12 اشتباهی که به هیچ عنوان نباید در زمان تولید محتوای کتاب الکترونیکی مرتکب شوید ( 2 ،8 و 11 مهم تر هستند )

۱۲ اشتباهی که به هیچ عنوان نباید در زمان تولید محتوای کتاب الکترونیکی مرتکب شوید ( ۲ ،۸ و ۱۱ مهم تر هستند )

شما هم به نوشتن و نویسندگی علاقه دارید؟ اگر عاشق این کار باشید حتما چند باری خود را در حال امضا دادن به طرف‌داران کتاب‌های تان تصور کرده‌اید و در خیال، کتاب‌تان بهترین کتاب سال شناخته شده است.

خب، این حس و حال کاملا طبیعی است. هدف از نویسنده شدن هم دیده و خوانده شدن است دیگر. بلاگرها یا کسانی که در سطح وب یا صفحات مجازیِ شبکه‌های اجتماعی، مطلب منتشر می‌کنند نیز معمولا دوست دارند که یک پله ارتقا پیدا کنند و کتابی الکترونیکی بنویسند. کتاب الکترونیکی، حالت رسمی‌تر و جدی‌تری نسبت به پُست‌هایی دارد که در وبلاگ و … منتشر می شود.

تولید محتوای کتاب الکترونیکی و انتشار آن مزایای فراوانی برای شما به عنوان نویسنده به همراه دارد. اما واقعیت تلخی در این میان وجود دارد: بیشتر کتاب‌های الکترونیکی به طرز شگفت‌انگیزی بی‌محتوا هستند یا در شیوه نگارش و تدوین، جایی از کارشان لنگ می‌زند. اگر شما هم از علاقه‌مندان به صعود به درجه رفیع نویسندگی هستید، ما در رایتینا تصمیم گرفتیم در مورد می‌خواهیم برای‌تان از مزایای نشر کتاب الکترونیک و از آن مهم‌تر، خطاهای احمقانه‌ای بگوییم که باعث می‌شود، کتاب‌های الکترونیکی موفق عمل نکنند.

چرا باید یک کتاب الکترونیکی بنویسیم و منتشر کنیم ؟

نوشتن در وبلاگ، وبسایت و… ، نشر مطالب از طریق ایمیل و خبرنامه، فرصت همراهی مخاطب با شما را کاهش می‌دهد. مثلا وقتی پُستی تازه منتشر می‌کنید و از طریق ایمیل، آن را برای مخاطبان خود می‌فرستید، دیده شدن و توجه به متن و نوشته‌تان از سوی مخاطب کم می‌شود.

تولید محتوای کتاب الکترونیکی

تولید محتوای کتاب الکترونیکی

علت این است که بیشتر مخاطبان به دنبال لقمه حاضر و آماده هستند. در حالی که ارسال ایمیل نیازمند انجام چند گام برای رسیدن به محتوایی است که تولید کرده‌اید. این‌جا است که لزوم وجود کتاب الکترونیکی برای حفظ ارتباط بهتر با مخاطب پیش کشیده می‌شود. وقتی نوشته‌های‌تان در قالبی جامع و کلی به دست مخاطب می‌رسد با احتمال بیشتری آن را مطالعه خواهد کرد.

تولید محتوای کتاب الکترونیکی هم باعث می‌شود که تعداد مخاطبان بیشتری داشته باشید و هم درآمد کسب کنید و محتوا را به ثروت تبدیل کنید  . کتاب‌های الکترونیکی در انواع وبسایت‌ها به فروش می‌رسند و می‌توانند منبع درآمد خوبی برای شما به حساب بیایند. ضمن اینکه به بیشتر شدن اعتبار و شهرت‌ تان هم کمک زیادی می‌کنند.

دوست دارید قهرمان تولید محتوا شوید ؟ – ۲۳ تمرین روزانه برای تقویت عضلات نویسندگی و تولید محتوا

با نوشتن کتاب‌های الکترونیکی، نخستین گام‌ها در مسیر رویای نویسنده شدن را محقق خواهید کرد. البته از همان ابتدا نباید انتظار داشته باشید که در حد و اندازه جناب سعدی و حافظ شهره عام و خاص بشوید یا درآمدتان از فروش کتاب‌های الکترونیکی شما را بدل به جی. کی. رولینگ ثانی (نویسنده هری‌پاتر) کند.

جی کی رولینگ شدن در تولید محتوای کتاب الکترونیکی

جی کی رولینگ شدن در تولید محتوای کتاب الکترونیکی

اگر می‌خواهید که در این مسیر آهسته اما پیوسته و موفق حرکت کنید باید به اشتباهات احمقانه‌ای که شما را از اهداف رویایی‌تان دور می کند، واقف باشید.

چرا بیشتر کتاب‌های الکترونیکی به معنای واقعی کلمه بد و افتضاح هستند؟

اگر می‌خواهید اقدام به تولید محتوای کتابی الکترونیکی کنید یا بلاگری هستید که فکر می‌کنید، انتشار چنین محتوایی اصلا کار سختی نیست، حتما و لطفا به خاطر بسپارید که نوشتن کتاب الکترونیک هم دقیقا مانند نوشتن کتاب به شکل سنتی است.

علیرغم تفاوت سنت و صنعت در حوزه‌های دیگر، حوزه نشر و نگارش هم‌چنان بی‌تغییر به مسیر خود ادامه می‌دهد. یعنی نوشتن کتاب‌های الکترونیکی هیچ تفاوتی با نگارش کتاب‌های کاغذی ندارد. در واقع می‌توان با اطمینان گفت که اصول در هر دو مورد مشابه است.

چگونه تولید محتوای کتاب الکترونیکی کنیم؟

چگونه تولید محتوای کتاب الکترونیکی کنیم؟

تنها تفاوتی که در اینجا در میان شکل سنتی و صنعتی داستان وجود دارد، قالب ارائه محتوا است. پس خیال خامِ ساده بودن نگارش کتاب الکترونیکی را از سر خارج کنید و سعی کنید اشتباهاتی را که در ادامه می گوییم به هیچ عنوان مرتکب نشوید.

برای ماندگار شدن ایده هایتان در تولید محتوای کتاب الکترونیکی باید راه های ماندگاری ایده ها را بلد باشید:

چگونه ایده هایی ماندگار بسازیم ؟ ( قسمت اول) – داستانِ دزدیِ کلیه با یک فنجان قهوه !

چگونه ایده هایی ماندگار بسازیم ؟ ( قسمت ۲) – داستانِ واقعی پاپ کورن و تولید محتوا !

۶ اصل تولید محتوا ماندگار ( قسمت ۳ ) -داستان انتخاب یک بسکتبالیست!

۱۲ اشتباهی که به هیچ عنوان نباید در زمان تولید محتوای کتاب الکترونیکی مرتکب شوید

اشتباه ۱ در تولید محتوای کتاب الکترونیکی : انتخاب موضوعات اشتباه

خیلی از نویسندگان فکر می‌کنند برای نوشتن کتاب الکترونیکی باید به سراغ موضوعات روز بروند. البته که چنین رویکردی بسیار عالی است اما اشکال کار وقتی هویدا می‌شود که نویسنده در حوزه محبوب روز هیچ اطلاعاتی ندارد.

اگر دوست دارید که نبض مخاطب را با انتخاب موضوعی مطرح و مورد توجه در دست بگیرید، باید درباره آن موضوع اطلاعات کافی داشته باشید، از دانش خوبی برخوردار باشید و بتوانید موضوع را در حدی شایسته بسط بدهید.

پس هیچ‌گاه به زمینه‌هایی که در آن از تسلط کافی برخوردار نیستید، وارد نشوید. این کار بزرگ‌ترین اشتباه است و منجر به شکست می‌شود. به سراغ موضوعاتی بروید که می‌شناسید و در دایره تخصصی شما قرار دارند.

اگر بلاگر هستید، بهتر است کتاب الکترونیکی شما نیز موضوعی مرتبط با پُست‌هایی که تا کنون منتشر کرده‌اید، داشته باشد. در این صورت، در جذب مخاطبان نیز موفق‌تر خواهید بود زیرا از قبل برخی از خوانندگان در وبلاگ و… با شما همراه بوده‌اند. حال با انتشار کتاب الکترونیکی، علاقه‌مندان به آن پُست‌ها با احتمال قوی‌تری به سراغ کتاب شما خواهند رفت.

اشتباه ۲ در تولید محتوای کتاب الکترونیکی : نادیده گرفتن نیاز مخاطبان

دسترسی کامل به این محتوا فقط برای کاربران رایتینا امکان پذیر است .

شما با ثبت نام به عنوان کاربر معمولی در رایتینا ، می توانید به حدود نیمی از آموزش ها و مقالات دسترسی داشته باشید

ثبت نام به عنوان کاربر معمولی در رایتینا رایگان و بسیار آسان است و فقط کافی است برای خودتان یک نام کاربری و رمز عبور انتخاب کنید

دیدگاهتان را بنویسید