چگونه از قدرت کلمات به نفع خودتان استفاده کنید؟ ( تکنیک بازی هُب )

چگونه از قدرت کلمات به نفع خودتان استفاده کنید؟ ( تکنیک بازی هُب )

” غیر ممکنه بتونم این کار رو انجام بدم.”

“من یه بازنده ام …”

 “اصلا هیچ امیدی ندارم…”

“من هیچوقت نمی تونم مشکلاتم رو  حل کنم.”

“سعی خودم رو می کنم ولی …”

همه ما ممکن است در طول روز بارها و بارها در گفتگوی درونی با خودمان از این کلمات و جملات با بار منفی استفاده کنیم و ندانیم که اثرات این کلمات روی سلامتی روحی ما صدها برابر مهلک تر از سم « شاه کبرا» است .

ما بدون اینکه خودمان بدانیم ذهن و بدن خودمان را یا این نوع کلمات مسموم میکنیم و جالب است ، با وجود اینکه هر روز صدها کلمه و جمله اینچنینی از دهان مان خارج می شود توقع داریم فرد کاریزماتیکی باشیم و دیگران را تحت تاثیر قرار بدهیم یا عزت نفس بالایی داشته باشیم یا….

قدرت کلمات

قدرت کلمات

کلماتی که هر لحظه از دهان ما خارج می شود قدرت فوق العاده ای دارند ، هم می توانند باعث اعتماد به نفس ما شوند و هم می توانند ما را به فردی ضعیف و پر از استرس تبدیل کنند ، هم می توانند باعث صمیمیت و ارتباطات بیشتر شوند هم می توانند ما را به فردی منزوی تبدیل کنند ، هم می توانند برای ما فرصت های خارق العاده ای ایجاد کنند هم می توانند تهدید جدی برای فرصت های پیش روی ما باشند …

کلماتی که استفاده می کنید خانه ایست که در آن زندگی می کنید

اگر خانه تان را با بدترین مصالح و در سست ترین خاک بنا کنید( کلمات و جمله های منفی ) مشخصا با یک تکان و باد ملایم روی سرتان خراب میشود و بالعکس اگر برای ساخت خانه تان از بهترین مصالح و بهترین زمین ( کلمات قدرتمند و مثبت ) استفاده کنید قطعا می توانید یک زندگی شاد و خوش در این خانه داشته باشید

مثلا ممکن است زمانی که فردی را میبینم که بدون هیچ توپوق زدن و استرسی در یک جمع چند هزار نفره سخنرانی میکند ، به خودمان میگوییم : « خوش به حالش ، من هیچ وقت نمیتونم حتی بین ۱۰ نفر صحبت کنم چه برسه به … » یا « چه قدر من از صحبت کردن بین جمع می ترسم » یا … شاید ما هیچ وقت نیاز نداشته باشیم که در یک جمع چند صد نفره یا بیشتر سخنرانی کنیم ولی همین جملات می توانند اعتماد به نفس ما را برای انجام هر کار دیگری از بین ببرند.

از طرف دیگر نوع حرف زدن ما با خودمان قطعا روی ارتباطمان با دیگران هم تاثیر گذار است . اگر همیشه توسط دیگران نادیده گرفته می شویم و هیچ کسی به ما ارزش قائل نیست دقیقا باعث اش کلمات و صفت هایی است که خودمان با به خودمان نسبت می دهیم . وقتی در میان جمع همیشه خودمان را تحقیر میکنیم و میگوییم ما هیچی نیستیم چه طور توقع داریم دیگران برای ما ارزش قائل باشند؟

کافی است فقط به چند تا از سخنرانی های آدم های موفق و کاریزماتیک گوش کنید ، از کلمه به کلمه آنها قدرت و اعتبار و اعتماد به نفس می بارد.

قطعا ما هم اگر بخواهیم می توانیم مثل آنها باشیم  و فقط کافی است که روی کلماتی که از دهان مان خارج می شود تمرکز کنیم و مغزمان را با تمرین های روزانه کنترل کنیم که در استفاده از کلمات حواسش را بیشتر جمع کند.

پیشنهاد رایتینا : در ۲۴ ساعت آینده روی تمام کلماتی که از دهان تان خارج می شود تمرکز کنیدو هر جا که جمله یا کلمه منفی و ضعیفی به کار بردید یادداشت کنید .درآخرین ساعت بررسی کنید که در طول این مدت چه قدر کلمات منفی مثل «من نمی تونم »، « غیرممکنه » ، « من دست و پا چلفتی ام » ، « هیچ وقت نمیتونم تصمیم درستی بگیرم » ، « همیشه بدترین مسیر رو انتخاب میکنم » ، « فردا که حتما تو جلسه توپوق می زنم » ، « چه دماغ زشت و گنده ای دارم » و….استفاده کردید . البته بهتر است اگر از دوست تان یا یکی از اعضای خانواده هم کمک بگیرید که به شما کمک کند .چون ممکن است خود شما متوجه این کلمات و عبارت های منفی نباشیم و آنها را جزو شمارش نیاوریم و از کنارشان راحت بگذریم .

چگونه از تاثیر قدرت کلمات برای موفقیت مان استفاده کنیم ؟

۱- محکم و با اعتماد به نفس قدم بردارید

تا به حال شده فرد موفق ،ثروتمند و قدرتمندی را ببینید که در هنگام راه رفتن سرش را به زیر بیاندازد و شانه ها افتاده و خموده راه برود و از دهانش کلمات منفی بیرون بیاید؟ قطعا نه .

شما هم اگر می خواهید مثل آنها باشید و این حس را در طرف مقابل تان ایجاد کنید که فرد قدرتمندی هستید باید مثل آنها با قدرت و محکم قدم هایتان را بردارید و شانه ها بالا و با لبخن ملیحی مستقیما در چشم افراد دیگر نگاه کنید و پرانرژی و باکلمات قدرتمند با آنها حرف بزنید . برعکس چیزی که شاید تا به حال فکر میکردید نحوه ایستادن ، حالت فیزیکی و تغییرات چهره شما می توانند روی کلماتی که از دهان تان خارج می شود تاثیر گذار باشد

۲- به خودتان و دیگران برچسب نزنید

برچسب های مختلفی مثل تنبل، نامنظم، دست و پاچلفتی و… می توانند برای هیمشه شما را به آدمی با این صفات منفی تبدیل کنند . پس قدرت کلمات را دست کم نگیرید  و هیچ وقت به خودتان و دیگران از این برچسب های منفی نزنید .اگر شما در حال حاضر تنبل و نامنظم هستید به این معنی نیست که نمیتوانید متفاوت باشید. بهتر است بگوییم “اولویت من هیچوقت منظم بودن نبوده است ولی الان تصمیم گرفتم که از زمانم بهتر استفاده کنم”.

تاثیر کلمات قدرتمند

تاثیر کلمات قدرتمند

۳- در مورد « می توانم » ها حرف بزنید

به جای اینکه از کارهایی که نمی توانید صحبت کنید، درباره چیزهایی که می توانید حرف بزنید  . به جای استفاده از کلماتی که مفهوم  نتوانستن و ضعف دارند از کلماتی مثل « می توانم، هستم، خواهم کرد، انتخاب می کنم، دارم، دوست دارم، خلق می کنم، لذت می برم و…»  استفاده کنیم .

پیشنهاد رایتینا : نمیدانم شما هم مثل من بازی هُب را از بچگی یادتان می آید یا نه . این بازی این طور بود که از اول یک قرار بین بازیکن ها میگذاشتیم . مثلا هرکسی که به عدد با مضرب ۵ می رسید باید میگفت هُب و رد میشد . مثلا ۱-۲-۳-۴-هُب – ۶-۷-۸-۹-هُب-۱۱-۱۲-۱۳-۱۴-هُب-۱۵-۱۶-….و هرکسی که یادش میرفت و مثلا عدد ۵ را میگفت می باخت .حالا میخواهیم از تکنیک همین بازی شیرین برای ترک کلمات منفی استفاده کنیم . از این به بعد هر وقت که کلماتی مثل « من نمی توانم » را خواستید بیان کنید باید بگید هُب و نگذارید که این کلمات به زبان تان بیاید

۴– حتی در مورد توصیف دیگران هم از کلمات منفی استفاده نکنید

به جای اینکه در ذهن خودتان دائم دیگران را قضاوت منفی کنید و در موردشان کلمات منفی استفاده کنید مثل اینکه بگویید «اه فلانی چه قدر احمقه» بگویید « فلانی نظر مختلفی نسبت به من داره و باهاش موافق نیستم ولی دوست دارم نظراتش رو بشنوم » یا  به جای اینکه بگویید «عجب آدمای بی شعوری هستن چرا هیچ کی به من توجهی نمیکنه و به حرفهام گوش نمیکنه » بگویید «چه طوری میتونم کاری کنم که همه توجهشون به من جلب بشه و به حرف هام گوش کنن؟ »

۵– بدون هیچ احساس ترسی نظر خودتان را بیان کنید

خیلی از ما وقتی می خواهیم نظر خودمان را در مورد هر چیزی به دیگران بگوییم عادت داریم از کلمه ای مثل « ببخشید » استفاد کنیم ومثلا بگیم « ببخشید ولی من فکر میکنم ….» یا اصلا در وسط راه از اینکه نظرمان را بگوییم به کل پشیمان می شویم چون میترسیم دیگران قضاوت شان و نظرشان نسبت به ما عوض شود . اگر می خواهید ببا قدرت کلمات به موفقیت برسید باید این عادت بدتان را ترک کنید . در هر جا و شرایطی بدون هیچ ترسی نظر خودتان را کاملا محترمانه به جمع و دیگران انتقال بدهید

۶- از کلمه ی “باید” کمتر استفاده کنید

کلمه ی “باید” در نظر اول شاید خیلی پر خطر به نظر نرسد اما همین کلمه باعث ایجاد توقع و بار سنگین روی دوش مان می شود که در نهایت می تواند منجر به حس منفی شود. پس کلمه« باید» از جمله کلماتی است که بهتر است با احتیاط از آن استفاده کنیم و گاهی برای  . مثلا به جای اینکه بگوییم « من باید امروز به فلان کارم برسم وگرنه آدم دست و پا چلفتی ای هستم » بگوییم « من امروز می توانم این کار را انجام دهم و اگر نشد فلان کار را به جای آن می دهم »

۷- متعهد باشید  و از سعی کردن دست بردارید

بسیاری از ما در محاوره های روزانه برای این که مسئولیت و تعهد خودمان را کمتر کنیم به جای اینکه بگوییم فلان کار را انجام میدهم میگوییم « سعی میکنم انجام دهم » . قطعا اگر دوست دارید از قدرت کلمات به نفع خودتان و برای افزایش قدرت تان استفاده کنید بهتر است از عبارت « سعی میکنم… » کمتر استفاده کنید چون اگر برای کاری سعی کنید انجام ندادن آن یعنی اینکه بهانه ای دارید. بنابراین، سعی نکن! انجام بده!

۸- مشکلات را به چشم فرصت ببینید

همه ی ما مشکل داریم اما تفاوت افراد موفق با ما در نحوه ی برخوردشان با مشکلات است. رئیس بداخلاقی دارید؟ عجب فرصت خوبی برای اینکه مدیریت بهتری داشته باشید. خیلی کار روی سرتان ریخته است؟ عجب فرصت مناسبی تا توانایی مسئولیت پذیری، اولویت بندی و کارآمدی خودتانن را بالاتر ببرید. وقتی شما تعریف جدیدی از مشکلات خود داشته باشید، راه های بسیار زیادی برای حل آنها به سراغتان می آید. به جای اینکه بگویید “این یه کابوس است” بگویید “عجب چالش باحالی” و به راحتی با آن مشکل مقابله کنید.

ما با زبان زندگی می کنیم. به بهترین شکل صحبت کنید و درباره ی خودتان و توانایی هایتان مثبت باشید. اگر در دنیا از یک چیز مطمئن باشم اینست:

شما قادرید خیلی بیش تر از آن چیزی که فکر می کنید موفق تر و شادتر باشید اگر روی گفتگوی مثبت با خودتان تمرکز کنید و هیچ وقت در زندگی تان قدرت کلمات را نادیده نگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید