کار مشخص انجام دهید ( اگر برای یک کار به زمان بیشتری نیاز دارید می توانید چند پومودورو برای آن در نظر بگیرید ولی پومودورها را طولانی تر نکنید )

همه ابزار های حواس پرتی که در اولین رتبه قطعا این روزها موبایل ها هستند را کاملا از دسترس خارج کنید . تنها آلارمی که باید بشنوید فقط صدای آلارم برنامه پومودورو یا حتی زنگ ساعت زنگی قدیمی باشد .

بعد از شنیدن آلارم و صدای زنگ حدود 5 دقیقه استراحت کنید و بعد وارد پومودوروی بعدی شوید . (منبع برای گردآوری اطلاعات تکنیک پومودورو  : این درس سایت متمم)

ترفند 6 افزایش بهره وری پشت میز کار –از گوش کردن به موسیقی های خوب و انرژی بخش پشت میزتان و در طول روز غافل نشوید

ما بارها این جمله را شنیده ایم که : ” موسیقی غذای روح است “ . پس مشخصا بدن و روح ما به شنیدن موسیقی های خوب نیاز دارد . اما قطعا شنیدن موسیقی در محیط کار قوانین خودش را دارد و نباید فراموش کنیم که انتخاب موسیقی و علاقه مندی به سبک های خاص موسیقی کاملا سلیقه ای است و خصوصا زمانی که بحث تمرکز پیش بیاید و موسیقی را برای افزایش بهره وری بخواهیم استفاده کنیم ، بحث مورد علاقه بودن موسیقی انتخابی پر رنگ تر هم میشود .

موسیقی را در محیط کار با هدفون گوش کنیم

موسیقی را در محیط کار با هدفون گوش کنیم

اخلاق حرفه ای : بهتر است اگر اتاق کاری شخصی نداریم به سلیقه و انتخاب دیگران برای گوش کردن و گوش نکردن به موسیقی خاص انتخابی خودمان احترام بگذاریم و از هدفون برای گوش کردن به موسیقی مورد علاقه مان استفاده کنیم . چون شاید در بین همکاران ما کسی باشد که با شنیدن آهنگ های شهرام شب پره احساس خوبی دارد و شخص دیگری از شنیدن موسیقی کلاسیک یا سمفونی های بتهوون

موسیقی پیشنهادی رایتینا : من زمانی که در محیط کار یا اتاق کارم به تمرکز و خلاقیت و انرژی زیادی نیاز دارم از موسیقی طبیعت و صدای طبیعت استفاده میکنم . و اینجا هم میخواهم یک سایت خوب و عالی برای گوش کردن به صدای طبیعت و همین طور صداهایی که باعث افزایش بهره وری و تمرکز می شوند را معرفی کنم و آن هم سایت دوست داشتنی نویزلی است .

البته اگر شما سایت های بهتری هم میشناسید ما خوشحال می شویم با ما در میان بگذارید تا به این لیست اضافه شود .

سایت نویزلی

در آخر هم برای آرامش و تمرکز بیشتر با هم یک موسیقی بی کلام زیبا گوش کنیم .

 

 

مطالب مرتبطی که پیشنهاد میشه مطالعه کنید!

۳ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

ببخشید، برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید
فهرست