ما در رایتینا با محدودکردن حق استفاده از اینترنت مخالفیم. مخالفت کنید

روش‌های ایده سازی برای تولید محتوای سایت

  1. خانه
  2. آموزش تولید محتوا
  3. ایده های تولید محتوا
  4. روش‌های ایده سازی برای تولید محتوای سایت

{ به کمک این روش‌ها می‌تونید یه بانک ایده برای خودتون بسازید و هر روز تعداد زیادی ایده برای تولید محتوای سایت تون بسازید }

ما تو نقطه‌ی شروع تولید محتوا 2 تا مسیر رو پیش رومون داریم :

یا

ایده داریم و می‌دونیم در مورد چی می‌خوایم تولید محتوا کنیم ولی اطلاعات لازم رو نداریم

یا

اصلا هیچ ایده ای نداریم و نمی دونیم در مورد چی می‌خوایم بنویسیم

خب مشخصا در مورد مسیر اول که ایده داریم ولی اطلاعات لازم رو نداریم یکی از بهترین راه ها برای به دست آوردن اطلاعاتِ بیشتر در مورد موضوعی که می‌خوایم در موردش تولید محتوا کنیم، گوگل کردن هستش .

[ البته یه نکته رو هم همین جا اضافه کنم، زمانی که ما ایده ای داریم و می‌دونیم در مورد چی می‌خوایم تولید محتوا کنیم، تنها راه موجود برای پیدا کردن اطلاعات فقط و فقط منحصرا گوگل نیست و همونطور که تاکید کردم گوگل کردن یکی از بهترین راه های رسیدن به اطلاعات به روز هست . ولی ممکنه ما در مورد موضوعی بخوایم تولید محتوا کنیم که بهترین منبع کتاب های زیادی باشه که در مورد اون موضوع خوندیم یا یه مجله یا هفته نامه باشه ، یا حتی حرف های دهان به دهانی باشه که ما در مورد این موضوع از مادربزرگ یا پدربزرگ مون شنیدیم و به نوعی نسل به نسل انتقال پیدا کرده یا حتی تجربه‌ی شخصی خودمون باشه در مورد اون موضوع و.. ]

اما میرسیم به حالت دوم یعنی حالتی که اصلا نمیدونیم در مورد چی باید تولید محتوا کنیم ؟

که اینجا تو این مسیر حتما نیاز داریم که اول ایده رو پیدا کنیم یا بسازیم، بعد دنبال جمع کردن اطلاعات برای اون ایده یا موضوع بریم.

جرقه زدن ذهن و ایده یابی برای تولید محتوا

اما قبل از اینکه بخوایم وارد بحث اصلی بشیم اول از هر چیزی ازتون می‌خوام یه طرز فکر اشتباه و مزخرف ، که اتفاقا خیلی هم ریشه داره تو ذهن اکثر تولید کننده های محتوا و  خصوصا تازه کار ها رو برای همیشه از ذهن تون پاک کنید و اونم اینه که :

برای شروع تولید محتوا قرار نیست منتظر جرقه زدن ذهن تون و الهام شدن ایده ها باشید !

خیلی از ما خصوصا توی شروع کار تولید محتوا تصورمون اینه که برای شروع فرآیند تولید محتوا یا محتوا نویسی باید مثلا بریم روزها زیر یه درختی بشینیم و

منتظر بمونیم و

منتظر بمونیم و

منتظر بمونیم و

منتظر بمونیم و

تا شاید یه سیبی از اون بالا مالا ها بیافته رو سرمون و یه دفعه یه جرقه ای تو ذهن مون بزنه و ایده ها همین طور بی وقفه دنبال هم قطار بشن و با یه سبد پر از ایده برگردیم و بریم پشت میزمون بشینیم و تولید محتوا رو شروع کنیم و محتواهامون رو منتشر کنیم و بعد هم همین طوری بی وقفه برای این ایده های جذاب و منحصر به فردی که بهمون الهام شده پول به حساب مون واریز بشه.

اما من همین جا میخوام بهتون بگم که تمام این چرت و پرت ها و افکار اشتباه که ساخته ‌ی ذهن افراد اهمال کار و تنبل توی تولید محتوا هست رو همین حالا و همین جا دور بریزید، چون قطعا میتونه باعث شکست شما بشه.

اگر بخواید با این طرز فکر پیش برید ممکنه ساعت ها و روزها و ماه های زیادی منتظر بمونید که ایده ای بهتون الهام بشه و در کمال ناامیدی و افسردگی در نهایت ببینید هیچ خبری نیست و بعد هم پیش خودتون فکر کنید شما اصلا برای تولید محتوا ساخته نشدید و باید برید دنبال یه کار دیگه.

به خاطر همینه که من دوست دارم به جای الهام شدن ایده یا چیزایی شبیه به این بگم ایده سازی  

  ایده سازی :  یعنی خودمون ایده ها رو میسازیم و منتظر چیزی یا کسی نمی‌مونیم

 

 

 ایده ها کجا هستن و از کجا میان ؟

اول بیاید یه تعریف من در آوردی از ایده سازی بهتون بگم :

ایده سازی در تولید محتوا یعنی روند یا فرآیند ساختن و شکل گیری ایده ها و موضوع هایی برای تولید محتوا، که در نهایت بعد از فیلتر کردن بتونیم مناسب ترین و بهترین ایده یا موضوع برای مخاطب هدف مون رو پیدا کنیم و از این ایده ها یه فرصتی بسازیم که برای ما و مخاطب مون ارزش ایجاد کنه

سوال مهم اینه که از کجا و چه طور میتونیم شروع کنیم ؟

واقعیت این هستش که ایده ها در اطراف ما پر هستند و در کنار ما دارن مسالمت آمیز زندگی میکنن فقط گاهی باید چشم‌هامون رو بیشتر باز کنیم و گوش‌هامون رو بیشتر تیز کنیم و حس لامسه‌مون رو بیشتر به کار بندازیم و خلاصه ورودی ها به مغزمون رو بیشتر کنیم و با دقت بیشتری به اطراف مون نگاه کنیم تا اونها رو بتونیم پیدا کنیم و ازشون ایده دلخواه‌مون رو بسازیم.

حالا دوست دارم همین جا با چند تا مثال از تجربه شخصی و واقعی خودم برای پیدا کردن ایده برای سایت هایی که به ما سفارش تولید محتوا دادن، بحث رو یه کم باز تر کنم:

مثلا من خودم چند وقت پیش که یه پروژه تولید محتوا برای یه سایت هوشمند سازی ساختمان توی رایتینا داشتیم و دنبال موضوع برای مقاله های وبلاگش می‌گشتم یه روز صبح که از خواب بلند شدم، چشمم به پرده اتاقم خورد و به این فکر کردم که چی میشد اگه پرده اتاقم جوری بود که با کنترل اینور و اونور میرفت یا به محض اینکه صبح میشد خودش اتومات کنار میرفت و اومدن صبح رو خبر میداد و خلاصه به یه پرده هوشمند فکر کردم و همین یه جرقه ای شد که برم جستجو کنم و ببینم که اتفاقا همچین پرده‌هایی الان تو دنیا هست و تو ساختمان‌های هوشمند داره نصب میشه و بعد هم از اطلاعاتی که جمع کرده بودم با همکاری نویسنده هامون یه مقاله خیلی خوب نوشتیم که اتفاقا تو اون سایت خیلی هم طرفدار پیداکرد؛

یا چند وقت پیش بود که حس کردم به خاطر فعالیت نسبتا کم و پشت میز نشستن زیاد چند کیلویی اضافه وزن پیدا کردم و از اونجایی که سلامتی و حال خوب خودم و بدنم تو زندگی به همه چیز اولویت داره سریع به فکر این افتادم که یه رژیم غذایی مناسب رو برای زندگی با فعالیت کم انتخاب کنم که بدنم از این حجم کار زیاد کمتر آسیب ببینه به خاطر همین رفتم سراغ گوگل جان و کلی جستجو کردم تا همین‌جور اتفاقی رسیدم به رژیم کتوژنیک که خیلی کنجکاو شدم بدونم چی هست . خلاصه اولین کاری که کردم یادداشت کردن عنوان این رژیم تو بانک ایده هام بود که در نهایت این ایده هم تبدیل به یه مقاله عالی شد در مورد رژیم کتوژنیک تو یه مجله اینترنتی سلامت که یکی از مشتری های رایتینا بود.

 و آخرین مثالی که میخوام بزنم در مورد یه اتفاق بد و ایده گرفتن ازش بود . یه روزی به خاطر مشغله و دغدغه فکری زیاد و به نوعی حواس پرتی کلید خونه رو پشت در جا گذاشتم و همین اشتباه باعث شد یه چند ساعتی بعد از یه روز سخت کاری پشت در بمونم و حسابی خسته و کلافه شدم و جالب اینکه انقدر به این روند ایده سازی برای تولید محتوا عادت کردم که تو اوج اون شرایط سخت حواسم به این بود که تو بانک ایده هام یادداشت کنم که حتما برای یکی دیگه از سایت های مشتری هامون که در مورد قفل بود ، یه مقاله ای بنویسیم در مورد اینکه چه طور زمانی که کلید پشت در مونده بتونیم در رو باز کنیم و این همه معطل نشیم .

خلاصه اینکه هدفم از گفتن این مثال ها این بود که بگم من در طول روز تو همین زندگی روزمره ای که هممون داریم روزی حداقل حداقل 25 تا 30 ایده برای محتوانویسی به همین شکلی که گفتم پیدا میکنم که از بین اونها تعدادی‌شون هم تا الان مقالات موفق و اتفاقا بسیار پربازدیدی شدن.

 

پس فکر نکنید که حتما برای ایده سازی باید تو شرایط و فضای خاصی خودتون رو قراربدید و دنبال خلق یه سری ایده های خاص و خارق العاده باشید و زمان زیادی رو از دست بدید .

چون ممکنه برای پیدا کردن یه ایده برای راه اندازی یه کسب و کار لازم باشه که مثلا 6 ماه یا 1 سال وقت بذاریم و انقدر بالا و پایین و اینو ور و اون ور کنیم که در نهایت به یه ایده خیلی پخته و خاص برسیم که احتمال موفقیت‌مون بیشتر باشه، اما ما واقعا برای تولید محتوای مثلا 5 مقاله در روز و هر روز هفته اصلا این قدر وقت نداریم .

پس باید کمالگرایی یا تخیلی فکر کردن در مورد ایده سازی برای تولید محتوا رو بذاریم کنار کو اصلا اینجوری فکر نکنیم که باید انقدر صبر کنیم که یه ایده ای پیدا کنیم که حتما ویروسی و پولساز بشه و دل بدیم به همین ایده سازی های معمولی ولی دائم روزانه و اتفاقا از دل همین ایده هاست که همون محتوا های ویروسی و به شدت جذاب هم ممکنه که شکل میگیرن.

 

خب قبل از اینکه بریم بیافتیم تو مسیری که شروع کنیم به ایده‌سازی های لحظه ای و روزانه حتما باید یه جایی یا مخزنی برای جمع کردن ایده ها مون بسازیم . که ما تو رایتینا بهش میگیم بانک ایده.

یه سری از تولید کننده های محتوا چون عادت درستی برای ثبت ایده ها و ذخیره سازی‌شون ندارن با اینکه خودشون فکر میکنن مغزشون پر از ایده است همیشه زمانی که پشت میز بشینن که کارشون رو شروع کنن دوباره باید به این فکر کنن که دقیقا در مورد چی باید بنویسن و بعد از یه ساعت همچنان به یه صفحه‌ی سفید زل زدن و هر چی به مغزشون فشار میارن هیج ایده ای یادشون نمیاد.

اما ما با ساخت بانک ایده یاد میگیریم که مهمترین کاری که باید انجام بدیم ثبت ایده ها و ذخیره سازیشون تو بانک ایده ها مون هست .

و اگر این کار رو درست انجام بدید و نذارید بانک تون خالی باشه هیچ وقت و تحت هیچ شرایطی ایده کم نمیارید.

بانک ایده تولید محتوا

روش ساخت بانک ایده برای تولید محتوا به روش من و رایتینا

بانک ایده یه مخزنی و فضایی هست که ما هر چی ایده داریم میریزیم توش و زمانی که به ایده نیاز داریم شروع میکنیم به برداشت از این بانک .

یه تولید کننده محتوای حرفه ای هیچ وقت نمی‌ذاره که بانکش کامل خالی بشه و حداقل برای 1 ماه آینده تولید محتواش باید ایده تو این بانک داشته باشه .

ایده هایی که تو این بانک ذخیره می‌کنیم میتونن کاملا 1 بار مصرف باشن و با 1 بار استفاده از بانک خارج‌شون کنیم

یا

بعضی از ایده ها هستن که میتونن از بانک خارج بشن، استفاده بشن و دوباره به بانک برگردن و ذخیره بشن به یه هدف دیگه .

این یعنی چی ؟

یعنی مثلا شما یه ایده ای دارید که الان فکر می‌کنید زمانش هست برای یه پست اینستاگرام ازش استفاده کنید و باهاش یه پست جذاب تولید کنید .

ولی این ایده این قابلیت رو داره که مثلا با کمی شاخ و برگ دادن بهش تبدیل به یه مقاله وبلاگ هم بشه .

پس وقتی این ایده رو از بانک بر می‌داریم کلا حذفش نمی‌کنیم .

بلکه کنارش یه کامنت می‌ذاریم و توضیح میدیم که از این ایده تو شبکه های اجتماعی استفاده شده ولی بعدا می‌تونه برای وبلاگ هم استفاده بشه

icons8 reminder 80 1 1تو زمانی که میخواید ایده هاتون رو تو بانک ذخیره کنید به هیچ وجه به این فکر نکنید که این ایده اصلا مناسب و به درد بخور هست یا نه و به هیچ وجه ایده هاتون رو سانسور یا حذف نکنید . فقط هر ایده ای دارید با جزئیات تمام وارد بانک کنید و تصمیم گیری در این مورد رو به زمان خودش محول کنید .

 

چه طوری بانک ایده تولید محتوا بسازیم ؟

من تو این چند سالی که دارم کار تولید محتوا رو انجام میدم راه های زیادی رو تست کردم برای ساخت بانک ایده ها و به نظرم بهترین راهکار این هستش که هر کدوم از ما یه بانک ایده‌ی دیجیتال داشته باشیم یه بانک فیزیکی.

و فقط در این صورت هستش که میتونیم تا حدودی مطمئن بشیم که تو هیچ شرایطی هیچ ایده ای رو از دست نمیدیم.

بانک ایده دیجیتال

من اینجا می‌خوام دو تا برنامه معرفی کنم برای ساخت بانک دیجیتال، که از هر دوش به مدت طولانی استفاده کردم ولی الان دیگه کل ایده هام رو روی یکی‌شون ذخیره میکنم.

شما هم میتونید هر دوتاش رو تست کنید و ببینید با کدومش راحت تر هستید.

آموزش استفاده از برنامه ی evernote در تولید محتوا

اولین برنامه، برنامه یادداشت برداری اورنت evernote هست .

نمی‌دونم تا حالا با این برنامه کار کردید و با قابلیت هاش آشنا هستید یا نه ولی این برنامه جزو پیشنهادهای من هست برای همه تولید کننده های محتوا، چون به نظرم خیلی خیلی برای ماها کاربردی هستش .
مشخصا ما اینجا فرصت این رو نداریم که وارد جزیئات استفاده از این برنامه بشیم ولی یه توضیح کلی میدم که یه دید خوبی بهش پیدا کنید .پس اولین کار این هست که این برنامه رو دانلود و نصب کنید.
( برای دانلود و نصب evernote اینجا برید)
بعد از اینکه برنامه رو باز کردید روی file کلیک میکنید بعد هم روی گزینه new notebook بزنید

آموزش برنامه اورنوت

و تو کادری که باز میشه نام دفتر یادداشت تون رو بانک ایده یا آلبوم ایده ها بذارید

یادداشت برداری با اورنت

و بعد هم دوباره میرید تو file و  new note رو میزنید و یه صفحه یادداشت جدید اضافه می‌کنید و به این شکل میتونید برای هر یادداشت هم یه اسم یا شماره انتخاب کنید و ایده هاتون رو طبق دسته بندی های مختلفی تو بانک ایده هاتون ذخیره کنید و یا برای هر پروژه ای که می‌گیرید یه صفحه یادداشت جداگانه ایجاد کنید

Picture10

مزیت های برنامه اورنت evernote  برای بانک ایده 

این برنامه از نظر من مزیت های زیادی داره برای هدف ساخت بانک ایده هامون :

یکی اینکه به شکل های مختلف میتونید ایده تون رو ذخیره کنید مثلا متنی ، صوتی ، ویدئویی ، و یا ضبط ویدئو از طریق وب کم و یا اسکرین شات گرفتن میشه و روش های دیگه . پس به هر شکلی که ایده تون رو ساخته باشید میتونید تو این برنامه ذخیره کنید و به محض اینکه وارد می‌کنید نیاز نیست مثل خیلی از برنامه ها هر بار گزینه سیو رو بزنید.
اگر برنامه هم بسته بشه همه چیزهایی که وارد صفحه یادداشت تون یا دفترتون کردید ذخیره میشه.

آموزش قدم به قدم برنامه اورنتمزیت بعدی هم این هست که هر زمان که دنبال یه ایده خاص می‌گشتید خیلی راحت می‌تونید از قسمت جستجوی این برنامه استفاده کنید تو یادداشت هاتون و ایده رو خیلی سریع پیدا کنید.
در کنارش تو هر جایی که هستید با هر وسیله ای که همون زمان تو دست تون هست مثلا لپ تاپ تبلت موبایل و.. می‌تونید این برنامه رو باز کنید و ایده تون رو ثبت کنید و باز تو هر وسیله ای که هستید میتونید برنامه رو باز کنید و به بانک ایده هاتون دسترسی داشته باشیدپس این برنامه یکی از بهترین برنامه ها برای ساخت بانک ایده هست.

آموزش برنامه ی ترلو trello

آموزش استفاده از برنامه ی Trello در تولید محتوا

 

دومین برنامه ای که من استفاده می‌کنم و الان کل بانک ایده هام رو این برنامه هست ترلو هست .

این برنامه رو هم فقط نیاز هست دانلود کنید و با ایمیل تون ثبت نام کنید و به صورت آنلاین با هر وسیله ای و تو هر جایی بهش دسترسی دارید و از لحاظ کاربرد هم خیلی راحت و آسون هست.
بعد از اینکه اکانت خودتون رو توی ترلو ساختید وارد قسمت boards میشید و بعد هم روی creat new board میزنید و یه بورد یا صفحه به اسم بانک ایده میسازید

Picture12

Picture13

بعد وارد این board بانک ایده میشید و میتونید یه سری لیست بسازید و یه سری کارت

Picture14 1

مثلا اسم لیست تون میتونه باشه پروژه شماره 1 یا پروژه  تولید محتوای سایتA

Picture15

و بعد تو این لیست می‌تونید کارت های متنوع بسازید
و مثلا اسم یکیش رو بذارید ایده های مقالات وبلاگ بعدیش پست های اینستاگرام یا …
با زدن و باز کردن هر کارت هم می‌تونید تو قسمت کامنت، ایده تون رو به صورت متنی بنویسید
و اگر فایل یا اسکرین شاتی دارید از ایده هاتون میتونید از قسمت attachment اون فایل یا عکس رو وارد کارت تون کنید.
به این شکل می‌تونید تو این برنامه ایده هاتون رو برای هر پروژه به صورت اختصاصی و همین طور توی دسته ها یا لیست های مشخص ذخیره کنید.

خب این هم از دو تا برنامه ای که می‌تونید به عنوان بانک ایده های دیجیتال تون و برای ذخیره کردن ایده ها و دسترسی همیشگی به اونها ازشون استفاده کنید.

اما من به غیر از این، یه بانک ایده فیزیکی هم دارم که یه دفتر یادداشت و یه پوشه استبه این شکل اگه یه زمانی مثلا تو یه کتابی یا مجله ای یا عکسی و… یا یه همچین جاهایی که فیزیکی هستن یه چیز جذاب پیدا کنم میتونم اون ها رو تو این پوشه بذارم و یا تو دفتر یادداشتم بنویسم شون

Picture17

و تا جایی که ممکن هست همیشه این دفتر یادداشت و پوشه همراه و کنار دستم هست و البته شاید شما این طور فکر کنید که این روزا که هر جایی باشیم گوشی کنار دست مونه دیگه چه نیازی به بانک فیزکی هست ولی من طبق تجربه ای که دارم میگم حتما این بانک فیزکی رو هم برای خودتون بسازید چون بالاخره ممکنه یه زمان هایی مثلا تو سفر یا شرایط خاص دیگه به گوشی یا لپ تاپمون دسترسی نداشته باشیم یا خاموش باشن ولی با همراه داشتن دفتر یادداشت فیزکی مون نمی‌ذاریم حتی در اون زمان ها هم ایده ای از دست مون در بره و گمش کنیم و هر چی هست ذخیره و یادداشت میکنیم
البته من خودم معمولا آخر هفته ها یا گاهی به صورت ماهانه ایده های فیزیکی رو هم از طریق عکس گرفتن ازشون یا نوشتن و تایپ کردن وارد بانک ایده دیجیتالیم میکنم تا همه چی یک جا باشه و جستجو کردن هم برام راحت باشه .


1- به صورت تمام وقت همه ایده هایی که به ذهن تون میرسه رو بنویسید تو هر جایی که هستید {مطمئن باشید اگر این عادت رو تو خودتون همین روزای اول یادگیری تولید محتوا ایجاد نکنید همیشه سر پیدا کردن ایده به مشکل میخورید}
2- موقع نوشتن ایده ها حواس تون باشه تو همون لحظه شروع نکنید به ارزیابی کردن و قضاوت کردن که این ایده اصلا به درد میخوره یا نه و این ایده چرت و پرت یا این نشدنیه یا … فقط و فقط باید یادداشت کنید و ارزیابی رو بذارید برای زمانی که میخواید شروع کنید از ایده ها برای تولید محتوا استفاده کنید.

 

 

روش‌های ایده سازی برای تولید محتوا

روش 1 : ذهن خونی مخاطب

یکی از بهترین راه های ایده سازی برای تولید محتوا از جمله مقالات وبلاگ یا پست های شبکه های اجتماعی یا پادکست یا ویدئو یا هر نوع محتوای دیگه ای  پیدا کردن سوالات مخاطب و پاسخ دادن کامل به این سوال‌ها   با تولید محتوا هستش.

بیشتر مخاطب ها به این خاطر به سایت یا وبلاگ ما سر می زنند یا از طریق گوگل به اون هدایت میشن که دنبال پاسخی برای سوال یا راه حلی برای مشکل خودشون هستن.

اگر شما نتونید هیچ مشکلی از مخاطب رو رفع کنید، پس هیچ دلیلی ندارد از اونها توقع داشته باشید در سایت شما بمونن یا دوباره به شما سر بزنن .

پس یکی از بهترین روش های ایده سازی برای تولید محتوا نوشتن درباره سوالات مخاطب هست.

خب حالا باید به این فکر کنیم که:

مخاطب ما سوال هاش رو کجا میپرسه ؟

خب اینجا دقیقا همون جاست که باید مثل یه شکارچی تیز حواستون به همه دور و اطراف تون باشه تا بتونید سوالات مخاطب هاتون رو شکار کنید .

روش اول پیدا کردن سوالات مخاطب این هست که از  ارتباط مستقیم و رو در رو با مخاطب ها به سوال هاشون پی ببرید

مثلا ممکنه یه روز صبح که دارید میرید سر کار، توی تاکسی یه خانمی با بچه اش کنارتون نشسته باشه و تو صحبت های تلفنی ای که اون خانوم با دوستش داره متوجه بشید که بچش مبتلا به اوتیسم هست و حسابی کلافه شده و نمیدونه باید چه غذایی به بچه‌اش بده که خیلی بد غذا هستش و هر غذایی رو نمی‌خوره و اصلا نمی‌دونه خوردن چه غذایی براش بهتر هست . اگر شاخک های جذب ایده مون رو روشن گذاشته باشیم همین میتونه جرقه یه ایده باشه و سریع راهی بانک ایده هامون بشه که اگر مثلا برای یه مجله اینترنتی تولید محتوا می‌کنیم یا موضوع سایت مون به این مورد مرتبط هست حتما بریم تحقیق کنیم و یه مقاله کامل در مورد رژیم غذایی کودکان اوتیسم بنویسیم و با این مقاله دقیقا به دغدغه خیلی از مادرهایی که کودک اوتیسمی دارن و با تغذیه اش مشکل دارن پاسخ درستی بدیم؛

یا ممکنه شما تولید کننده محتوای یه شرکت هوشمند سازی ساختمان باشید و برید از کارشناس فروش مجموعه سوال کنید که بیشترین سوالی که مشتری ها تو جلسات تلفنی یا حضوری در مورد مثلا قفل دیجیتال میپرسن چی هست و ممکنه اون مثلا به شما جواب بده که بیشتر دغدغه مشتری ها اینه که اگر رمزی که گذاشتن روی قفل رو فراموش کردن چی کار باید بکنن و آیا امکانش هست که به هیچ وجه دیگه نتونن قفل رو باز کنن و وارد یا خارج بشن ؟همین میتونه یه ایده باشه که تو بانک ایده هاتون ثبت کنید تا حتما در مورد این دغدغه مخاطب تون بنویسید و رفعش کنید؛

یا ممکنه تو یه مهمونی دوست تون ازتون بپرسه تو میدونی چه طور میتونم وقتی رژیم میگیرم کالری های غذام رو بشمرم و همین ممکنه بشه یه ایده ای که شما برید تحقیق کنید و یه مقاله کامل در مورد نحوه شمارش کالری خوراکی ها بنویسید یا حتی به صورت یه تصویر یا اینفوگرافیک درش بیارید تو سایت یا شبکه های اجتماعی تون منتشرش کنید؛

پس به روش هایی شبیه این شما میتونید تو زندگی روزمره تون و تو ارتباط رو در رویی که با مخاطب دارید  حرف دلش و سوالاتش رو بشنوید یا ببینید و بر اساس اونها برای تولید محتوا ایده بسازید. 

[ گوگل کردن ] برای ذهن خونی مخاطب ها

نباید فراموش کنیم که این روزها کاربرها معمولا اولین جایی که برای پیدا کردن پاسخ سوال‌شون و یا پیدا کردن راه حلی برای مشکلی که در حال حاضر با آن مواجه هستن میرن گوگل هستش.

پس مشخصا  بهترین و سریع ترین راه هم برای پیدا کردن سوال های مخاطب همین گوگل است 

به عنوان مثال :

یه نفری ممکنه سینک ظرفشویی خونه‌اش گرفته باشه و در حال حاضر هم به لوله کش دسترسی نداره. به همین خاطر به سراغ گوگل میره و جستجو میکنه : «چگونه سینک ظرفشویی را باز کنیم ؟»

یا یه نفر دیگه ممکنه همین حالا هوس درست کردن قهوه کرده باشه و از اونجایی که تا به حال اینکار رو انجام نداده میره تو گوگل سرچ میکنه : نحوه درست کردن قهوه اسپرسو

یا یه نفر دیگه چند ساعتی هست که دچار خارش پوستی یا کهیر شده و براش این سوال پیش اومده که چطور می تونه در حال حاضر یک درمان خانگی برای این مشکلش پیدا کنه و به همین خاطر به سراغ دکتر گوگل میره و جستجو میکنه :« راه های درمان خانگی کهیر یا خارش پوستی»

 

و خیلی سوال ها شبیه به این ها که مخاطب ها هر روز از گوگل میپرسن؛

پس این روزها [ تو فضای آنلاین ذهن خونی مخاطب و پیدا کردن سوال های مخاطب خیلی کار سختی نیست]

و  یکی از بهترین راه های سرک کشیدن تو ذهن مخاطب و پیدا کردن سوال هایی که تو ذهنش هست و بعد هم پاسخ دادن به سوالاتش گشتن تو گوگل و دیدن سابقه جستجو های مخاطب هست.

پس اولین کار این هستش که از خودمون بپرسیم من خودم تو این حوزه ای که می خوام تولید محتوا کنم چه چیزهایی دوست دارم بخونم یا بشنوم یا ببینم  ؟

این سوال بهمون کمک میکنه بریم تو کفش مخاطب و از دید اون ببینیم که چه چیزی جذاب و جالب هست.

مثلا اگر حوزه ای که میخواید براش تولید محتوا کنید مربوط به طب کار یا تجهیزات پزشکی یا حتی یه سایت فیزیوتراپی یا سایت یه دکتر اُرتوپد هست میتونه این به ذهن تون برسه که ممکنه دغدغه و سوال اصلی مخاطب در مورد نحوه ی درست نشستن باشه،

پس میاید همین رو تو گوگل سرچ میکنید تا ببینید مخاطب ها چه چیزهای دیگه ای رو بیشتر در این مورد جستجو کردن،

مثلا من همین موضوع رو سرچ کردم و به این نتایج رسیدم :

 

خب میتونید همین موضوع ها رو تو بانک ایده تون یادداشت کنید که در موردشون بنویسید مثلا در مورد اینکه چه طور پشت میز کامپیوتر بشینیم یا اینکه نشستن روی زمین برای مطالعه خوب است یا بد ؟ یا ارتفاع مناسب برای کار با مانیتور چه قدر است ؟ یا بهتر است چه طور روی صندلی بشینیم ؟ و…

یعنی با همین جستجوی ساده ممکنه به کلی ایده برای تولید محتوا برسیم.

پس سابقه جستجوی مخاطب در گوگل رو تو دو قسمت میتونید پیدا کنید یکی پیشنهادهای گوگل تو کادر جستجو زمانی که در حال تایپ یک موضوع هستید و یکی هم عبارت های مرتبط با جستجو که تو قسمت پایین صفحه به شما معرفی میکنه :

 

حالا اینجا یه نکته جالب هم در مورد استفاده از سابقه جستجوی مخاطب تو گوگل بگم که از یه کتابی که چند ماه پیش خوندم یاد گرفتم؛

اسم این کتاب هست : همه دروغ میگویند

و در مورد یه روش کاملا جدید ذهن خونی آدم هاست

تو این کتاب نویسنده یه تعبیر جالبی داره و میگه همه به هم دروغ میگن حتی به دوستانشون خانوادشون عشق شون دکتر معالجه شون و حتی به خودشون به جز به گوگل !

و نویسنده این کتاب دلایل محکمی داره برای این حرفش و میگه مردم رازهای خودشون در مورد علایق شخصی شون ، بیماریهای روحی و روانی و جسمی شون حتی نقطه نظرات عجیب و غریب شون رو به تنها کسی که راست میگن گوگل هستش چون هیچ ترسی ندارن که رازشون برملا بشه یا کسی در مورد بیماری‌شون بدونه یا برای گفتن عقایدشون و جستجو درباره اون خجالت زده بشن یا بترسن که تنبیه بشن یا سرزنش بشن و… خلاصه آدمها این روزها به تنها کسی که دروغ نمیگن و هر چی تو ذهن شون هست رو رو میگن بهش گوگل هست.

پس ما تولید کننده های محتوا نباید از این نکته غافل بمونیم و باید تا جایی که ممکنه از اطلاعات گوگل در مورد سابقه جستجوی مخاطب و سوالاتی که تو ذهنش هست استفاده کنیم

[ روش FAQ ] برای پیدا کردن سوالات مخاطب

خب به غیر از گوگل، یکی دیگه از جاهایی که میتونید سوالات مخاطب رو تو اونجا پیدا کنید قسمت FAQ یا سوالات پرتکرار هستش که معمولا تو قسمت منو بالایی سایت یا فوتر سایت گذاشته میشه .

FAQیه بخشی تو اکثر سایت ها هستش که مخاطب سوالات خودش رو میپرسه و سوالات پر تکرار تو این قمست لیست میشه و بهشون پاسخ داده میشه .

اما شما از این بخش سایت ها میتونید برای ایده سازی برای تولید محتوا هم استفاده کنید .

چون معمولا پاسخی که به سوال ها تو این قسمت داده میشه کوتاه و خلاصه هست و شما میتونید از این فرصت استفاده کنید و این سوالات رو به عنوان موضوع مثلا یه مقاله وبلاگ در نظر بگیرید و به صورت جامع و کامل بهش پاسخ بدید.

و این هم چیزی نیست که شما فقط به قسمت سوالات پرتکرار سایت خودتون و سوالهایی که مخاطب هاتون پرسیدن بسنده کنید .

بیشتر سایت های ایرانی و خارجی این قسمت رو دارن و شما برحسب تخصص تون باید سایت های مشابه با خودتون یا سایتی که براش می‌خواید تولید محتوا کنید رو پیدا کنید و بعد هم به قسمت سوالات پرتکرار اون سایت ها برید و تمام سوالاتی که مخاطب ها پرسیدن رو بررسی کنید و ببینید توی سایت پاسخی برای اونها دارید یا نه و می‌تونید از همین سوال برای موضوع مقاله بعدی‌تون یا یه پست شبکه اجتماعی‌تون یا حتی یه پادکست یا فایل صوتی استفاده کنید.

   مثلا اگر حوزه کاری تون در خصوص مواد غذایی یا رستوران‌داری هست معمولا افراد سوالات زیادی در خصوص پخت یک نوع غذا یا دسر خاص ممکنه بپرسن . پس می تونید از این فرصت استفاده کنید و دستور پخت این نوع دسر یا غذای خاص رو به صورت یک پست وبلاگ در سایت تون منتشر کنید .

علاوه بر قسمت FAQ یه قسمت دیگه هم روی سایت هست که میتونید ازش برای ایده سازی استفاده کنید و اون هم قسمت کامنت ها هست

[ روش کامنت خونی ] برای پیدا کردن سوالات مخاطب

معمولا بعد از نوشتن هر پست خصوصا اگر آموزشی باشد ، تعداد زیادی کامنت به دست نویسنده یا صاحب سایت می رسه که ما در این قسمت از ایده سازی برای تولید محتوا یاد می‌گیریم که می تونیم از دلِ همین سوالات، پست های وبلاگ بسیار پر بازدید در بیاریم .

من خودم از این روش ایده سازی زیاد تو رایتینا استفاده میکنم .

مثلا یه‌بار کاربری توی کامنت ها نوشته بود : « سلام. لطفا چند تا سایت برای پیدا کردن عکسهای با کیفیت برای تولید محتوا معرفی کنید» . من وقتی این کامنت روخوندم همون لحظه تو بانک ایده هام یادداشت کردم که حتما در مورد این موضوع یه پست منتشر کنم و نتیجه این ایده سازی ،مقاله ای شد با عنوان : معرفی ۱۵ سایت خارجی برای دانلود تصاویر با کیفیت در تولید محتوا (لینک سایت + توضیحات مختصر در مورد هر کدام) که خیلی جالبه که وقتی الان آمار گوگل آنالیتیکس رو نگاه می کنم این پست بیشترین تعداد بازدید بین پست های دیگه رو داره !

البته این جا هم اصلا نباید فقط به سایت خودتون یا سایتی که براش تولید محتوا می‌کنید بسنده کنید و باید برای ایده های بیشتر حتما تو سایت رقیب هاتون یا حتی سایت های کمی مشابه با حوزه ای که میخواید تولید محتوا کنید برید و یه نگاهی به کامنت ها بندازید و ببینید مخاطب ها چه سوال هایی دارن.

جای بعدی که میتونید برای پیدا کردن سوالات مخاطب برای ایده سازی ازش استفاده کنید کامنت های زیر پست های شبکه های اجتماعی هست؛

هر زمان که شما خودتون یه پستی تو شبکه های اجتماعی منتشر می‌کنید یا پست رقبای خودتون رو می‌بینید حتما سری به قسمت کامنت ها هم بزنید و دقیق بخونید .مطمئن باشید علاوه بر فحش و بد و بیراه هایی که همیشه یک سری ها تو کامنت ها می‌نویسن، خیلی موقع ها سوال های خوبی هم تو این کامنت ها میتونید پیدا کنید .

[ روش فروم‌گردی ] برای پیدا کردن سوالات مخاطب

جای دیگه ای که می‌تونید برای پیدا کردن سوالات مخاطب سراغش برید فروم ها یا انجمن هایی هست که مخاطب سوالش رو می‌پرسه و منتشر می‌کنه و منتظر می‌مونه بقیه مخاطب ها بهش جواب بدن.

مثلا اگر تو حوزه آشپزی یا کودک و سلامت میخواید تولید محتوا کنید برای این هدف دو تا انجمن ایرانی مشهور و پر بازدید هست به اسم نی نی سایت یا مامی سایت .

که تواین سایت ها تو قسمت تبادل نظرها و انجمن های مختلف میتونید سوالات زیادی از کاربرها بخونید و از هر کدومشون می‌تونید ایده بگیرید برای تولید محتوا.

علاوه بر این تو سایت های خارجی سایت هایی هستند که به صورت خاص فقط برای پرسش و پاسخ کاربرها طراحی شدن و شما میتونید کلی سوال تو این سایتها پیدا بکنیدو با یه ترجمه ساده ازشون به عنوان ایده استفاده کنید؛

از جمله این سایت ها Quora ،  Yahoo Answers  هستش که میتونه بهتون خیلی کمک کنه برای پیدا کردن سوالات مخاطب ها .

تو سایت Quora فقط کافیه محدوده‌ی موضوعی که می‌خواید براش تولید محتوا کنید رو تایپ کنید تا بتونید تمام سوالات مخاطب ها رو در اون زمینه ببینید، مشخصا ممکنه تعدادی از سوالات بومی باشه و به درد ما و مخاطب ما نخوره ولی قطعا بین این همه سوال می‌تونید ایده های خوبی پیدا کنید.

خب من تعدادی روش به شما معرفی کردم که به راحتی میتونید به کمک اونها به سوالات ذهنی مخاطب هاتون دسترسی دئاشته باشید و به کمک اونها ایده سازی کنید

تمرین تعاملی ( شما می‌فرستید ما چک می‌کنیم )

شما باید 3 تا ایده از طریق همین روش پیدا کردن سوالات مخاطب در مورد حوزه ای که میخواید تولید محتوا کنید یا مورد علاقه خودتون هست پیدا کنید.

علاوه بر این به این فکر کنید که به غیر از این مواردی که من گفتم به نظرتون دیگه تو چه جاهایی میتونیم سوالات مخاطب هامون رو پیدا کنیم ؟

[ تو قسمت کامنت ها تمرین هاتون رو همراه با شماره تمرین بفرستید تا ما چک کنیم و روشون کامنت بذاریم و با هم گفتگو کنیم]

آمازون جنگلی پر از ایده های نا ب!

احتمالا همه تون آمازون رو میشناسید .

همون سایتی که اول یه کتاب فروشی آنلاین بود و الان یه همه چیز فروشی آنلاین هست .

اما حالا آمازون چه ربطی به پیدا کردن ایده برای تولید محتوا داره ؟

الان به تون میگم :

روش پیدا کردن موضوع تولید محتوا در سایت آمازون

اولین قدم برای اجرای این تکنیک این هست که یه موضوع یا یه کلمه کلیدی کلی در مورد حوزه ای که میخواید تولید محتوا کنید پیدا کنید.

مثلا ممکنه شما برای یه سایت دیجیتال مارکتینگ یا یه سایت تخصصی سئو می‌خواید تولید محتوا کنید، خب مشخصا کلمه کلیدی ای که اینجا باید تو ذهن تون بیارید همون کلمه سئو یا دیجیتال مارکتینگ هست.

یا اگر برای یه سایتی می‌خواید تولید محتوا کنید که بیشتر در مورد توسعه فردی و شادی و نکته های انگیزشی هست، می‌تونید از کلمه کلیدی شادی یا انگیزه یا توسعه فردی و خلاصه اینجور چیزها استفاده کنید.

پس قدم اول این شد که در مورد حوزه ای که می‌خواید تولید محتوا کنید یه کلمه کلیدی کلی پیدا کنید 

قدم دوم این هست که اگر ترجمه انگلیسی این کلمه رو میدونید که چه بهتر، اگر هم زیاد زبان‌تون خوب نیست هم هیچ مشکلی نداره و خیلی راحت میتونید از google translate  استفاده کنید و اون کلمه کلیدی رو به انگلیسی برگردونید.

تو مرحله بعد سایت Amazon.com ر و باز کنید .

بعد کلمه کلیدی مورد نظرتون رو در قسمت جستجوی سایت بنویسید و بعد هم دکمه جستجو رو بزنید.

مثلا من تو اینجا همون کلمه SEO رو انتخاب کردم که اتفاقا توی تولید محتوا زیاد باهاش سر و کار داریم .

همونطور که می‌بینید با جستجوی کلمه کلیدی مد نظرتون 100 ها کتاب رو به شما معرفی میکنه.

مرحله بعدی این هست که اول سراغ پر فروش ترین کتاب ها یا کتاب هایی که از خوانندگان و مشتری ها امتیاز بیشتری گرفتن برین.

برای اینکار فقط کافیه تو نوار کناری سمت چپ سایت روی بالاترین ستاره کلیک کنید تا با این فیلتری که اعمال می‌کنید از بین کتاب هایی که اول بهتون معرفی کرد کتاب های پرفروش یا پرطرفدار رو براتون بیاره.

 

بعد هم اولین کتاب یا هر کدوم از کتاب ها که به نظرتون بهتر میاد رو انتخاب کنید و روش کلیک کنید و بعد هم وقتی وارد صفحه کتاب شدید روی عکس جلد کتاب کلیک کنید تا به قسمت پیش نمایش کتاب هدایت بشید .

بعد وقتی وارد محتویات کتاب شدید یه کمی اسکرول کنید تا به قسمت فهرست کتاب برسید .

خب دیگه اینجا به جذاب ترین قسمت این روش رسیدید .

یعنی مرحله ای که می‌تونید شروع کنید به برداشت ایده و ایده سازی  .

و این شما و کلی ایده و موضوع برای وبلاگ تان .

مثلا من خودم وقتی فهرست این کتاب سئو رو باز کردم این ایده ها رو برداشتم و تو بانک ایده هام یادداشت کردم :

  • روشهای قدیمی SEO که دیگر جواب نمی دهند
  • چگونه کلمات کلیدی ای انتخاب کنید که ترافیک سایت شما را افزایش دهد
  • چگونه با انتخاب کلمات کلیدی مناسب رنک سایت تان را متحول کنید
  • چگونه مطابق با آخرین به روز رسانی های گوگل جزو اولین نتایج گوگل باشید

و بیشتر از 70+ تا ایده جدید دیگه برای مقالات وبلاگ با موضوع سئو پیدا کردم که اتفاقا بسیار جذاب و پر کاربرد هم هستن.

پس به این شکل شما هم میتونید به همین سادگی، 100 ها ایده ناب برای تولید محتوا در مورد موضوع مورد نظرتون پیدا کنید.

نترسید!

اصلا نیازی نیست شما کتاب رو بخونید.

شما فقط با خوندن فهرست کتاب ها می‌تونید به این روش کلی ایده و موضوع جدید پیدا کنید که هر کدوم حتی می تونه موضوع بیش از یک مقاله باشه.

 

نویسنده های کتاب های پرفروش در آمازون ساعت ها و روزها و حتی ماه ها زمان گذاشتند و این عناوین رو برای سرفصل های کتاب‌شون انتخاب کردند و شما در عرض چند دقیقه می تونید از ایده های ناب و تازه اونها استفاده کنید .

تمرین تعاملی ( شما می‌فرستید ما چک می‌کنیم )

یه کلمه کلیدی در مورد حوزه ای که می‌خواید تولید محتوا کنید یا کلا بیشتربهش علاقه دارید پیدا کنید و از این طریق حداقل 20 ایده برای اون پیدا کنید و تو بانک ایده هاتون یادداشت کنید و برای ما هم بفرستید.

[ تو قسمت کامنت ها تمرین هاتون رو همراه با شماره تمرین بفرستید تا ما چک کنیم و بگیم بررسی کنیم و روش کامنت بذاریم و با هم گفتگو کنیم]

 

 

ببخشید، برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید
فهرست