برگه تقلب 1 - معرفی 18 ایده برای تولید محتوای وبلاگ + مثال

برگه تقلب 1 – معرفی 18 ایده برای تولید محتوای وبلاگ + مثال

فهرست محتوایی

همه ما میدانیم که این روزها راه اندازی یک وبلاگ یا وب سایت به راحتی آب خوردن شده است و در نهایت به کمک وردپرس و تم ها و پلاگین های رایگان آن هر فردی در هر کجا که باشد می تواند برای خودش یا کسب و کارش یک سایت یا وبلاگ راه بیاندازد اما تولید محتوای ارزشمند و تاثیر گذار و جذاب برای مخاطب، خصوصا تولید محتوای وبلاگ به صورت منظم و روزانه اصلا کار راحتی نیست .

اگر در حال حاضر برای انتخاب موضوع برای تولید محتوای وبلاگ گیر کرده اید و بن بست خورده اید و نمی توانید یک عنوان و موضوع خاص برای مقاله بعدی تان انتخاب کنید ، رایتینا برای شما یک برگه تقلب نوشته است . این برگه تقلب به شما کمک میکند تا در سریع ترین زمان ممکن سبک و موضوع بعدی مقاله تان را انتخاب کنید و درباره آن بنویسید.

1- جواب به سوالهای « چگونه »

مقاله های how to  یا چگونه ها از فرمت های مورد علاقه مخاطب ها هستند که با « چگونه » شروع میشوند و راهکاری برای چگونگی انجام یک کار به مخاطب ارائه میدهند که هرچه قدر با جزئیات بیشتر و کامل تر گفته شوند مشخصا برای مخاطب کاربردی تر میشود . پس در این نوع پست ها شما به یک چالش ذهنی مخاطب پاسخ میدهید و او را راهنمایی مکنید که چگونه این مسیر را تا رسیدن به هدف اصلی پیش ببرد. مثل این مقاله :چگونه کلید شکسته را از قفل در بیاوریم ؟ ( ۵ روش بسیار ساده به کمک ابزارهای دم دستی)

2– listicle ها یا لیست ها

لیست ها راحت ترین نوع مقالات برای اسکن کردن سریع مخاطب در این روزها هستند . لیست ها خصوصا برای افرادی که اهل خواندن نیستند( که درصد کمی هم نیستند !)  و عجولانه دوست دارند در سریع ترین زمان ممکن نکات کلیدی را یاد بگیرند و اجرا کنند بسیار مفید است . ما در رایتینا پست های لیست یا listicle زیاد داریم :

۲۰ نکته مهم در تولید محتوا برای صفحه فروش sales pages ( کاری کنید که مشتری دست خالی و بدون خرید سایت شما را ترک نکند)

۱۰ تاثیر عجیب و غریب « رنگ آمیزی » در تولید محتوا ( + ۶ نمونه طرح خام برای رنگ آمیزی )

۱۱ رفتار و عادت بازدید کننده سایت که به شدت تولید محتوا را تحت تاثیر قرار میدهد( الگوی ۲ و ۶ مهم تر هستند)

3– مطالعه موردی یا Case Study

یکی از راه های جذب مخاطب استفاده از مطالعه های موردی در پست نویسی است. برای نوشتن این گونه پست ها فقط کافی است که یک مورد خاص و واقعی را در کسب و کارتان پیدا کنید و درباره دلایل شکست یا موفقیت آن بنویسید . مثلا در مورد تخصص تولید محتوا شما می توانید سایت هایی را پیدا کنید که در مدت زمان کم با به کارگیری راهکاری توانسته اند ترافیک سایت شان را چند برابر کنند . مثلا :

چگونه سایت CrazyEgg با این ۹ راهکار حرفه ای در تولید محتوای سایت به ۶۲٫۹۸۰ بازدید کننده رسید ؟

سایت backlinko هم جزو سایت هایی است که در زمینه سئو سایت و گاهی تولید محتوا مطالعه های موردی بسیار مفید و ارزشمندی را منتشر میکند .

4– چک لیست ها

چک لیست ها هم همانطور که از نامشان پیداست موارد کوتاه و یک خطی هستند که شما برای رسیدن به یک هدف خاص باید این موارد را اجرا کنید . چک لیست ها در مقایسه با لیست ها خیلی کوتاه تر و مختصر تر هستند . در لیست ها ممکن است شما بر طبق موضوعی که انتخاب میکنید مثلا 10 زیر عنوان بنویسید و برای هر کدام توضیحات مفصل ، اما در چک لیست ترجیحا نباید محتوای شما از یک خط و یک نکته کوتاه در هر خط بیشتر شود .نمونه های چک لیست های رایتینا :

چک لیست نوشتن مقاله وبلاگ برای حرفه ای ها

چک لیست ویرایش و اصلاح متن

چک لیست بازاریابی محتوا برای مدیران

5- واژه نامه ها یا پست های تعریفی

در حوزه های تخصصی که دارای اصطلاحات و واژه های تخصصی و کمتر شناخته شده تر هستند یا مفاهیمی وجود دارند که ممکن است به تازگی تعریف شده باشند و هنوز مخاطبان زیادی از آنها اطلاع ندارند می توانید از این ایده برای تولید محتوای وبلاگ استفاده کنید و پست هایی را به عنوان واژه نامه یا پست های تعریفی بنویسید . مانند این ها :

مدل خوشه ای تولید محتوا یا content cluster چیست؟

تکنیک آسمان خراش Skyscraper Technique در تولید محتوا

SAQ- 6 یا Should Ask Question

این پست ها خیلی جالب هستند چون شما به سوالاتی پاسخ میدهید که مشتریان یا مخاطب ها از شما تا به حال نپرسیده اند اما باید می پرسیدند! یک چیزی شبیه FAQ یا سوالات پر تکرار اما متفاوت از آن چون در سوالات پرتکرار همانطور که از نامش مشخص است شما به سوالاتی پاسخ می دهید که مخاطب ها یا مشتریان به دفعات از شما میپرسند و شما یکبار برای همیشه می خواهید به این سوالها پاسخگو باشید . اما در SAQ شما به سوالاتی پاسخ میدهید که مخاطب به هر دلیلی از جمله عدم اطلاعات و تخصص مناسب در زمینه کاری شما تا به حال از شما نپرسیده است اما اگر به این سوالات پاسخگو باشید بسیاری از ابهامات ذهنی مخاطب را از بین میبرید .

7- راه حل ها

راه حل ها هم جزو پست های مورد پسند مخاطب هستند . چون در این پست ها شما راه حل یک مشکل خاص را برای مخاطب شرح میدهید . مثلا پستی شبیه این :

کلمات کلیدی دیگر کار نمی کنند ! باید از مرحله جستجوی کلمات کلیدی در تولید محتوا بپریم ( پیشنهاد بهترین راه جایگزین )

8- پست های ادامه دار یا سری

اگر در ذهن تان یک موضوع بسیار پیچیده یا مفصل در حوزه تخصصی خودتان دارید که نمی دانید چگونه آن را در یک پست جای بدهید که هم برای مخاطب خسته کننده نشود و هم شما بتوانید تعداد پست های بیشتر بنویسید تقسیم یک پست با موضوع مفصل و بحث طولانی به پست های دنباله دار که می توانید آن را به صورت یک روز در میان یا هفتگی منتشر کنید یکی از بهترین راه حل هاست . بیشتر پست های رایتینا در بخش مروری بر کتاب ها جزو این دسته است .

9– پست های آماری

معمولا همه ما به عدد و ارقام در مقالات و حتی موضوعات روزانه برخلاف تصور علاقه خاصی داریم و معمولا هم برای اثبات حرف هایمان از اعداد و ارقام و آمارها ( هرچند اشتباه) استفاده میکنیم و مخاطب با شنیدن این آمار و ارقام به حرف ما یا نوشته ما بیشتر اعتماد میکند .

10- پست های الهام بخش

پست های الهام بخش و تاثیر گذار هم جزو محتواهایی هستند که معمولا برای تولید محتوای وبلاگ بسیار جالب توجه هستند . مثلا یک پستی مانند راه های پولدار شدن افراد مشهور و ثروتمند

11- داستان های شخصی

ما در هر جایگاهی که باشیم دوست داریم از تجربه های شخصی دیگران استفاده کنیم و داستان های آنها را بشنویم . داستان های شخصی یکی از راه های ارتباطی با مخاطبان در تولید محتوای وبلاگ است. پس از این نوع پست ها غافل نشوید.

12- پشت صحنه ها

اگر شما به دنبال مشتری یا مخاطب وفادار هستید قطعا یکی از بهترین راه ها این است که در تولید محتوای وبلاگ از پشت صحنه های کارتان و یا روزمرگی های تیم کاری و کسب و کارتان برای مخاطب بنویسید .مثلا هر چند وقت یکبار عکسی از میز کارتان یا جلسه های تیمی و یا گزارشی خنده دار از اتفاقات روزانه تان را در وبلاگ منتشر کنید .

13- نظر متخصصان

برای تولید محتوای وبلاگ یک سوال را در حوزه کاری تان انتخاب کنید و نظر چند کارشناس را در مورد آن بپرسید و همین نظرات را تبدیل به یک پست با ارزش برای مخاطب کنید .

14- پروفایل نویسی

دقیقا مانند چیزی که ما در بیو یا پروفایل های شبکه های اجتماعی خودمان مینویسم ، یک اینفلونسر را در حوزه کسب و کار خودتان پیدا کنید و دقیقا مانند یک پروفایل یک پست در مورد او بنویسید و شرح مختصری راجع به کارهایش بدهید و در نهایت هم به صفحه اش در شبکه های اجتماعی یا وب سایت اش لینک بدهید . به این شکل اگر آن فرد این کار شما را ببینید بی پاسخ نمی گذارد و به این شکل یک بک لینک سازی واقعی و عالی اتفاق می افتد.

15 – بهترین ها

شما در هر حوزه ای که هستید و کسب و کارتان به آن ارتباط دارد می توانید لیستی از بهترین ها و کاربردی ترین ها تهیه کنید و به مخاطب معرفی کنید. مثلا : بهترین سایت های دانلود عکس با کیفیت در تولید محتوا  و یا معرفی ۵۲ وب سایت عالی برای توسعه مهارت نویسندگی و تولید محتوا

16- بهترین لینک ها

لیست کردن پشت سرهم لینک های مفید و جالب هم می تواند یک پست جذاب برای مخاطب باشد . مثلا می توانید بین پست هایی که در این هفته مطالعه کرده اید و به نظرتان مفید بوده اند تعدادی از آنها را انتخاب کنید و به صورت یک لیست پشت سرهم به عنوان یک پست وبلاگ منتشر کنید .این نوع پست ها می توانند به صورت دنباله دار مثلا هفتگی یا ماهانه منتشر شوند .

17- نقل قول ها

کمتر کسی را می توانید پیدا کنید که علاقه ای به خواندن جملات کوتاه و نقل قول از افراد با نفوذ و مشهور نداشته باشد . خصوصا حرف های رهبران تاثیر گذار حوزه های مختلف می تواند برای بسیاری از افراد بسیار جذاب باشند هر چند که ممکن است اصلا به آنها عمل نکنند!  ما در راتینا این نوع پست ها را به عنوان : جملات کوتاه روی تخته سیاه رایتینا به صورت هفتگی داریم

18 – مصاحبه ها

یکی دیگر از پست های جذاب برای مخاطب ها مصاحبه ها هستند . برای این نوع پست های مصاحبه ای نیاز نیست الزاما دنبال سلبریتی ها یا هنرپیشه ها باشید . فقط کافی است شخصی را پیدا کنید که در یک موضوع خاص حرفی برای گفتن دارد ، مثلا معلمی که به روشی جدید به دانش آموزانش درس ها را یاد میدهد  یا نظافتچی ای که به روشی خاص کار نظافت و خدمات را انجام میدهد ، یا یکی از دوستان و همکاران تان که در مورد روش خواندن کتاب نظر جالبی دارد و…

و این روزها یکی از بهترین راه های ارائه پست های مصاحبه ، به صورت پادکست یا فایل صوتی است .

مطالب مرتبطی که پیشنهاد میشه مطالعه کنید!

مشاهده فهرست محتوایی

۱ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست