چگونه توجه مخاطب را به محتوا جلب کنیم؟ مهندسی رفتار مخاطب
چرا در هنگام تولید محتوا نباید قهوه بخورید و کتاب بخوانید؟!

چرا در هنگام تولید محتوا نباید قهوه بخورید و کتاب بخوانید؟!

اگر شما هم مثل من یک تولید کننده محتوا هستید و عاشق کارتان ، باید بدانید که یکی از راه های موفقیت در تولید محتوا و کسب در آمد دلخواه ، افزایش بهره وری ، تمرکز و در نتیجه بازده کاری است . خصوصا اگر شما یک فریلنسر تولید محتوا هستید باید به این مساله بیشتر توجه کنید چون شما به ازای هر کلمه ای که مینویسید از کارفرما پول میگیرید نه به ازای ساعت های چرت زدن تان در شرکت !

پس اولین قدم در راه موفقیت در کسب و کارتان و افزایش در آمد زمانی که یک فریلنسر تولید محتوا هستید قطعا افزایش بهره وری و تمرکز در کار است.

همه ما می دانیم که هر کدام مان از لحاظ ویژگی های شخصیتی ، عادت های کاری ، عادت های ارتباطی ، عادت های غذایی و خلاصه سبک زندگی متفاوت هستیم . از طرف دیگر حتی در یک فرد خاص هم با ویژگی های منحصر به فرد یک روز کاری با روز کاری دیگر شبیه نیست و می تواند کاملا شرایط متفاوتی داشته باشد .

اما در اینجا بدون توجه به این تفاوت ها و چشم پوشی از آنها ۳ اصل اساسی در افزایش بهره وری برای یک تولید کننده محتوا وجود دارد :

۱- باید به پیشرفت های کوچک و قدم به قدم اعتقاد داشته باشیم

مطمئنا به هیچ وجه منطقی و انسانی نیست که شما تصور کنید عادت ها و روشهای کاری چندین و چند ساله خودتان را می توانید در یک شب متحول کنید !!

سوپر من افزایش بهره وری در کارتان شوید !

سوپر من افزایش بهره وری در کارتان شوید !

مثلا اگر سالها بدون هیچ برنامه ریزی ای کار کرده اید و همیشه هم راندمان و بهره وری پایینی در کار داشته اید نمی توانید توقع داشته باشید یک شبه سوپر من شوید و از فردا صبح ۲۰ ساعت کامل و مطلق بدون هیچ گونه حواس پرتی و عدم تمرکزی کار کنید و در نهایت هم همان شب در کارتان موفق شوید و پولدار شوید !!

این نوع توقع به همان اندازه غیر منطقی و مسخره است که کسی که سالها بدون هیچ توجهی به سلامت و پایبندی به رژیم غذایی با ۱۴۵ کیلوگرم وزن خالص تصمیم میگرد به کمک کپسول های لاغری معجزه آسا دکتر … در عرض یک هفته به یک مانکن ۵۰ کیلویی تبدیل شود !

کاهش وزن سریع در یک روز!

کاهش وزن سریع در یک روز!

پس بهتر است برای اینکه سرخورده و بی اطمینان به خودمان نشویم برای بهبود زندگی شخصی و کاری مان جوری برنامه ریزی و تصمیم گیری کنیم که فراتر از توانایی انسانی ما نباشد . در مورد افزایش بهره وری در کار و زندگی روزانه هم دقیقا باید جوری هدف گذاری کنیم که بتوانیم از پس آن بر بیاییم و بهترین نوع شروع کردن هر کار سختی تقسیم کار بزرگ و متحول کننده به قدم های کوچک است .

 

 

 

۲- در مورد برنامه و هدف تان با شخص دیگری صحبت کنید و به او پاسخگو باشید 

اینکه ما در مورد هدف و برنامه ریزی مان برای رسیدن به هدف مان به شخص دیگری بگوییم یکی از راه های بسیار موثر در پایبندی به اجرای کارهاست .

افزایش بهره وری - گفتگو در مورد اهداف و برنامه تان با دیگران

افزایش بهره وری – گفتگو در مورد اهداف و برنامه تان با دیگران

پس در اولین فرصت بعد از اینکه تصمیم گرفتید با به کارگیری راهکارهایی ، تمرکز یا بهره وری خودتان را در کار یا زندگی شخصی تان بالا ببرید، حتما همان روز با یک شخص دیگری مثل دوست یا یکی از اعضای خانواده تان یا همکارتان مطرح کنید و بگویید که چه تصمیمی گرفته اید . این باعث ایجاد تعهد بیشتر در ما میشود و بیشتر تمایل داریم که همه چیز طبق روال و برنامه ریزی پیش برود و زودتر به هدف مان برسیم .

۶ ترفند افزایش بهره وری پشت میز کار (راهنمای تصویری+دانلود موسیقی برای بالا بردن تمرکز )

 

۳- شما انسان هستید ، پس اگر اشتباهی کردید و از برنامه خارج شدید خودتان را ببخشید .

اشتباه خودتان را ببخشید

اشتباه خودتان را ببخشید

بعضی از ما اگر یک برنامه ای بریزیم و در طول مسیر انجام و رسیدن به هدف کوچکترین اشتباه و لغزشی داشته باشیم از یک قاضیِ بی منطقِ خشن سخت گیرانه تر برای خودمان حکم های عجیب و غریبی در نظر میگیریم . و از صبح تا شب هم خودمان را سرزنش میکنیم که :

ببین تو اصلا آدم نمیشی ! تو درست بشو نیستی ، ول کن به همون روال مزخرف قبل ادامه بده ! تو رو چه به برنامه ریزی و این جورکارها ! تو رو چه به موفقیت و پولدار شدن ….

جنگ داخلی با خودتان را کنار بگذارید!

جنگ داخلی با خودتان را کنار بگذارید!

خلاصه انقدر از صبح تا شب دچار جنگ داخلی با خودمان هستیم که کلا نابود میشویم به جای اینکه در مسیر موفقیت قدم برداریم . ما هر چه قدر هم که بخواهیم همه چیز را تحت کنترل بگیریم و طبق برنامه ریزی پیش برویم در واقعیت این امکان پذیر نیست ! گاهی ممکن است تمام برنامه ریزی ما با یک سرماخوردگی پیش پا افتاده یا پیدا نکردن یک تاکسی و دیر رسیدن به سرکار به هم بریزد .

البته این که خودتان را ببخشید به این معنی نیست که خیلی خونسرد از کنار انجام ندادن ها و از زیر کار در رفتن های خودتان بگذرید . ” نه” ، اتفاقا لازم است برای رسیدن به اهداف تان در طی زمانی که در مسیر رسیدن به هدف تان که اینجا “افزایش بهره وری در کار است” هر زمان که کوتاهی کردید خودتان را تنبیه کنید اما دقیقا متناسب با میزان اشتباهتان نه اینکه بزنید خودتان را نابود کنید !

پس اشتباهاتت رو قبول کن و طفره نرو ، اما با سرزنش دائمی خودت رو نابود هم نکن !

راه های افزایش بهره وری برای یک تولید کننده محتوا که علاقه زیادی به انجام چند کار به صورت همزمان دارد

برای افزایش بهره وری چند کار همزمان انجام دادن را کنار بگذارید

برای افزایش بهره وری چند کار همزمان انجام دادن را کنار بگذارید

تا همین چند ماه پیش من هم جزو افرادی بودم که به انجام هم زمان چندین کار با هم علاقه زیادی داشتم و حتی به آن افتخار میکردم . اما بالاخره بعد از مدت ها تحقیق و بررسی و خواندن درس های توسعه مهارت های فردی در متمم متوجه شدم که یکی از علت هایی که اتفاقا از بهره وری و نتیجه کارهام راضی نیستم دقیقا همین اشتباه است که فکر میکنم هر چه بیشتر بهتر !

نه اتفاقا در بعضی موارد هر چه کمتر بهتر و متمرکز تر .

تجربه شخصی من : قبل ترها وقتی اول صبح لپ تاپ و روشن میکردم و شروع به کار میکردم بعد از یک ساعت دیگه جایی برای باز کردن تب جدید نبود! در این بین مثلا وقتی اتفاقی به یک سایت گل و گیاه بر میخوردم یادم می افتاد که ای وای دو روزه به گلدونام آب ندادم ! حالا حساب کنید زمانی که ۵۰ تا تب روی صفحه  باز باشه آدم یاد چه چیزهایی که نمی افته !!

تازه به این هم اکتفا نمی کردم و برای اینکه از وقتم بهینه استفاده کنم در کنار دستم همیشه  یک کتاب ( بعضی وقت ها هم بیشتر )  بود که یه نیم نگاهی هم به اون بندازم . خب گوشی هم که جز جدایی ناپذیر این روزهاست . پس بین کار هر از گاهی اس ام اس ها و تلگرام و اینستاگرام رو هم چک میکردم . خب بین همه این کارها چی کم بود  ؟ بله دقیقا .  یک پذیرایی مفصل از خودم . پس روی میزم هم همیشه فنجان قهوه و انواع خوراکی ها بود که مبادا سیستم گوارشم هم بیکار باشه و وقت تلف بشه !!

خلاصه در اون زمان فکر میکردم من چه قدر آدم موفقی هستم که انقدر خوب از وقتم استفاده میکنم و به همه کارهام میرسم ! اما مشخصا نتیجه کارها همیشه چیز دیگه ای رو نشون میداد ! من همه کار کرده بودم ولی در اصل هیچ کار نکرده بودم . چون هیچ کدوم از کارها رو درست انجام نداده بودم ! ساعت ۵ بعد از ظهر شده بود و من همچنان در حال باز کردن صفحات و تب های بیشتر و جستجو بودم به جای نوشتن متنی که می خواستم و هدفم بود که بنویسم ، هنوز سردرگم بودم و علاوه براین اصلا از کتاب خوندن هم هیچی نفهمیده بودم . ( حتی انقدر نفهمیده بودم چی میخونم که بعضی وقت ها وقتی میرفتم کتاب فروشی دوباره همون کتابی که خونده بودم رو میخریدم !) ، حتی لذت خوردن یه قهوه رو هم نچشیده بودم و از خوردن هله و هوله معده درد گرفته بودم !

تا اینکه بالاخره به این واقعیت رسیدم که :

اگر بخوای دو تا کار را هم زمان با هم انجام بدهی ، انگار هیچ کدام از آنها را انجام نداده ای !!

از لحاظ بیولوژیکی غیر ممکن است بتوانیم چند کار را همزمان به خوبی انجام بدهیم

این فقط تصور اشتباه ما است که فکر میکنیم می توانیم همزمان هم ایمیل مان را چک کنیم ، هم با همکارمان صحبت کنیم ، هم متن گزارش کاری امروزمان را بنویسیم و هم قهوه بخوریم !

شاید این کارها را انجام بدهیم اما قطعا نمی توانیم موثر و کارا آنها را انجام بدهیم و پیش ببریم . ما هم مثل ایتنرنت ، پهنای باند مشخصی داریم و خارج از آن نمی توانیم برویم ! سیستم مغزی ما قادر نیست چند کار موازی را همزمان با هم پیش ببرد  .

مغز ما قادر به انجام چند کار همزمان نیست

مغز ما قادر به انجام چند کار همزمان نیست

و باید بدانید :

در کارهایی که نیاز به تمرکز و دقت بالا دارد امکان ندارد بتوانید همزمان روی بیش از یک موضوع خاص تمرکز کنید

یکی از محققانی که در این زمینه تحقیق و بررسی کرده است، ارل میلر استاد عصب شناسی است که اعتقاد دارد : “در انسان انجام هم زمان چند کار با هم و با تمرکز بالا غیر ممکن است “

انجام هم زمان چند فعالیت با هم باعث خلاقیت کم تر و اشتباه بیشتر میشود

ارل میلر معتقد است : ما اگر به مدت ۵ دقیقه یا یک ساعت فقط روی یک کار متمرکز شویم قطعا کارایی و بهره وری بیشتری داریم .

برای اینکه بهتر درک کنیم که ما همزمان قادر نیسیتم چند کار را با هم انجام بدهیم بهتر است مغز را هم مانند عضلاتمان در نظر بگیریم ، برای آنکه عضلات قوی تر شوند باید از آنها کار بکشیم و تمرینات بیشتری انجام دهیم ، اما آیا شما قادر هستید در یک باشگاه ورزشی ۱۰ دمبل را با هم بردارید ، یا همز مان روی بیش از یک دستگاه ورزشی کار کنید . مشخصا اگر انسان نرمالی باشید با دو دست و دو پا نمی توانید این کار را انجام بدهید . در مورد مغز هم دقیقا همین وضعیت حاکم است .

چگونه خودمان را کنترل کنیم که بیش از یک کار را در یک زمان انجام ندهیم ؟

از لحاظ بیولوژیکی چند کار همزمان انجام دادن غیر ممکن است

از لحاظ بیولوژیکی چند کار همزمان انجام دادن غیر ممکن است

اینکه ما خودمان را وادار کنیم که در یک زمان فقط روی یک موضوع و کار خاص تمرکز کنیم بر عکس حرف زدن در موردش اصلا کار راحتی نیست ! و نیاز به تمرین و تلاش زیادی دارد .

 

 جایزه تشویقی رایتینا

اگر در اولین روز شروع این برنامه هدفمند برای افزایش بهره وری در کارتان ( تولید محتوا ) توانستید ۲۵ دقیقه فقط و فقط روی یک کار تمرکز کنید و آن را انجام بدهید رایتینا برای شما یک جایزه در نظر گرفته است . هر زمان که موفق شدید می توانید بیایید و در قسمت کامنت ها به ما بگویید . یک قهوه در یک کافی شاپ عالی به انتخاب خودتان میهمان ما هستید . ( با خودتان در وهله اول صادق باشید )

چگونه برای اینکه در تولید محتوا موفق شویم ، در یک زمان فقط یک کار انجام دهیم ؟

۱حتما در یک زمان روی یک صفحه کار کنید :برای افزایش بهره وری فقط روی یک صفحه متمرکز شوید

برای افزایش بهره وری فقط روی یک صفحه متمرکز شویدیعنی اگر صفحه کتاب ، کامپیوتر ، لپ تاپ ، تبلت یا گوشی موبایل را برای کارتان انتخاب کرده اید متعهد شوید که فقط و فقط در یک زمان مشخص روی یکی از این صفحات کار میکنید . مثلا اگر همین حالا تصمیم گرفتید که با گوشی موبایل تان کار کنید و حتی شبکه های اجتماعی را برای سرگرمی زیر و رو کنید به هیچ وجه برای آرام کردن خودتان کتاب در دست نگیرید و هر از گاهی به آن نگاهی بیاندازید .

اگر دوست دارید همین حالا در شبکه های اجتماعی گشت بزنید فقط به همین تفریح و سرگرمی حتی هدر دهنده وقت بدون احساس بد برسید و کتاب خواندن و مطالعه را در این زمان کنار بگذارید

۲- بلند شوید راه بروید :

برای افزایش تمرکز راه بروید

برای افزایش تمرکز راه بروید

اگر در حال خواندن یک متن و یا انجام کاری هستید که هر کاری میکنید نمی توانید روی آن تمرکز کنید ، همین حالا کار را رها کنید ، بلند شوید و کمی راه بروید . نیاز نیست یک برنامه پیاده روی در باشگاه انقلاب در نظر بگیرید !! فقط کافی است طول و عرض اتاق خودتان را چند بار طی کنید یا نهایتا در کوچه دفتر کارتان یا خانه تان چند بار از ابتدا تا انتها بروید و برگردید. مطمئن باشید زمانی که به کارتان برگردید حتما درصد تمرکزتان روی کاری که می خواهید انجام بدهید چندین برابر می شود .

 

۳- در فواصل زمانی مشخصی کار و استراحت کنید:

من این مورد را شخصا امتحان کردم و جواب خوبی هم گرفتم . و برای برنامه ریزی زمانی از برنامه پومودورو استفاده میکنم . طبق زمان بندی این برنامه شما باید ۲۵ دقیقه کار کنید و ۵ دقیقه استراحت . شما حتی می توانید از یک ساعت مچی یا رومیزی برای تقسیم زمان به تکه های مشخص و کار کردن و استراحت در زمان های مشخص استفاده کنید یا از برنامه هایی مثل پومودور کمک بگیرید.

تکنیک پومودورو در مدیریت زمان

تکنیک پومودورو در مدیریت زمان

یکی از بهترین ایده ها برای فراری دادن افکار مزاحم در حین کار کردن این است که بگویید :

بعدا بهت فکر میکنم، برو بعدا بیا الان وقت ندارم !

اگر دوست دارید همین حالا تکنیک پومودورو را امتحان کنید میتوانید برنامه های مربوط را از این لینک ها دانلود کنید :

لینک دانلود تایمر زمان برای تکنیک پومودورو ( رایگان )

لینک دانلود برنامه TomatoTimer

لینک دانلود برنامه Focus Booster برای افزایش بهره وری

 

This Post Has 4 Comments
  1. لحظات تون به زیبایی شکوفه های بهاری
   به نظر من هر شخصی باید بعد از آزمون و خطاهای زیاد سبک منحصر به فرد خودش رو در این موارد پیدا کنه و این ها فقط در حد پیشنهاد هست و واقعا نمیشه یه نسخه کلی تجویز کرد برای همه .
   مثلا من خودم یه زمانی حس کردم برعکس انتظارم خوردن قهوه بیش از حد باعث شده کاراییم به شدت بیاد پایین و بیخوابی بیش از حد در نهایت باعث کاهش بهره وریم تو همه کارها شده بود . و الان سعی میکنم بیشتر از یک فنجون در طول روز قهوه نخورم، هر چند که کنترلش برام خیلی سخته.
   پیروز و پاینده باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *