چگونه توجه مخاطب را به محتوا جلب کنیم؟ مهندسی رفتار مخاطب
Movie 1673021 1280

چگونه با سئو ویدئو و محتوای تصویری رتبه #۱ گوگل شویم ؟ (معرفی ۱۶روش سئو محتوا + ابزارها و سایت های کاربردی )

اگر شما هم یک تولید کننده محتوا حرفه ای باشید حتما در طول روز بارها در خصوص سئو متن، نکته ها و ترفندهای زیادی را می خوانید و هر روز هم مطمئنا سعی می کنید در مورد سئو سایت اطلاعات بیشتر و به روزتری به دست بیاورید اما احتمالا در مورد سئو ویدئو و یا سئو محتوای تصویری کمتر شنیده اید و یا ممکن است اصلا نشنیده باشید .

  قطعا در بسیاری از موارد تولید محتوای تصویری بسیار گران تر از تولید محتوای متنی است و بسیاری از کسب و کارها بودجه زیادی را ممکن است صرف تولید محتوای ویدئویی و تصویری کنند، اما اگر سئو ویدئو یا محتوای تصویری را به صورت حرفه ای انجام ندهند قطعا  به این معنی است که تمام پول و وقت خود را به آشغالی ریخته اند .

سئو محتوای ویدئویی = افزایش ترافیک و جذب مخاطب

 

چگونگی سئو ویدئو در تولید محتوای ویدئویی

چگونگی سئو ویدئو در تولید محتوای ویدئویی

چگونه با سئو ویدئو و محتوای تصویری رتبه #۱ گوگل شویم ؟

۱- کلمات کلیدی مناسب انتخاب کنید

قبل از شروع هر کاری در ابتدا باید کلمات کلیدی قدرتمند را شناسایی کنید . این دقیقا همان کاری است که ما در تولید محتوای متنی هم انجام می دهیم . پس در مورد تولید محتوای ویدئویی و انتشار آن هم باید در ابتدا کلمات کلیدی مناسب را شناسایی کنیم .

پیدا کردن کلمات کلیدی قدرتمند الزاما مساوی پیدا کردن کلمات کلیدی با جستجوی بسیار بالا نیست . مثلا در حوزه تخصصی تولید محتوا قطعا خود کلمه ” تولید محتوا ” یک کلمه پر جستجو اما پر رقابتی است و ممکن است زمان و انرژی زیادی را بطلبد که بتوانید در این کلمه جستجو در صفحه اول گوگل قرار بگیرید .

بنابراین باید کلماتی را پیدا کنید که در کنار جستجوی نسبتا بالا کم رقابت هم باشند . در یک کلمه کلیدی با رقابت کمتر قطعا شما زودتر می توانید به جایگاه عالی برسید . البته اگر محتوای عالی و با کیفیتی تولید کنید .

برای پیدا کردن کلمات کلیدی سایت های زیادی هستند که می توانید از آنها کمک بگیرید . اما یکی از سایت های معتبر و کاربردی در زمینه پیدا کردن کلمات کلیدی برای محتوای ویدئویی سایت LSIGraph است.

پیدا کردن کلمات کلیدی قدرتمند برای سئو ویدئو

پیدا کردن کلمات کلیدی قدرتمند برای سئو ویدئو

در این سایت شما می توانید به صورت رایگان در طول روز ۳ کلمه کلیدی را بررسی کنید و در صورتی که تعداد بیشتری جستجو نیاز داشته باشید فقط کافی است ایمیل خودتان را وارد کنید در این صورت تا ۲۰ کلمه هم اجازه جستجو به شما داده میشود .

جستجوی کلمات کلیدی برای سئو ویدئو

جستجوی کلمات کلیدی برای سئو ویدئو

 

از گوگل ادوردز Adwords برای سئو محتوای ویدئویی خود استفاده کنید

یکی دیگراز سایت ها و ابزارهای کاربردی برای سئو محتوای ویدئویی استفاده از Adwords’ Keyword Planner می باشد . به کمک این سایت می توانید کلمات کلیدی ای را پیدا کنید که درصد قابل توجهی از حجم جستجوی ماهانه را به خود اختصاص می دهد . در صورتی که کلمات کلیدی کم رقابت را انتخاب کنید کار شما راحت تر است . در مورد کلمات کلیدی پر رقابت هم گرفتن جایگاه غیر ممکن نیست اما باید از تاکتیک های بسیاری استفاده کنید تا بتوانید موفق شوید .

کاربرد گوگل ادوردز در سئو ویدئو

کاربرد گوگل ادوردز در سئو ویدئو

برای استفاده از این ابزار ، به حساب خودتان در Adwords’ Keyword Planner بروید و قسمت ابزار یا Tool را انتخاب کنید . اگر می خواهید برای پیدا کردن کلمات کلیدی جدید و گرفتن ایده از آن کمک بگیرید قسمت Find new keywords and get search volume data را انتخاب کنید و در صورتی که می خواهید یک کلمه کلیدی خاص و مشخص را تجزیه و تحلیل کنید به قسمت Get Search Volume Data and Trends بروید .

حتما منطقه جغرافیایی مناسب کسب و کارتان و بازار هدف تان را انتخاب کنید تا نتایج دقیق تری به شما نشان داده شود . علاوه بر این می توانید از کلمات کلیدی منفی هم استفاد کنید .

در صورتی که از سرویس Adwords در حال حاضر استفاده نمی کنید و به آن دسترسی ندارید می توانید از این سایت هم کمک بگیرید Keyword.io .

قطعا هدف ما اینجا این نیست که شما فهرستی از ۵۰۰ کلمه کلیدی را پیدا کنید و آنها را برای خودتان لیست کنید . بلکه باید از بین تمام کلماتی که به شما معرفی میشود ، بهترین و کم رقابت ترین کلمات کلیدی را در شروع کار انتخاب کنید .

سئو محتوای ویدئویی در تولید محتوا

سئو محتوای ویدئویی در تولید محتوا

۲- بهینه سازی محتوای ویدئویی برای کلمه کلیدی

بعد از انتخاب کلمه کلیدی مناسب و قدرتمند حالا نوبت به این میرسد که دقت کنید این کلمه کلیدی در تمام قسمت های عنوان ، توضیحات متا ، تگ ها و محتوای لندینگ پیجی که  ویدئو را می خواهید آپلود و منتشر کنید استفاده کنید فقط در مورد سئو ویدئو هم قطعا مانند سئو محتوای متنی باید به این مساله دقت کنید که شما این محتوا را برای انسان ها تولید و منتشر می کنید نه ماشین ها و کامپیوترها . پس اصلا متن شما نباید ماشینی و بی هویت ناخوانا و غیر قابل هضم باشد .

مثلا فرض کنیم شما می خواهید یک ویدئو منتشر کنید در خصوص طرز تهیه کیک موز . در زمانی که شما می خواهید ویدئو را  آپلود و منتشر کنید باید از با روشی حرفه ای و هوشمندانه کلمه کلیدی ” کیک موز” را در محتوا جا گذاری کنید نه اینکه ۲۳ بار در یک متن ۱۰۰ کلمه ای ” کیک موز ” را تکرارا کنید !! مثلا در یک جا بگویید : ” دستورالعمل کیک موز ” در جای دیگر ” روش تهیه کیک موز مشهور من ” در جای دیگر ” آیا دوست دارید در ۵ دقیقه یک کیک موز خوشمزه درست کنید ؟”  و…

 

۳- میزبان ویدئو ها یا Hosting Provider ویدئوی خود را به درستی انتخاب کنید

آمار و ارقام نشان میدهد که یوتیوپ بعد از گوگل یک موتور جستجوی پر طرفدار در کل دنیا و آپارات بعد از گوگل ۲ ومین سایت پربازدید در ایران است . بنابراین بارگذاری ویدئو در این سایت ها را نمی توان نادیده گرفت . البته بسته به نوع ویدئو می توانید تصمیم بگیرید که فقط لازم است در سایت خودتان این ویدئو را بار گذاری و منتشر کنید یا نه قطعا بهتر است در آپارات منتشر کنید .

مشخصا به علت مشکلاتی که در استفاده از یوتیوپ در ایران داریم قطعا گزینه ای به جز آپارات برای مان باقی نمی ماند . اگر در مورد نحوه بارگذاری محتوای ویدئویی از یوتیوپ در آپارات چیز زیادی نمی دانید و برای تان سوال است کمی در اینجا با هم به صورت تصویری یاد بگیریم :

نحوه ثبت نام در آپارات برای محتوای ویدئویی

نحوه ثبت نام در آپارات برای محتوای ویدئویی

 

ورود به آپارات برای انتشار محتوای ویدئویی

ورود به آپارات برای انتشار محتوای ویدئویی

 

آموزش آپلود ویدئو در آپارات

آموزش آپلود ویدئو در آپارات

 

علاوه بر میزبان هایی که گفتیم بعضی سایت های دیگر مانند Vimeo هم می تواند میزبان مناسب محتوای ویدئویی شما باشد . البته قطعا موردی که در اینجا وجود دارد این است که اگر میزبان های رایگانی مانند یوتیوپ و آپارات برای انتشار ویدئو استفاده کنید هیچ وقت نمی توانید همین ویدئو را در سایت خودتان در جایگاهی بالاتر از ویدئوی منتشر شده در سایت های یوتیوپ و آپارت ببینید .

بنابراین اگر دوست دارید بازدید کننده بیشتری از این ویدئو های تولیدی به سمت سایت هدایت کنید لازم است به جای میزبان های رایگان از میزبان های پولی استفاده کنید .

۴- نقشه سایت برای محتوای ویدئویی داشته باشید

نقشه سایت یک فایل xml شامل لیستی از آدرس صفحات وب و اطلاعاتی درباره محتوای سایت است که یک راهنما برای موتور جستجوی گوگل و یا سایر موتورهای جستجو برای شناخت بهتر سایت است .  در نقشه سایت محتوای ویدئویی می توانید موارد زیادی مانند زمان ، دسته بندی فیلم ، سن مناسب و.. را برای ویدئوهای منتشر شده مشخص کنید .

البته اگر ویدئوهای تان را در سایت های میزبان ویدئویی منتشر میکنید نیازی به این کار نیست و آنها خودشان اینکار را انجام میدهند .

۵- برچسب های متا یا متا تگ ها را به درستی انتخاب کنید

مشخصا هر چه بیشتر و دقیق تر در مورد محتوای خود به موتورهای جستجو بگویید آنها راحت می توانند شما را بشناسند و به جستجوگرها معرفی کنند . متا تگ ها دقیقا نقش برچسب زدن روی هر وسیله ای برای دسته بندی و مشخص شدن آن را دارند.

شما به کمک متا تگ ها می توانید موضوع مرتبط با محتوای خود را مشخص کنید. اگر شما متا تگ ها را به درستی برای گوگل مشخص نکنید خود گوگل باید موضوع محتوای شما را حدس بزند و قسمتی از محتوا را در نتایج جستجو مرتبط با چیزی که حدس زده است نشان میدهد . پس چه بهتر شما که خود تولید کننده محتوا هستید موضوع را دقیق برچسب گذاری کنید .

سئو ویدئو و افزایش ترافیک ارگانیک سایت

سئو ویدئو و افزایش ترافیک ارگانیک سایت

در مورد محتوای متنی شناخته شده ترین متا تگ ها ، عنوان ، توضیحات متا و برچسب ها هستند اما در مورد محتوای ویدئویی متا تگ ها اختصاصی تر و کامل تر هستند.

اگر نیاز دارید که کامل تر در مورد برچسب گذاری محتوای ویدئویی بدانید می توانید به صفحه توضیحات خود گوگل در مورد محتوای ویدئویی مراجعه کنید . ( لینک سایت به زبان انگلیسی )

خلاصه مواردی که در تگ گذاری محتوای ویدئویی ضروری است :

  • اسم به صورت محتوای متنی
  • توضیحات به صورت محتوای متنی
  • thumbnailUrl  یا آدرس اینترنتی صفحه مورد نظر. تصاویر در این صفحه باید حداقل ۱۶۰*۹۰ پیکسل و حداکثر ۱۹۸۰*۱۰۸۰ پیکسل باشند . فرمت تصاویر هم در قالب .png ، .jpg یا .gif باشند . تمام url ها یا آدرس ها باید قابل ایندکس شدن و crawlable باشند . در غیر این صورت گوگل آنها را در صفحات جستجو نشان نخواهد داد .
  • تاریخ اولین آپلود ویدئو باید مطابق فرمت ISO 8601 مشخص شود .

 

۶- برچسب گذاری OG  یا Open Graph ویدئو برای شبکه های اجتماعی

مشخصا این روزها همه ما میدانیم که یکی از راه های افزایش بازدید سایت و ترافیک سایت لینک های اشتراک گذاشته شده در شبکه های اجتماعی توسط کاربران است . بنابراین تعیین درست تگ های OG می تواند غیر مستقیم روی سئو کل سایت هم تاثیر گذار باشد . و برای اینکه لینک های ارسال شده به شبکه های اجتماعی به حد کافی جذاب باشند لازم است از تگ های OG استفاده کنید .

 

روش قرار دادن متا تگ OG در سایت

برای قرار دادن متا تگ های OG باید به این شکل عمل کنید :

این متاتگ های زیر را  باید بین <head> و </head>  سایت خود قرار دهید

<meta property=”og:locale” content=”fa_IR” />

<meta property=”og:type” content=”website” />

<meta property=”og:title” content=”رایتینا” />

<meta property=”og:description” content”سایت رایتینا مرجعی برای توسعه مهارت تولید محتوا” />

<meta property=”og:url” content=”http://www.writena.com/” />

<meta property=”og:site_name” content=”رایتینا” />

og:local   در این متا تگ میتواند زبان سایت خود را قرار دهید.

og:type  در این متاتگ نوع سایت خود از جمله وبلاگ یا وبسایت را مشخص کنید

og:title   در این متا تگ تیتر سایت خود را قرار دهید.

og:description  در این متا تگ توضیحات سایت خود را وارد کنید.

og:url  در این متاتگ آدرس سایت خود را قرار دهید.

og:site_name  در این متاتگ شما باید نام سایت خود را وارد کنید.

۷- طراحی سایت برای موبایل یا Mobile-Friendly بودن سایت

مشخصا با نگاهی روزانه به تجزیه و تحلیل و اطلاعات گوگل آنالیتیکس و سایر آنالیزورها،  کاملا مشخص است که هر روز به بازدید کننده هایی که از طریق موبایل سایت ما را می بینند اضافه میشود . بنابراین طراحی Mobile-Friendly سایت می تواند در سئو و افزایش ترافیک سایت بسیار موثر باشد . در صفحاتی که حاوی محتوای ویدئویی هم هستند دقیقا مانند صفحات دیگر حضور پاپ آپ ها در نمایش موبایل می تواند برای بازدید کننده بسیار آزار دهنده باشد . بنابراین سعی کنید از پاپ آپ ها برای صفحاتی که شامل ویدئو هستند استفاده نکنید.

۸- سرعت بارگذاری صفحات سایت که شامل ویدئو هستند

هیچ بازدید کننده ای این روزها انقدر حوصله ندارد و تشنه محتوای سایت ما نیست که بیش از چند ثانیه صبر کند تا سایت ما لود و باز شود . بنابراین افزایش سرعت سایت می تواند نرخ ترک سایت را کاهش بدهد . البته باید بدانیم که گوگل هم سایت هایی که سرعت لود شدن بالایی دارند را در نتایج بالاتری نمایش میدهد .

و همین مساله سرعت سایت است که باعث میشود بسیاری از وبمسترها ترجیح بدهند که ویدئو ها را در سایت های مانند یوتیوپ یا آپارات منتشر کنند چون مطمئن هستند که این پلتفرم ها برای انتشار ویدئو بهینه شده اند و مشخصا از سرعت بالایی برخوردارند .

۹- استفاده از کپشن نویسی مناسب برای محتوای ویدئویی

کپشن ها یا به صورت دیگر زیر نویس هایی که برای محتوای ویدئویی می نویسید نه تنها می تواند دسترسی بازدید کننده به ویدئو ها را بهبود دهد می تواند منجر به بهبود سئو سایت هم شود . و مشخصا دسترسی بهتر و راحت تر می تواند بازدید کننده سایت و ترافیک سایت شما را بالا ببرد .

سئو محتوای ویدئویی و کپشن نویسی

سئو محتوای ویدئویی و کپشن نویسی

علاوه بر این، کپشن ها یا زیر نویس ها به مخاطب کمک میکند که در شرایطی که مجبور است ویدئو را در حالت بی صدا ببیند می تواند در مورد اطلاعاتی که در ویدئو به او نشان داده میشود کاملا آگاه باشد و حتی بدون صدا هم متوجه شود در این ویدئو به او چه چیزی گفته میشود . قطعا این مساله باعث افزایش تعامل مخاطب با ویدئو و در نتیجه افزایش مدت زمان حضور او در صفحه می شود . همه این موارد یک سیگنال های مثبت و عالی در مورد سایت شما هستند که به موتورهای جستجو ارسال میشود

۱۰- تصویر شاخص عالی و با کیفیت انتخاب کنید

مشخصا تصویر شاخص اولین چیزی است که مخاطب در مورد محتوای ویدئویی تولیدی شما می بیند و در تصمیم گیری او برای play کردن و دیدن کامل ویدئو بسیار تاثیر گذار است . سعی کنید عکس شاخص محتوای ویدئویی یک چیز خاص و جذاب برای مخاطب باشد .

انتخاب یک عکس جذاب به صورت غیر مستقیم باعث بهبود سئو سایت شما میشود چون باعث میشود مخاطبان بیشتری روی لینک ویدئو شما کلیک کنند و تعامل بیشتری با سایت شما داشته باشند .

۱۱- تعداد محدودی ویدئو در یک صفحه قرار بدهید

گذاشتن چند ویدئو در یک صفحه به چند دلیل می تواند به سئو SEO سایت آسیب بزند . مشخصا تمرکز روی یک ایده اصلی و محتوای خاص کاهش می یابد و در این حالت استراتژی کلمات کلیدی هم که در بالا گفتیم بلا استفاده میشود . علاوه بر این گذاشتن چند ویدئو در سایت منجر به کاهش سرعت سایت میشود که به شدت در سئو سایت تاثیر منفی دارد .

سئو محتوای تصویری در سئو سایت

سئو محتوای تصویری در سئو سایت

قطعا بهتر است در هر صفحه شما فقط و فقط یک ویدئو مرتبط با محتوای متنی صفحه و کلمات کلیدی هدف آپلود منتشر کنید .

۱۲- امکان به اشتراک گذاری آسان برای مخاطب

قطعا وقتی کاربری ویدئو شما را می بیند و از محتوای آن خوشش می آید یا آن را یک محتوای آموزشی مفید می بیند دوست دارد که آن را به اشتراک بگذارد . بنابراین باید شما شرایطی را فراهم کنید که امکان اشتراک گذاریبه راحتی فراهم باشد و دکمه های اشتراک گذاری دم دست او باشند . مشخصا هر چه اشتراک گذاری محتوا و ویدئو های شما بیشتر باشد در نتیجه در سئو سایت موفق تر می شوید.

۱۳- بک لینک ها یک عامل تاثیر گذار در سئو ویدئو

مشخصا سئو ویدئو فقط درباره جذب ترافیک ارگانیک از طریق سئو محتوای متنی و سئو محتوای ویدئو برای صفحه خودتان نیست و قطعا میزان بک لینک ها تکه گمشده پازل شما هستند که اگر در کنار تکه های دیگر پازل قرار بگیرند آن زمان است که می توانید در سئو موفق شوید .

برای بک لینک های واقعی لازم است اولا سخاوتمند باشید و محتوای دیگران را در سایت تان به اشتراک بگذارید و به آنها لینک بدهید و بعد انتظار داشته باشید که از آنها بک لینک بگیرید .

علاوه بر این باید در شبکه های اجتماعی ، فروم ها و خلاصه هر جایی که مخاطب سوالاتش را می پرسد دنبال سوالات پر تکرار و پاسخگویی به آنها در محتوای ویدئویی باشید . در این صورت بسیاری افراد ممکن است به محتوای شما لینک بدهند .

مشخصا بیشترین بک لینک ها متعلق به محتوای آموزشی است . بنابراین در هر حوزه ای که هستید محتوای آموزشی با کیفیت تولید کنید .

اینفلونسر مارکتینگ

اینفلونسر مارکتینگ

علاوه بر این می توانید از اینفلوسنر مارکتینگ هم برای بازاریابی محتوای ویدئویی خود استفاد کنید . یعنی بگردید افرادی را پیدا کنید که در حوزه تخصصی شما اینفلونسر هستد و بعد از طریقی مانند آدرس ایمیل شان یا  آیدی شبکه های اجتماعی شان از آنها بخواهید که محتوای شما را به اشتراک بگذارند . گاهی این به اشتراک گذاری در قبال گرفتن هزینه ای به عنوان تبلیغات است و گاهی اگر محتوای شما بسیار عالی و آموزشی باشد ممکن است بسیاری از اینفلونسرها حتی بدون گرفتن هیچ هزینه ای هم محتوای شما را منتشر کنند .

 ۱۴- به اشتراک گذاری محتوای ویدئویی در شبکه های اجتماعی

برای بازدید بیشتر در کنار استراتژی عالی بک لینک ، اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی مختلف و گروه های تلگرامی یا فیس بوک یا لینکدین می تواند مخاطب بیشتری را به سایت شما بیاورد البته اگر به صورت درستی به سایت تان لینک بدهید و برای مخاطب جذاب باشد .

 

۱۵- محتوای ویدئویی Evergreen  یا همیشه سبز انتخاب کنید

Evergreen Content یا محتواهای همیشه سبز جزو انواعی از محتوا هستند که همیشه برای کاربر مفید و جذاب و بدون تاریخ انقضا هستند . مثلا اگر ویدئویی ساخته اید که در خصوص ” چگونه پولدار شویم ” است این محتوا همیشه می تواند برای مخاطب جذاب باشد و تاریخ انقضایی ندارد و هیچ وقت کهنه و قدیمی و غیر قابل استفاده نمیشود . اما بعضی از ترندهای روز مانند ” فیلترینگ تلگرام ” می تواند در یک زمان خاص بسیار پر بازدید باشد اما در زمان دیگری که بحث فیلترینگ کاملا برداشته شود می تواند کاملا غیر مفید باشد.

محتوای همیشه سبز یا evergreen content

محتوای همیشه سبز یا evergreen content

 

البته بر این اساس نمی توان گفت که به ترندها هیچ توجهی نکنیم و در مورد آنها تولید محتوا نکنیم چون در زمان خودشان قطعا می توانند ترافیک عجیب و غریبی را جذب کنند . اما بهتر است بیشتر محتوای تولید Evergreen Content باشد و یا اینکه هر چند وقت یکبار حتما سری به محتواهای قدیمی بزنید و آنها را آپدیت کنید .

۱۶- به روز رسانی محتوا با جدیدترین قوانین سئو ویدئو

مشخصا سئو ویدئو هم مانند سئو محتوای متنی هر چند وقت یکبار به روز میشود و ممکن است کاملا قوانین تغییر کنند و یا حتی برعکس شوند . بنابراین لازم است اطلاعات خود را در زمینه سئو سایت و سئو محتوا و سئو ویدئو و.. به روز نگه دارید .و حتما هر چند وقت یکبار لینک های سایت را بررسی کنید که خراب نشده باشند و همچنان فعال باشند .

This Post Has One Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *